|
titulní strana > co píší jiní
Vyrušený tetřev musí sezobat hromadu jehličí, aby získal ztracenou energii
15. srpna 2014 02:00
PRAHA (Ekolist) - Šumava je oblíbeným místem lyžařů, skialpinistů a turistů. Ti se často – a aniž by to třeba zamýšleli – dostávají do míst, kde žije ohrožený tetřev hlušec. Tento velký pták velmi špatně snáší vyrušování a každá taková příhoda je pro něj ztrátou energie. Správci šumavského a bavorského parku nyní lidem přímo v terénu ukazují, jak velkou hromádku jehličí musí pak tetřev sezobat, aby získal energie odpovídající kostce cukru.
Jsou pasivní domy drahé? Záleží na zkušenostech i „zdravém rozumu“
PRAHA (EurActiv.cz) - Výstavba energeticky účinných domů je podle některých developerů moc drahá, a zvyšuje tak cenu bytů. Jiné firmy ale tvrdí, že se zkušenostmi je možné stavět levně i pasivní domy, ve kterých navíc lidé ušetří za energie. Podle odborníků leží klíč v dobře rozmyšleném projektu a kvalitním provedení stavby.
Vyrážíte na houby? Vezměte si s sebou pytel na odpadky. Určitě něco najdete
PRAHA (Ekolist) - Možná i vy patříte mezi smolné houbaře, kteří v lese nikdy nic nenajdou. Nemusíte věšet hlavu. Choďte do lesa dál, jen se místo hub zaměřte na odpadky. „Určitě nepřijdete domů s prázdnou,“ říká Jiří Kolář, který takto „houbařit“ začal loni.
Úspory energie v podnicích: odpadní teplo i žárovky pro zaměstnance
PRAHA (EurActiv.cz) - V Česku funguje řada programů, které podporují energetickou účinnost v budovách. Průmysl ale doufá, že se peníze ve státním rozpočtu i evropských fondech najdou také na podporu úspor v podnicích. Budoucnost má například kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Firmy ale mohou hledat i jiné cesty, jak uspořit energii.
Kodaň vybudovala hadí stezku - vyvýšenou komunikaci nad městem jen pro cyklisty
PRAHA (Ekolist) - Dánská Kodaň je mnoho let v rámci Evropy hlavním městem cyklistiky. Svoji roli chce zřejmě ještě podpořit a jezdcům na dvou kolech od července nabízí unikátní nadúrovňovou cyklostezku. Cyklohad (Cykelslangen), jak novou komunikaci nazvali její tvůrci, vznikl kvůli přetíženým místním komunikacím. Českým uším ovšem zní až neuvěřitelně, že přetížené jsou právě cyklisty a chodci.
Města v ČR si užijí méně výfuků z autobusů. Díky fondům EU
PRAHA (EurActiv.cz) - Autobusy na stlačený zemní plyn pomáhají snižovat emise CO2 i množství prachových částic v ovzduší. Navíc se dopravním podnikům ekonomicky vyplatí. Potřebují ale finanční injekci na jejich pořízení, protože CNG busy jsou o něco dražší než klasické. V novém programovém období by města mohla podporu pro alternativní dopravu získávat z Integrovaného regionálního operačního programu. Třeba i na elektrobusy.
Jak se dá získat voda v poušti? Designér navrhl věže na "sklízení" vody ze vzduchu
PRAHA (Ekolist) - Na celém světě nemá přístup k bezpečné pitné vodě kolem osmi set milionů lidí. Podle italského designéra není řešení ve složitých hig-tech novinkách, ale v tradiční technice. Pro oblasti s nedostatkem vody navrhuje záchytné věže podobné tradičním košíkům. Jen obrovských.
Klimatické změny přinesly do Severního ledového oceánu novinku: vlny o velikosti domu
PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny povedou nutně k proměně našeho světa. Jedním ze zdokumentovaných příkladů může být proměna, která se odehrává v Severním ledovém oceánu. Kvůli oteplování zde mizí ledový příkrov, Severní ledový oceán má více volné hladiny než kdy dříve a do budoucna jí bude přibývat. Důsledkem je, že se zde při bouřích objevují i extrémně velké vlny. V Severním ledovém oceánu jde o nový element, který zde teď působí.
Big data: bude se oteplovat, ale o extrémní zimy nepřijdeme
PRAHA (Ekolist) - Průměrná globální teplota stále roste. S tím souvisí výskyt extrémně horkých letních dnů, ale paradoxně i extrémně chladných zim. Součástí globální změny klimatu jsou totiž velké výkyvy teplot. Vědci z Northeastern University, kteří analyzovali velké množství dat (tzv. big data) tvrdí, že přestože se v průměru otepluje, stále musíme počítat i s extrémně chladnými výkyvy počasí.
Švýcarský student navrhl filtr pro získávání čisté vody. Nasadíte na lahev a pijete čistou vodu
PRAHA (Ekolist) - Třiadvacetiletý student švýcarské vysoké školy vynalezl snadno použitelný filtr na výrobu pitné vody. Dá se nasadit na běžnou plastovou lahev, vodu z něj můžete rovnou pít.
