|
titulní strana > co píší jiní
Soutěžní snímky šumavské divočiny: vyhrál silák a kamenná past
12. prosince 2014 13:58
PRAHA (Ekolist) - Národní park Šumava nabízí lidem možnost podívat se spolu s průvodci do divoké přírody. Letos tuto možnost využila skoro tisícovka lidí. Národní park pro ně vypsal i fotografickou soutěž, jejíž výsledky právě vyhlásil.
Vydejte se po zvířecích stopách s Naší přírodou 6/2014
(Naše příroda) - Máme tady čas adventu, světýlka na nás blikají z kdejakého výkladu, okna či zahrádky, ale také začal každoroční předvánoční shon. Pojďte se chvíli zastavit, uvařit si punč či čaj a začtěte se do poslední letošní Naší přírody. Dozvíte se tam zajímavosti o jmelí, které k Vánocům neodmyslitelně patří, ale také jak správně „číst“ stopy zvířat, na které narazíte na vycházkách do přírody. Než půjdete krmit kachny na rybník, přečtěte si, co do jejich jídelníčku patří a co naopak ne, co jim může ublížit. Nezůstali jsme ale jen u zimních témat, přeci jen nezaškodí alespoň „pohledem se ohřát“, a to se jistě povede u článku o nádherném a vzácném pestrokřídleci podražcovém, nebo o modrance, která budí dojem, že někomu utekla z terária.
Jak chránit oceány? Vybírejte si mořské ryby pečlivě. A nebo kupte kapra
PRAHA (Ekolist) - Neutuchající poptávka po mořských plodech žene další a další rybářské lodě lovit další a další ryby. Jak tvrdí Jan Freidinger, který v organizaci Greenpeace vede oceánskou kampaň, 90 procent světových oceánů je přelovena a řada druhů ryb je na kraji vyhubení. Co s tím můžeme dělat my, spotřebitelé? Pečlivě si vybírat druh ryby i to, jak a v jakých vodách byly chycené. Od zítřka to bude snadné díky povinnému značení. A kdo chce mít ohledně světových oceánů úplný klid v duši, ať kupuje českého kapra.
Fotopast zachytila v Pošumaví rysici s odrostlým mládětem
PRAHA (Ekolist) - Nové fotopasti instalované na Šumavě a v Pošumaví Hnutím DUHA zachytily dvojici rysů. Barevné snímky rysí samice s odrostlým kotětem pořídilo zařízení na okraji CHKO Šumava. Fotopasti tak pomáhají dobrovolníkům v terénu, tzv. Rysím hlídkám, monitorovat výskyt této vzácné kočkovité šelmy.
Shkodra Lake - is it a lake or a marsh?
() - Is it a lake or a marsh? This is the question that has been asked for years about the Shkodra Lake. Known in antiquity as Palus Labeatis, its ‘mirror-like body of water’ is located 6 feet above sea level, and has a total area of 368 km ², of which 149 km² with a coastline of 57 km belong to the Republic of Albania; while 2/3 belong to Montenegro, which was declared a National Park in 1983. It has a much diversified shore of the type of lowlands and marshes in the North and rocky in the South. The south coast beaches stand in the way from Shkodra to Shirokë and Zogaj, with Zalli i Bardhë being the largest one. The lake has a diversified and rich fauna with 45 species of fish and 270 species of birds. The birds make up 87% of all ornitofauna in Albania. A gem of this property is definitely the pelican, the largest bird in Europe, which is unfortunately going extinct. The deepest point of the lake is about 45 meters, or at least that is thought to have been. In the south-eastern edge lies the city of Shkodra, after which the lake is named.
Nově zvolení poslanci za životní postředí příliš nebojují, míní Zelený kruh
PRAHA (Ekolist) - Na konci listopadu Zelený kruh shrnul roční hlasování poslanecké sněmovny o zákonech týkajících se životního prostředí. Podle závěru Zeleného kruhu hlasují nově zvolené poslankyně a poslanci pro životní prostředí spíše nepříznivě. Ochránci přírody kritizovaný návrh zákona o Národním parku Šumava sice neprošel, dvě třetiny vybraných hlasování ale dopadly z ekologického hlediska špatně.
