titulní strana > co píší jiní
Unikát: V Liberci rozkvetl obrovský zmijovec připomínající falus
15. června 2011 16:50

LIBEREC (Ekolist) - Zmijovec titánský, jenž se pyšní pravděpodobně největším květenstvím na světě, v úterý odpoledne rozkvetl v liberecké botanické zahradě. Latinský název rostliny Amorphophallus titanum přitom docela věrně odpovídá tomu, jak květenství vypadá – z barevného toulce ční do výšky skoro dvou metrů vysoká palice. Jde o jedinečnou událost, k níž v Liberci došlo vůbec poprvé. Rozkvět zmijovce titánského, doprovázený silným smradem, však budí rozruch ve všech botanických zahradách.
(Celý text)

Jak zkoumat mořský ekosystém? Pomůže tuk z ledních medvědů
15. června 2011 16:31

HALIFAX/HODONÍN (Ecomonitor) - Stačí jen troška, ale i z malého vzorku zvířecího tuku dokážou vědci identifikovat, na čem že si to predátor pochutnal. Vzorek tkáně je pak klíčem k odpovědi, jak se mění jídelníček velkých šelem v důsledku ekosystémových změn, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Zkrotit energii je cool
15. června 2011 10:28

(Siemens) -

Nové chladničky A+++ od Siemens:
až o 60 % úspornější než chladničky třídy A


(Celý text)

Londýňané budují síť pro nabíjení elektromobilů
14. června 2011 13:43

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Londýn se chce stát hlavním městem elektromobilů v Evropě. A proto právě spouští nový projekt, v rámci nějž bude vybudováno 150 nových nabíjecích stanic. Díky tomu se nebudou muset motoristé bát, že zůstanou s vybitou baterií v místě, kde ji nenabijí, píše deník Guardian.
(Celý text)

Podpořte svět bez plastových lahví
14. června 2011 11:29

() -

Nová limitovaná edice SodaStream pro lepší svět.


(Celý text)

Rozšiřovat letiště? Stačí lepší organizace
14. června 2011 01:34

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Lepší koordinace vzlétání a přistávání letadel by mohla vyřešit přetížení na letištích, píše deník Guardian. Spočítala to studie zadaná Evropskou komisí. Šest nejrušnějších letišť Evropy by prý mohlo každoročně přepravit o 28 milionů cestujících více. A to bez výstavby dalších přistávacích drah. Studie se týká letišť Heathrow, Gatwick, Paris Orly, Milan Linate, Dusseldorf a Frankfurt.


(Celý text)

Už jste někdy jeli elektromobilem? Zkuste to v autopůjčovně
13. června 2011 15:25

PRAHA (Ekolist) - Všichni nadšenci do nových technologií jistě už dlouho přemýšlí, jak dát dohromady téměř milion korun, aby si mohli zakoupit elektromobil. Pokud nechcete šetřit, můžete využít autopůjčovnu Sixt a vůz na elektřinu si vyzkoušet za pár stovek na den.
(Celý text)

Ford hlásí, že nový litrový EcoBoost je jeho nejmenší motor všech dob
13. června 2011 13:05

PRAHA (Ecomonitor) - Automobilka Ford nedávno oznámila, že vyvinula nejmenší motor všech dob. Jedná se o tříválcový motor EcoBoost, který má objem pouhý 1 litr. Pokračuje tak v trendu snižování velikosti a objemu svých motorů, píše server cnet.com.
(Celý text)

Proč chránit přírodu? Protože se nám líbí
12. června 2011 07:27

PRAHA (Ekolist) - Na první pohled jednoduché otázky bývají často ty nejzapeklitější. Bylo tomu tak i v případě květnové debaty v rámci projektu „Káva s vědci a vědkyněmi“, během níž se diskutující zamýšleli nad důvody ochrany přírody. Většina přítomných odborníků se shodla na tom, že i dnes převažují estetické a etické pohnutky nad těmi vědeckými. Diskutující se ale dotkli i dalších hledisek ochrany přírody a jejího managementu.
(Celý text)

Spor o hlukové limity: Ústupek vlády, nebo „podvod“?
11. června 2011 05:06

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo zdravotnictví (MZ) definitivně ustupuje od plánu zvýšit hlukové limity. Jak ale říká bojovník proti hluku a mluvčí Iniciativy proti zvyšování hlukových limitů Miroslav Grund, limity již byly loni v listopadu de facto zvýšeny a lidé tak byli podvedeni.
(Celý text)

Na kole osmkrát kolem zeměkoule
10. června 2011 16:02

PRAHA (Ekolist) - 318 tisíc kilometrů, 1 025 lidí, 35 tun oxidu uhličitého, úspora 1,5 milionu korun – to jsou výsledky prvního ročníku kampaně „Do práce na kole,“ organizovanou iniciativou Auto-Mat. Nejpilnější cyklista najel přes 1800 kilometrů za měsíc, nejlepší tým více než pět tisíc kilometrů.
(Celý text)

Lisabonská katastrofa – Zemětřesení a tsunami může způsobit zkázu i v Evropě
10. června 2011 06:00