Mladí čápi vylétají z hnízd. A hynou na sloupech vysokého napětí
PRAHA (Ekolist) - Mladí čápi bílí v těchto dnech opouštějí hnízda a vydávají se na své první lety. Jedním z největších nebezpečí, která je nyní čekají, jsou sloupy vysokého napětí, informuje Český svaz ochránců přírody.
Bahamy vznikly díky písku ze Sahary, domnívají se vědci
PRAHA (Ekolist) - Zdá se, že při formování bahamských ostrovů hrál velkou roli písek a prach z africké Sahary. Vyplývá to ze studie vědců z University of Miami. Saharský písek a prach je bohatý na železo, které je důležitým zdrojem živin pro speciální druh baktérií, díky nimž vznikl vápencový základ souostroví.
Objevte zaniklý způsob nakupování bez zbytečných obalů
PRAHA (Ekolist) - Myšlenka prodeje potravin bez obalů není žádná revoluce, ale návrat něčeho, co tu dříve bylo, jen se to v dnešní uspěchané době kamsi vytratilo.
Čím víc mizí divoká zvířata, tím víc je násilí, otrocké práce a organizovaného zločinu
PRAHA (Ekolist) - Víc jak miliarda chudých lidí po celém světě je životně závislá na potravě z ulovených divokých zvířat. Těch ale ve volné přírodě kvapem ubývá. To je pak příčinou konfliktů mezi lidmi, pirátství nebo dětské práce a dalších negativních jevů.
Vědci našli podmořskou super-matku, o vejce se stará déle než čtyři roky
PRAHA (Ekolist) - Vědci zřejmě objevili ojedinělou super-matku ze zvířecí říše. Chobotnice žijící v hlubokých moří se totiž stará o svá vejce čtyři a půl roku, než se z nich vylíhnou potomci. Podle výzkumníků z Monterey Bay Aquarium Research Institute jde o nejdelší dobu "sedění na vejcích" dosud pozorovaných u živočichů.
Vidí děti z města živou přírodu jinak než děti z pralesa? V něčem ano, v něčem ne
PRAHA (Ekolist) - Vyjmenuj cokoliv si myslíš, že je živé. Jednoduchá otázka, kterou měli zodpovědět pětileté děti žijící ve městě, děti žijící na vesnici i děti, které většinu svého času tráví ve volné přírodě. Argentinští vědci se díky ní chtěli dozvědět, jaké jsou rozdíly ve vnímání živé přírody u dětí žijících v různých prostředích. Jedno měly děti z města i pralesa stejné: vždy znají víc zvířat, než kytek.
Chcete, aby děti jedly zeleninu? Neříkejte jim, jak děsně je zdravá
PRAHA (Ekolist) - „Náš vzkaz rodičům a chůvám je jednoduchý. Pokud bojujete se svým dítětem o to, jestli s ní kousek zeleniny, pak nepomáhá říkat, jak moc je zdravá,“ říkají vědci Michal Maimaran a Ayelet Fichsbach. „Nejlepší je neříkat o ní nic. Maximálně jak je chutná. Pokud tedy opravdu chutná je.“
OSN: Snižování emisí a hospodářský růst se nevylučují
PRAHA (Ecomonitor) - Snižování emisí skleníkových plynů nemusí ohrožovat ekonomický růst, říká OSN ve zprávě Deep Carbonization Pathways (Cesty k zásadní dekarbonizaci). Podle ní by 15 největších producentů oxidu uhličitého mohlo výrazně ukrojit z množství produkovaných emisí a přitom ztrojnásobit výkony svých hospodářství, píše deník Guardian.
Zelené hotely v ČR
() - Trend ekologického hotelnictví dorazil i do ČR. Tzv. zelené hotely, které jsou provozovány v souladu s ochranou životního prostředí a jsou certifikovány v rámci EU i ministerstva životního prostředí ČR, najdete v Čechách i na Moravě. Představíme vám některé z nich, které jednoznačně stojí za návštěvu.
Skokani lesní vydrží extrémní mráz stovky dnů. Musí to ale natrénovat
PRAHA (Ekolist) - Život na Aljašce není pro každého. Zima tu je velmi chladná a podzimní noci jsou často mrazivé. Místním skokanům lesním to nijak nevadí. I když pro ně podzimní mrazy znamenají, že musí na noc zamrznout a ráno se opět rozmrazit. Je to pro ně důležitá každonoční příprava na tuhou zimu.
Skokani lesní vydrží extrémní mráz stovky dnů. Musí to ale natrénovat
PRAHA (Ekolist) - Život na Aljašce není pro každého. Zima tu je velmi chladná a podzimní noci jsou často mrazivé. Místním skokanům lesním to nijak nevadí. I když pro ně podzimní mrazy znamenají, že musí na noc zamrznout a ráno se opět rozmrazit. Je to pro ně důležitá každonoční příprava na tuhou zimu.
|
Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
|
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)
V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01
(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)