|
titulní strana > co píší jiní
Experiment ukázal, že krabi se vracejí domů. Jako holubi
13. prosince 2012 02:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Vědci zkoumali, kam a proč chodí pozemští krabi. Díky GPS lokátorům, umístěných na záda velkých suchozemských krabů palmových, mohli sledovat, kam se krabi vydávají. Experiment s cíleným přemístěním krabů pak ukázal, že se podobně jako například holubi vracejí do svého domova, píše ScienceDaily.
Klimatická konference OSN v Dauhá: Zbylo zoufalství. A naděje
PRAHA (Ecomonitor) - Právě skončená klimatická konference v Dauhá nepřinesla žádný pokrok ve snižování emisí skleníkových plynů. Pro ty, kterých se klimatické změny nejvíce dotýkají, je do důvod k zoufalství. A zdá se, že klimatické konference OSN jsou zatím i jediná naděje. Jiná globální snaha tu není, napsala agentura Reuters.
Vychází vánoční číslo Naší přírody 6/2012
OLOMOUC (Naše příroda) - Pro nás čas Vánoc a zimních radovánek, pro volně žijící zvířata životní zkouška odolnosti – zimu přežijí jen ti nejvitálnější. V letošním posledním čísle časopisu Naše příroda se vypravíme mezi zajíce, abychom poznali i tu méně známou tvář oblíbeného ušáka, zjistíme, jak se u nás žije jelenům sika, a pod sněhem si vyhrábneme několik zajímavých hub. Milovníky ptactva jistě potěší návod na výrobu samosypného krmítka či malá exkurze do delty Dunaje očima známého fotografa Jana Vebera. Samozřejmě nechybí výsledky celoroční fotosoutěže a vyhlášení další speciální, a to houbařské!
Vzácní nosorožci ze Dvora Králové – Proč se jim nedaří v Keni rozmnožit?
OL PEJETA (Keňa)/DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Ekolist) - Novým ředitelem Zoo Dvůr Králové se na začátku prosince stal Přemysl Rabas. Jedním z hlavních úkolů, který na něj čeká, je starost o vůbec nejsledovanější projekt, který v současnosti dvorská zoo vede – o záchranu severních bílých nosorožců, kteří byli v prosinci 2009 přesunuti do Keni. Přestože jsou nosorožci v Africe už skoro tři roky, podle analýz dosud ani jedna ze samic nezabřezla. Proč se tolik propagovanému projektu zatím nedaří dosáhnout svého cíle?
Vědci zkoumali, co se děje s kořeny rostlin pěstovanými ve stavu beztíže
PRAHA (Ekolist) - To, jak rostou kořeny rostlin, má svá pravidla. Kořeny například v pravidelném rytmu mění směr růstu a hlínou se jakoby ‚klikatí‛. Jedním z obecně přijímaných vysvětlení tohoto jevu byla zemská gravitace. Jak ale ukázal unikátní experiment na Mezinárodní vesmírné stanici, kořeny rostlin se klikatí i ve stavu beztíže.
Některá zvířata se sdružují, aby spolu lovila. Krabi si kradou ulity
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Živočichové mají sklony se socializovat a setkávat se v početnějších skupinkách se členy svého druhu. A to z různých důvodů. Například kvůli vyhledání příslušníků opačného pohlaví za účelem rozmnožování, nebo společnému lovu výrazně větší kořisti, nebo kvůli vzájemné ochraně. Podle biologů z univerzity v kalifornském Berkley krabi poustevníči druhu Coenobita compressus neholdují ani jedné z těchto obligátních výhod. Setkávají se z čistě sobeckých, osobních důvodů: navzájem si kradou ulity.
Evropská auta snižují emise. Možná, že jen na papíře, říkají aktivisté
PRAHA (Ekolist) - Evropští výrobci automobilů snižují emise svých vozů velmi rychle. V loňském roce se jim to u nových modelů dařilo v průměru o 3,3 %. Podle všeho tak automobilky v roce 2015 splní cíl, který jim nařídila Evropská komise – 130 gramů CO2 na kilometr. Otázka ale je, zda menší emise nevykazují auta jen na papíře.
Jeskynní lidé dovedli zvířecí pohyb zachytit lépe než moderní umělci
PRAHA (Ekolist) - Prastaré kresby na stěnách jeskyní zachycují chůzi čtyřnohých zvířat přesněji, než jak se to daří moderním umělcům. Tvrdí to maďarští vědci.
Jak si nastavit topení, když jedete v zimě na dovolenou?