LISABON (Ekolist) - Spousta obyvatel Evropy sice byla nebo stále je ohromena obrovskou silou zemětřesení a následné tsunami, jež právě před čtvrtrokem zpustošily část Japonska, nepřipouštějí si ovšem, že by se něco podobného mohlo stát i na našem kontinentě. Opak je však pravdou, což kromě jiných pohrom dokládá zkáza Lisabonu v roce 1755. Zemětřesení, tsunami a požáry tenkrát hlavní město Portugalska skoro celé zničily. Navzdory mnoha přímým svědectvím a dalším dokladům se však stále nepodařilo zjistit, co bylo přesně geologickou příčinou celé katastrofy. Kvůli tomu je rovněž obtížné předpovědět, zda a případně za jak dlouho by se podobná událost mohla opakovat.
(Celý text)

Španělsko kvůli ekologii snížilo rychlost na dálnicích na 110 km/h
10. června 2011 04:26

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Ve Španělsku platí od března maximální povolená rychlost na dálnicích 110 km/h. Přestože si za toto rozhodnutí španělská vláda vyslechla dost kritiky, podle všeho snížení rychlosti přináší pozitivní výsledky. A to nejen ve vztahu k životnímu prostředí, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Státní kontrola zemědělství: Biopotraviny jsou v pořádku
9. června 2011 12:53

PRAHA (Ekolist) - V sobotní MF Dnes vyšel článek o závislosti na zdravé výživě, který se dotkl i kvality biopotravin. Podle článku potraviny v kvalitě bio vykazují více mikroorganismů a také více plísní a parazitů. Proti uvedeným tvrzením se postavili nejen propagátoři biopotravin, ale také státní kontrola zemědělství a Vysoká škola chemicko-technologická.
(Celý text)

Kdo zaplatí recyklaci „fotovoltaického odpadu“?
9. června 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Fotovoltaické panely, které byly u nás nainstalovány, za několik desítek let doslouží a bude potřeba je zlikvidovat. Zatímco malé instalace na střechách domů odborníkům vrásky na čele nedělají, u velkých instalacích na polích by mohla být likvidace tvrdším oříškem.
(Celý text)

Budoucnost přinese velká letní vedra, varují vědci
8. června 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Jak se budou vyvíjet teploty v letních měsících v příštích desítkách let? Američtí vědci z respektované Stanfordovy univerzity dospěli k závěru, že většina tropických oblastí světa a velká část severní polokoule projde v příštích 20 – 60 letech prudkým zvýšením teplot v letních měsících.
(Celý text)

Držitelem Ceny Josefa Vavrouška se stal architekt Říha
7. června 2011 10:48

PRAHA (Ekolist) - Architekt a odborník na územní plánování Martin Říha včera převzal Cenu Josefa Vavrouška za rok 2010. Říha při přebírání ocenění uvedl, že je získáním ceny „překvapen a zaskočen“. Díky své přímé povaze byl prý často mezi ochránci přírody a investory jako mezi mlýnskými kameny.
(Celý text)

MF DNES: Objevuje se nová nemoc - závislost na biopotravinách
6. června 2011 12:12

PRAHA (Ecomonitor) - V Česku se začínají objevovat příznaky nové nemoci spojené s jídlem. Jedná se o chorobnou závislost na zdravém jídle, uvedla sobotní MF DNES.
(Celý text)

Když je horko, lidé víc věří v klimatickou změnu
6. června 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Také občas ve zvlášť horkém dni žertuje a všem kolem hlásíte, že „globální oteplování je tu“? A ve dni chladném naopak popichujete spolupracovníky konstatováním, že s „tím oteplováním to nebude tak horké“?
(Celý text)

Pod ledem Antarktidy se skrývají obří fjordy
4. června 2011 02:00

AUSTIN (Ekolist) - Mapa Země je zase o něco podrobnější – vědci z USA, Británie a Austrálie spojili síly, aby poprvé podrobně zmapovali, co leží pod vrstvami ledu na východě Antarktidy. Vybrali si pro to jedno z nejméně prozkoumaných míst povrchu planety, oblast zvanou Aurora Subglacial Basin, rozsáhlé „nížinné“ zóny zhruba o velikosti Texasu.
(Celý text)

Pod ledem Antarktidy se skrývají obří fjordy
4. června 2011 02:00

AUSTIN (Ekolist) - Mapa Země je zase o něco podrobnější – vědci z USA, Británie a Austrálie spojili síly, aby poprvé podrobně zmapovali, co leží pod vrstvami ledu na východě Antarktidy. Vybrali si pro to jedno z nejméně prozkoumaných míst povrchu planety, oblast zvanou Aurora Subglacial Basin, rozsáhlé „nížinné“ zóny zhruba o velikosti Texasu.
(Celý text)

Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00

Online diskuse
V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35

PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)

Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44

KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)

Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00

BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50

(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)

V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36

ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)

Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23

(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42

KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)

České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48

PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)

Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22

(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23

PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)

Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30

ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24

BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)

Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12

TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04

PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)

Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama