titulní strana > co píší jiní
Vydejte se na výlety s novým číslem Naší přírody
9. června 2015 11:08

(Naše příroda) - Taky vás ptačí štěbetání hned po ránu táhne ven? Nedejte se tedy moc přemlouvat a nezapomeňte si přibalit nové číslo Naší přírody. Dozvíte se v něm mimo jiné, že i když se díváte a máte pocit, že nic nevidíte, tak přitom vidíte – jen se pozorovaný tvor umí krásně zamaskovat a chránit si tím život před predátory. Pokud jste zahrádkáři, můžete se přidat k projektu Živá zahrada, bude se líbit vám i všem živočichům, kterým tím zřídíte nové bydlení. Budou mezi nimi určitě i ptáci, takže budete moci pozorovat, jak náročná je péče ptačích rodičů o nové pokolení. Snad jen mimo rodičů kukaččích, kteří přenechali výchovu svých dětí jiným.
(Celý text)

Nejcennější je v Brdech bezlesí, říká přírodovědec před vyhlášením CHKO
8. června 2015 01:43

PRAHA (Ekolist) - Dnešní Brdy, to jsou rozsáhlé lesy a několik ploch bezlesí. A právě těchto několik ploch je z přírodovědeckého hlediska to nejcennější, co se v plánované chráněné krajinné oblasti nachází. „Nechtěným experimentem jsme vytvořili velmi vzácné plochy, které bychom tu jinak neměli,“ říká přírodovědec Ondřej Sedláček. Armáda tu svou činnosti zakonzervovala i nově vytvořila jedinečné lokality, které přejí vzácným druhům rostlin i živočichů.
(Celý text)

Soutěž Do práce na kole zlákala přes 7 000 lidí. Najeli víc jak milion kilometrů
5. června 2015 16:10

PRAHA (Ekolist) - Skoro milion a půl kilometrů se ujelo během května v rámci soutěže firem Do práce na kole. Pro srovnání: cyklisté při svých cestách do zaměstnání pětatřicetkrát objeli Zeměkouli. Pátého ročníku soutěže se zúčastnilo 7 280 lidí z 1 156 firem a institucí v čtyřiadvaceti českých a moravských městech.
(Celý text)

V Krkonoších zřejmě zahnízdili jeřábi popelaví
4. června 2015 14:13

PRAHA (Ekolist) - Senzaci mezi ornitologickou veřejností způsobili jeřábi popelaví, které je už několik týdnů možné pozorovat v podhůří Krkonoš. Je vysoká pravděpodobnost, že pár těchto nádherných ptáků, přezdívaných někdy také jako „ptáci štěstí“, v regionu zahnízdí, říká RAdek Drahný z Krkonošského národního parku.
(Celý text)

Žít si jako prase pod stanem. Pastva svědčí českým pašíkům i jejich strávníkům
4. června 2015 08:17

PRAHA (Ekolist) - Přeštická prasata chovaná na Biofarmě Sasov se mají jako prasata v žitě. Nebo ještě lépe. Mohou se volně pohybovat po výběhu, pást, „kempovat“ pod stany, žít v rodině, samce nečeká kastrace. Díky výzkumu se navíc ukázalo, že tato cesta může být výhodná i pro zemědělce a spotřebitele. Maso z prasat chovaných ve výběhu nejenže chutná jinak, rozdíl v kvalitě masa lze zachytit i chemickými rozbory.
(Celý text)

Setkání s přírodou: Exkurze do zajímavých koutů přírody s průvodci zdarma
2. června 2015 14:25

(ČSOP) - Dobrodružství na louce u řeky a rybníků nebo v jeskyni můžete prožít od 12. do 21. června s lidmi, kteří přírodu milují a věnují se její ochraně jako dobrovolníci i jako profesionálové. Ať je vám pět nebo padesát i víc, můžete si vybrat z 19 připravených exkurzí v rámci kampaně Setkání s přírodou, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody. Průvodci se na vás letos těší v deseti krajích ČR.
(Celý text)

Dříve hojný a obávaný chřestýš diamantový skomírá na pár lokalitách. Pomoci mu může požár
2. června 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nečekané setkání s chřestýšem diamantovým bylo často to poslední, co si první evropští osadníci v pustinách amerického středozápadu pamatovali. Nejtěžší a nejjedovatější had Severní Ameriky kraloval celému kontinentu po dlouhá tisíciletí. Než se lidé postarali o proměnu jeho původního habitatu. Dnes žije jen na zlomku někdejšího areálu a k jeho záchraně je zapotřebí přijmout drsná opatření. Například vypalovat husté lesy.
(Celý text)

Jak sojky poznají, že ořech není prázdný? Naprosto sofistikovaně
1. června 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Dlouhá řada zástupců živočišné říše si ráda pochutná na semenech, žaludech či oříšcích. Jenže jak se vlastně dozví, že právě pod tím tuhým obalem plodu se skrývá výživná pochoutka, a ne jen nedozrálé či seschlé sousto? Mexické sojky (Aphelocoma wollweberi) přistupují k řešení sofistikovaně: oříšky nejprve zváží.
(Celý text)

Zjistit, jak často se při senoseči nedrodržuje zákon, je skoro nemožné
29. května 2015 15:02

PRAHA (Ekolist) - Během senoseče mají zemědělci i myslivci zákonem dané povinnosti, kterém mají ochránit zvěř před posekáním. Fotografie mrtvých mláďat dokládají, že tyto povinnosti někdy a někde nejsou dodržovány, z fotografie samotné však rozsah problému zjistit nejde. A zjistit to jinak je skoro nemožné.
(Celý text)

Prototyp 7MW větrné elektrárny se testuje v Dánsku
29. května 2015 12:34

PRAHA (Ekolist) - Společnost Siemens nainstalovala první 7MW větrnou elektrárnu určenou pro „offshore“ provoz, tedy pro mořské větrné farmy. Prototyp je však nainstalován na pevnině na severozápadě Dánska a má sloužit testovacímu provozu. Společnost Siemens plánuje 7 MW elektrárny sériově vyrábět od roku 2017.
(Celý text)

K využití sluneční energie pro výrobu elektřiny může sloužit i obyčejný písek
29. května 2015 02:00

PRAHA (oEnergetice) - Nový způsob využití sluneční energie se rýsuje na Apeninském poloostrově. Italská společnost Magaldi Group vyvíjí technologii, která k výrobě elektrické energie využívá sluncem rozpálený písek.
(Celý text)

Zdvojnásobit výkon jaderných elektráren je mimo naše schopnosti, říká šéfka SÚJB Drábová
28. května 2015 14:34

PRAHA (Ekolist) - Aktuální energetická koncepce počítá s tím, že by se ve výhledu do roku 2040 měl zdvojnásobit výkon českých jaderných elektráren. Šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová to nepovažuje za reálné. Uvedla to v rozhovoru pro týdeník Respekt.
(Celý text)

V Kazachstánu hynou sajgy po desetitisících. Podle ochránců je to katastrofa
28. května 2015 11:05

PRAHA (Ekolist) - Pytláctví, volný odstřel pro maso i krušné zimy. Tak dosud vypadal seznam rizikových faktorů pro nejcharismatičtějšího přežvýkavce eurasijských stepí, sajgu tatarskou. V posledních dnech decimuje početní stavy tohoto kriticky ohroženého druhu i něco jiného. Během minulých dvou týdnů uhynulo v Kazachstánu 85 000 sajg z ne zcela známých příčin. Velikost největší přežívající populace se tak skokově snížila o třetinu.
(Celý text)

Elektropohon není jen pro auta a autobusy. Česká firma vyvíjí elektroletadlo
28. května 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Elektromotory v autech, autobusech či skútrech už málokoho překvapí. Elektromotory však mohou pohánět i letadla. Prototyp lehkého sportovního vrtulového elektroletounu SportStar Epos vyvíjí česká firma Evektor.
(Celý text)

Vydry žijí převážně samotářsky
27. května 2015 16:16

PRAHA () - Vydry jsou obratní vodní predátoři, ale zároveň i ohrožená skupina živočichů, která doplácí na znečištění vod, likvidaci mokřadů a poptávku po vydří kůži. Podle Grace Yoxon z Mezinárodního fondu pro ochranu vyder žije na celém světě 13 druhů vyder, z nichž u devíti je zřejmý klesající trend. Ochránci proto dnešní den vyhlásili Dnem zájmu o vydry.
(Celý text)

Při senoseči může s ochranou zvěře pomoci termovize
27. května 2015 10:25

PRAHA (Ekolist) - Jedou z cest, jak v trávě ukrytá mláďata ochránit před posekáním při každoroční senoseči, jsou moderní technologie. Slibným pomocníkem by mohla být například termovize, která za vhodných podmínek dokáže ukrytou zvěř odhalit.
(Celý text)

Orlosup z ostravské zoo bude zítra vypuštěn v Alpách
27. května 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Koncem února se v ostravské zoo narodilo mládě orlosupa bradatého. Zítra bude s dalším mládětem z rakouské chovné stanice vysazen do hnízda v Národním parku Vysoké Taury v rakouských Alpách. Informovala o tom mluvčí zoo Šárka Kalousková.
(Celý text)

Čeští vědci mapují mikrosvět mořského planktonu
26. května 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Mořský plankton s triliony virů, bakterií a prvoků má zásadní význam pro každého obyvatele Země. Třeba tím, že produkuje stejně kyslíku jako všechny lesy na pevnině dohromady nebo vstřebává oxid uhličitý z atmosféry, čímž ovlivňuje klima i ve vnitrozemí, včetně České republiky. Planktonnímu životu se snaží přijít na kloub i čeští vědci z Biologického centra Akademie věd ČR. Tým českých parazitologů je součástí jednoho z největších a nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti - TARA Oceans. Ten si klade za cíl zmapovat mikrosvět v mořích po celé planetě. Výsledky výzkumu zřejmě změní to, co se dnes uvádí v učebnicích biologie.
(Celý text)

Michaela Fialová: Nejlepší způsob, jak ochránit divoká africká zvířata, je komerční lov
25. května 2015 02:00

LITOMĚŘICE (Ekolist) - Zatím přes sedmdesát tisíc lidí ve světě už podepsalo jednu ze tří petic, které hlásají „Zakažte jí jezdit do Afriky!“. O kom je řeč? Osobou, která vzbuzuje silné emoce nejen u ochránců zvířat je Michaela Fialová (*1987), mladá lovkyně a lovecká průvodkyně původem z Litoměřic. Dokonale nalíčená kráska, která se na fotkách široce usmívá nad čerstvě skolenou zvěří, dráždí a provokuje.
(Celý text)

Senoseč online. Web pro zemědělce, myslivce, veřejnost a srnky
22. května 2015 14:45

PRAHA (Ekolist) - Kolik srnčat každý rok zahyne během květnové a červnové senoseče se přesně neví. Některé odhady hovoří o tisících kusech, některé o desítkách tisíc. Podle některých odborníků je například počet zabité zvěře na silnicích větší problém. Rozdíl je však v tom, že posekání mláďat při senoseči se dá snadno zabránit tím, že se zemědělec prostě domluví s myslivcem. V tom má pomoci web Senoseč online, který byl dnes spuštěn do ostrého provozu.
(Celý text)

Senoseč online. Web pro zemědělce, myslivce, veřejnost a srnky
22. května 2015 14:45

PRAHA (Ekolist) - Kolik srnčat každý rok zahyne během květnové a červnové senoseče se přesně neví. Některé odhady hovoří o tisících kusech, některé o desítkách tisíc. Podle některých odborníků je například počet zabité zvěře na silnicích větší problém. Rozdíl je však v tom, že posekání mláďat při senoseči se dá snadno zabránit tím, že se zemědělec prostě domluví s myslivcem. V tom má pomoci web Senoseč online, který byl dnes spuštěn do ostrého provozu.
(Celý text)

Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00

Online diskuse
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12

PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)

Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08

PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)

Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)

Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59

(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)

Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49

PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)

Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24

VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)

Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03

(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)

Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01

PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)

V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00

LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59

VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)

Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03

PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)

Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45

LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)

Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43

ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)

V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01

(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)

V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01

(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama