|
titulní strana > co píší jiní
Ne v jádře, ale v obnovitelných zdrojích je budoucnost energetiky, tvrdí odborníci
3. června 2011 04:10
PRAHA (Ekolist) - Německo před několika dny s konečnou platností prohlásilo: končíme s jadernou energetikou. A co z toho plyne? Například i posílení role obnovitelných zdrojů energie (OZE). Diskusní seminář pořádaný tento týden představil názory odborníků z Německa a českých energetických poradců na potenciál obnovitelných zdrojů.
Sluneční dům - první rakouský CO2 neutrální rodinný dům otevřen
() - Na západ od Vídně byl otevřen Sluneční dům (Sunlighthouse) – v pořadí třetí stavba v rámci celoevropského projektu VELUX Model Home 2020 postavená na principu aktivního domu. Sluneční dům nabízí zdravé vnitřní prostředí a uživatelský komfort, je energeticky efektivní a ohleduplný k životnímu prostředí. (Celý text)
Chile plánuje obří vodní elektrárny, místní protestují
HODONÍN/LIMA (Ecomonitor) - Po třech letech diskusí a kontroverzí byl v Chile schválen projekt stavby přehradní kaskády HidroAysén. Proti výstavbě bojovalo 79 národních a mezinárodních sdružení. Údolí dvou nejjižnějších patagonských řek Baker a Pascua se zřejmě brzy změní v přehradu o rozloze 6000 hektarů, píše Guardian.
Nebezpečný hmyz – znáte naše jedovaté brouky?
(Naše příroda) - Může být hmyz nebezpečný pro člověka, pána tvorstva? Samozřejmě ano. Člověk je na Zemi králem jen na vratkých nohách. Kdyby například brouci, vosy a mravenci dorůstali velikosti koček, znamenalo by to pravděpodobně zánik lidstva, neboť by se z nich stali strašliví nepřátelé. Takovýto návrat k prehistorickým formám obrovského hmyzu naštěstí nehrozí, ovšem i při svých mnohdy titěrných rozměrech dokážou někteří jeho zástupci člověka řádně potrápit. Hmyz ohrožuje člověka buď přímo, a to tím, že ho kousne nebo bodne, či nepřímo, jako přenašeč chorob nebo jako tzv. škůdce.
Armáda odchází z Brd. Co bude s přírodně cenným územím?
PRAHA (Ekolist) - Česká armáda se už nechce starat o rozsáhlé výcvikové prostory. Jednak jich tolik nepotřebuje, protože se stále snižuje počet sloužících vojáků a jednak chce ušetřit peníze. Bílá kniha o obraně říká, že do čtyř let by vojáci měli všechna cvičiště zmenšit a jedno z nich zcela opustit. Kandidátem číslo jedna na opuštění je vojenský újezd Brdy. Co by v takovém případě s brdskými lesy a loukami bylo dál? Zatím se všichni shodují, že by území mělo zůstat přírodě.
Kanadští zlatokopové brání „sčítání“ argentinských ledovců
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Argentina přijala zákon, na jehož základě má proběhnout revize místních ledovců, které jsou důležitou zásobárnou pitné vody. Zlatokopecká společnost, která v těchto místech provozuje své doly, ale pomocí právních kliček brání „sčítání“ ledovců v oblasti San Juan. Místní Greenpeace proto proti společnosti vede kampaň, píše server Ecologiaverde.com.
Vikingy z Grónska zřejmě vyhnalo prudké ochlazení v 14. století
WASHINGTON (Ekolist) - Je to otázka, které zejména ve Skandinávii patří k dávným záhadám: jak daleko byli schopni před dávnými stoletími doplout Vikingové? A co se stalo s jejich koloniemi, které založili na místě svých „zámořských“ objevů.
Rok dobrovolnictví - příběhy dobrovolníků z různých oblasti ochrany přírody
() - Při příležitosti Evropského roku dobrovolnictví 2011 představujeme příběhy dobrovolníků z různých oblastí ochrany životního prostředí.
Příběhy dobrovolníků - Jan Křivonožka - dobrovolník Hnutí Brontosaurus
() - Inu dobrovolnictví… dostal jsem se k němu vlastně tak trochu nevědomky už někdy v patnácti, kdy jsem začal dělat dětské tábory pro mladší děti.(Celý text)
Kde se ty kočky v noci toulají? Vědci to zkoumali s GPS
CHICAGO (Ekolist) - Z pohledu majitelů koček to je velmi častá otázka, které se jim honí hlavou ve chvíli, kdy jejich kočka v podvečer mizí kamsi do neznáma. „Kam asi jde? Jak daleko se zatoulá? Co tam vše provádí?“
Firemní ekologie: elektromobily a louky na střechách. Ale dá se tomu věřit?
PRAHA (Ekolist) - Nabídky konkurenčních firem jsou podobné a jednou z možností, jak se odlišit, je vydat se ‚zelenou‛ cestou. A zákazníci v ČR na to čím dál víc slyší. Jak vyplynulo ze semináře o firemní ekologii, tuto strategii proto volí stále více firem. Jenže možností, jak být ‚eko‛, je celá řada.
„Zázračné bakterie“ nebyly zázračné, vědci se spletli
WASHINGTON (Ekolist) - V lednu se na titulní stránky novin (i Ekolistu) dostala zpráva o tom, že Mexickému zálivu zasaženému katastrofou ropné plošiny Deepwater Horizon bezmála zázračně pomohly bakterie, které s překvapivou rychlostí rozložily ropné produkty znečišťující vodu.
Vědecký článek přinesl respektovaný časopis Science – a ten samý dnes přináší text, který závěry této studie zpochybňuje a konstatuje, že účinek bakterií nebyl jednoznačně prokázán.
Vědcům pomohli s určením tisíců ryb „přátelé“ z Facebooku
TORONTO/HODONÍN (Ecomonitor) - Vědci z kanadské univerzity Scarborough se při odchytu ryb v guayanské řece Cuyuni dostali do nepříjemného problému. Aby mohli ryby ze země vyvézt k dalšímu výzkumu, museli pro guayanské úřady určit všechny druhy ryb, se kterými chtěli odjet. Trn z paty jim vytrhl Facebook, píše EurekAlert.
Limity těžby se zřejmě prolomí výměnou za zrušení možnosti vyvlastnění
PRAHA (Ecomonitor) - Uvažuje se o tom, že výměnou za prolomení limitů by se zrušily paragrafy umožňující vyvlastnění majetku. Pak by další pokračování těžby záviselo na tom, jestli se těžaři dohodnou se všemi, kteří v dané oblasti mají majetek. I kdyby zůstal jediný člověk, který ho neprodá, tak se těžit nebude, říká Jan Dienstl z Czech Coal. Podle Vladimíra Buřta z Horního Jiřetína bude prolomení limitů znamenat, že se obec přestane rozvíjet, protože úřad nedá povolení ani k postavení kurníku.
Nepotřebné věci nevyhazujte. Darujte je za odvoz
PRAHA (Ekolist) - Taky doma zakopáváte o věci, které už nepotřebujete, které už pravděpodobně nikdo nekoupí, ale vám je líto je vyhodit, protože jsou pořád funkční? A co je třeba darovat? Můžete tím někomu jinému udělat radost, sobě ulehčit a ještě být šetrný k životnímu prostředí.
Na Středomoří „útočí“ invazivní ryby, včetně jedovatého čtverzubce
ATHÉNY (Ekolist) - Suezský průplav bývá počítán mezi největší stavby 19. století, historici ho považují za kanál, který měl od počátku obrovský význam pro světový obchod i rozvoj celé oblasti. Existuje však i jiný než oslavný pohled: nová studie ukazuje, že kvůli němu pronikají do Středozemního moře mnohé druhy z Indického oceánu a dramatickým způsobem mění tamní ekosystém.
Rybáři budou místo ryb lovit z moře plasty
BRUSEL/HODONÍN (Ecomonitor) - Řešením současných problémů rybářů by mohl být nový průmysl – sběr plastových odpadků z hladin moří. Ekonomický přínos ze sběru odpadu může napomoci rybářům překlenout těžké období a zároveň snížit tlak na rybí populace, píše Guardian.co.uk.
Velké obavy z jádra má dnes méně lidí než v roce 1993, ukázal průzkum
PRAHA (Ekolist) - Velké obavy z jaderné energie má dnes o 7 % méně lidí než v roce 1993. Celkový počet lidí, kteří nějakou obavu mají, naopak mírně stoupl. Kvůli jaderné elektrárně ve svém sousedství by se stěhoval jen málokdo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění.
Palmový olej dává „módní“ biopalivo. Ale ničí přírodu
LONDÝN (Ekolist) - Jak „ekologicky“ bránit planetu před fosilními palivy, tedy „zdrojem“ skleníkových plynů? A jak vyřešit jejich nedostatek? Jednou z odpovědí, k nimž se upírají naděje mnohých, jsou biopaliva. Jenže nic není tak ideální, jak se zdá na první pohled. Nová studie britských vědců přináší důkazy o tom, že pěstování palem, z jejichž plodů se zejména v Asii vyrábí olej na výrobu biopaliv, má řadu velmi negativních dopadů na biodiverzitu v pěstitelských oblastech.
Tropická houba umí ovládnout mravence. Dělá z nich zombie
PENN STATE/HODONÍN (Ecomonitor) - V deštných pralesích jsou "zombie". Přesněji řečeno mravenčí zombie. Vládu nad jejich tělem převzala parazitická houba, píše server News.com.au.
Tropická houba umí ovládnout mravence. Dělá z nich zombie
PENN STATE/HODONÍN (Ecomonitor) - V deštných pralesích jsou "zombie". Přesněji řečeno mravenčí zombie. Vládu nad jejich tělem převzala parazitická houba, píše server News.com.au.
|
Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
|
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00
BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)
V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50
(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)
V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36
ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)
Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23
(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42
KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)
České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)
Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22
(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)
Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30
ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24
BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)
Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12
TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)
Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04
PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)