|
titulní strana > co píší jiní
Vlaky v Belgii bude pohánět solární energie
8. července 2011 01:28
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Střecha tunelu na rychlodráze z Paříže do Amsterdamu byla osazena 16 000 solárními panely, které budou dodávat energii pro nádraží v Antverpách a belgickou železniční síť, píše Guardian
Studie: Evropa by měla zrušit miliardu emisních povolenek
PRAHA (Ekolist) - V Evropském systému obchodování (ETS) je příliš mnoho povolenek. A to sráží jejich cenu i ochotu průmyslu snižovat množství emisí. Do roku 2020 by mělo být v oběhu 1,9 miliardy nadbytečných povolenek, tvrdí studie britské nevládní organizace Sandbag. Podle ní by Evropská unie měla vyřadit z oběhu nejméně miliardu povolenek ještě před tím, než v roce 2013 začne nové obchodovací období.
Primátor Prahy: Cykloaktivistům fandím, ale jejich návrhy řešení nejsou snadné
PRAHA (Ekolist) - Pražané v půli června kvůli stávce dopravních odborů vytáhli kola a vyrazili na nich do práce. Počty cyklistů v Praze překvapili i pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Podle vyjádření pro Aktuálně.cz chce Svoboda sledovat, zda zájem o kolo Pražanům zůstane. Občanské sdružení Auto*Mat obratem doporučilo primátorovi tři jednoduchá a levná opatření, která by byla k cyklistům vstřícná a usnadnila jim v Praze život. Svoboda prý aktivistům fandí, splnit jejich požadavky ale není snadné.
Příběhy dobrovolníků - Anna Stárková - s úsměvem a mopem
() - Před pár lety nabral můj život nový spád. Na má bedra byla naložena pořádná zodpovědnost, stala jsem se hlavní vedoucí dětského přírodovědného oddílu MOP (Mladí ochránci přírody). Přišla jsem o klid i většinu volného času, ale na oplátku mi bylo dáno mnoho radosti a možnost smysluplného uplatnění.
Sněžka jinak: vydejte se do nitra nejvyšší české hory
PEC POD SNĚŽKOU (Ekolist) - Skoro každý byl někdy na Sněžce. Ale co se podívat „do Sněžky“? Tedy do systému opuštěných dolů, který vznikal v uplynulých staletích? Nyní máte šanci: počátkem července se rozsáhlá část těchto unikátních prostor poprvé otevřela veřejnosti. Mezi vůbec prvními návštěvníky podzemního labyrintu, do něhož se vstupuje z Obřího dolu, byl i redaktor Ekolistu.
Kvůli ekologicky šetrnému dřevu se střílí paviáni. A budou i dál
HODONÍN/PRETORIA (Ecomonitor) - Zabíjení paviánů na jihoafrických „lesních“ plantážích bude pokračovat i nadále. Námitky ochránců přírody z nevládní organizace GeaShpere, kteří poukazovali na neoprávněné zákroky dřevařských firem proti primátům, nebyly uznány jako relevantní, píše server Mongabay.
Brazílie potvrdila existenci dalšího nekontaktovaného indiánského kmene
HODONÍN/BRASÍLIA (Ecomonitor) - Brazilská vláda oficiálně potvrdila existenci dalšího kmene domorodých obyvatel. Nově objevená, přibližně dvousethlavá skupina se nachází poblíž brazilských hranic s Peru, v oblasti údolí Vale de Javari, píše server Mongabay.
Španělsko: Za snižováním emisí CO2 stojí fotovoltaika
PRAHA (Ecomonitor) - Ve Španělsku je sedmnáct solárních elektráren, které v uplynulém roce 2010 fungovaly na plný výkon, informuje server Climaticocambio.com. Jejich provozem se za jeden rok ušetřilo 1 107 180 tun skleníkových plynů do atmosféry. Zmírnění dopadů na změny klimatu je tedy měřitelné.
Co je (relativně) nejhlučnější zvíře na světě? Dvoumilimetrová klešťanka
GLASGOW (Ekolist) - Co je nejhlučnější zvíře na světě? Nejspíš začnete naslepo vyjmenovávat velké savce typu tygr, slon... Nebo snad pavián? Soutěž by to byla nejspíš pozoruhodná.
Odpady z velkochovů nejlépe zlikvidují muší larvy
ALICANTE/HODONÍN (Ecomonitor) - Likvidace odpadů ze zemědělství, zejména hnoje a živočišných výkalů, v průmyslovém měřítku je nákladná záležitost. Tým španělských vědců univerzity v Alicante nedávno představil elegantní řešení. O odpad z velkochovů se postarají miliony muších larev, píše ScienceDaily.
8 domácích eko čističů, které si vyrobíte během pár minut
() - Pro zářivou čistotu nepotřebujete převoněné chemikálie, které mnohdy nedělají dobře domácímu ani životnímu prostředí. Vyzkoušejte naše tipy na DIY eko čističe za pár korun, které vyrobíte během chvilky – a navíc fungují minimálně stejně dobře jako ty z drogerie.
CEE Bankwatch: Polská ochrana klimatu je pokrytecká
PRAHA (Ekolist) - Polsko dnes přebírá předsednictví Evropské unie. V rámci svého programu ochrany životního prostředí deklaruje, že chce zlepšit evropskou ochranu klimatu. To se má povést zejména lepší adaptací na klimatické změny a dohodou evropských zemí o společném postupu při mezinárodním vyjednávání. Nevládní organizace CEE Bankwatch Network Polsku vyčítá, že se chová pokrytecky - sice chce chránit klima, zároveň si bere evropské půjčky na další uhelné elektrárny.
Dutiny starých stromů jsou pro zvířata důležité, vyrobit si je ale neumí
HODONÍN/VANCOUVER (Ecomonitor) - Většina zvířecích druhů, které využívají jako úkryt dutinu stromů, si ji sama nedokáže vyhloubit. Jsou pak závislí na dutinách, které vyhloubí buď datel nebo které vzniknou přirozeným rozkladem starých stromů. Jak píše server ScienceDaily, pro přežití mnoha druhů zvířat je proto klíčové zachovat staré stromy. V nich vzniklé dutiny totiž slouží zvířatům nejdéle.
Testy: Ekopneumatiky snižují spotřebu, ale na mokru hůř brzdí
PRAHA (Ekolist) - Již delší dobu lze v oblasti pneumatik sledovat nový trend - šetrnost k životnímu prostředí. Tento směr se naplno projevil letos, kdy v novinkách významných značek dominují ekologické produkty. Hlavním jejich znakem je, že z výroby mizí syntetické látky a snižuje se valivý odpor pneumatik. Výrobci se ale potýkají s tím, aby zachovaly dobrou přilnavost pneumatiky k vozovce. Dušují se však, že i ekopneumatiky jsou bezpečné.
Chcete být zelenější restaurace? Zaplaťte nám za to, chtěla nabízet firma
PRAHA (Ekolist) - Jak být „zelenější“ restaurací či kavárnou? Můžete třeba vařit z bioproduktů, podávat fair-trade kávu, používat úsporné osvětlení či šetřit s vodou. Anebo si můžete koupit ekologický certifikát – právě s takovým “byznys plánem“ přišla společnost Convi Green Servises, která nedávno rozjela web GreenFusion.
Na Filipínách objevili sedm nových druhů savců – všechno jsou to lesní krysy
MANILA/HODONÍN (Ecomonitor) - Díky aktivitě amerických a filipínských biologů se může malý východoasijský ostrov Luzon honosit v součtu už 49 druhy původních savců, nepočítaje v to netopýry. Sedm nových druhů hlodavců z rodu Apomys, převážně malých lesních krys, se podařilo nalézt v obtížně přístupných částech ostrova, píše server ScienceDaily.
Mravenci berou na „nájezdníky“ chemické zbraně
HODONÍN/STANFORD (Ecomonitor) - Studenti druhého ročníku univerzity ve Stanfordu možná vypadají, že se jen tak poflakují na trávníku před učebnou, ale je to jen zdání. Už od roku 2008 usilovně pozorují druh místních černých mravenců, jak se vypořádává s invazí mravenců argentinských. Místní mravenci si v ostrém boji o přežití pomáhají chemickými zbraněmi, píše News.Stanford.edu.
Vychází Naše příroda 03/2011
(Naše příroda) - Červnové číslo časopisu Naše příroda již můžete zakoupit na novinových stáncích a již podle fotografie na titulní straně je zřejmé, že se tentokrát vypravíme za medvědy, a to na Malou Fatru. Jakým způsobem tamní výzkumníci monitorují početnost a sledují chování medvědů, nám přiblížil Michal Kalaš z Fatranského spolku. Setkání s medvědem je poměrně vzácná záležitost, ale každý z nás už zřejmě v přírodě viděl hada – v článku Šimona Pelze se dozvíme, s jakými hady a kde se můžeme u nás setkat, jak je navzájem odlišíme a zda je nutné mít z nich strach. S Jakubem Hlouškem se vypravíme na „Hitlerovu dálnici“ u Brna za statnými kousky vzácných orchidejí a do minulosti nás zavedou i manželé Motyčkovi, se kterými si připomeneme historii „imperialistického brouka“ mandelinky bramborové, jako nepřítele fašismu, komunismu a v neposlední řadě pěstitelů brambor.
Jepice z jantaru stará 100 milionů let nadchla vědce
WASHINGTON (Ekolist) - Jepice, jak známo, mají jepičí život - trvá většinou jen jeden den. Jedna konkrétní jepice ovšem v tomto dni stihla to, co po zhruba sto milionech let nadchlo vědce - sedla si zřejmě na kapku smůly a nechala se jí pohltit. Smůla se změnila v jantar, a jepice tak v pozoruhodně zachovalém stavu přežila až do dnešních dní, aby byla objevena v Barmě.
Gibraltarský průliv se potýká s únikem ropy. Pláže jsou uzavřeny
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - V Gibraltarském průlivu došlo k úniku ropy do moře. Viníkem je společnost Shell Petroleum. Radnice v Algeciras, nejvíce postižené oblasti, podala na tuto společnost soudní stížnost. Navíc není vyloučena možnost, že za způsobené škody bude volat k zodpovědnosti správu Gibraltaru, informuje server Ecologiaverde.com.
Gibraltarský průliv se potýká s únikem ropy. Pláže jsou uzavřeny
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - V Gibraltarském průlivu došlo k úniku ropy do moře. Viníkem je společnost Shell Petroleum. Radnice v Algeciras, nejvíce postižené oblasti, podala na tuto společnost soudní stížnost. Navíc není vyloučena možnost, že za způsobené škody bude volat k zodpovědnosti správu Gibraltaru, informuje server Ecologiaverde.com.
|
Další články:
17. května 2025 06:00
16. května 2025 06:00
15. května 2025 14:50
15. května 2025 06:00
14. května 2025 06:00
|
(ČTK) - Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů. Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila.
(Celý text)
Výborný: Stát plánuje postavit vodní nádrž Chlum na Malši v letech 2050 až 2060
19. května 2025 01:26
(ČTK) - Ministerstvo zemědělství plánuje postavit novou vodní nádrž Chlum na řece Malši na Českobudějovicku mezi roky 2050 až 2060. Byla by nad Římovem zhruba v úrovni osady Chlum. Její kapacita by byla 23,34 milionu metrů krychlových vody, přibližně o deset milionů méně, než má Římov. Posílila by zdroj povrchové vody pro celý kraj, řekl minulý týden při návštěvě římovské přehrady ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). O rozsahu investice se nezmínil. Kvůli výstavbě by bylo potřeba zlikvidovat bezmála 130 různých objektů, které slouží k bydlení, rekreaci nebo jiným účelům.
(Celý text)
Vědci se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene
18. května 2025 20:37
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene, aby i v době klimatické změny a měnících se podmínek zůstala zachovaná kvalita zrna. Pro výrobce piva je totiž ječmenný slad zásadní surovinou. Nabízí se možnost regenerativního způsobu pěstování se začleněním meziplodin a s omezením zpracování půdy, uvedl Vojtěch Lukas z Ústav agrosystémů a bioklimatologie. Tento způsob odborníci porovnávají s konvenčním pěstováním.
(Celý text)
Může návrat losa evropského přispět k obnově degradovaných ekosystémů na Slovensku?
18. května 2025 05:31
PRAHA (Ekolist) - Dávno předtím, než lidé obsadili evropský kontinent a přetvořili zdejší krajinu k naplňování svých potřeb, byli jednou z hlavních sil formujících přírodní ekosystémy velcí kopytníci jako zubr evropský, divoký kůň nebo los evropský. Tito býložravci utvářeli a udržovali tehdejší mozaiku různorodých otevřených stanovišť v jinak lesnaté krajině. Avšak, když lidé započali osídlovaní Evropy a podmaňování její divoké přírody, netrvalo dlouho a původní druhy, především velcí savci, začaly mizet v rekordním tempu. Dnes je to již několik staletí od dob, kdy byli losi evropští běžnou součástí mnoha zemí, včetně Slovenska.
(Celý text)
Z textilního odpadu vyrábí severočeská firma a liberecká univerzita zahradní kuchyně
18. května 2025 05:10
PRAHA (Ekolist) - Vyřazené oblečení nachází díky Katedře hodnocení textílií Fakulty textilní TUL další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvedla firma Dimatex CS ze Stráže nad Nisou.
(Celý text)
Na Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk
18. května 2025 04:04
(ČTK) - Na Novém Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk, píše server The Guardian s odkazem na místní ministerstvo ochrany přírody. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítky let.
(Celý text)
Nový mokřad u Vlašimi se stal domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry
18. května 2025 02:51
VLAŠIM (ČTK) - Novým domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry se stal Znosimský mokřad, který vznikl přičiněním Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na levém břehu řeky Blanice u Vlašimi na Benešovsku. Tvoří ho dvě vodní plochy - jedna o rozloze přes 2000 metrů čtverečních a druhá o 1000 metrech čtverečních - napájené z pramenů a spodní vodou propojené s Blanicí.
(Celý text)
CHKO Český les zahájila v Bělé výstavu k 20 letům existence
18. května 2025 01:11
(ČTK) - Chráněná krajinná oblast Český les organizuje v Bělé nad Radbuzou svoji zatím největší retrospektivní výstavu. Mapuje 20 let péče o krajinu, přírodu a kulturní dědictví Domažlicka a Tachovska. Putovní expozice "20 let CHKO Český les", kterou CHKO připravila s Agenturou ochrany přírody a krajiny, Destinační společností Český les, Plzeňským krajem a Bělou, má úvodní zastávku v městské stodole, řekla ČTK mluvčí CHKO Daniela Hlinková.
(Celý text)
Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska výrazně ubylo
18. května 2025 01:07
(ČTK) - Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska za uplynulý rok výrazně ubylo. Uvedlo to španělské ministerstvo životního prostředí, které trend připisuje některým zavedeným opatřením. I v loňském roce se však staly některé vážné incidenty, uvádí deník El País.
(Celý text)
Veterinářka: Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, hrozí jim cukrovka
18. května 2025 00:30
(ČTK) - Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, týká se to zejména koček starších, kastrovaných a žijících v bytech. Hrozí jim cukrovka, se kterou se potýká zhruba každá 200. kočka, problémy s klouby nebo ledvinami, uvedla veterinární lékařka Veronika Kadlecová. Podle odhadů žije v Česku asi 1,3 milionu koček, chová je téměř čtvrtina domácností. Domácích psů je více než dva miliony.
(Celý text)
Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny
17. května 2025 21:59
VLKOV (ČTK) - Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny na polích v katastru obce. Z 312 oprávněných voličů k referendu v pátek přišlo 200 lidí. Z nich se 181, tedy 90,5 procenta, vyslovilo proti elektrárně. Rozhodnutí přijaté v místním referendu je platné a pro zastupitelstvo závazné. Výsledky referenda, které se konalo v pátek od 14:00 do 24:00, dnes obec zveřejnila na webu. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září souběžně s krajskými volbami referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. Lidé v nich stavbu elektrárny také odmítli.
(Celý text)
Stanice Pavlov dnes zahájila stavbu centra pro zraněná zvířata
17. května 2025 20:42
PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která pečuje o zraněná a zesláblá zvířata, dnes poklepáním na základní kámen slavnostně zahájila výstavbu nového rehabilitačního centra s voliérami. Cílem je zlepšit podmínky pro léčbu zvířat a rozšířit kapacitu, protože se stanice potýká s nedostatkem místa. Nově by se pak mohla postarat i o vlka. Stavba má být hotová na podzim 2026. Investice je 21 milionů Kč s DPH, většinu pokryje evropská dotace, řekl ČTK ředitel Zbyšek Karafiát.
(Celý text)
Samice šimpanzů bonobo podle vědců utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům
17. května 2025 20:39
(ČTK) - Samice šimpanzů bonobo ve volné přírodě utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům. Podle agentury AP to tvrdí výzkumníci z americké Harvardovy univerzity. Šimpanzi bonobo jsou po šimpanzích učenlivých nejbližším příbuzným člověka.
(Celý text)
V Kolíně má do léta vzniknout nad rybníkem Peklo skalní cesta pro lezce
17. května 2025 20:36
KOLÍN (ČTK) - Na skále u rybníka Peklo v Kolíně vznikne zhruba 150 metrů dlouhá skalní cesta pro lezce. Město nejprve musí odstranit náletovou a další zeleň, takzvaná ferrata by pak měla být dostupná nejpozději v létě. Přístupná bude na vlastní nebezpečí. Rada města minulý týden schválila smlouvu na její vybudování, hodnota zakázky je zhruba 250 000 korun, řekl ČTK starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
(Celý text)
Na zanedbané ploše u Klášterního Hradiska v Olomouci má vzniknout lesopark
17. května 2025 20:31
OLOMOUC (ČTK) - Nový lesopark má postupně vzniknout na nevyužívané ploše s nelegálními skládkami nedaleko Klášterního Hradiska v Olomouci. Radní tento týden schválili zahájení prací na dokumentaci pro provedení stavby, která naváže na dříve zpracovanou studii proveditelnosti úprav tohoto zanedbaného území. ČTK to sdělil primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc).
(Celý text)
Bekasina otavní: Z naší krajiny mizí hlas „nebeské kozy“
17. května 2025 05:37
PRAHA (Ekolist) - Nebeská koza neboli bekasina otavní je ptačí druh, zástupce bahňáků. Tohoto nenápadného bílo-hnědého ptáčka o velikosti kosa můžeme dobře poznat podle nápadně krátkých nohou a úzkého tenkého zobáčku. Tajemné lidové označení „nebeská koza“ pak odkazuje k unikátnímu zvukovému projevu, díky kterému je tento druh nejen nepřehlédnutelný, ale také velmi populární.
(Celý text)
Drony pomáhají chránit mláďata při senosečích. Mají ale své limity, proto se testuje i aplikace pachové látky
17. května 2025 04:39
PRAHA (Ekolist) - S rozvojem technologií nacházejí drony stále širší využití – nejen v zemědělství, ale také v ochraně přírody. Výrazným příkladem je jejich nasazení při vyhledávání srnčat a jiných mláďat ukrytých ve vysoké trávě před senosečemi.
(Celý text)
Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad
17. května 2025 02:03
VYŠKOV (ČTK) - Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, jde o pozemky o výměře zhruba 12 000 metrů čtverečních. Město chce tímto záměrem zvýšit schopnost území zadržovat vodu a vytvořit nový biotop pro živočichy a rostliny. Vyškov o tom informoval na svém webu. V lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem už jeden biotop vznikl v roce 2022.
(Celý text)
V Temelíně se vylíhla čtyři mláďata kriticky ohroženého sokola stěhovavého
17. května 2025 01:20
TEMELÍN (ČTK) - V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhla čtyři mláďata sokola stěhovavého. Sokolí pár je na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně, a to čtvrtým rokem po sobě. Stav mláďat zkontroloval ornitolog, který je také okroužkoval, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Na záchraně kriticky ohroženého sokola stěhovavého spolupracuje ČEZ s ornitology od roku 2011.
(Celý text)
Silničáři ve Zlínském kraji ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic
17. května 2025 00:34
ZLÍN (ČTK) - Silničáři ve Zlínském kraji letos ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic na Kroměřížsku. Obě stojí podél silnic třetí třídy. Plánují také obnovu aleje u silnice druhé třídy mezi Valašským Meziříčím a Loučkou na Vsetínsku. U vozovek v regionu navíc nechají odborně ošetřit i desítky samostatně stojících lip, sdělil ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v kraji stará.
(Celý text)
Silničáři ve Zlínském kraji ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic
17. května 2025 00:34
ZLÍN (ČTK) - Silničáři ve Zlínském kraji letos ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic na Kroměřížsku. Obě stojí podél silnic třetí třídy. Plánují také obnovu aleje u silnice druhé třídy mezi Valašským Meziříčím a Loučkou na Vsetínsku. U vozovek v regionu navíc nechají odborně ošetřit i desítky samostatně stojících lip, sdělil ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v kraji stará.
(Celý text)