PRAHA (Ekolist) - Možná už víte, kam pojedete oslavit vánoční svátky a už i chystáte lyže na lednovou lyžovačku s celou rodinou. Máme pro vás tip, jak trochu ušetřit. Pokud u vás doma nikdo nezůstane, přenastavte si termostat. Nemusíte přeci topit v prázdném bytě.
Ozonová vrstva by se měla obnovit do roku 2050, předpokládají vědci
PRAHA (Ecomonitor) - Zákaz používání látek poškozujících ozon se zřejmě vyplatil. Odborníci předpokládají, že ozonová vrstva by se mohla do roku 2050 zcela zregenerovat, píše německý Die Welt.
Hnutí Duha vyhrálo soud s parkem Šumava. Aktivisté zase smějí organizovat blokády
PRAHA (Ekolist) - Právní dozvuky loňské blokády v šumavském národním parku se dostaly do dalšího kola. Okresní soud v Klatovech rozhodl, že předběžné opatření vydané v roce 2011, které zakazovalo Hnutí Duha organizovat protesty, je neplatné. Národní park tak přišel i možnost získat na Hnutí Duha náhradu 176 000 korun za způsobené škody.
Divocí koně se vracejí do Česka. Mohli by nahradit tanky
PRAHA (Ekolist) - Česká příroda by se mohla dočkat návratu divokých koní. Alespoň takový plán má ochranářská společnost Česká krajina, která chce zpětným křížením získat koně, kteří budou v maximální míře podobní svým divokým předkům. Ideální místo pro jejich chov by prý byly výcvikové prostory, které v současnosti opouští armáda.
Clintonová lobuje za americkou dostavbu Temelína, slibuje vědecké centrum
PRAHA (Ekolist) - Hillary Clintonová na své rozlučkové návštěvě ve funkci ministryně zahraničních věcí USA v Praze jednala o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Ta by se mohla stát velkou zakázkou pro firmu Westinghouse. Podle Clintonové by dostavba americkou firmou nabídla nejvyšší bezpečnost a nejlepší cenu.
Nová studie: Znečištění z dopravy stále ničí zdraví Evropanů
PRAHA (Ekolist) - Doprava se v Evropě značně podílí na zdraví škodlivém znečištění ovzduší. Toxické zplodiny z dopravy mohou mít vliv na kardiovaskulární systém, plíce, játra, slezinu a krev. Přílišný hluk z dopravy pak může způsobovat jak tělesné, tak psychické potíže. Vyplývá to z výroční zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) o dopravě, která byla zveřejněna minulý týden.
Jak pozvat les do školy
(Les ve škole - Sdružení TEREZA) - Učit o moudrosti lesa přímo v lese se už několik let ve Sdružení TEREZA snažíme v dlouhodobém programu Les ve škole. Naším cílem je žákům přibližovat les jako provázanou ekosystémovou síť, ve které proudí energie v různých formách, a která je tak plná života. Snažíme se, aby si žáci vlastními zkušenostmi nacházeli k lesu vlastní cestu a rádi v něm trávili čas. Celý tento koncept programu stále vyhodnocujeme a rozvíjíme.
Podle nové studie vznikl Grand Canyon v době, kdy po Zemi běhali dinosauři
PRAHA (Ekolist) - Stáří jednoho z nejznámějších turistických cílů v Severní Americe je podstatně větší, než dosud vědci odhadovali. Podle aktuálního výzkumu alespoň západní část kaňonu vznikla už před 70 miliony let, tedy v době, kdy magickou vyhlídku mohli z jeho okrajů obdivovat dinosauři. V listopadovém vydání časopisu Science zprávu zveřejnili vědci z University of Colorado Boulder.
Znáte z vlastního krmítka aneb Jak vypadají ptáčci zpěváčci
PRAHA (Ekolist) - U článku Co sypat ptáčkům do krmítek? Nejlepší jsou slunečnice a vlašské ořechy se nás čtenář zeptal, zda bychom mohli přidat fotografie v textu zmíněných ptáčků. Připravili jsme tento článek s fotografiemi a ukázkami zpěvu těch nejběžnějších ptáčků, které můžete pozorovat u svého krmítka. Popisy jednotlivých ptáků a většinu nahrávek jsme převzali z české wikipedie.
