|
titulní strana > co píší jiní
Definitivní důkaz: V Krkonoších byl vyfocen rys
8. dubna 2013 00:53
HARRACHOV (Krkonoše) (Ekolist) - V březnu byl v západních Krkonoších opakovaně vyfocen rys. Podařilo se to pracovníkům Krkonošského národního parku (KRNAP) s pomocí fotopastí. K přímým pozorováním a k pobytovým stopám, které byly v Krkonoších zaznamenány i v minulých letech, tak přibyl definitivní důkaz, že se rysi v Krkonoších vyskytují.
Německý Frankturt chystá novinku v třídění odpadů: do žlutého kontejneru lze dát i kovy
PRAHA (Ecomonitor) - Pro obyvatele Frankfurtu nastalo jedno ulehčení. Dosud mohli Frankfurťané dávat do žlutého kontejneru jen plastové obaly. Podle odpadové společnosti ale asi polovina odpadu nebyly obaly a celá čtvrtina odpadů vůbec nepatřila do tříděného odpadu. Nově však mohou obyvatelé Frankfurtu dávat do žlutého kontejneru všechny plasty a také všechny kovy. Třeba staré hrnce.
Ničivé lesní požáry netopýrům nevadí. Díky nim mají dostatek potravy
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Požáry přirozeného původu i ty vzniklé neopatrností lidí se podepisují na populacích volně žijících zvířat často ničivým způsobem. Jak ale ukazuje rozsáhlá studie z pohoří Sierra Nevada, netopýři k nim rozhodně nepatří. Dokonce se zdá, že některé druhy drobnějších netopýrů mají naopak z občasných požárů prospěch.
Proč se nechováme zeleně? Protože jsme skeptičtí a chudší
PRAHA (Ekolist) - Tvrdíme o sobě, že se chceme chovat šetrně k přírodě, ale ve skutečnosti toho moc neděláme. Podle řady výzkumů Češi zrovna nepropadají kouzlu zelených výrobků ani potravin a ani při svém každodenním konání na dopady na životní prostředí příliš nemyslí. Co je na vině? Podle odpovědí z průzkumů vysoká cena zeleného přístupu k životu. A nedostatek informací. Podle vědců nejsou ale tyto faktory hlavními a jedinými viníky.
Vědci píší Chalupovi: Nepodkopávejte ochranu přírody na Šumavě
PRAHA (Ekolist) - Máme velké obavy, že v důsledku zákona předloženého ministrem životního prostředí dojde k úpadku v dosud přísně chráněných částech národního parku a k rozsáhlému kácení. To píše více než sedmdesát ředitelů národních parků, ředitelů vědeckých a dalších odborných institucí z celé Evropy Tomáši Chalupovi. Podle vědců nový zákon povede ke škodám, jejichž náprava bude trvat desítky let. Dopis napsaný v listopadu zveřejnilo Hnutí Duha v úterý.
Oslavte Den ptactva a přivítejte navracející se tažné ptáky
PRAHA (Ekolist) - První duben nepatří jen aprílovým žertíkům, ale i všem opeřencům. Už 107 let se tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Prvního dubna roku 1906 byla totiž podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Duben je podle České společnosti ornitologické navíc velmi zajímavým měsícem pro pozorovatele ptáků. Z ČR odlétají poslední zimní hosté, na našem území se zastavují ptáci směřující dále na sever, tažní ptáci ze Středomoří nebo Afriky se vrací na svá hnízdiště a některé druhy již hnízdí.
Velikonoce pro chlapy: Jak na přírodní barvení vajíček
PRAHA (Ekolist) - Velikonoce navzdory padajícímu sněhu klepají na dveře a je pomalu čas začít se připravovat. Byť se po pánské části domácnosti obvykle vyžaduje spíše úplet pomlázky a její pozdější plné využití, není důvodu se bát ani barvení vajíček. Pokud máte, pánové, plné zuby instantních barev z produkce chemického průmyslu, je čas se zamyslet, jak nabarvit vejce přírodně.
Napodobit efektní orientaci mravenců se u robotů podařilo díky světlu
PRAHA (Ekolist) - Mravenčí hemžení se může na první pohled zdát jako chaotické. Ve skutečnosti spolu mravenci při svých cestách komunikují pomocí feromonových značek a kolonie mravenců tak funguje jako vzájemně propojený a komunikující systém. Vědcům se nyní povedlo tuto schopnost napodobit u robotických mravenců. Jen místo feromonů slouží robůtkům světlo.
Monzunové deště jsou zesilovány přirozenými výkyvy klimatu více než oteplováním
PRAHA (Ekolist) - Monzunové deště, které v posledních desetiletích podstatně zesílily, přiživují hlavně přirozené klimatické výkyvy. Podle amerických vědců tak vina za pustošivé přívaly vody nespadá na změny klimatu způsobené vypouštěním skleníkových plynů.
Skoro dvě miliardy lidí používají latríny. Špatně umístěné ohrožují pitnou vodu
PRAHA (Ekolist) - Vědci odhadují, že okolo 1,7 miliardy lidí po celém světě chodí na záchod na suchý záchod – latrínu. Jejich nevhodné umístění může být příčinou znečištěné pitné vody a zdravotních rizik.
Jaro se prosazuje pomalu, první vlaštovky letos přiletěly se zpožděním
PRAHA (Ekolist) - Letošní mrazivé počasí zpomalilo příchod jara, stejně jako jeho poslů z ptačí říše. Navzdory tomu, že noční teploty padají hluboko pod nulu, podle ornitologů ptačí symboly jara dorazily už i do Česka. Pověstnou první vlaštovku, ve skutečnosti prý byly dvě, objevil v sobotu člen České společnosti ornitologické (ČSO) Ivan Průša v nad rybníkem Řežabincem na Písecku.
Samotářští a noční rejnoci vyšli vstříc ekoturistice: plavou v hejnech a ve dne
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Rejnoci, konkrétně trnuchy z Kajmanských ostrovů se přizpůsobily turistickému ruchu výrazně změnily svoje zvyklosti a vycházejí vstříc komerční praxi takzvané interaktivní ekoturistiky. Odměnou jim je stálý přísun potravy z rukou turistů.
V čínských řekách plavalo na 16 tisíc mrtvých prasat
PRAHA (Ecomonitor) - V čínských řekách, které zásobují pitnou vodou město Šanghaj, plavalo na 16 tisíc mrtvých prasat. Místní úřady tvrdí, že dodávky pitné vody pro Šanghaj nejsou ohrožené. Nikdo však neví, jak se mrtvá prasata do řek dostala.
Už brzy budou moci školky otevírat lesní třídy. A děti trávit více času v přírodě
PRAHA (Ekolist) - Po dvou letech sledování třídy, ve které předškolní děti tráví většinu času venku, ministerstvo školství rozhodlo, že jsou lesní mateřské školy plnohodnotnou alternativou ke klasickým školkám. Lesní třídy tak budou moci být již brzy oficiálně provozovány v rámci běžných mateřských škol.
Boj proti vymírání včel se v Evropě odkládá: zákaz pesticidů neprošel
PRAHA (Ecomonitor) - Média v posledních letech vcelku pravidelně informují o vymírání včelstev. Evropský úřad pro bezpečnost potravin zjistil, že tři běžně používané pesticidy mají negativní vliv na populace včel. Na základě toho Evropská komise předložila návrh na zákaz pesticidů, které tomuto hmyzu škodí. V pátek 15. 3. však ustoupila tlaku zástupců členských zemí a zákaz odložila až na konec roku 2014. Podle ochránců přírody přitom hrozí včelám chemický Armagedon.
Vertikální zahrady: Když není dost prostoru, pěstujte do výšky
PRAHA (Ekolist) - I když si letos dává načas, jaro je ve vzduchu: pomalu se probouzí nejen příroda, ale i zahradníci a pěstitelé všeho druhu. Ne všichni však mají dostatek prostoru pro uspokojení svých zahradnických tužeb. Není ale potřeba zoufat. Zahrada, zahrádka nebo i balkónová mini zahrádečka mohou vyrůst do výšky. Pusťte se do vertikálního zahradničení.
Evropská unie zvažuje zdanění plastových tašek a sáčků
PRAHA (Ecomonitor) - V roce 2010 se v rámci EU vyprodukovalo a použilo 95,5 miliard plastových sáčků. Celých 92 procent z nich končí již po jednom použití v odpadkovém koši nebo v horším případě poletuje volně venku v prostředí. Až 10 milionů sáčků končí každoročně v oceánech, jejich degradace však probíhá v řádu desetiletí. Evropská komise proto zvažuje zavedení daně na plastové sáčky a jiné běžné plastové výrobky.
Sázky mají upozornit na plýtvání energií: Když zhasnete, zazpívám
PRAHA (Ekolist) - V sobotu večer na hodinu zhasne celá řada světových památek a měst, aby se připojily ke globálnímu happeningu Hodina Země. Přidá se i Česká republika, stejně jako někteří její obyvatelé. Letos poprvé chce kampaň přitáhnout pozornost k ochraně životního prostředí díky sázkám. Lidé slibují třeba běh v medvědím kostýmu, pečení dortu nebo chození do školy pouze v pyžamu, když jejich spoluobčané sníží svou spotřebu vody či omezí dojíždění auty.
Proč kohouti ráno kokrhají? Tikají jim biologické hodiny
PRAHA (Ekolist) - Poetické ráno na venkově si nedokážeme představit bez kokrhání kohouta. Ale vědí skutečně kohouti, kolik je hodin? Nebo jen reagují na ranní světlo? Záhada, podle čeho se řídí šéfové kurníků, nedala spát japonským vědcům.
Kvůli jarnímu sněhu ptáci hladoví, potřebují přikrmovat
PRAHA (Ekolist) - Přestože podle kalendáře začíná jaro, přívaly sněhu neustávají. To ale komplikuje život stěhovavým ptákům. Ti přilétají z teplých krajin k bohaté hostině středoevropských luk, jenže místo toho je čeká krajina zasypaná sněhem. Ptáci se tak těžko dostávají k potravě a proto je dobré právě nyní intenzívně přikrmovat.
Kvůli jarnímu sněhu ptáci hladoví, potřebují přikrmovat
PRAHA (Ekolist) - Přestože podle kalendáře začíná jaro, přívaly sněhu neustávají. To ale komplikuje život stěhovavým ptákům. Ti přilétají z teplých krajin k bohaté hostině středoevropských luk, jenže místo toho je čeká krajina zasypaná sněhem. Ptáci se tak těžko dostávají k potravě a proto je dobré právě nyní intenzívně přikrmovat.
|
Další články:
1. července 2025 06:02
30. června 2025 04:50
29. června 2025 05:30
28. června 2025 12:05
27. června 2025 04:55
|
(ČTK) - Kvůli nízkým průtokům v řekách a vysokým teplotám zvýšil státní podnik Povodí Odry odtoky z přehrad Kružberk a Šance. Ve středu zvýší také odtoky z Morávky a Žermanic. V řekách se díky tomu zvýší rybám množství kyslíku, uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Veterinární správa kvůli vysokým teplotám zpřísňuje pravidla pro přepravu zvířat
1. července 2025 21:25
(ČTK) - Veterinární správa kvůli velmi vysokým teplotám zpřísňuje pravidla pro silniční transport zvířat. Pokud lze v místě odjezdu, na trase, a nebo v místě dojezdu předpokládat venkovní teploty nad 30 stupňů Celsia, lze se zvířaty cestovat pouze, pokud je vozidlo vybavené klimatizací, nebo pokud jsou zvířata přepravována v nočních hodinách a teplota nepřesáhne v žádném úseku cesty hranici 30 stupňů. Platí to pro cesty delší než osm hodin, informovala Státní veterinární správa (SVS).
(Celý text)
Udržet ve vodě dostatek kyslíku a přítok rybníků, to jsou výzvy rybářů v Chlumci
1. července 2025 21:11
(ČTK) - Zajistit dostatečný přítok nové vody do rybníků a udržet ve vodě dostatek kyslíku, to jsou v těchto dnech největší výzvy rybářů v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku. Trvající vedra začínají ryby v rybnících ohrožovat, řekl ČTK vodohospodář Rybářství Chlumec nad Cidlinou David Sčučka. Rybáři proto také ryby méně krmí.
(Celý text)
Hasiči v noci zlikvidovali požár skládky v Ústí nad Labem
1. července 2025 20:27
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Hasiči dnes v noci zlikvidovali požár skládky v ústecké čtvrti Všebořice. Povolali si kontejner s pěnidlem z Bitozevsi na Lounsku, který zamezil přísunu kyslíku. Hořelo na ploše o velikosti 20 krát 30 metrů.
(Celý text)
Letní prázdniny s novým číslem časopisu Ochrana přírody
1. července 2025 19:09
(Ochrana přírody) - Obálka tohoto čísla připomíná loňské zářijové povodně, které zasáhly Jesenicko. Tématu se totiž věnuje hned několik článků.
(Celý text)
Vedra trápí i zvířata. Trpí nedostatkem vody, ptáčata mohou předčasně opouštět hnízda
1. července 2025 17:44
PRAHA (Ekolist) - Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. I zvířata především ve městech trpí přehřátím a nedostatkem vody. Ochránci přírody proto apelují na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele - ježky, zajíce, ptáky, čmeláky, včely a další - a umožnili jim přístup k vodě.
(Celý text)
Na soutoku řek Moravy a Dyje dneškem vznikla chráněná krajinná oblast Soutok
1. července 2025 10:00
PRAHA (ČTK) - Na soutoku řek Moravy a Dyje dnes vznikla chráněná krajinná oblast Soutok, která zahrnuje největší komplex lužních lesů v Evropě. Vláda o jejím zřízení rozhodla 15. ledna. Stala se 27. chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Proti zřízení oblasti je část místních obyvatel.
(Celý text)
Povodí Moravy zvýšilo přes noc odtok z Nových Mlýnů, pod nimiž uhynuly tuny ryb
1. července 2025 09:58
(ČTK) - Povodí Moravy upouští z nádrže Nové Mlýny přes noc až 20 metrů krychlových vody za sekundu, přes den odtok snižuje na 13 až 15 metrů krychlových. Snahou je zvýšit okysličení vody v řece a předejít dalšímu úhynu ryb. Více s ohledem na minimální přítoky odpouštět nelze, řekla ČTK mluvčí vodohospodářů Jana Kučerová. V noci na pondělí uhynuly pod novomlýnskými nádržemi v řece Dyji u Bulhar na Břeclavsku tuny ryb. Rybáři dosud odklidili asi tři tuny, řekl ČTK za Moravský rybářský svaz Jan Grmela. Několik ryb v řece uhynulo i o den dříve.
(Celý text)
Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla. Chybí k nim však metodika
1. července 2025 09:51
(ČTK) - Čeští zemědělci musí ode dneška dodržovat nová pravidla pro hospodaření na erozně ohrožené půdě. Nařízení vlády vymezuje, jaké plodiny a s jakým omezením mohou zemědělci pěstovat, a zavádí takzvaná půdoochranná opatření. Přesný návod, jak mají zemědělci postupovat, má ale přinést až aktualizovaná metodická příručka, která zatím není k dispozici. Ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK uvedlo, že bude hotová v nejbližších dnech a uplatní se pro plodiny vyseté po letošních sklizních. Zástupci některých nevládních organizací nicméně kritizují, že stále nemají potřebné informace.
Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat?
1. července 2025 09:26
PRAHA (Ekolist) - Přístup k bříze v hospodářské praxi se v posledních letech výrazně změnil, z původně nežádoucí dřeviny se postupně stala vítanou dřevinou s melioračním působením. Vysoká plodivost již od nízkého věku, snadné šíření semen větrem i rychlé odrůstání z ní dělá vhodnou dřevinu pro přirozenou i umělou obnovu na široké škále stanovišť. S rostoucím podílem břízy v našich lesích se bude zvyšovat zájem o její vhodné obhospodařování.
(Celý text)
Prázdninové výzvy ČSOP: Pojďte pozorovat, uklízet nebo pečovat o přírodu
1. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravil veřejnosti výzvu na prázdniny. Spojte svoje toulky krajinou, táboření, rybaření… prostě pobyt v přírodě s aktivitami, které jí pomohou. Pozorujte s námi vážky, objevujte mokřady. Uklízejte s námi svět. Pro letní tábory máme speciální výzvu #mameuklizeno. A, kdo se nebojí potu a mozolů, může si s námi máknout na spoustě pracovních akcí v přírodě nazvaných Víkendy pro přírodu.
(Celý text)
Téměř třetina obyvatel souostroví Tuvalu v Oceánii požádala v Austrálii o vízum kvůli klimatu
1. července 2025 01:40
(ČTK) - Téměř třetina obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu žádá o první tzv. klimatické vízum v Austrálii. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Jihlava chce od roku 2030 spalovat svůj odpad ve Žďáru nad Sázavou
1. července 2025 01:03
JIHLAVA (ČTK) - Jihlava chce od roku 2030 vozit svůj komunální odpad do Žďáru nad Sázavou, kde se bude spalovat. Do města vzdáleného asi 40 kilometrů pojede z Jihlavy a okolní obcí odhadem deset naložených aut denně. Záměr vyplývá ze schváleného memoranda, ke kterému by se vedle Žďáru nad Sázavou měly připojit i Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě.
(Celý text)
Francie se snaží odložit plnění klimatických cílů EU, píše Politico
1. července 2025 00:48
(ČTK) - Francie usiluje o odklad nových klimatických závazků Evropské unie, k jejichž silným zastáncům dosud patřila. Napsal to bruselský web Politico s odkazem na několik diplomatických zdrojů. EU by se v příštích měsících měla dohodnout na úrovni snížení emisí skleníkových plynů pro roky 2035 a 2040 a Francie se podle webu přidává k zemím, které usilují o odklad závazků.
(Celý text)
Hořel les v národním parku České Švýcarsko. Místo budou hasiči hlídat přes noc
30. června 2025 20:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V národním parku České Švýcarsko dnes hořel les. Hořet začalo odpoledne u Rudolfova kamene u Jetřichovic na Děčínsku. Hasiči povolali vrtulník Black Hawk, který provedl čtyři shozy vody. Poté se vrátil zpět na základnu. Večer hasiči oznámili likvidaci požáru, místo si převzala správa rezervace. Přes noc bude požářiště hlídat dobrovolná jednotka. ČTK o tom informoval mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
(Celý text)
Novinky: Na Teplicku uhynuly více než čtyři tuny ryb, v nádrži se udusily
30. června 2025 19:49
(ČTK) - Hromadný úhyn ryb zaznamenali rybáři o víkendu v Modlanské nádrži na Teplicku. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík. Jen za neděli odstranili rybáři a dobrovolníci z hladiny zhruba 4500 kilogramů padlých ryb, odklízecí práce budou pokračovat. Informoval o tom server Novinky.cz.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho je v pětině ČR extrémní, do víkendu se v horku rozšíří
30. června 2025 18:40
(ČTK) - Vzhledem k horkému počasí bez dešťů v posledních dnech se v Česku značně rozšířilo půdní sucho do hloubky jednoho metru. Na pětině území už odborníci sledují extrémní sucho, na dalších deseti procentech výjimečné sucho a bez sucha už je jen zanedbatelná část území. Vyplývá to z aktuálních údajů projektu Intersucho. Situace se má ještě zhoršovat do konce týdne a až potom je pravděpodobnost, že by se situace mohla zlepšit. S horkem a suchem souvisejí i další problémy, jako je značné riziko šíření požárů či riziko pro chovatele skotu a ryb.
(Celý text)
Hlavními tématy cesty do Japonska je recyklace a cirkulární ekonomika. Ministra Hladíka na ní doprovází zástupci firem i univerzit
30. června 2025 18:37
(ČTK) - Cirkulární ekonomika, udržitelnost či moderní řešení pro nakládání s odpady a vodami jsou hlavními tématy podnikatelské mise v Japonsku, kterou tento týden vede ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cesty se zúčastní představitelé 18 firem a univerzit, informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP).
(Celý text)
Odborníci: Vysoké teploty zhoršují užitkovost skotu, ovlivnit mohou i úrodu
30. června 2025 18:32
(ČTK) - Vysoké teploty ovlivňují zejména živočišnou výrobu, mohou se projevit například v horší užitkovosti skotu či v nižší tučnosti mléka. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. Horka podle nich mohou mít vliv i na letošní úrodu, protože prohlubují problémy se suchem a umožňují větší šíření škůdců.
(Celý text)
Senátní podvýbor nesouhlasí s každoročními technickými prohlídkami vozidel
30. června 2025 17:55
PRAHA (ČTK) - Senátoři z podvýboru pro dopravu a energetiku nesouhlasí s pravidelnými každoročními technickými prohlídkami osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Jednomyslně se tak usnesli při projednávání návrhu příslušné evropské směrnice. S každoročními prohlídkami nesouhlasí ani ministerstvo dopravy. Dokumentem se ještě budou zabývat senátní hospodářský výbor a evropský výbor.
(Celý text)
Senátní podvýbor nesouhlasí s každoročními technickými prohlídkami vozidel
30. června 2025 17:55
PRAHA (ČTK) - Senátoři z podvýboru pro dopravu a energetiku nesouhlasí s pravidelnými každoročními technickými prohlídkami osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Jednomyslně se tak usnesli při projednávání návrhu příslušné evropské směrnice. S každoročními prohlídkami nesouhlasí ani ministerstvo dopravy. Dokumentem se ještě budou zabývat senátní hospodářský výbor a evropský výbor.
(Celý text)