|
titulní strana > co píší jiní
Ornitologové hlásí raritu: krásný tenkozobec opačný byl pozorován na Plzeňsku
22. května 2015 02:00
PRAHA (Ekolist) -
V polovině května se na rybníce Výsovák u obce Chocenice vyskytl jeden z nejkrásnějších bahňáků, který u nás vzácně hnízdí pouze v jižních Čechách a na jižní Moravě. Podle ornitologů je výskyt tenkozobce v Plzeňském kraji jedinečná událost. Naposledy zde tohoto ptáka pozorovali v roce 1956.
Aktualizace státní energetická koncepce je schválena. Co je to za dokument a co nového přináší?
PRAHA (oEnergetice) - V pondělí 18. 5. 2015 byla koaliční vládou (ČSSD, ANO, KDU-ČSL) schválena Aktualizace státní energetická koncepce České republiky (ASEK). Byl tak dokončen téměř pětiletý proces snahy o její aktualizaci. Co koncepce přináší?
Ryby, plazi a ptáci se slunce bát nemusí, mají gen pro výrobu "krému proti slunci"
PRAHA (Ekolist) - Zvířata ve volné přírodě tráví typicky celý svůj život vystavena slunečním paprskům, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Vědci zjistili, že některá zvířata se proti slunci chrání vlastním „opalovacím krémem“. Savci však touto šikovnou vlastností neoplývají. Lidem by však nový poznatek mohl pomoci vylepšit současné opalovací krémy.
Recept na co nejméně směsného odpadu v obcích: komfort a finanční motivace
PRAHA (Ekolist) - Města a obce, kterým se podařilo motivovat své obyvatele k nízké produkci odpadu, razí cestu dostatku informací, finančních výhod a co nejjednoduššího třídění. V soutěži inspirativních příkladů odměnila organizace Arnika Odpadovým Oskarem systém STKO Mikulov zajišťující svoz odpadu například v Březí, v Mikulově a dalších 22 místech Jihomoravského kraje, město Písek a obec Chvalšiny.
Proč se šelmám u nás nedaří? Odpovědi hledá nový film Causa carnivora
PRAHA (Ekolist) - Znepřístupnili jsme šelmám krajinu a - na rozdíl od sousedních států - jim návrat do přírody nijak neulehčujeme. Spíše naopak. Přesto si šelmy našly samy cestu zpátky do české krajiny. Po stopách rysů, vlků a medvědů u nás a za odpovědí na otázku, co jim brání ve větším rozšíření, se vydal ve svém novém filmu CAUSA CARNIVORA režisér Jan Svatoš. Zatímco jinde v Evropě se počty šelem opět navyšují, v České republice jejich stavy nadále kolísají. Mohou za to migrační překážky i pytláctví.
Slizká žížala - obdivuhodný živočich, bez kterého bychom se neobešli
PRAHA (Ekolist) - Každou minutu dne neúnavně pracují. Neznají přestávky, dovolené ani nezakládají odbory. A za svou námahu si nežádají ničeho. Snad jen byt a stravu, ale na rozdíl od jiných pracantů je jim strava současně jejich domovem. Že to zní podivně? Není divu, žížala je také dost podivný živočich. Ptáte se, proč je ta narůžovělá a slizká kroutící se věc tak skvělé zvířátko? Bez ní bychom na Zemi přežili jen těžko.
Nadchází senoseč. Srnčata ukrytá v loukách lze před smrtí ochránit jednoduše
PRAHA (Ekolist) - Květen a červen jsou měsíce, kdy se rodí srnčata. Srny je nejraději „pokládají“ v lukách, které jim poskytují přehledný prostor a dobrý úkryt pro jejich mláďata. Květen a červen jsou měsíce, kdy do luk najíždí zemědělská technika a začíná senoseč. V některých lokalitách jde však spíš o srnoseč. Mnoho srnčat se dá přitom zachránit jednoduše a levně. Prostě se den před sečením loukou projde člověk. Srny chtějí pro svá mláďata klidné místo a po takovém vyrušení si své potomky odvedou jinam.
Hlukové limity mohou pozbýt smyslu. Poslanci rozhodnou příští týden
PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna bude v úterý 19. května 2015 hlasovat o přijetí novely zákona o veřejném zdraví. Nový zákon by podle Zeleného kruhu fakticky zrušil všechny zákonné limity hluku ve vnějším prostředí. Hluk z dopravních staveb, které získají časově neomezenou výjimku, nebude ve venkovním prostoru už nijak omezen, upozorňují aktivisté.
Vezměte děti na výlet, ať vyhrají dárky do přírody! Další ročník výtvarné soutěže NET4GAS Blíž přírodě začíná!
() - Čtvrtý ročník Výtvarné soutěže Blíž přírodě o výlet pro celou třídu a dárky, které se hodí do přírody, je od 1. května opět tu! Vezměte své děti, spolužáky, kamarády, rodiče na výlet, navštivte naučnou stezku, vyhlídku či ptačí pozorovatelnu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), které vznikly v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, a namalujte místní krajinu! Máte jich až 70 na výběr po celé České republice!
Proč se zavádí ekologická daň za stará auta a co to vlastně je
PRAHA (Ekolist) - Ekologická daň za stará auta není žádná novinka. Fakticky jde o jednorázový poplatek při registraci či přeregistraci auta, které spadá do emisní normy Euro 0, 1 a 2. Tento poplatek se platí od roku 2009. Nově se od roku 2017 bude poplatek týkat i aut, která mají Euro 3, kam typicky spadají auta vyrobená před deseti lety. „Nejde o žádnou plošnou silniční daň,“ zdůrazňuje ministerstvo životního prostředí.
Evropské legislativě o přírodě hrozí oslabení. Zabránit mu chce nová iniciativa
PRAHA (Ekolist) - Tento týden odstartovala celoevropská iniciativa nevládních organizací s názvem Klenoty přírody v ohrožení. Ochránci přírody tak reagují na plánované změny v evropské legislativě na ochranu přírody. Směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích totiž spadají do programu revize evropské legislativy Evropskou komisí (REFIT).
Nejtěžší evropský pták, drop velký, byl spatřen na Znojemsku
PRAHA (Ekolist) - Nedaleko obce Hrádek na Znojemsku byl minulý týden pozorován drop velký. Nejtěžší evropský pták na Moravu pravděpodobně přiletěl z Rakouska, kde se dropové poměrně běžně vyskytují. Ze Znojemska vymizel drop před dvaceti lety. Nyní se objevil v místech, kde je upraveno zemědělské hospodaření tak, aby tohoto ptáka přilákalo zpátky do ČR. Právě způsob hospodaření je pro dropa podle ochránců přírody klíčový.
Limity pro toxické látky v recyklovatelných plastech jsou příliš velké, upozorňuje Arnika
PRAHA (Ekolist) - Na právě probíhajícím jednání o třech mezinárodních úmluvách v Ženěvě prosazují zástupci EU včetně České republiky nebezpečně vysoké limity pro tři toxické bromované zpomalovače hoření v odpadech, upozorňuje česká nevládní organizace Arnika. Z recyklovaných plastů se přitom vyrábí i hračky pro děti, obaly na potraviny, termohrnky i zařízení do bytů, upozorňují ochránci přírody a lidského zdraví. Na vysoké limity by podle nich doplatili zejména lidé v rozvojových zemích, kde není zavedena dostatečná kontrola bezpečnosti výrobků.
Mikuláš Huba: Odcizení většiny lidí přírodě je horší než pár antiekologů
PRAHA (Ekolist) - Enormní konzumerismus a masové odcizení se přírodě jsou věci, ve kterých si jsou Česko a Slovensko podobné. Pro přírodu je to větší zlo, než pár k přírodě necitlivých developerů. Tvrdí to slovenský ekolog Mikuláš Huba, který v rozhovoru pro Ekolist.cz popisuje slovenské politiky bez základních environmentálních znalostí, o zastrašených úřadech ochrany přírody a o tom, jak se dříve povedlo to, co by dnes nebylo myslitelné.
Halogenové žárovky měly za rok zmizet z trhu, výrobci si vymohli odklad
PRAHA (Ekolist) - Původní plán byl, že od září 2016 by na trhu neměly být zdroje světla s energetickým štítkem C a horším. To v praxi znamená, že by se přestaly prodávat halogenové žárovky. Výrobcům těchto svítidel se na konci dubna podařilo přesvědčit Evropskou unii, aby omezení platilo až o dva roky později, tedy od roku 2018. Podle nich nejsou LED žárovky ještě dostatečně dokonalé, aby mohly plně nahradit halogenové žárovky. Ale například IKEA počítá s tím, že halogenky coby neefektivní svítidlo vyřadí ze sortimentu už letos.
Elon Musk představil svou vizi budoucnosti - Powerwall, domácí baterie pro bohaté
PRAHA (Ekolist) - Cestou, jak se lidstvo může zbavit fosilní energetiky, jsou baterie a ostrovní provoz. Je to alespoň představa Elona Muska, vizionáře a zakladatele automobilky Tesla Motors. Jeho společnost tento týden představila baterie, které mohou domácnosti umožnit provoz nezávislý na distribuční síti.
Rysů je v ČR o téměř polovinu méně než před deseti lety. Na vině je podle odborníků trofejní lov
PRAHA (Ekolist) - Zatímco fotopasti na Kokořínsku potvrzují, že na tomto území žije smečka vlků, dochází na druhé straně k dramatickému snížení české populace rysa ostrovida. Obě informace zazněly na setkání ministra životního prostředí Richarda Brabce s odborníky zabývajícími se návratem velkých šelem do české přírody. Během setkání zhodnotili ochránci přínos šelem pro stabilitu v přírodě i programy péče o ně a zdůraznili nastartování užší spolupráce Policie ČR a orgány ochrany přírody v regionech jejich výskytu.
Odpadového Oskara za nejnižší produkci odpadu získaly Dalešice na Liberecku
PRAHA (Ekolist) - Nejméně odpadu na obyvatele a rok vyhodí v Dalešicích v Libereckém kraji. Jeden obyvatel tam v průměru vyprodukuje za rok 43 kilogramů. Mezi většími obcemi do 5000 mají nejmenší produkci Moravany v Pardubickém kraji se zhruba 55 kily, mezi městy nad 5000 obyvatel vyhrála Kdyně v Plzeňském kraji, jejíž obyvatelé průměrně vyhodí do směsného odpadu za rok 99 kilogramů.
Inovace pro obuvnický průmysl
() - BASF na veletrhu SIMAC představila nové PU systémy Elastopan® pro obuv do extrémních mrazů. Největší světová chemická společnost BASF letos na mezinárodním veletrhu strojů a technologií pro obuvnictví, kožedělnou výrobu a koželužství SIMAC v Milano Rho prezentovala své aktualizované polyuretanové portfolio. Odborníci společnosti zde na konci února představili inovace pro obuvnický průmysl – PU Elastopan® a TPU Elastollan®.
Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách
PRAHA (Naše příroda) - Veverka patří k nejoblíbenějším tvorům české fauny a asi by se nenašel nikdo, kdo by ji na první
pohled nepoznal. O to kurióznější je, že právě o tolik populární „opičce našich lesů“ koluje
takové množství zavádějících informací…
Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách
PRAHA (Naše příroda) - Veverka patří k nejoblíbenějším tvorům české fauny a asi by se nenašel nikdo, kdo by ji na první
pohled nepoznal. O to kurióznější je, že právě o tolik populární „opičce našich lesů“ koluje
takové množství zavádějících informací…
|
Další články:
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
|
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)
V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01
(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)