Složení potravy mění chování samců guaréz: jsou agresivnější a chtějí sex
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Konzumace určitých druhů rostlin neposkytuje jen potřebné živiny, ale ovlivňuje hladinu hormonů uvnitř našeho těla. To může například vést k proměně chování. Výzkumníci kalifornské univerzity v Berkley zkoumali „plodiny nabitých estrogeny“ a dopady jejich konzumace na chování populací primátů. Podle nich mohlo mít složení diety našich prapředků i zásadní vliv na průběh lidské evoluce.
Historie jednání o klimatu v 83 vteřinách? Podívejte se na zábavné video
PRAHA (Ekolist) - Jeden obrázek je více než stovka slov, řekli si v norském Centru pro výzkum klimatické změny (CICERO). A výsledkem je zábavné video, které ukazuje dnešní stav dohody o ochraně klimatu na mezinárodní scéně lépe, než rozsáhlé novinové články.
Návrat vlků do Čech: Vlk byl vyfocen těsně za českými hranicemi v Německu
PRAHA (Ekolist) - Těsně za hranicemi v Německu byl v říjnu vyfotografován vlk pomocí fotopasti. Po letošním pravděpodobném výskytu vlků ve východních Krkonoších jde o další doklad, že se vlci vracejí do Čech. Přítomnost vlků v severních Čechách byla navíc doložena na nálezech stržených ovcí v oblasti Velkého Šenova. Ekolistu to dnes sdělil Tomáš Salov ze Správy Národního parku České Švýcarsko.
Návrat vlků do Čech: Vlk byl vyfocen těsně za českými hranicemi v Německu
PRAHA (Ekolist) - Těsně za hranicemi v Německu byl v říjnu vyfotografován vlk pomocí fotopasti. Po letošním pravděpodobném výskytu vlků ve východních Krkonoších jde o další doklad, že se vlci vracejí do Čech. Přítomnost vlků v severních Čechách byla navíc doložena na nálezech stržených ovcí v oblasti Velkého Šenova. Ekolistu to dnes sdělil Tomáš Salov ze Správy Národního parku České Švýcarsko.
|
Další články:
1. července 2025 06:02
30. června 2025 04:50
29. června 2025 05:30
28. června 2025 12:05
27. června 2025 04:55
|
PRAHA (ČTK) - Na soutoku řek Moravy a Dyje dnes vznikla chráněná krajinná oblast Soutok, která zahrnuje největší komplex lužních lesů v Evropě. Vláda o jejím zřízení rozhodla 15. ledna. Stala se 27. chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Proti zřízení oblasti je část místních obyvatel.
(Celý text)
Povodí Moravy zvýšilo přes noc odtok z Nových Mlýnů, pod nimiž uhynuly tuny ryb
1. července 2025 09:58
(ČTK) - Povodí Moravy upouští z nádrže Nové Mlýny přes noc až 20 metrů krychlových vody za sekundu, přes den odtok snižuje na 13 až 15 metrů krychlových. Snahou je zvýšit okysličení vody v řece a předejít dalšímu úhynu ryb. Více s ohledem na minimální přítoky odpouštět nelze, řekla ČTK mluvčí vodohospodářů Jana Kučerová. V noci na pondělí uhynuly pod novomlýnskými nádržemi v řece Dyji u Bulhar na Břeclavsku tuny ryb. Rybáři dosud odklidili asi tři tuny, řekl ČTK za Moravský rybářský svaz Jan Grmela. Několik ryb v řece uhynulo i o den dříve.
(Celý text)
Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla. Chybí k nim však metodika
1. července 2025 09:51
(ČTK) - Čeští zemědělci musí ode dneška dodržovat nová pravidla pro hospodaření na erozně ohrožené půdě. Nařízení vlády vymezuje, jaké plodiny a s jakým omezením mohou zemědělci pěstovat, a zavádí takzvaná půdoochranná opatření. Přesný návod, jak mají zemědělci postupovat, má ale přinést až aktualizovaná metodická příručka, která zatím není k dispozici. Ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK uvedlo, že bude hotová v nejbližších dnech a uplatní se pro plodiny vyseté po letošních sklizních. Zástupci některých nevládních organizací nicméně kritizují, že stále nemají potřebné informace.
Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat?
1. července 2025 09:26
PRAHA (Ekolist) - Přístup k bříze v hospodářské praxi se v posledních letech výrazně změnil, z původně nežádoucí dřeviny se postupně stala vítanou dřevinou s melioračním působením. Vysoká plodivost již od nízkého věku, snadné šíření semen větrem i rychlé odrůstání z ní dělá vhodnou dřevinu pro přirozenou i umělou obnovu na široké škále stanovišť. S rostoucím podílem břízy v našich lesích se bude zvyšovat zájem o její vhodné obhospodařování.
