titulní strana > co píší jiní
Vědci opravují vědce: Ledy v Arktidě možná neroztají
23. srpna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Co patří k nejčastěji citovaným projevům globálních změn klimatu? Jak by nejspíš mnozí řekli, například to, že v Arktidě prudce ubývá ledu a v příštích desítkách let bude velké tání pokračovat.
(Celý text)

Parky a rezervace největší vymírání druhů samy nezastaví
22. srpna 2011 01:54

PRAHA/MENLO PARK (Ecomonitor) - Podle vědců dochází k nejmasivnějšímu vymírání druhů za posledních 500 milionů let. Lidstvo se bude muset vypořádat nejen s ním, ale i s úbytkem zdrojů a rychle rostoucí lidskou populací a její spotřebou. Snahy chránit přírodu prostřednictvím vyhlašování chráněných území jsou sice užitečné, ale samy o sobě stačit nebudou. Lidstvo se musí uskrovnit, píše Mongabay.
(Celý text)

Česnek – mocná zbraň proti změnám klimatu
21. srpna 2011 04:59

PRAHA (Ecomonitor) - Vědecký výzkum, který nedávno probíhal na univerzitě ve městě Aberystwath v západním Walesu, přinesl zajímavý návrh, jak snížit emise skleníkových plynů v atmosféře. Zázračným nástrojem by se měl stát česnek, píše server EurActiv.cz.
(Celý text)

Paviání alfa samci mají těžký život
20. srpna 2011 06:03

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Být první a nejlepší, s přístupem k nejvybranějším pochoutkám a nejatraktivnějším samicím, takový je život paviána, který si ve skupině vydobyl pozici alfa samce. Je ale otázkou, jestli není lepší být beta samcem. Výzkum ukazuje, že paviáni beta samci mají v těle méně stresových hormonů než alfa samci, píše NY Daily News.
(Celý text)

Jak si vybrat správné světlo?
19. srpna 2011 02:25

PRAHA (Ekolist) - S klasickými žárovkami to bylo jednoduché - všechny svítily stejným světlem. S kompaktními zářivkami, lineárními zářivkami a LED svítidly je ale potřeba řešit, jak si správně vybrat světlo, aby bylo příjemné pro oči a zároveň dostatečně silné nebo naopak decentní. Jak vybrat světlo, co se hodí do kuchyně a co do ložnice na čtení. Toto dobrodružství začíná hned ve chvíli, kdy se rozhodnete k nákupu.
(Celý text)

Himálajské ledovce se zmenšují, některé pomalu mizí
19. srpna 2011 01:44

NAGOYA/HODONÍN (Ecomonitor) - Tři himálajské ledovce za posledních čtyřicet let znatelně zmenšily svůj objem, na vině má být globální oteplování. Dva ledovce, situované spíš v údolních polohách v oblasti s vyšší vlhkostí ve středním a východním Nepálu, pak podle slov japonských klimatologů pravděpodobně zmizí v nadcházejících letech, informuje Reuters.
(Celý text)

Hnutí Duha: Na Šumavě byly pokáceny tři desítky hektarů lesa
18. srpna 2011 16:28

PRAHA (Ekolist) - Aktivisté začínají sčítat účty za kácení v modravské slatině. Podle výpočtů Hnutí Duha padlo během patnácti dní kácení přes tři desítky hektarů lesa. Podle aktivistů ale zbytečně, protože lokalita Ptačího potoka je ze tří stran obklopena lesy v první zóně, kde se proti kůrovci zasahovat nesmí.
(Celý text)

Pavoučí sítě – jak vlastně vznikají?
18. srpna 2011 16:25

(Naše příroda) - Pavoučí sítě, ty malé (velké) zázraky přírody. Téměř každý den s nimi přicházíme do styku. Ať už s těmi nechtěnými v našich domácnostech nebo třeba v lese při houbaření, kdy se nám jemná vlákna lepí na obličej. Brzy po ránu můžeme obdivovat krásné, ještě kapičkami rosy poseté kolové pavučiny křižáků. Pavučiny jsou všudypřítomné. Ale ruku na srdce, zamysleli jste se někdy nad tím, jak taková pavučina vzniká? Jaké stavební techniky používají její tvůrci? Rád bych Vám zprostředkoval malou exkurzi do světa těchto mistrů stavitelů.
(Celý text)

Několik stovek lidí si zkusilo půjčený elektromobil Mini E. Líbil se jim, ovšem je tu několik „ale“
18. srpna 2011 01:26

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Nevýhody jako vysoká pořizovací cena, nedostatek nabíjecích stanic a dojezd elektromobilů stále ještě převažují nad výhodami, kterými jsou levné „tankování“ a slibovaný lepší vliv na životní prostředí. Leo Hickman z Guardianu byl jedním z „testovačů“ elektromobilu značky Mini. Přestože si test podle svých slov užíval, myslí si, že se tyto vozy hned tak nestanou normální součástí britských měst a silnic.
(Celý text)

Na Bahamách jsou žraloci pod ochranou
17. srpna 2011 01:38

PRAHA/NASSAU (Ecomonitor) - Bahamy vyhlásily nový zákon, který zakazuje lov, prodej, dovoz a vývoz žraloků a produktů z nich. Toto opatření mění 630 000 čtverečních kilometrů výsostných vod této karibské země v útočiště pro tento živočišný druh, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Líbí se nám uschlý les? Slovo estetika k Šumavě
16. srpna 2011 12:30

PRAHA (Ekolist) - V současné diskusi nad Šumavou zaznívá celá řada argumentů, z nichž kromě těch přírodovědeckých zaznívá i řada emotivních, a v neposlední řadě pak estetických. Dalo by se dokonce říci, že především ze strany odpůrců „přírodovědecko-aktivistického“ snažení zaznívá výrazná nespokojenost s estetickým výsledkem dosavadní praxe jako jeden ze základních argumentů proti dosavadnímu managementu v národním parku.
(Celý text)

Rozlivový model Vltavy má Pražany ochránit před povodní
16. srpna 2011 08:22

PRAHA (Ekolist) - Protipovodňová ochrana Prahy je podle magistrátu téměř dokončena. Devět let po ničivých povodní v roce 2002 je prý metropole daleko lépe chráněna proti velké vodě: kromě pevných a mobilních zábran pomůže v boji proti velké vodě také rozlivový model, který řekne, kam poteče rozvodněná Vltava.
(Celý text)

Silnice blízko lesa, na venkově nebo vysoká rychlost – ideální pro srážku s jelenem
16. srpna 2011 01:18

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Silnice obklopená hustým porostem, na venkově a vysoká povolená rychlost – to jsou společné znaky většiny srážek automobilů a vysoké zvěře v Kanadě. Zjistili to vědci z kanadské univerzity Alberta v Edmontonu, kteří analyzovali okolnosti 260 dopravních nehod z let 2003 až 2007. A sestavili mapu míst, kde je kolize s jeleny či soby na výsost pravděpodobná, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Chalupa: Národní park Šumava zrušit nechceme
15. srpna 2011 13:50

PRAHA (Ekolist) - Odvolejte ředitele národního parku Šumava Jana Stráského, žádali dnes demonstranti ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Před vršovickým sídlem úřadu se jich sešlo padesát až osmdesát. Ministr přišel s demonstranty debatovat a pozval je na snídani.
(Celý text)

Vychází Naše příroda 04/2011
15. srpna 2011 09:12

OLOMOUC (Naše příroda) - Od 10. srpna můžete na stáncích zakoupit nové číslo časopisu Naše příroda, které se mimo jiné v článku M. Kulfana věnuje kamzíku horskému tatranskému, který se vyvinul jako poddruh ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Setkat se s ním ale můžete i na hřebenu Nízkých Tater, kde byla před 40 lety vysazena náhradní populace. Do světa pavouků vás zavede Ľubor Čačko, prožijete také setkání s rysem a manželé Motyčkovi vám představí houby, které běžný houbař nesbírá. Na výlet vás pozveme do šumavských hvozdů, aniž jsme při přípravě článku tušili, že letošní prázdniny se o nich bude psát na titulních stranách všech novin…
(Celý text)

Šumava: Pily utichly. O co šlo a co bude dál?
15. srpna 2011 04:07

PRAHA/MODRAVA (Ekolist) - Kácení na Ptačím potoce skončilo, pily utichly a blokáda je odvolána. Správa národního parku vyhlásila, že se jí podařilo kůrovce zastavit. Aktivisté tvrdí, že díky nim nebyly pokáceny stovky stromů. O co vlastně v celém sporu jde, jaké jsou důvody pro kácení a jaké argumenty proti? A najde se nějaké pro všechny přijatelné řešení celého sporu?
(Celý text)

Levné sociální bydlení v Uruguayi? Dům postavený z PET lahví!
14. srpna 2011 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - V Uruguayi se začínají využívat naplněné PET lahve ke stavbě vnitřních i obvodových zdí domů. Jedná se o levné a ekologické řešení sociálního bydlení pro rodiny, které nemají střechu nad hlavou, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Guardian: Britská jezera se pokryla zeleným kobercem z toxických sinic
13. srpna 2011 04:59

STIRLING/HODONÍN (Ecomonitor) - Příjemné teplé počasí a splach fosfátových hnojiv ze zemědělských pozemků do vodních toků daly na mnoha jezerech a vodních kanálech ve Velké Británii vzniknout nehezky vypadajícímu koktejlu zelené barvy, informuje Guardian.
(Celý text)

Šumava: Končí kácení i blokáda. Kdo vlastně vyhrál?
12. srpna 2011 14:00

PRAHA (Ekolist) - Kácení na šumavském Ptačím potoce končí, podle správy národního parku má být pátek posledním dnem, kdy budou v lokalitě úřadovat motorové pily. Aktivisté přeruší blokádu, na místě ale zůstávají .
(Celý text)

Africký hlodavec používá „toxin jedovatých šípů“
12. srpna 2011 05:00

OXFORD (Ekolist) - Africký hlodavec chlupáč dlouhosrstý bývá považován za mírně záhadné zvíře – psi a jiní predátoři, kteří na něj ve volné přírodě zaútočí, se mohou otrávit či dokonce uhynout. Jenže nebylo jasné, proč: v zajetí nebyl tento „jedovatý efekt“ pozorován a zvíře nemá žádné žlázy, které by toxiny vylučovaly.
(Celý text)

Africký hlodavec používá „toxin jedovatých šípů“
12. srpna 2011 05:00

OXFORD (Ekolist) - Africký hlodavec chlupáč dlouhosrstý bývá považován za mírně záhadné zvíře – psi a jiní predátoři, kteří na něj ve volné přírodě zaútočí, se mohou otrávit či dokonce uhynout. Jenže nebylo jasné, proč: v zajetí nebyl tento „jedovatý efekt“ pozorován a zvíře nemá žádné žlázy, které by toxiny vylučovaly.
(Celý text)

Další články:
19. května 2025 06:00
17. května 2025 06:00
16. května 2025 06:00
15. května 2025 14:50
15. května 2025 06:00

Online diskuse
Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie
19. května 2025 10:45

(ČTK) - Toxické látky z lesních požárů pronikly za posledních dvacet let do domů více než miliardy lidí. Tvrdí to studie publikovaná ve vědeckém časopise ScienceAdvances, o které informoval deník The Guardian. Tyto miniaturní částice, které dokáží překonat tisícikilometrové vzdálenosti, jsou nebezpečnější než znečištěné ovzduší ve městě, protože obsahují větší koncentraci chemikálií.
(Celý text)

Říp je podle vědců pozůstatkem lávového jezera vzniklého při erupci vulkánu
19. května 2025 10:36

PRAHA (ČTK) - Jedna z nejznámějších českých hor, Říp, je pozůstatkem lávového jezera, které vzniklo před více než 26 miliony let při erupci vulkánu. Na základě podrobného průzkumu vnitřní stavby hory k tomu dospěl výzkumný tým vedený Filipem Tomkem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Horu zkoumal pomocí geofyzikálních měření, analýzy magnetických vlastností hornin a terénního mapování.
(Celý text)

Novinky: Nejvyšší soud vrátil spor o kanalizaci na Klínovci na úřady
19. května 2025 10:08

(ČTK) - Nejvyšší soud zrušil dosavadní soudní rozhodnutí o připojení telekomunikační věže na Klínovci a dalších plánovaných staveb Skiareálu Klínovec k vodovodu a kanalizaci Božího Daru. O připojení nebo nepřipojení na veřejnou vodovodní a kanalizační síť by podle soudu měly rozhodovat oprávněné úřady. Majitel skiareálu Petr Zeman se chce obrátit na Ústavní soud. Informoval o tom server Novinky.cz.
(Celý text)

Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
19. května 2025 08:05

PRAHA (Ekolist) - Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap.
(Celý text)

Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu
19. května 2025 02:10

(ČTK) - Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů. Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila.
(Celý text)

Výborný: Stát plánuje postavit vodní nádrž Chlum na Malši v letech 2050 až 2060
19. května 2025 01:26

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství plánuje postavit novou vodní nádrž Chlum na řece Malši na Českobudějovicku mezi roky 2050 až 2060. Byla by nad Římovem zhruba v úrovni osady Chlum. Její kapacita by byla 23,34 milionu metrů krychlových vody, přibližně o deset milionů méně, než má Římov. Posílila by zdroj povrchové vody pro celý kraj, řekl minulý týden při návštěvě římovské přehrady ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). O rozsahu investice se nezmínil. Kvůli výstavbě by bylo potřeba zlikvidovat bezmála 130 různých objektů, které slouží k bydlení, rekreaci nebo jiným účelům.
(Celý text)

Vědci se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene
18. května 2025 20:37

(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene, aby i v době klimatické změny a měnících se podmínek zůstala zachovaná kvalita zrna. Pro výrobce piva je totiž ječmenný slad zásadní surovinou. Nabízí se možnost regenerativního způsobu pěstování se začleněním meziplodin a s omezením zpracování půdy, uvedl Vojtěch Lukas z Ústav agrosystémů a bioklimatologie. Tento způsob odborníci porovnávají s konvenčním pěstováním.
(Celý text)

Může návrat losa evropského přispět k obnově degradovaných ekosystémů na Slovensku?
18. května 2025 05:31

PRAHA (Ekolist) - Dávno předtím, než lidé obsadili evropský kontinent a přetvořili zdejší krajinu k naplňování svých potřeb, byli jednou z hlavních sil formujících přírodní ekosystémy velcí kopytníci jako zubr evropský, divoký kůň nebo los evropský. Tito býložravci utvářeli a udržovali tehdejší mozaiku různorodých otevřených stanovišť v jinak lesnaté krajině. Avšak, když lidé započali osídlovaní Evropy a podmaňování její divoké přírody, netrvalo dlouho a původní druhy, především velcí savci, začaly mizet v rekordním tempu. Dnes je to již několik staletí od dob, kdy byli losi evropští běžnou součástí mnoha zemí, včetně Slovenska.
(Celý text)

Z textilního odpadu vyrábí severočeská firma a liberecká univerzita zahradní kuchyně
18. května 2025 05:10

PRAHA (Ekolist) - Vyřazené oblečení nachází díky Katedře hodnocení textílií Fakulty textilní TUL další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvedla firma Dimatex CS ze Stráže nad Nisou.
(Celý text)

Na Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk
18. května 2025 04:04

(ČTK) - Na Novém Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk, píše server The Guardian s odkazem na místní ministerstvo ochrany přírody. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítky let.
(Celý text)

Nový mokřad u Vlašimi se stal domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry
18. května 2025 02:51

VLAŠIM (ČTK) - Novým domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry se stal Znosimský mokřad, který vznikl přičiněním Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na levém břehu řeky Blanice u Vlašimi na Benešovsku. Tvoří ho dvě vodní plochy - jedna o rozloze přes 2000 metrů čtverečních a druhá o 1000 metrech čtverečních - napájené z pramenů a spodní vodou propojené s Blanicí.
(Celý text)

CHKO Český les zahájila v Bělé výstavu k 20 letům existence
18. května 2025 01:11

(ČTK) - Chráněná krajinná oblast Český les organizuje v Bělé nad Radbuzou svoji zatím největší retrospektivní výstavu. Mapuje 20 let péče o krajinu, přírodu a kulturní dědictví Domažlicka a Tachovska. Putovní expozice "20 let CHKO Český les", kterou CHKO připravila s Agenturou ochrany přírody a krajiny, Destinační společností Český les, Plzeňským krajem a Bělou, má úvodní zastávku v městské stodole, řekla ČTK mluvčí CHKO Daniela Hlinková.
(Celý text)

Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska výrazně ubylo
18. května 2025 01:07

(ČTK) - Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska za uplynulý rok výrazně ubylo. Uvedlo to španělské ministerstvo životního prostředí, které trend připisuje některým zavedeným opatřením. I v loňském roce se však staly některé vážné incidenty, uvádí deník El País.
(Celý text)

Veterinářka: Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, hrozí jim cukrovka
18. května 2025 00:30

