titulní strana > co píší jiní
Česko – hostitel vzácných orchidejí i vřetenušek!
27. srpna 2012 08:19

(www.blizprirode.cz) - Česká republika, mnohdy přezdívaná jako srdce Evropy, představuje nejen lákadlo pro rekreační turisty, ale na své si zde přijdou i biologové a milovníci přírody. Vedle jedinečné podoby hlavního města, desítek hradů a zámků roste také návštěvnost národních parků i vzácných přírodních lokalit. Mnohdy na první pohled skryté vzácné lokality jsou domovem pro jedinečné biotopy rostlin a živočichů. Inspiraci kam vyrazit za podobnými krásami přírody nabízejí webové stránky programu NET4GAS Blíž přírodě (www.blizprirode.cz), kde mimo jiné najdete také tipy, co stojí za pozornost bystrého oka.
(Celý text)

Jaderné palivo z mořské vody? Moc drahé. Zatím, říkají vědci
27. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Mořská voda je krom jiného také potenciální zdroj jaderného paliva. Ve světových oceánech se podle vědců vyskytuje uran v hustotě asi 3 částice na milion. To sice není mnoho, ale zásoby mořské vody jsou obrovské. V celkovém součtu je uranu v mořské vodě tolik, že by současným jaderným elektrárnám vydržel na šest a půl tisíce let. Problém ale je, jak uran z mořské vody získat levně.
(Celý text)

V ostrůvcích pralesa, zbylých po kácení, se životu nedaří
27. srpna 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Fragmenty pralesa ponechané mezi lány plantáží a pastvin nejsou schopny udržet biologickou rozmanitost tropického ekosystému. Ačkoliv zůstávají tyto člověkem nepozměněné kusy původního vegetačního krytu nedotčeny, velcí obratlovci z nich mizí, píše se v článku uveřejněném na serveru ScienceDaily. Rozsáhlý terénní výzkum v Brazílii zaštítila Univerzita East Anglia.
(Celý text)

Studenokrevní živočichové nejsou globálním oteplováním ohroženi tak, jak se předpokládalo
26. srpna 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Oteplování planety bude pro mnohá zvířata znamenat jednoduchou výzvu: buď se přizpůsobí, nebo vyhynou. Doposud se mělo za to, že změny klimatu se těžce dotknou studenokrevných živočichů v tropech. Vědci nyní zjistili, že globální oteplování pro ně neznamená takové ohrožení, jak se dosud myslelo. K tomuto poznatku dospěli vědci z univerzit v Uppsale a Zurichu při modelování šancí jednotlivých druhů vyrovnat se a přizpůsobit se vyšší teplotě, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita končí, hlásí šumavský národní park. Při sanaci padlo na milion stromů
24. srpna 2012 12:32

PRAHA (Ekolist) - Kůrovcová kalamita, která v Národním parku Šumava vypukla před čtyřmi lety, letos končí. Oznámila to dnes správa parku. V boji proti drobným broučkům bylo pokáceno na milion stromů. Kácení kůrovcem zasažených stromů v parku je pod silnou kritikou ekologických organizací a vědců, loni na Šumavě proběhla blokáda.
(Celý text)

Greenpeace obsadilo ruskou ropnou plošinu v Arktidě
24. srpna 2012 11:18

PRAHA (Ekolist) - Aktivisté Greenpeace v pátek ráno obsadili arktickou ropnou plošinu Prirazlomnaja ruské energetické firmy Gazprom. Plošina leží severovýchodně od ruského pobřeží Pečorského moře. Podle aktivistů představuje těžba v arktických vodách vysoké riziko pro znečištění regionu.
(Celý text)

Unikátní objev: V USA našli nový druh pavouka. Pojmenovali ho "jeskynní lupič"
24. srpna 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Členové kalifornské akademie věd slaví: jejich badatelský tým z univerzity San Diego objevil dosud neznámý druh pavouka. Velmi nebezpečně a dravě vypadající exemplář s „klepítky“ si vědci přinesli z jeskyní na západním pobřeží USA. Přesná lokace nálezu zůstává kvůli ochraně druhu utajena. O objevu referuje článek uveřejněný na serveru ScienceDaily.
(Celý text)