(Celý text)
Prázdninové výzvy ČSOP: Pojďte pozorovat, uklízet nebo pečovat o přírodu
1. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravil veřejnosti výzvu na prázdniny. Spojte svoje toulky krajinou, táboření, rybaření… prostě pobyt v přírodě s aktivitami, které jí pomohou. Pozorujte s námi vážky, objevujte mokřady. Uklízejte s námi svět. Pro letní tábory máme speciální výzvu #mameuklizeno. A, kdo se nebojí potu a mozolů, může si s námi máknout na spoustě pracovních akcí v přírodě nazvaných Víkendy pro přírodu.
(Celý text)
Téměř třetina obyvatel souostroví Tuvalu v Oceánii požádala v Austrálii o vízum kvůli klimatu
1. července 2025 01:40
(ČTK) - Téměř třetina obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu žádá o první tzv. klimatické vízum v Austrálii. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Jihlava chce od roku 2030 spalovat svůj odpad ve Žďáru nad Sázavou
1. července 2025 01:03
JIHLAVA (ČTK) - Jihlava chce od roku 2030 vozit svůj komunální odpad do Žďáru nad Sázavou, kde se bude spalovat. Do města vzdáleného asi 40 kilometrů pojede z Jihlavy a okolní obcí odhadem deset naložených aut denně. Záměr vyplývá ze schváleného memoranda, ke kterému by se vedle Žďáru nad Sázavou měly připojit i Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě.
(Celý text)
Francie se snaží odložit plnění klimatických cílů EU, píše Politico
1. července 2025 00:48
(ČTK) - Francie usiluje o odklad nových klimatických závazků Evropské unie, k jejichž silným zastáncům dosud patřila. Napsal to bruselský web Politico s odkazem na několik diplomatických zdrojů. EU by se v příštích měsících měla dohodnout na úrovni snížení emisí skleníkových plynů pro roky 2035 a 2040 a Francie se podle webu přidává k zemím, které usilují o odklad závazků.
(Celý text)
Hořel les v národním parku České Švýcarsko. Místo budou hasiči hlídat přes noc
30. června 2025 20:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V národním parku České Švýcarsko dnes hořel les. Hořet začalo odpoledne u Rudolfova kamene u Jetřichovic na Děčínsku. Hasiči povolali vrtulník Black Hawk, který provedl čtyři shozy vody. Poté se vrátil zpět na základnu. Večer hasiči oznámili likvidaci požáru, místo si převzala správa rezervace. Přes noc bude požářiště hlídat dobrovolná jednotka. ČTK o tom informoval mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
(Celý text)
Novinky: Na Teplicku uhynuly více než čtyři tuny ryb, v nádrži se udusily
30. června 2025 19:49
(ČTK) - Hromadný úhyn ryb zaznamenali rybáři o víkendu v Modlanské nádrži na Teplicku. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík. Jen za neděli odstranili rybáři a dobrovolníci z hladiny zhruba 4500 kilogramů padlých ryb, odklízecí práce budou pokračovat. Informoval o tom server Novinky.cz.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho je v pětině ČR extrémní, do víkendu se v horku rozšíří
30. června 2025 18:40
(ČTK) - Vzhledem k horkému počasí bez dešťů v posledních dnech se v Česku značně rozšířilo půdní sucho do hloubky jednoho metru. Na pětině území už odborníci sledují extrémní sucho, na dalších deseti procentech výjimečné sucho a bez sucha už je jen zanedbatelná část území. Vyplývá to z aktuálních údajů projektu Intersucho. Situace se má ještě zhoršovat do konce týdne a až potom je pravděpodobnost, že by se situace mohla zlepšit. S horkem a suchem souvisejí i další problémy, jako je značné riziko šíření požárů či riziko pro chovatele skotu a ryb.
(Celý text)
Hlavními tématy cesty do Japonska je recyklace a cirkulární ekonomika. Ministra Hladíka na ní doprovází zástupci firem i univerzit
30. června 2025 18:37
(ČTK) - Cirkulární ekonomika, udržitelnost či moderní řešení pro nakládání s odpady a vodami jsou hlavními tématy podnikatelské mise v Japonsku, kterou tento týden vede ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cesty se zúčastní představitelé 18 firem a univerzit, informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP).
(Celý text)
Odborníci: Vysoké teploty zhoršují užitkovost skotu, ovlivnit mohou i úrodu
30. června 2025 18:32
(ČTK) - Vysoké teploty ovlivňují zejména živočišnou výrobu, mohou se projevit například v horší užitkovosti skotu či v nižší tučnosti mléka. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. Horka podle nich mohou mít vliv i na letošní úrodu, protože prohlubují problémy se suchem a umožňují větší šíření škůdců.
(Celý text)
Senátní podvýbor nesouhlasí s každoročními technickými prohlídkami vozidel
30. června 2025 17:55
PRAHA (ČTK) - Senátoři z podvýboru pro dopravu a energetiku nesouhlasí s pravidelnými každoročními technickými prohlídkami osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Jednomyslně se tak usnesli při projednávání návrhu příslušné evropské směrnice. S každoročními prohlídkami nesouhlasí ani ministerstvo dopravy. Dokumentem se ještě budou zabývat senátní hospodářský výbor a evropský výbor.
(Celý text)
Kvůli stavbě parkovišti v Pardubicích by se musely kácet stromy, lidé protestují
30. června 2025 17:52
PARDUBICE (ČTK) - Na sídlišti Závod Míru v Pardubicích chce městský obvod pokácet stromy, aby místo nich mohl postavit parkoviště a jednou také dětské hřiště. Postupem let by šlo až o 150 stromů, které by nahradily navazující výsadbou stromy mladé. Proti kácení se staví petice, její autoři nechtějí, aby kvůli projektům přišlo sídliště o zdravé stromy. ČTK to řekl autor petice Jiří Schmidt.
(Celý text)
Podle čeho vybírat materiál zahradního nábytku
30. června 2025 13:53
() - Počasí láká ven, terasa volá po novém venkovním posezení a vy zase po chvilce klidu na čerstvém vzduchu. Jenže jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel, byl pohodlný a zároveň dobře vypadal? O tom, zda bude vaše venkovní oáza sloužit jednu sezónu nebo mnoho let, rozhodne především materiál a vaše péče o něj. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých druhů, ať máte rychle vybráno.
(Celý text)
Česko v plnění cílů udržitelného rozvoje OSN nezaznamenalo zásadní zhoršení
30. června 2025 12:29
PRAHA (ČTK) - Česko v plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN nezaznamenalo zásadní zhoršení. V deseti oblastech, jako jsou klimatická opatření, vymýcení hladu či chudoby, naopak pokročilo. V šesti cílech, týkajících se kupříkladu průmyslu a méně nerovností, stagnuje. Vyplývá to z třetího dobrovolného národního přezkumu ČR. Ten bude letos v červenci představen na summitu OSN v New Yorku.
(Celý text)
Pro nedostatek vody v Teplé Vltavě platí zákaz splouvání, nelze se registrovat
30. června 2025 12:23
(ČTK) - Kvůli nedostatku vody v Teplé Vltavě, která vede šumavským národním parkem, po ní není možné plout. A Národní park Šumava dočasně přerušil registrace - od 1. do 6. července pro úsek mezi Soumarským Mostem a Pěknou. Měřicí stanice na Soumarském Mostě na Prachaticku dnes ukázala výšku hladiny 43,1 centimetru, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů.
(Celý text)
Projekt Sázíme Česko prodloužil termín přihlášek do soutěže na obnovu lesů
30. června 2025 12:20
(ČTK) - Projekt Sázíme Česko prodlužil termín pro přihlašování do soutěže pro obce, která je zaměřená na obnovu lesů, a to do konce srpna. Soutěž spustili koncem dubna a původně se do ní obce mohly přihlašovat do konce června. Zatím se jich přihlásilo 152. Mnohé obce podle zástupců projektu sdělily, že se kvůli administrativě nestíhají přihlásit. Termín proto pořadatelé posunuly. V ČR je přes 6000 obcí.
(Celý text)
Odborníci chtějí využít umělou inteligenci k ochraně biodiverzity v Amazonii
30. června 2025 05:47
PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé Amazonie by měli vědcům pomáhat monitorovat stav biodiverzity v největším tropickém deštném lese na světě. A to pomocí digitální sady nástrojů řízených umělou inteligencí (AI), která je momentálně ve vývoji.
(Celý text)
Odborníci chtějí využít umělou inteligenci k ochraně biodiverzity v Amazonii
30. června 2025 05:47
PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé Amazonie by měli vědcům pomáhat monitorovat stav biodiverzity v největším tropickém deštném lese na světě. A to pomocí digitální sady nástrojů řízených umělou inteligencí (AI), která je momentálně ve vývoji.
(Celý text)