(ČTK) - Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, týká se to zejména koček starších, kastrovaných a žijících v bytech. Hrozí jim cukrovka, se kterou se potýká zhruba každá 200. kočka, problémy s klouby nebo ledvinami, uvedla veterinární lékařka Veronika Kadlecová. Podle odhadů žije v Česku asi 1,3 milionu koček, chová je téměř čtvrtina domácností. Domácích psů je více než dva miliony.
(Celý text)

Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny
17. května 2025 21:59

VLKOV (ČTK) - Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny na polích v katastru obce. Z 312 oprávněných voličů k referendu v pátek přišlo 200 lidí. Z nich se 181, tedy 90,5 procenta, vyslovilo proti elektrárně. Rozhodnutí přijaté v místním referendu je platné a pro zastupitelstvo závazné. Výsledky referenda, které se konalo v pátek od 14:00 do 24:00, dnes obec zveřejnila na webu. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září souběžně s krajskými volbami referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. Lidé v nich stavbu elektrárny také odmítli.
(Celý text)

Stanice Pavlov dnes zahájila stavbu centra pro zraněná zvířata
17. května 2025 20:42

PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která pečuje o zraněná a zesláblá zvířata, dnes poklepáním na základní kámen slavnostně zahájila výstavbu nového rehabilitačního centra s voliérami. Cílem je zlepšit podmínky pro léčbu zvířat a rozšířit kapacitu, protože se stanice potýká s nedostatkem místa. Nově by se pak mohla postarat i o vlka. Stavba má být hotová na podzim 2026. Investice je 21 milionů Kč s DPH, většinu pokryje evropská dotace, řekl ČTK ředitel Zbyšek Karafiát.
(Celý text)

Samice šimpanzů bonobo podle vědců utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům
17. května 2025 20:39

(ČTK) - Samice šimpanzů bonobo ve volné přírodě utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům. Podle agentury AP to tvrdí výzkumníci z americké Harvardovy univerzity. Šimpanzi bonobo jsou po šimpanzích učenlivých nejbližším příbuzným člověka.
(Celý text)

V Kolíně má do léta vzniknout nad rybníkem Peklo skalní cesta pro lezce
17. května 2025 20:36

KOLÍN (ČTK) - Na skále u rybníka Peklo v Kolíně vznikne zhruba 150 metrů dlouhá skalní cesta pro lezce. Město nejprve musí odstranit náletovou a další zeleň, takzvaná ferrata by pak měla být dostupná nejpozději v létě. Přístupná bude na vlastní nebezpečí. Rada města minulý týden schválila smlouvu na její vybudování, hodnota zakázky je zhruba 250 000 korun, řekl ČTK starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
(Celý text)

Na zanedbané ploše u Klášterního Hradiska v Olomouci má vzniknout lesopark
17. května 2025 20:31

OLOMOUC (ČTK) - Nový lesopark má postupně vzniknout na nevyužívané ploše s nelegálními skládkami nedaleko Klášterního Hradiska v Olomouci. Radní tento týden schválili zahájení prací na dokumentaci pro provedení stavby, která naváže na dříve zpracovanou studii proveditelnosti úprav tohoto zanedbaného území. ČTK to sdělil primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc).
(Celý text)

Bekasina otavní: Z naší krajiny mizí hlas „nebeské kozy“
17. května 2025 05:37

PRAHA (Ekolist) - Nebeská koza neboli bekasina otavní je ptačí druh, zástupce bahňáků. Tohoto nenápadného bílo-hnědého ptáčka o velikosti kosa můžeme dobře poznat podle nápadně krátkých nohou a úzkého tenkého zobáčku. Tajemné lidové označení „nebeská koza“ pak odkazuje k unikátnímu zvukovému projevu, díky kterému je tento druh nejen nepřehlédnutelný, ale také velmi populární.
(Celý text)

Bekasina otavní: Z naší krajiny mizí hlas „nebeské kozy“
17. května 2025 05:37

PRAHA (Ekolist) - Nebeská koza neboli bekasina otavní je ptačí druh, zástupce bahňáků. Tohoto nenápadného bílo-hnědého ptáčka o velikosti kosa můžeme dobře poznat podle nápadně krátkých nohou a úzkého tenkého zobáčku. Tajemné lidové označení „nebeská koza“ pak odkazuje k unikátnímu zvukovému projevu, díky kterému je tento druh nejen nepřehlédnutelný, ale také velmi populární.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama