|
titulní strana > co píší jiní
Kvůli ekologicky šetrnému dřevu se střílí paviáni. A budou i dál
7. července 2011 02:03
HODONÍN/PRETORIA (Ecomonitor) - Zabíjení paviánů na jihoafrických „lesních“ plantážích bude pokračovat i nadále. Námitky ochránců přírody z nevládní organizace GeaShpere, kteří poukazovali na neoprávněné zákroky dřevařských firem proti primátům, nebyly uznány jako relevantní, píše server Mongabay.
Brazílie potvrdila existenci dalšího nekontaktovaného indiánského kmene
HODONÍN/BRASÍLIA (Ecomonitor) - Brazilská vláda oficiálně potvrdila existenci dalšího kmene domorodých obyvatel. Nově objevená, přibližně dvousethlavá skupina se nachází poblíž brazilských hranic s Peru, v oblasti údolí Vale de Javari, píše server Mongabay.
Španělsko: Za snižováním emisí CO2 stojí fotovoltaika
PRAHA (Ecomonitor) - Ve Španělsku je sedmnáct solárních elektráren, které v uplynulém roce 2010 fungovaly na plný výkon, informuje server Climaticocambio.com. Jejich provozem se za jeden rok ušetřilo 1 107 180 tun skleníkových plynů do atmosféry. Zmírnění dopadů na změny klimatu je tedy měřitelné.
Co je (relativně) nejhlučnější zvíře na světě? Dvoumilimetrová klešťanka
GLASGOW (Ekolist) - Co je nejhlučnější zvíře na světě? Nejspíš začnete naslepo vyjmenovávat velké savce typu tygr, slon... Nebo snad pavián? Soutěž by to byla nejspíš pozoruhodná.
Odpady z velkochovů nejlépe zlikvidují muší larvy
ALICANTE/HODONÍN (Ecomonitor) - Likvidace odpadů ze zemědělství, zejména hnoje a živočišných výkalů, v průmyslovém měřítku je nákladná záležitost. Tým španělských vědců univerzity v Alicante nedávno představil elegantní řešení. O odpad z velkochovů se postarají miliony muších larev, píše ScienceDaily.
8 domácích eko čističů, které si vyrobíte během pár minut
() - Pro zářivou čistotu nepotřebujete převoněné chemikálie, které mnohdy nedělají dobře domácímu ani životnímu prostředí. Vyzkoušejte naše tipy na DIY eko čističe za pár korun, které vyrobíte během chvilky – a navíc fungují minimálně stejně dobře jako ty z drogerie.
CEE Bankwatch: Polská ochrana klimatu je pokrytecká
PRAHA (Ekolist) - Polsko dnes přebírá předsednictví Evropské unie. V rámci svého programu ochrany životního prostředí deklaruje, že chce zlepšit evropskou ochranu klimatu. To se má povést zejména lepší adaptací na klimatické změny a dohodou evropských zemí o společném postupu při mezinárodním vyjednávání. Nevládní organizace CEE Bankwatch Network Polsku vyčítá, že se chová pokrytecky - sice chce chránit klima, zároveň si bere evropské půjčky na další uhelné elektrárny.
Dutiny starých stromů jsou pro zvířata důležité, vyrobit si je ale neumí
HODONÍN/VANCOUVER (Ecomonitor) - Většina zvířecích druhů, které využívají jako úkryt dutinu stromů, si ji sama nedokáže vyhloubit. Jsou pak závislí na dutinách, které vyhloubí buď datel nebo které vzniknou přirozeným rozkladem starých stromů. Jak píše server ScienceDaily, pro přežití mnoha druhů zvířat je proto klíčové zachovat staré stromy. V nich vzniklé dutiny totiž slouží zvířatům nejdéle.
Testy: Ekopneumatiky snižují spotřebu, ale na mokru hůř brzdí
PRAHA (Ekolist) - Již delší dobu lze v oblasti pneumatik sledovat nový trend - šetrnost k životnímu prostředí. Tento směr se naplno projevil letos, kdy v novinkách významných značek dominují ekologické produkty. Hlavním jejich znakem je, že z výroby mizí syntetické látky a snižuje se valivý odpor pneumatik. Výrobci se ale potýkají s tím, aby zachovaly dobrou přilnavost pneumatiky k vozovce. Dušují se však, že i ekopneumatiky jsou bezpečné.
Chcete být zelenější restaurace? Zaplaťte nám za to, chtěla nabízet firma
PRAHA (Ekolist) - Jak být „zelenější“ restaurací či kavárnou? Můžete třeba vařit z bioproduktů, podávat fair-trade kávu, používat úsporné osvětlení či šetřit s vodou. Anebo si můžete koupit ekologický certifikát – právě s takovým “byznys plánem“ přišla společnost Convi Green Servises, která nedávno rozjela web GreenFusion.
Na Filipínách objevili sedm nových druhů savců – všechno jsou to lesní krysy
MANILA/HODONÍN (Ecomonitor) - Díky aktivitě amerických a filipínských biologů se může malý východoasijský ostrov Luzon honosit v součtu už 49 druhy původních savců, nepočítaje v to netopýry. Sedm nových druhů hlodavců z rodu Apomys, převážně malých lesních krys, se podařilo nalézt v obtížně přístupných částech ostrova, píše server ScienceDaily.
