titulní strana > co píší jiní
Martin Bursík o LESu: Jsme pravdoláskaři s ekologickým akcentem
14. února 2014 13:40

PRAHA (Ekolist) - Nechceme vybudovat druhou Stranu zelených, říká v rozhovoru pro Ekolist.cz o budování Liberálně ekologické strany (LES) její zřejmě budoucí předseda Martin Bursík. LES chce sázet především na svobody, včetně těch ekonomických a chce být spojován s hodnotami, které vyznával Václav Havel. Ale zároveň chce být stranou, ke které se hlásí odborníci na ochranu životního prostředí.
(Celý text)

Vzácného orla na jihu Čech zabila záměrně položená otrávená návnada
14. února 2014 11:20

PRAHA (Ekolist) - Na konci ledna našli ochránci zvířat mrtvého orla mořského v Hošticích u Volyně na Strakonicku. Na jeho těle nebyly žádné viditelné známky zranění, měl ale křečovitě sevřené pařáty a v nich zbytky hlíny, což je považováno za typický příznak otravy. Rozbor Státního veterinárního ústavu potvrdil otravu karbofuranem.
(Celý text)

Jak správně topit v kotli na tuhá paliva?
14. února 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Dobře spálené uhlí je z pohledu emisí škodlivin lepší než špatně spálené dřevo. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Ono to sice vydrží až do rána, ale zamoříte tím široké okolí produkty nedokonalého spalování jako je oxid uhelnatý nebo polycyklické aromatické uhlovodíky. Lepší je přikládat častěji. Nebo si pořídit moderní kotel, radí odborník Jiří Horák.
(Celý text)

Vědci mění historii: mamuti se neprocházeli po trávě, ale brodili se květinami
12. února 2014 02:07

PRAHA (Ekolist) - Krajina, kterou se před padesáti tisíci lety pohybovali mamuti, nebyla žádnou fádní savanou. Naopak měla blíže k rozkvetlé louce plné barevných květů. Tvrdí to vědci na základě studia zbytků potravy tehdejších zvířat. Právě divoké květiny prý pomohly přežít srstnatým mamutům a dalším velkým býložravcům.
(Celý text)

Některé země EU včetně ČR nefinancují vývoj alternativ k testování na zvířatech. Přestože by měly
11. února 2014 01:40

PRAHA (Ekolist) - Alternativní metody k testům na zvířatech jsou v EU financovány jen velmi málo. A to i přesto, že podle nové evropské směrnice mají členské země povinnost tyto metody podporovat. Ve svém průzkumu to zjistila to Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), která sdružuje 26 organizací na ochranu zvířat z celé Evropy.
(Celý text)

Kácení v zahradách je zřejmě protiústavní. Ombudsman ministerstvu doporučuje změnu vyhlášky
10. února 2014 09:22

PRAHA (Ekolist) - O července loňského roku je možné kácet v oplocených zahradách stromy, jak je majitelům libo. Umožňuje to vyhláška bývalého ministra Tomáše Chalupy (ODS), která měla odlehčit správním řízením na obecních úřadech. Podle ochránců přírody ale norma umožňuje téměř libovolné kácení. Za kritiky se postavil i ombudsman, který ministerstvu doporučil, aby vyhlášku změnilo.
(Celý text)

Prachař: Nové dopravní stavby neblokuje ani ministerstvo, ani peníze. Problémem jsou kraje
7. února 2014 15:42

PRAHA (Ekolist) - Jaké jsou hlavní priority nového ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO)? Kontrola toho, jak probíhá modernizace dálnice D1, napojení české dálniční sítě na Rakousko a personální obsazení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Do seznamu se vešla i stavba labského plavebního stupně v Děčíně a v Přelouči. Důvodem, proč se dopravní stavby nedaří budovat rychle, nejsou podle nového ministra peníze, ale jednání krajů, v jejichž kompetenci leží územní plány.
(Celý text)

Bylinky pomáhají proti nachlazení. Jak je v zimě doma pěstovat?
7. února 2014 11:45

PRAHA (Nazeleno.cz) - Bylinky mají na lidský organismus blahodárné účinky. Naštěstí se jich nemusíme vzdávat ani v tomto ročním období. Jaké bylinky si můžeme doma vypěstovat v zimě? Které z nich se hodí do kuchyně a které nám naopak pomohou s chřipkou a nachlazením?
(Celý text)

Psi během domestikace ztratili vlčí schopnost učit se od jiných
4. února 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Psi a vlci jsou blízcí příbuzní. Liší se v několika rysech. Jedním z nich je rozdíl ve způsobu učení se. Vlci mají silně vyvinutou schopnost snadno se učit od jiných zvířat nápodobou. Je to proto, že je život ve smečce nutí kooperovat. Psi během procesu domestikace tuto vlastnost ztratili.
(Celý text)

Car4Way spustila carsharing evropského střihu
31. ledna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Ne každý potřebuje auto vlastnit. Někteří lidé chtějí využívat výhod, které automobil nabízí, ale nechtějí se o něj starat. Takoví lidé si mohou buď auto půjčovat od kamarádů, z půjčoven, nechat se vozit taxíkem nebo se stát členem družstva, ve kterém auto sdílí více lidí. A nově také mohou využít služeb ryze komerčního carsharingu. Tedy pokud jsou z Prahy či Poděbrad.
(Celý text)

Blokáda na Šumavě byla podle nového rozsudku oprávněná
28. ledna 2014 10:36

PLZEŇ (Ekolist) - Občanská blokáda, která v létě 2011 bránila kácení vzácného lesa na Ptačím potoce v NP Šumava, byla oprávněná a v souladu se zákonem. Naopak chybovala druhá strana - protiprávní byl podle nového rozsudku Krajského soudu v Plzni policejní zásah i samotné kácení. Jedná se o vůbec první soudní rozsudek v ČR, který legitimizuje akci občanské neposlušnosti jako oprávněný krajní prostředek obrany veřejného zájmu.
(Celý text)

Tajemství skladování (nejen) zeleniny a ovoce
24. ledna 2014 10:52

PRAHA (Ekolist) - Ledničky nám v mnohém pomohly a usnadnily život. Zároveň jsme ale kvůli nim přišli o mnoho znalostí o skladování potravin, kterými se běžně řídily naše babičky nebo prababičky. Také toto poznání chce oživit iniciativa Zachraň jídlo.
(Celý text)

Divočina na Šumavě přinese více peněz místním lidem, tvrdí ekonomická studie
21. ledna 2014 01:54

PRAHA (Ekolist) - Jedním z hlavních témat, kolem kterých se točí debata o národním parku Šumava, je ekonomika. Zejména rozvoj lokální ekonomiky a nová pracovní místa, která podle řady politiků přinese výstavba turistických center nebo lanovky pro lyžaře. První ekonomická studie národního parku ale ukazuje pravý opak, nejvíce peněz místním lidem by měla přinést měkká turistika a rozvoj divočiny.
(Celý text)

Kočky si o lidech zřejmě myslí, že jsou to také kočky. Jen trochu větší
21. ledna 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pokud máte doma kočku, možná jste si všimli, jak vás vítá. Se zdviženým ocasem se vám tře o nohy. Je to stejné chování, jakým se kočky projevují vůči jiným kočkám. Britský biolog John Bradshaw z pozorování koček vyvozuje pozoruhodný závěr. Totiž že vaše kočka si o vás myslí, že jste také kočka. A to velká.
(Celý text)

Svět bez velkých šelem by byl velmi trudné místo, říkají vědci
20. ledna 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - Až na pár výjimek se v západní Evropě a na východě USA nevyskytují žádné velké šelmy. Ve zbytku světa se jejich počty rychle snižují. Celosvětově hrozí, že pro ekosystém životně důležité velké šelmy vyhynou. Vědci poukazují na to, že svět bez velkých šelem by byl velmi trudné místo. Nadějí je skutečnost, že tam, kde se podařilo stavy šelem obnovit, se ekosystém rychle vrátil do původní rovnováhy.
(Celý text)