S vánočním stromkem jako s květinou: seříznout a dát do vody
PRAHA (Ekolist) - Blíží se okamžik, kdy dveřmi svého bytu provlečete vánoční stromek. Co s ním, aby dlouho vydržel? V prvé řadě je potřeba mu seříznout kmínek a postavit stromek do vody. Starý řez už bude zalitý smolou a stromek by nemohl vodu sát. Můžete vodou postříkat i jehličí, protože i jím stromky přijímají vláhu. V druhé řadě je potřeba stromek dát někam do chladu, ideálně na místo, kde nebude vystaven přímému slunci. A v třetí řadě si navoďte předvánoční pohodu hledáním stojánku na stromeček.
Včelstva v ČR podléhají varoóze. Selhává systém její kontroly
PRAHA (Ekolist) - Velké starosti dělá českým včelařům varoóza. Systém kontroly tohoto parazita používaný od 80. let dnes navíc selhává. Letošní rok je v některých oblastech podle Pracovní společnosti nástavkových včelařů kritický (PSNV) a včelaři čelí nebývalým úhynům včelstev.
Ježci z Krkonoš putují do škol. Přes zimu se o ně budou starat samy děti
PRAHA (Ekolist) - Už po deváté budou mít děti z některých krkonošských škol možnost pečovat přes zimu o ježka z Útulku pro hendikepovaná zvířata ve Vrchlabí. Projekt Bodlinka u nás, který organizuje Správa KRNAP, má děti učit zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířatům a zároveň pomoci malým ježkům přečkat zimu.
Němci i Češi mají divočinu rádi - a národní parky se vyplatí všem
PRAHA (Ekolist) - Německý národní park Bavorský les se svým posláním chránit přírodu nestojí v protikladu k očekáváním a přáním jeho návštěvníků. Právě naopak: chráněné území lidé vyhledávají kvůli jeho výjimečné krajině a návštěvnické infrastruktuře. A přínosy národního parku vnímají i místní obyvatelé. Takové jsou výsledky socioekonomického monitoringu Národního parku Bavorský les a vídeňské Universität für Bodenkultur. Cestu "nedotčené divoké přírody" doporučují odborníci i českému Národnímu parku Šumava, jehož obce si v celorepublikovém srovnání podle Hnutí Duha nestojí ekonomicky špatně.
Do míst věčného spánku se má vrátit život. Praha by ráda oživila Olšanské hřbitovy
PRAHA (Ekolist) - Olšanské hřbitovy v Praze by se měly do budoucna stát nejen pohřebištěm, ale také příjemným a zajímavým místem pro návštěvníky a obyvatele okolních čtvrtí. Mezi prvními plánovanými aktivitami, které by měly prostor hřbitova více otevřít veřejnosti, jsou adopce hrobů nebo komentované procházky.
Hospital waste ‘wandering’ in garbage containers
() - The very thought of it would be enough to fill you with horror. Even worse when you think that you are living only a step apart from death that is very close to your apartment. Tens of tons of hospital waste, syringes, anatomical human body parts, blood bags etc., are freely dumped into the urban waste containers as if they were food leftovers from a family holiday. This terrific report is released by the Environmental Inspectorate in the Ministry of Environment. Although there is a law in place that clearly defines how to manage and dispose hospital waste, some hospital directorates in have found it more appropriate to dump their waste in open environments than dispose it according to regular contracts into the autoclaves licensed by state authorities.
Lack of law enforcement leads to environmental devastation
() - We have good laws, but unfortunately there is no practical and proper enforcement of them. This observation is expressed in meetings and different roundtables by Albanians and foreigners as well, when discussing about different problems encountered in our country in various sectors of development. One of the areas that have good legislation, but no proper enforcement, is the environment. This fact was also underlined in EU progress – report, 2014, which contains a separate chapter where serious environmental problems and the climate shift were given a significant emphasis. According to international experts, there is a lot of work to be done for the harmonization of horizontal legislation, especially in the framework of the Directive on the Environmental Impact Assessment and the Directive on the Environmental Crimes.
Novým alejím u cest by pomohl jasný výklad zákona, peníze na péči a lepší komunikace
PRAHA (Ekolist) - Chybějící peníze na kvalitní péči o nově vysázené stromy, nejasnosti okolo nového občanského zákona a často špatná komunikace mezi úřady i místními lidmi. To jsou hlavní důvody, které brání návratu stromořadí k našim silnicím. Na mezinárodní konferenci Návrat alejí ke komunikacím se na tom shodli silničáři, projektanti, úředníci i ochránci přírody.
Mravenci pomáhají nejen v pohádkách, ale čistí i moderní velkoměsta
PRAHA (Ekolist) - Ve velkoměstských ulicích není problém přehlédnout, že vedle lidí jsou jejími obyvateli také zástupci hmyzí říše. To ale neznamená, že zde nežijí a dokonce, že velmi usilovně nepracují. Podle studie North Carolina State University (NCSU) právě hmyz a další členovci podstatně přispívají k čištění města a odstraňování odpadu z ulic měst.
Ledovka ohrožuje život nejmenších ptáků. Nemohou se přes ni dostat k potravě
PRAHA (Ekolist) - Současné počasí způsobuje problémy nejen lidem. Drobné ptáky může stávající námraza ohrožovat i na životě. To proto, že kvůli všudypřítomné vrstvě ledu mají problém sehnat dostatek potravy.
Vánoční stromky s certifikátem FSC se budou prodávat na jihu Moravy i ve Vrchlabí
PRAHA (Ekolist) - Vánoční stromky s certifikátem FSC, které byly vypěstovány v lese, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem budou v nejbližších týdnech prodávat lesníci v Jihomoravském kraji i v Krkonoších.
Bohuslav Sobotka ohlásil návrat udržitelného rozvoje do ČR
PRAHA (Ekolist) - V červnu tohoto roku se polozapomenutá Rada pro udržitelný rozvoj dostala zpět do gesce vlády. Zdá se, že by to mohl být jeden ze zásadních proenvironmentálních kroků vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Minulý pátek se po pěti letech konala konference Fórum udržitelného rozvoje, kterou pořádala právě Rada. Účastníci si osvěžili mantru o třech pilířích trvale udržitelného rozvoje, ale mluvilo se i o udržitelnosti v konkrétních souvislostech. Například o vztahu udržitelného rozvoje a stárnutí populace, které českou společnost čeká a které bude znamenat velkou proměnu.
Před demolicí „odstrojit“. Domy na odstřel jsou plné zachovalých stavebních dílů
PRAHA (Ekolist) - Když se bourá dům, nikdo nepočítá třísky. Radiátory, dřevěné podlahy, střešní krytiny, obklady nebo okna – staré, ale zachovalé stavební díly by mohly často ještě dlouhá léta někomu posloužit, demoliční četa na ně ale žádný ohled nebere. Jejich opětovné využití by přitom ušetřilo energii, suroviny a mohlo by se vyplatit i finančně.
Jak se dá vyhnout minovému poli? Pohledem na listy rostlin a stromů
PRAHA (Ekolist) - Botanika je navýsost užitečná věda, která vám může doslova zachránit život. Zvláště, když se procházíte po balkánských horách, ale stejně dobře funguje i na jiných místech světa. Rostliny totiž velmi citlivě reagují na toxické látky v půdě, a tak z jejich druhového složení a typického poškození listů můžete odpozorovat i přítomnost smrtícího nebezpečí skrytého pod zemí. Min. Univerzita v Richmondu nyní rozpracovala metodu, díky níž pomůže skladba a stav rostlin na lokalitě nebezpečné trhaviny identifikovat.
Jak se dá vyhnout minovému poli? Pohledem na listy rostlin a stromů
PRAHA (Ekolist) - Botanika je navýsost užitečná věda, která vám může doslova zachránit život. Zvláště, když se procházíte po balkánských horách, ale stejně dobře funguje i na jiných místech světa. Rostliny totiž velmi citlivě reagují na toxické látky v půdě, a tak z jejich druhového složení a typického poškození listů můžete odpozorovat i přítomnost smrtícího nebezpečí skrytého pod zemí. Min. Univerzita v Richmondu nyní rozpracovala metodu, díky níž pomůže skladba a stav rostlin na lokalitě nebezpečné trhaviny identifikovat.
|
Další články:
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
|
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)
V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01
(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)