Mravenci berou na „nájezdníky“ chemické zbraně
HODONÍN/STANFORD (Ecomonitor) - Studenti druhého ročníku univerzity ve Stanfordu možná vypadají, že se jen tak poflakují na trávníku před učebnou, ale je to jen zdání. Už od roku 2008 usilovně pozorují druh místních černých mravenců, jak se vypořádává s invazí mravenců argentinských. Místní mravenci si v ostrém boji o přežití pomáhají chemickými zbraněmi, píše News.Stanford.edu.
Vychází Naše příroda 03/2011
(Naše příroda) - Červnové číslo časopisu Naše příroda již můžete zakoupit na novinových stáncích a již podle fotografie na titulní straně je zřejmé, že se tentokrát vypravíme za medvědy, a to na Malou Fatru. Jakým způsobem tamní výzkumníci monitorují početnost a sledují chování medvědů, nám přiblížil Michal Kalaš z Fatranského spolku. Setkání s medvědem je poměrně vzácná záležitost, ale každý z nás už zřejmě v přírodě viděl hada – v článku Šimona Pelze se dozvíme, s jakými hady a kde se můžeme u nás setkat, jak je navzájem odlišíme a zda je nutné mít z nich strach. S Jakubem Hlouškem se vypravíme na „Hitlerovu dálnici“ u Brna za statnými kousky vzácných orchidejí a do minulosti nás zavedou i manželé Motyčkovi, se kterými si připomeneme historii „imperialistického brouka“ mandelinky bramborové, jako nepřítele fašismu, komunismu a v neposlední řadě pěstitelů brambor.
Jepice z jantaru stará 100 milionů let nadchla vědce
WASHINGTON (Ekolist) - Jepice, jak známo, mají jepičí život - trvá většinou jen jeden den. Jedna konkrétní jepice ovšem v tomto dni stihla to, co po zhruba sto milionech let nadchlo vědce - sedla si zřejmě na kapku smůly a nechala se jí pohltit. Smůla se změnila v jantar, a jepice tak v pozoruhodně zachovalém stavu přežila až do dnešních dní, aby byla objevena v Barmě.
Gibraltarský průliv se potýká s únikem ropy. Pláže jsou uzavřeny
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - V Gibraltarském průlivu došlo k úniku ropy do moře. Viníkem je společnost Shell Petroleum. Radnice v Algeciras, nejvíce postižené oblasti, podala na tuto společnost soudní stížnost. Navíc není vyloučena možnost, že za způsobené škody bude volat k zodpovědnosti správu Gibraltaru, informuje server Ecologiaverde.com.
Vědci poprvé „změřili teplotu“ (horkokrevných) dinosaurů
WASHINGTON (Ekolist) - Jací byli dinosauři? Pomalí a nemotorní, či rychlí a pohybliví? Ti, kdo viděli film Jurský park, by nejspíš řekli, že samozřejmě rychlí. Ale vědci většinou mají daleko k vizím z filmového plátna.
Stavět šetrné domy musíme už teď, v roce 2020 bude pozdě, říkají odborníci
PRAHA (Ekolist) - Od roku 2020 bude v EU platit povinnost projektovat budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Budovy pro státní správu budou muset nulu splnit ještě o dva roky dřív. Podle Petra Vogela z České rady pro šetrné budovy ale není na co čekat a k nulovému standardu je potřeba se dostat postupnými kroky. Skokem to prý nepůjde. A času už moc není.
Čína čelí vážným problémům, přiznává její ministerstvo životního prostředí
NEW YORK/PRAHA (Ecomonitor) - Enviromentální situace v Číně není dobrá, ale ministerstvo pro ochranu životního prostředí získává větší vliv a má snahu stav změnit, napsal deník The New York Times.
Směrnice o úspoře energií: Šetřit nebudou zákazníci, ale dodavatelé
PRAHA (Ekolist) - Evropská komise včera představila návrh směrnice o energetické účinnosti. Ta má za úkol pomoci snížit spotřebu energií o 20 % do roku 2020. Nově mají snižovat spotřebu nejen koncoví uživatelé, ale také distributoři a prodejci. Ty tak čeká velká změna, z prodejců elektřiny či plynu by se měli stát tzv. dodavatelé energetických řešení.
Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší. Nelíbí se mu, že norma neprošla standardní legislativní procedurou. Podle prezidentova odůvodnění zavádí zákon „sporné regulační mechanismy“ a vytváří prostor pro korupci. Zákon sněmovně již dříve vrátil Senát.
Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší. Nelíbí se mu, že norma neprošla standardní legislativní procedurou. Podle prezidentova odůvodnění zavádí zákon „sporné regulační mechanismy“ a vytváří prostor pro korupci. Zákon sněmovně již dříve vrátil Senát.
|
Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00
BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)
V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50
(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)
V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36
ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)
Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23
(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42
KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)
České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)
Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22
(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)
Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30
ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24
BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)
Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12
TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)
Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04
PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)