Dvě (nezaručené) rady, jak se bránit kouři ze sousedova komínu
17. ledna 2014 10:30

PRAHA (Ekolist) - V některých oblastech poznáte začátek topné sezóny snadno. Stačí otevřít okno nebo vyjít před dům - a zlehka se nadechnout. Ve dne zpravidla není těžké odhalit příčinu: kouř z komína sousedního rodinného domu. Kdo se někdy pokoušel věc řešit, kromě štiplavého kouře pocítil i bezmoc či vztek. Proti „čudilům“ se totiž brání jen těžko. Přesto přinášíme (nezaručené) tipy na to, co můžete zkusit. Mnoho toho není.
(Celý text)

Přispějte Ekolistu na diskuze o přírodě a životním prostředí
15. ledna 2014 16:42

PRAHA (Ekolist) - Prostor pro svobodnou diskuzi o přírodě a životním prostředí chce vybudovat server Ekolist.cz pomocí portálu HitHit. Právě na něm aktuálně začala sbírka, která má umožnit vznik svobodného prostoru pro výměnu názorů na nejednoznačná témata. Za odměnu dostanou všichni dárci dárky - od krásných placek s motivem Ekolistu, přes vařečky z certifikovaného dřeva až po reklamní prostor na serveru.
(Celý text)

Praním peněz by se daly ušetřit miliardy. Tedy tím opravdovým praním
15. ledna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Čím déle jsou bankovky v oběhu, tím více na nich ulpívá různých nečistot. Od určitého znečištění se papírové peníze stahují z oběhu, skartují a místo nich se vydají nové. Proces je to velmi nákladný a vzniká při něm velké množství odpadu. Podle informací Americké chemické společnosti by se celosvětově daly ušetřit miliardy za skartaci starých a tisk nových peněz, kdyby se místo likvidace správně vypraly.
(Celý text)

Sloupy vysokého napětí stále zabíjí ptáky. Počty rostou kvůli deštivému počasí
14. ledna 2014 01:51

PRAHA (Ekolist) - Rok 2013 byl pro ptáky v české krajině tragický. Přestože postupně ubývá nebezpečných elektrických sloupů, loni se zranilo v některých regionech až o padesát procent více ptáků.
(Celý text)

Potvrzeno: Zelená pomáhá duševnímu zdraví
13. ledna 2014 01:58

PRAHA (Ekolist) - Zelená je dobrá pro nervy. Tuhle babskou radu se rozhodli prozkoumat britští vědci. A došli k závěru, že naši předci mají pravdu. Lidé, kteří se stěhují z měst víc do přírody jsou prý zdravější, nejen fyzicky, ale zvyšuje se i jejich duševní zdraví. Podle vědců je to další důvod, proč by města měla pečovat o svoji zeleň a parky.
(Celý text)

Potvrzeno: Zelená pomáhá duševnímu zdraví
13. ledna 2014 01:58

PRAHA (Ekolist) - Zelená je dobrá pro nervy. Tuhle babskou radu se rozhodli prozkoumat britští vědci. A došli k závěru, že naši předci mají pravdu. Lidé, kteří se stěhují z měst víc do přírody jsou prý zdravější, nejen fyzicky, ale zvyšuje se i jejich duševní zdraví. Podle vědců je to další důvod, proč by města měla pečovat o svoji zeleň a parky.
(Celý text)

Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00

Online diskuse
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13

BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39

BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)

S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)

Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)

Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51

(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)

Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42

(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)

Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40

(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)

NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19

(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)

Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42

(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)

Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40

PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)

Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38

(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.


(Celý text)

Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)

FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31

PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)

MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13

PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)

Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58

(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)

EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33

(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31

(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)

Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46

(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)

Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46

(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama