|
titulní strana > co píší jiní
Budoucnost přinese velká letní vedra, varují vědci
8. června 2011 02:00
LOS ANGELES (Ekolist) - Jak se budou vyvíjet teploty v letních měsících v příštích desítkách let? Američtí vědci z respektované Stanfordovy univerzity dospěli k závěru, že většina tropických oblastí světa a velká část severní polokoule projde v příštích 20 – 60 letech prudkým zvýšením teplot v letních měsících.
Držitelem Ceny Josefa Vavrouška se stal architekt Říha
PRAHA (Ekolist) - Architekt a odborník na územní plánování Martin Říha včera převzal Cenu Josefa Vavrouška za rok 2010. Říha při přebírání ocenění uvedl, že je získáním ceny „překvapen a zaskočen“. Díky své přímé povaze byl prý často mezi ochránci přírody a investory jako mezi mlýnskými kameny.
MF DNES: Objevuje se nová nemoc - závislost na biopotravinách
PRAHA (Ecomonitor) - V Česku se začínají objevovat příznaky nové nemoci spojené s jídlem. Jedná se o chorobnou závislost na zdravém jídle, uvedla sobotní MF DNES.
Když je horko, lidé víc věří v klimatickou změnu
WASHINGTON (Ekolist) - Také občas ve zvlášť horkém dni žertuje a všem kolem hlásíte, že „globální oteplování je tu“? A ve dni chladném naopak popichujete spolupracovníky konstatováním, že s „tím oteplováním to nebude tak horké“?
Pod ledem Antarktidy se skrývají obří fjordy
AUSTIN (Ekolist) - Mapa Země je zase o něco podrobnější – vědci z USA, Británie a Austrálie spojili síly, aby poprvé podrobně zmapovali, co leží pod vrstvami ledu na východě Antarktidy. Vybrali si pro to jedno z nejméně prozkoumaných míst povrchu planety, oblast zvanou Aurora Subglacial Basin, rozsáhlé „nížinné“ zóny zhruba o velikosti Texasu.
Cohousing – přirozeně ekologické bydlení
PRAHA (Ekolist) - Vzbudit „ekologickým" názvem dojem, že je nějaká činnost nebo zboží šetrné k přírodě i tělu, je v dnešní době častý trend. Stačí minimum přírodního materiálu nebo možnost recyklace a předpony bio a eko rostou jako houby po dešti. U cohousingu to ale bylo přesně naopak – způsob bydlení založený na dobrých sousedských vztazích na principu trvale udržitelného rozvoje fungoval dřív, než se k němu cohousingové komunity oficiálně přihlásily.
Ne v jádře, ale v obnovitelných zdrojích je budoucnost energetiky, tvrdí odborníci
PRAHA (Ekolist) - Německo před několika dny s konečnou platností prohlásilo: končíme s jadernou energetikou. A co z toho plyne? Například i posílení role obnovitelných zdrojů energie (OZE). Diskusní seminář pořádaný tento týden představil názory odborníků z Německa a českých energetických poradců na potenciál obnovitelných zdrojů.
Sluneční dům - první rakouský CO2 neutrální rodinný dům otevřen
() - Na západ od Vídně byl otevřen Sluneční dům (Sunlighthouse) – v pořadí třetí stavba v rámci celoevropského projektu VELUX Model Home 2020 postavená na principu aktivního domu. Sluneční dům nabízí zdravé vnitřní prostředí a uživatelský komfort, je energeticky efektivní a ohleduplný k životnímu prostředí. (Celý text)
Chile plánuje obří vodní elektrárny, místní protestují
HODONÍN/LIMA (Ecomonitor) - Po třech letech diskusí a kontroverzí byl v Chile schválen projekt stavby přehradní kaskády HidroAysén. Proti výstavbě bojovalo 79 národních a mezinárodních sdružení. Údolí dvou nejjižnějších patagonských řek Baker a Pascua se zřejmě brzy změní v přehradu o rozloze 6000 hektarů, píše Guardian.
Nebezpečný hmyz – znáte naše jedovaté brouky?
(Naše příroda) - Může být hmyz nebezpečný pro člověka, pána tvorstva? Samozřejmě ano. Člověk je na Zemi králem jen na vratkých nohách. Kdyby například brouci, vosy a mravenci dorůstali velikosti koček, znamenalo by to pravděpodobně zánik lidstva, neboť by se z nich stali strašliví nepřátelé. Takovýto návrat k prehistorickým formám obrovského hmyzu naštěstí nehrozí, ovšem i při svých mnohdy titěrných rozměrech dokážou někteří jeho zástupci člověka řádně potrápit. Hmyz ohrožuje člověka buď přímo, a to tím, že ho kousne nebo bodne, či nepřímo, jako přenašeč chorob nebo jako tzv. škůdce.
Armáda odchází z Brd. Co bude s přírodně cenným územím?
PRAHA (Ekolist) - Česká armáda se už nechce starat o rozsáhlé výcvikové prostory. Jednak jich tolik nepotřebuje, protože se stále snižuje počet sloužících vojáků a jednak chce ušetřit peníze. Bílá kniha o obraně říká, že do čtyř let by vojáci měli všechna cvičiště zmenšit a jedno z nich zcela opustit. Kandidátem číslo jedna na opuštění je vojenský újezd Brdy. Co by v takovém případě s brdskými lesy a loukami bylo dál? Zatím se všichni shodují, že by území mělo zůstat přírodě.
Kanadští zlatokopové brání „sčítání“ argentinských ledovců
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Argentina přijala zákon, na jehož základě má proběhnout revize místních ledovců, které jsou důležitou zásobárnou pitné vody. Zlatokopecká společnost, která v těchto místech provozuje své doly, ale pomocí právních kliček brání „sčítání“ ledovců v oblasti San Juan. Místní Greenpeace proto proti společnosti vede kampaň, píše server Ecologiaverde.com.
Vikingy z Grónska zřejmě vyhnalo prudké ochlazení v 14. století
WASHINGTON (Ekolist) - Je to otázka, které zejména ve Skandinávii patří k dávným záhadám: jak daleko byli schopni před dávnými stoletími doplout Vikingové? A co se stalo s jejich koloniemi, které založili na místě svých „zámořských“ objevů.
Rok dobrovolnictví - příběhy dobrovolníků z různých oblasti ochrany přírody
() - Při příležitosti Evropského roku dobrovolnictví 2011 představujeme příběhy dobrovolníků z různých oblastí ochrany životního prostředí.
Příběhy dobrovolníků - Jan Křivonožka - dobrovolník Hnutí Brontosaurus
() - Inu dobrovolnictví… dostal jsem se k němu vlastně tak trochu nevědomky už někdy v patnácti, kdy jsem začal dělat dětské tábory pro mladší děti.(Celý text)
Kde se ty kočky v noci toulají? Vědci to zkoumali s GPS
CHICAGO (Ekolist) - Z pohledu majitelů koček to je velmi častá otázka, které se jim honí hlavou ve chvíli, kdy jejich kočka v podvečer mizí kamsi do neznáma. „Kam asi jde? Jak daleko se zatoulá? Co tam vše provádí?“
Firemní ekologie: elektromobily a louky na střechách. Ale dá se tomu věřit?
PRAHA (Ekolist) - Nabídky konkurenčních firem jsou podobné a jednou z možností, jak se odlišit, je vydat se ‚zelenou‛ cestou. A zákazníci v ČR na to čím dál víc slyší. Jak vyplynulo ze semináře o firemní ekologii, tuto strategii proto volí stále více firem. Jenže možností, jak být ‚eko‛, je celá řada.
„Zázračné bakterie“ nebyly zázračné, vědci se spletli
WASHINGTON (Ekolist) - V lednu se na titulní stránky novin (i Ekolistu) dostala zpráva o tom, že Mexickému zálivu zasaženému katastrofou ropné plošiny Deepwater Horizon bezmála zázračně pomohly bakterie, které s překvapivou rychlostí rozložily ropné produkty znečišťující vodu.
Vědecký článek přinesl respektovaný časopis Science – a ten samý dnes přináší text, který závěry této studie zpochybňuje a konstatuje, že účinek bakterií nebyl jednoznačně prokázán.
Vědcům pomohli s určením tisíců ryb „přátelé“ z Facebooku
TORONTO/HODONÍN (Ecomonitor) - Vědci z kanadské univerzity Scarborough se při odchytu ryb v guayanské řece Cuyuni dostali do nepříjemného problému. Aby mohli ryby ze země vyvézt k dalšímu výzkumu, museli pro guayanské úřady určit všechny druhy ryb, se kterými chtěli odjet. Trn z paty jim vytrhl Facebook, píše EurekAlert.
Limity těžby se zřejmě prolomí výměnou za zrušení možnosti vyvlastnění
PRAHA (Ecomonitor) - Uvažuje se o tom, že výměnou za prolomení limitů by se zrušily paragrafy umožňující vyvlastnění majetku. Pak by další pokračování těžby záviselo na tom, jestli se těžaři dohodnou se všemi, kteří v dané oblasti mají majetek. I kdyby zůstal jediný člověk, který ho neprodá, tak se těžit nebude, říká Jan Dienstl z Czech Coal. Podle Vladimíra Buřta z Horního Jiřetína bude prolomení limitů znamenat, že se obec přestane rozvíjet, protože úřad nedá povolení ani k postavení kurníku.
Limity těžby se zřejmě prolomí výměnou za zrušení možnosti vyvlastnění
PRAHA (Ecomonitor) - Uvažuje se o tom, že výměnou za prolomení limitů by se zrušily paragrafy umožňující vyvlastnění majetku. Pak by další pokračování těžby záviselo na tom, jestli se těžaři dohodnou se všemi, kteří v dané oblasti mají majetek. I kdyby zůstal jediný člověk, který ho neprodá, tak se těžit nebude, říká Jan Dienstl z Czech Coal. Podle Vladimíra Buřta z Horního Jiřetína bude prolomení limitů znamenat, že se obec přestane rozvíjet, protože úřad nedá povolení ani k postavení kurníku.
|
Další články:
17. května 2025 06:00
16. května 2025 06:00
15. května 2025 14:50
15. května 2025 06:00
14. května 2025 06:00
|
(ČTK) - Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů. Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila.
(Celý text)
Výborný: Stát plánuje postavit vodní nádrž Chlum na Malši v letech 2050 až 2060
19. května 2025 01:26
(ČTK) - Ministerstvo zemědělství plánuje postavit novou vodní nádrž Chlum na řece Malši na Českobudějovicku mezi roky 2050 až 2060. Byla by nad Římovem zhruba v úrovni osady Chlum. Její kapacita by byla 23,34 milionu metrů krychlových vody, přibližně o deset milionů méně, než má Římov. Posílila by zdroj povrchové vody pro celý kraj, řekl minulý týden při návštěvě římovské přehrady ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). O rozsahu investice se nezmínil. Kvůli výstavbě by bylo potřeba zlikvidovat bezmála 130 různých objektů, které slouží k bydlení, rekreaci nebo jiným účelům.
(Celý text)
Vědci se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene
18. května 2025 20:37
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene, aby i v době klimatické změny a měnících se podmínek zůstala zachovaná kvalita zrna. Pro výrobce piva je totiž ječmenný slad zásadní surovinou. Nabízí se možnost regenerativního způsobu pěstování se začleněním meziplodin a s omezením zpracování půdy, uvedl Vojtěch Lukas z Ústav agrosystémů a bioklimatologie. Tento způsob odborníci porovnávají s konvenčním pěstováním.
(Celý text)
Může návrat losa evropského přispět k obnově degradovaných ekosystémů na Slovensku?
18. května 2025 05:31
PRAHA (Ekolist) - Dávno předtím, než lidé obsadili evropský kontinent a přetvořili zdejší krajinu k naplňování svých potřeb, byli jednou z hlavních sil formujících přírodní ekosystémy velcí kopytníci jako zubr evropský, divoký kůň nebo los evropský. Tito býložravci utvářeli a udržovali tehdejší mozaiku různorodých otevřených stanovišť v jinak lesnaté krajině. Avšak, když lidé započali osídlovaní Evropy a podmaňování její divoké přírody, netrvalo dlouho a původní druhy, především velcí savci, začaly mizet v rekordním tempu. Dnes je to již několik staletí od dob, kdy byli losi evropští běžnou součástí mnoha zemí, včetně Slovenska.
(Celý text)
Z textilního odpadu vyrábí severočeská firma a liberecká univerzita zahradní kuchyně
18. května 2025 05:10
PRAHA (Ekolist) - Vyřazené oblečení nachází díky Katedře hodnocení textílií Fakulty textilní TUL další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvedla firma Dimatex CS ze Stráže nad Nisou.
(Celý text)
Na Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk
18. května 2025 04:04
(ČTK) - Na Novém Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk, píše server The Guardian s odkazem na místní ministerstvo ochrany přírody. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítky let.
(Celý text)
Nový mokřad u Vlašimi se stal domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry
18. května 2025 02:51
VLAŠIM (ČTK) - Novým domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry se stal Znosimský mokřad, který vznikl přičiněním Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na levém břehu řeky Blanice u Vlašimi na Benešovsku. Tvoří ho dvě vodní plochy - jedna o rozloze přes 2000 metrů čtverečních a druhá o 1000 metrech čtverečních - napájené z pramenů a spodní vodou propojené s Blanicí.
(Celý text)
CHKO Český les zahájila v Bělé výstavu k 20 letům existence
18. května 2025 01:11
(ČTK) - Chráněná krajinná oblast Český les organizuje v Bělé nad Radbuzou svoji zatím největší retrospektivní výstavu. Mapuje 20 let péče o krajinu, přírodu a kulturní dědictví Domažlicka a Tachovska. Putovní expozice "20 let CHKO Český les", kterou CHKO připravila s Agenturou ochrany přírody a krajiny, Destinační společností Český les, Plzeňským krajem a Bělou, má úvodní zastávku v městské stodole, řekla ČTK mluvčí CHKO Daniela Hlinková.
(Celý text)
Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska výrazně ubylo
18. května 2025 01:07
(ČTK) - Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska za uplynulý rok výrazně ubylo. Uvedlo to španělské ministerstvo životního prostředí, které trend připisuje některým zavedeným opatřením. I v loňském roce se však staly některé vážné incidenty, uvádí deník El País.
(Celý text)
Veterinářka: Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, hrozí jim cukrovka
18. května 2025 00:30
(ČTK) - Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, týká se to zejména koček starších, kastrovaných a žijících v bytech. Hrozí jim cukrovka, se kterou se potýká zhruba každá 200. kočka, problémy s klouby nebo ledvinami, uvedla veterinární lékařka Veronika Kadlecová. Podle odhadů žije v Česku asi 1,3 milionu koček, chová je téměř čtvrtina domácností. Domácích psů je více než dva miliony.
(Celý text)
Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny
17. května 2025 21:59
VLKOV (ČTK) - Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny na polích v katastru obce. Z 312 oprávněných voličů k referendu v pátek přišlo 200 lidí. Z nich se 181, tedy 90,5 procenta, vyslovilo proti elektrárně. Rozhodnutí přijaté v místním referendu je platné a pro zastupitelstvo závazné. Výsledky referenda, které se konalo v pátek od 14:00 do 24:00, dnes obec zveřejnila na webu. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září souběžně s krajskými volbami referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. Lidé v nich stavbu elektrárny také odmítli.
(Celý text)
Stanice Pavlov dnes zahájila stavbu centra pro zraněná zvířata
17. května 2025 20:42
PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která pečuje o zraněná a zesláblá zvířata, dnes poklepáním na základní kámen slavnostně zahájila výstavbu nového rehabilitačního centra s voliérami. Cílem je zlepšit podmínky pro léčbu zvířat a rozšířit kapacitu, protože se stanice potýká s nedostatkem místa. Nově by se pak mohla postarat i o vlka. Stavba má být hotová na podzim 2026. Investice je 21 milionů Kč s DPH, většinu pokryje evropská dotace, řekl ČTK ředitel Zbyšek Karafiát.
(Celý text)
Samice šimpanzů bonobo podle vědců utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům
17. května 2025 20:39
(ČTK) - Samice šimpanzů bonobo ve volné přírodě utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům. Podle agentury AP to tvrdí výzkumníci z americké Harvardovy univerzity. Šimpanzi bonobo jsou po šimpanzích učenlivých nejbližším příbuzným člověka.
(Celý text)
V Kolíně má do léta vzniknout nad rybníkem Peklo skalní cesta pro lezce
17. května 2025 20:36
KOLÍN (ČTK) - Na skále u rybníka Peklo v Kolíně vznikne zhruba 150 metrů dlouhá skalní cesta pro lezce. Město nejprve musí odstranit náletovou a další zeleň, takzvaná ferrata by pak měla být dostupná nejpozději v létě. Přístupná bude na vlastní nebezpečí. Rada města minulý týden schválila smlouvu na její vybudování, hodnota zakázky je zhruba 250 000 korun, řekl ČTK starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
(Celý text)
Na zanedbané ploše u Klášterního Hradiska v Olomouci má vzniknout lesopark
17. května 2025 20:31
OLOMOUC (ČTK) - Nový lesopark má postupně vzniknout na nevyužívané ploše s nelegálními skládkami nedaleko Klášterního Hradiska v Olomouci. Radní tento týden schválili zahájení prací na dokumentaci pro provedení stavby, která naváže na dříve zpracovanou studii proveditelnosti úprav tohoto zanedbaného území. ČTK to sdělil primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc).
(Celý text)
Bekasina otavní: Z naší krajiny mizí hlas „nebeské kozy“
17. května 2025 05:37
PRAHA (Ekolist) - Nebeská koza neboli bekasina otavní je ptačí druh, zástupce bahňáků. Tohoto nenápadného bílo-hnědého ptáčka o velikosti kosa můžeme dobře poznat podle nápadně krátkých nohou a úzkého tenkého zobáčku. Tajemné lidové označení „nebeská koza“ pak odkazuje k unikátnímu zvukovému projevu, díky kterému je tento druh nejen nepřehlédnutelný, ale také velmi populární.
(Celý text)
Drony pomáhají chránit mláďata při senosečích. Mají ale své limity, proto se testuje i aplikace pachové látky
17. května 2025 04:39
PRAHA (Ekolist) - S rozvojem technologií nacházejí drony stále širší využití – nejen v zemědělství, ale také v ochraně přírody. Výrazným příkladem je jejich nasazení při vyhledávání srnčat a jiných mláďat ukrytých ve vysoké trávě před senosečemi.
(Celý text)
Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad
17. května 2025 02:03
VYŠKOV (ČTK) - Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, jde o pozemky o výměře zhruba 12 000 metrů čtverečních. Město chce tímto záměrem zvýšit schopnost území zadržovat vodu a vytvořit nový biotop pro živočichy a rostliny. Vyškov o tom informoval na svém webu. V lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem už jeden biotop vznikl v roce 2022.
(Celý text)
V Temelíně se vylíhla čtyři mláďata kriticky ohroženého sokola stěhovavého
17. května 2025 01:20
TEMELÍN (ČTK) - V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhla čtyři mláďata sokola stěhovavého. Sokolí pár je na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně, a to čtvrtým rokem po sobě. Stav mláďat zkontroloval ornitolog, který je také okroužkoval, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Na záchraně kriticky ohroženého sokola stěhovavého spolupracuje ČEZ s ornitology od roku 2011.
(Celý text)
Silničáři ve Zlínském kraji ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic
17. května 2025 00:34
ZLÍN (ČTK) - Silničáři ve Zlínském kraji letos ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic na Kroměřížsku. Obě stojí podél silnic třetí třídy. Plánují také obnovu aleje u silnice druhé třídy mezi Valašským Meziříčím a Loučkou na Vsetínsku. U vozovek v regionu navíc nechají odborně ošetřit i desítky samostatně stojících lip, sdělil ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v kraji stará.
(Celý text)
Silničáři ve Zlínském kraji ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic
17. května 2025 00:34
ZLÍN (ČTK) - Silničáři ve Zlínském kraji letos ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic na Kroměřížsku. Obě stojí podél silnic třetí třídy. Plánují také obnovu aleje u silnice druhé třídy mezi Valašským Meziříčím a Loučkou na Vsetínsku. U vozovek v regionu navíc nechají odborně ošetřit i desítky samostatně stojících lip, sdělil ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v kraji stará.
(Celý text)