Klasické žárovky letos končí. Přejděte na moderní svícení
24. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Od 1. září letošního roku se na evropský trh nesmí dodávat žádné žárovky pro běžné osvětlování, které mají horší energetickou třídu než C. První omezení přišlo v září roku 2009, kdy se na trh přestaly dodávat žárovky o výkonu 100 W. Každý další rok z trhu zmizela další výkonová řada. Od tohoto září se na trh nesmí dodávat žádné čiré žárovky. Důvodem jejich odchodu je, že nesplňují Evropskou unií předepsanou energetickou náročnost. Čím ale máme svítit?
(Celý text)

Stres není jen nepřítel, mladé ptáky naopak jeho správná dávka drží při životě
23. srpna 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Obecně se předpokládá, že velká míra stresu se u zvířat projeví v menší šanci na přežití. Neplatí to ale bezezbytku. Výzkumníci z Oregonské státní univerzity došli k závěru, že jistá hladina stresu, zvláště u mladých ptáků, je často přesně to pravé, co jim může zachránit život, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Američané představili fotovoltaiku, která místo vzácných kovů obsahuje měď a zinek
22. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Běžné fotovoltaické panely se neobejdou bez vzácných kovů jako je například indium a gallium. Vědci na konferenci American Chemical Society představili fotovoltaické panely, které vyrábějí elektrickou energii, ale místo vzácných kovů obsahují kovy běžně dostupné.
(Celý text)

Námořní lodě spalují ‚ropný odpad‛, vědci pro ně vyvinuli nové palivo
22. srpna 2012 01:05

PRAHA (Ekolist) - Zámořské výletní lodě, tankery a kontejnerové lodě mají jedno společné. Všechny používají nízkoobrátkové motory konstruované ke spalování toho nejméně kvalitního, co vznikne při rafinaci ropy. Jde o paliva bohatá na síru a při jejich spalování dochází k silnému znečišťování ovzduší. Vědci na setkání American Chemical Society právě představili levnou úpravu lodního paliva, které vede k menším emisím škodlivin.
(Celý text)

Připomenutí si vlastní smrtelnosti zvyšuje u lidí zájem o ekologické dopady jejich života, ukázal experiment
21. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Pozornost lidí k environmentálním dopadům jejich vlastního chování se zvyšuje, pokud si připomenou svou vlastní smrtelnost. Daleko více pak při svém rozhodování a chování zvažují dopady na budoucí generace. Takový je závěr výzkumu, který vedla Kimberly Wade-Benzoniová na Duke University.
(Celý text)

Sesuvy půdy by měly patřit mezi globální hrozby, ročně zabijí tisíce lidí, tvrdí britský vědec
20. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Sesuvy půdy sice zpravidla zabijí méně lidí než jiné přírodní pohromy, ale zase se objevují poměrně často. Britští vědci nyní zpřesnili dosavadní odhady o počtu mrtvých. Mezi lety 2004 a 2010 podle nich pod lavinou z hlíny a kamenů zahynulo 32 300 lidí, píše BBC.
(Celý text)

Mladý vědec objevil při plavbě na rybářském trawleru osm nových druhů žraloků
19. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Doktorand Paul Clerkin svou dráhu vědce nezačal špatně. Pokud to následné zkoumání potvrdí, pak zřejmě objevil osm dosud neznámých žraloků. Narazil na ně při dvou měsíční plavbě jižním Indickým oceánem na palubě rybářského trawleru, obří lodi schopné lovit ryby ve velkých hloubkách.
(Celý text)

Vyrazte do boje proti černým skládkám. S mobilem v ruce
17. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Neodmyslitelným koloritem výletů do přírody zejména v okolí lidských obydlí jsou černé skládky. Jejich rozmanitost je obrovská. Někde mají podobu několika černých pytlů pohozených ve škarpě, jinde jde skoro o kompletní vyhozené vybavení domácnosti, včetně neodmyslitelného autovraku. Můžeme nadávat na to, jaká jsou lidé čuňata. A nebo můžeme přiložit ruku k dílu, vzít chytrý mobilní telefon a skládku zadokumentovat a nahrát na web zmapujto.cz. Je to lehké jako facka.
(Celý text)

USA pomohou Vietnamu od dědictví války: herbicidu Agent Orange
17. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Spojené státy americké roky odmítaly žádosti Vietnamu o pomoc s likvidací kontaminace, kterou v zemi zanechala tzv. Vietnamská válka. Vietnam se dlouhodobě snaží, aby Američané přijali odpovědnost za ekologické a zdravotní dopady, které souvisí především s plošným používáním herbicidů. Mezi nejznámější patří Agent Orange. V úterý došlo k významnému pokroku. USA oznámily spuštění programu na odstranění ekologický škod ve Vietnamu. Uklidíme ten nepořádek, slíbil americký ambasador ve Vietnamu. O odškodnění samotných obětí ale řeč nebyla, informuje server New York Times.
(Celý text)

Extrémní tání grónského ledovce trhá rekordy, a to teplá sezona ještě neskončila
16. srpna 2012 02:21

PRAHA (Ekolist) - Tání ledové pokrývky Grónska je letos extrémně silné. Už na začátku srpna odtálo stejné množství ledu jako za celý rok 2010. Rekord ještě není konečný, protože chladnější období v Grónsku nastupuje až začátkem září. Na extrémní tání upozornili vědci z The City College of New York.
(Celý text)

Praha mění systém veřejné dopravy. Nebude fungovat, tvrdí aktivisté
15. srpna 2012 11:49

PRAHA (Ekolist) - Změny v pražské veřejné dopravě, které v úterý podpořila rada města, přilákají podle aktivistů do města více automobilistů. Podle nich nepromyšlené škrty mohou lidi doslova vyhnat z tramvají a autobusů. Tomu může napomoci i obava, že kvůli prodloužení doby cesty se na některých spojích může jízda oproti dnešku prodražit, protože lidem již nebude stačit krátkodobé jízdné a budou si muset koupit dražší lístek na delší dobu.
(Celý text)

Kvůli látce z antibakteriálních mýdel plavou ryby pomaleji a myši jsou slabší
14. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Používání antibakteriálních mýdel má netušené důsledky. Tato mýdla zpravidla obsahují účinnou látku triclosan. Ta podle amerických vědců na buněčné úrovni brání svalovým kontrakcím. V reálném světě to pak například znamená, že ryby plavou pomaleji a myši jsou slabší. Látku triclosan obsahuje kromě antibakteriálních mýdel také celá řada kosmetických výrobků či vybavení domácností. Čeští vědci zjistili opakovaně přítomnost triclosanu i v českém životním prostředí.
(Celý text)

Rio de Janeiro – pár poznámek o městě světových summitů a obrovských kontrastů
13. srpna 2012 01:47

RIO DE JANEIRO (Brazílie) (Ekolist) - V brazilském Riu de Janeiru se v letech 1992 a 2012 konaly dvě mimořádně významné environmentální konference OSN. Zpravodajství z červnového summitu Rio+20 najdete na speciální stránce Ekolistu. S odstupem ho doplňujeme i o několik lehce osobních poznámek, jak na návštěvníka působí samotné město. Rio je kupříkladu jedním z mála světových velkoměst, na jehož území se nachází národní park.
(Celý text)

Rio de Janeiro – pár poznámek o městě světových summitů a obrovských kontrastů
13. srpna 2012 01:47

RIO DE JANEIRO (Brazílie) (Ekolist) - V brazilském Riu de Janeiru se v letech 1992 a 2012 konaly dvě mimořádně významné environmentální konference OSN. Zpravodajství z červnového summitu Rio+20 najdete na speciální stránce Ekolistu. S odstupem ho doplňujeme i o několik lehce osobních poznámek, jak na návštěvníka působí samotné město. Rio je kupříkladu jedním z mála světových velkoměst, na jehož území se nachází národní park.
(Celý text)

Další články:
30. června 2025 04:50
29. června 2025 05:30
28. června 2025 12:05
27. června 2025 04:55
26. června 2025 03:48

Online diskuse
Téměř třetina obyvatel souostroví Tuvalu v Oceánii požádala v Austrálii o vízum kvůli klimatu
1. července 2025 01:40

(ČTK) - Téměř třetina obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu žádá o první tzv. klimatické vízum v Austrálii. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Jihlava chce od roku 2030 spalovat svůj odpad ve Žďáru nad Sázavou
1. července 2025 01:03

JIHLAVA (ČTK) - Jihlava chce od roku 2030 vozit svůj komunální odpad do Žďáru nad Sázavou, kde se bude spalovat. Do města vzdáleného asi 40 kilometrů pojede z Jihlavy a okolní obcí odhadem deset naložených aut denně. Záměr vyplývá ze schváleného memoranda, ke kterému by se vedle Žďáru nad Sázavou měly připojit i Bystřice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě.
(Celý text)

Francie se snaží odložit plnění klimatických cílů EU, píše Politico
1. července 2025 00:48

(ČTK) - Francie usiluje o odklad nových klimatických závazků Evropské unie, k jejichž silným zastáncům dosud patřila. Napsal to bruselský web Politico s odkazem na několik diplomatických zdrojů. EU by se v příštích měsících měla dohodnout na úrovni snížení emisí skleníkových plynů pro roky 2035 a 2040 a Francie se podle webu přidává k zemím, které usilují o odklad závazků.
(Celý text)

Hořel les v národním parku České Švýcarsko. Místo budou hasiči hlídat přes noc
30. června 2025 20:50

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V národním parku České Švýcarsko dnes hořel les. Hořet začalo odpoledne u Rudolfova kamene u Jetřichovic na Děčínsku. Hasiči povolali vrtulník Black Hawk, který provedl čtyři shozy vody. Poté se vrátil zpět na základnu. Večer hasiči oznámili likvidaci požáru, místo si převzala správa rezervace. Přes noc bude požářiště hlídat dobrovolná jednotka. ČTK o tom informoval mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
(Celý text)

Novinky: Na Teplicku uhynuly více než čtyři tuny ryb, v nádrži se udusily
30. června 2025 19:49

(ČTK) - Hromadný úhyn ryb zaznamenali rybáři o víkendu v Modlanské nádrži na Teplicku. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík. Jen za neděli odstranili rybáři a dobrovolníci z hladiny zhruba 4500 kilogramů padlých ryb, odklízecí práce budou pokračovat. Informoval o tom server Novinky.cz.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho je v pětině ČR extrémní, do víkendu se v horku rozšíří
30. června 2025 18:40

(ČTK) - Vzhledem k horkému počasí bez dešťů v posledních dnech se v Česku značně rozšířilo půdní sucho do hloubky jednoho metru. Na pětině území už odborníci sledují extrémní sucho, na dalších deseti procentech výjimečné sucho a bez sucha už je jen zanedbatelná část území. Vyplývá to z aktuálních údajů projektu Intersucho. Situace se má ještě zhoršovat do konce týdne a až potom je pravděpodobnost, že by se situace mohla zlepšit. S horkem a suchem souvisejí i další problémy, jako je značné riziko šíření požárů či riziko pro chovatele skotu a ryb.
(Celý text)

Hlavními tématy cesty do Japonska je recyklace a cirkulární ekonomika. Ministra Hladíka na ní doprovází zástupci firem i univerzit
30. června 2025 18:37

(ČTK) - Cirkulární ekonomika, udržitelnost či moderní řešení pro nakládání s odpady a vodami jsou hlavními tématy podnikatelské mise v Japonsku, kterou tento týden vede ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cesty se zúčastní představitelé 18 firem a univerzit, informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP).
(Celý text)

Odborníci: Vysoké teploty zhoršují užitkovost skotu, ovlivnit mohou i úrodu
30. června 2025 18:32

(ČTK) - Vysoké teploty ovlivňují zejména živočišnou výrobu, mohou se projevit například v horší užitkovosti skotu či v nižší tučnosti mléka. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. Horka podle nich mohou mít vliv i na letošní úrodu, protože prohlubují problémy se suchem a umožňují větší šíření škůdců.
(Celý text)

Senátní podvýbor nesouhlasí s každoročními technickými prohlídkami vozidel
30. června 2025 17:55

PRAHA (ČTK) - Senátoři z podvýboru pro dopravu a energetiku nesouhlasí s pravidelnými každoročními technickými prohlídkami osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Jednomyslně se tak usnesli při projednávání návrhu příslušné evropské směrnice. S každoročními prohlídkami nesouhlasí ani ministerstvo dopravy. Dokumentem se ještě budou zabývat senátní hospodářský výbor a evropský výbor.
(Celý text)

Kvůli stavbě parkovišti v Pardubicích by se musely kácet stromy, lidé protestují
30. června 2025 17:52

PARDUBICE (ČTK) - Na sídlišti Závod Míru v Pardubicích chce městský obvod pokácet stromy, aby místo nich mohl postavit parkoviště a jednou také dětské hřiště. Postupem let by šlo až o 150 stromů, které by nahradily navazující výsadbou stromy mladé. Proti kácení se staví petice, její autoři nechtějí, aby kvůli projektům přišlo sídliště o zdravé stromy. ČTK to řekl autor petice Jiří Schmidt.
(Celý text)

Podle čeho vybírat materiál zahradního nábytku
30. června 2025 13:53

() - Počasí láká ven, terasa volá po novém venkovním posezení a vy zase po chvilce klidu na čerstvém vzduchu. Jenže jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel, byl pohodlný a zároveň dobře vypadal? O tom, zda bude vaše venkovní oáza sloužit jednu sezónu nebo mnoho let, rozhodne především materiál a vaše péče o něj. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých druhů, ať máte rychle vybráno.
(Celý text)

Česko v plnění cílů udržitelného rozvoje OSN nezaznamenalo zásadní zhoršení
30. června 2025 12:29

PRAHA (ČTK) - Česko v plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN nezaznamenalo zásadní zhoršení. V deseti oblastech, jako jsou klimatická opatření, vymýcení hladu či chudoby, naopak pokročilo. V šesti cílech, týkajících se kupříkladu průmyslu a méně nerovností, stagnuje. Vyplývá to z třetího dobrovolného národního přezkumu ČR. Ten bude letos v červenci představen na summitu OSN v New Yorku.
(Celý text)

Pro nedostatek vody v Teplé Vltavě platí zákaz splouvání, nelze se registrovat
30. června 2025 12:23

(ČTK) - Kvůli nedostatku vody v Teplé Vltavě, která vede šumavským národním parkem, po ní není možné plout. A Národní park Šumava dočasně přerušil registrace - od 1. do 6. července pro úsek mezi Soumarským Mostem a Pěknou. Měřicí stanice na Soumarském Mostě na Prachaticku dnes ukázala výšku hladiny 43,1 centimetru, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů.
(Celý text)

Projekt Sázíme Česko prodloužil termín přihlášek do soutěže na obnovu lesů
30. června 2025 12:20

(ČTK) - Projekt Sázíme Česko prodlužil termín pro přihlašování do soutěže pro obce, která je zaměřená na obnovu lesů, a to do konce srpna. Soutěž spustili koncem dubna a původně se do ní obce mohly přihlašovat do konce června. Zatím se jich přihlásilo 152. Mnohé obce podle zástupců projektu sdělily, že se kvůli administrativě nestíhají přihlásit. Termín proto pořadatelé posunuly. V ČR je přes 6000 obcí.
(Celý text)

Odborníci chtějí využít umělou inteligenci k ochraně biodiverzity v Amazonii
30. června 2025 05:47

PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé Amazonie by měli vědcům pomáhat monitorovat stav biodiverzity v největším tropickém deštném lese na světě. A to pomocí digitální sady nástrojů řízených umělou inteligencí (AI), která je momentálně ve vývoji.
(Celý text)

Cirkulární ekonomika nemá být ideologie, ale záležitost zdravého rozumu. Česko se chce inspirovat Nizozemskem
30. června 2025 05:37

PRAHA (Ekolist) - Nastartovat cirkulární ekonomiku v Česku, takové je přání Institutu Cirkulární Ekonomiky (INCIEN). V současné době připravuje první tzv. Bohémskou dohodu zaměřenou na nízkoemisní materiály ve stavebnictví a jejich využití ve veřejných zakázkách. Inspirací se jí staly Zelené dohody v Nizozemsku. V Praze o nich na jaře hovořil Joan Prummel, strategický poradce pro cirkulární ekonomiku. K cirkulární ekonomice by se podle něj nemělo přistupovat jako k ideologii, ale měla by to být otázka zdravému rozumu.
(Celý text)

V řekách bude nedostatek kyslíku pro ryby, předpokládá Povodí Moravy
29. června 2025 21:10

(ČTK) - V řekách bude v následujících dnech téměř jistě nedostatek kyslíku pro ryby, předpokládá Povodí Moravy. Jedná se o důsledek sucha a nízkých průtoků v kombinaci s vysokými teplotami a také růstem sinic. Už dnes ráno pracovníci podniku zvyšovali průtok na Dyji pod soustavou Novomlýnských nádrží, protože koncentrace kyslíku už velmi rychle klesala, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Jana Kučerová.
(Celý text)

Stanjura: ČR bude usilovat o dobrovolné ETS 2, Pavel odklad nevidí reálně
29. června 2025 21:06

(ČTK) - Česko bude prosazovat dobrovolnost chystaného systému emisních povolenek z dopravy a vytápění budov, takzvaného ETS 2. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nynější kabinet Petra Fialy (ODS) se v EU snaží systém, který má platit od roku 2027, revidovat. Prezident Petr Pavel dnes vyjádřil pochybnosti, zda se povede systém odložit. Země, jež po odkladu volají, podle něj nebudou mít dost síly vyjednat si výjimku. Prezident to uvedl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
(Celý text)

V Hluboké nad Vltavou uhynulo po čtvrteční bouřce v Munickém rybníku asi 300 ryb
29. června 2025 21:03

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU (ČTK) - V Hluboké nad Vltavou uhynulo po čtvrteční bouřce v Munickém rybníku asi 300 ryb kvůli nedostatku kyslíku. Tamní rybáři dnes sbírali poslední uhynulé kusy. Úhyn ryb nahlásili na krajskou veterinární správu, spolupracují i se strážníky, uvedl web Novinky.cz.
(Celý text)

U Velkého Dářka na Žďársku začíná obnova rašelinišť za 12 milionů, dotuje ji EU
29. června 2025 02:02

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - U rybníka Velké Dářko na Žďársku začínají práce na obnově velkých rašelinišť. Je tam potřeba zvýšit hladinu podzemní vody, aby nezaniklo prostředí důležité pro vzácné druhy živočichů a rostlin. Po prázdninách bude částečně omezený přístup na naučnou stezku Dářská rašeliniště a na podzim bude na krátkou dobu omezený provoz na silnici mezi Radostínem a tahem 37, sdělil Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)

U Velkého Dářka na Žďársku začíná obnova rašelinišť za 12 milionů, dotuje ji EU
29. června 2025 02:02

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - U rybníka Velké Dářko na Žďársku začínají práce na obnově velkých rašelinišť. Je tam potřeba zvýšit hladinu podzemní vody, aby nezaniklo prostředí důležité pro vzácné druhy živočichů a rostlin. Po prázdninách bude částečně omezený přístup na naučnou stezku Dářská rašeliniště a na podzim bude na krátkou dobu omezený provoz na silnici mezi Radostínem a tahem 37, sdělil Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama