titulní strana > co píší jiní
Záhadné chvění sopek pomůže předvídat ničivé erupce
24. února 2011 01:50

WASHINGTON (Ekolist) - Sopky jsou různé – v jedné věci však mají společného více, než se kdy zdálo možné. Po týdny, dny či přinejmenším minuty před explozí je v jejich okolí možné naměřit vibrace, které mají překvapivě obdobné frekvence u sopek nejrůznějších tvarů v různých částech světa. Podle dnešního vydání časopisu Nature má tento objev naprosto zásadní význam: může napomoci erupce předvídat.
(Celý text)

Madagaskarský prezident má údajně prsty v pašování "růžového" dřeva
24. února 2011 01:30

ANTANANARIVO/HODONÍN (Ecomonitor) - Madagaskarský prezident Andry Rajoelina financuje svou politickou činnost z obchodu s nelegálně těženým vzácným „růžovým“ dřevem – palisandrem. Tvrdí to dvě neziskové organizace, které se zabývají monitoringem nelegální těžby. Andry Rajoelina to odmítá a obě organizace obviňuje ze snahy o politickou diskreditaci jeho osoby, píše server Wildmadagascar.org.
(Celý text)

Přijde Zelená úsporám II.? Studie vyzývá k dalšímu zateplování domů
23. února 2011 11:50

PRAHA (Ekolist) - Hnutí Duha si nechalo vypracovat studii, podle které by důkladné zateplení většiny domů v ČR mohlo přinést úsporu minimálně 39 miliard korun ročně pro české domácnosti, podniky a obce. Program energetické nezávislosti, který by mohla vláda vytvořit, by navazoval na Zelenou úsporám.
(Celý text)

Německé dioxiny ničí české ekozemědělce
23. února 2011 09:25

PRAHA (Ecomonitor) - Německý skandál s dioxiny ve vepřovém mase z velkochovů vede německé spotřebitele k nakupování biomasa. České biofarmy však bojují o přežití – německé biofarmy vykoupily všechno bioobilí, které se používá jako krmivo pro vepře, informoval včera server Lidovky.cz.
(Celý text)

Nejstarší voda světa? V hlubinách Jižní Afriky
23. února 2011 01:50

Toronto (Ekolist) - Co se stane, když mocné síly přírody zastaví koloběh vody v hlubinách pod povrchem země? Vznikne unikátní svět izolovaných vodních mas, v nichž žijí svébytné mikroorganismy.
(Celý text)

Festival Jeden svět nabídne devět ekologických dokumentů
23. února 2011 01:30

PRAHA (Ekolist) - Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nabídne i letos filmy věnované ochraně životního prostředí. Podruhé budou mít i svoji vlastní tematickou sekci, letos nazvanou Ekologické výzvy. Tu ještě doplní dva snímky ze soutěže českých filmů. V Praze mohou diváci festival navštívit ve dnech 8. - 17. března, poté se přesune do dalších měst.
(Celý text)

Vědci se přou se Stráským kvůli kůrovci na Šumavě
22. února 2011 11:53

PRAHA (Ekolist) - Vědci z NP Šumava vzkazují Stráskému: je třeba pokračovat v tom, co jsme dělali do teď – jen tak s vámi můžeme spolupracovat. Ale on jim odpověděl: Právě kvůli chybám minulosti jsem tu.
(Celý text)

Zázračné bakterie selhaly, ropa dál dusí život v Mexickém zálivu
22. února 2011 01:00

PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - Nejprve to vypadalo jako zázrak: vědce zkoumající vody znečištěné po loňské havárii plošiny BP zaskočilo, že ropné produkty mizí překvapivou rychlostí. Vysvětlení? „Zázračné bakterie“ spasily ekosystém a nečistoty rozložily. Nyní se ovšem ukazuje, že to takový zázrak nebyl – jiní vědci nyní tvrdí, že ropy je tam pořád hodně, jen klesla do větších hloubek, kde ničí vše živé.
(Celý text)

V Keni bojují proti suchu a povodním trávou
22. února 2011 00:12

HODONÍN/NAIROBI (Ecomonitor) - Paul Komba věří, že našel řešení, jak zabránit častým povodním a půdní erozi na těžbou dřeva odhalených svazích keňské Mwakingali. Pomoci má tráva rodu zlatovous (Chrysopogon zizanioides), píše server AllAfrica.com.
(Celý text)

V lesích Assámu žije nejvíc druhů kočkovitých šelem na světě
21. února 2011 05:48

HODONÍN/JEYPORE (Ecomonitor) - Nížinné pralesy v okolí provincie Assam skrývají mnohá tajemství, píše server Mongabay.com. Indičtí terénní biologové vybavení moderními kamerovými systémy a fotopastmi se pokusili odhalit alespoň některá z nich. Pořízené záznamy ukazují, že v oblasti lesů Jeypore-Dehing se soustředěně vyskytuje největší počet druhů kočkovitých šelem rámci celé Indie, a pravděpodobně i na světě.
(Celý text)

Na co si dát pozor při zateplování rodinného domu?
18. února 2011 11:51

PRAHA (Ekolist) - Zateplit rodinný dům se podle odborníků vyplatí. Tedy pokud se zateplení provede dobře. Přinášíme doporučení, na co si dát pozor, abyste se při zateplování nespálili.
(Celý text)

Potápěči na Novém Zélandu objevili ztracený „osmý div světa“
18. února 2011 05:50

LOS ANGELES (Ekolist) - Býval to posvátný magnet, kterému se přezdívalo „osmý div světa“: rozsáhlé Růžové terasy vytvořené horkými prameny u novozélandského jezera Rotomahana. Jenže v roce 1886 přišla zničující erupce sopky Mount Tarawera a vše zničila: terasy pohřbila pod vrstvami hornin a částečně je zatopila vodou, protože výbuch zvětšil a prohloubil sopečné jezero.
(Celý text)

Jak biologové pomáhají nalézt tučňákům pravou lásku
18. února 2011 05:48

BOSTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Někdy může být opravdu těžké najít tu pravou, což ošetřovatelé z New England Aquarium v Bostonu nejspíš dobře vědí. Proto se snaží rozmnožování vymírajícího druhu jihoafrických tučňáků brýlových co nejvíc napomoci selektivním výběrem vhodných, co nejméně příbuzných partnerů a partnerek, píše server Boston.com.
(Celý text)

Nepohřbívejte zvířata zaživa, znělo před velvyslanectvím Jižní Koreje
17. února 2011 19:15

PRAHA (Ekolist) - V Jižní Koreji vybíjejí hospodářská zvířata, především slepice a prasata. Podle ochránců práv zvířat se tak děje obzvlášť krutým způsobem - zvířata jsou pohřbívána za živa. Před pražským velvyslanectvím Jižní Koreje proti takovému zacházení dnes demonstrovalo zhruba patnáct lidí.
(Celý text)

Truchlí šimpanzi pro své mrtvé?
17. února 2011 13:35

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Vůbec poprvé se vědcům podařilo zaznamenat chování šimpanzů ve volné přírodě, které se bezprostředně vztahovalo k úmrtí jednoho z mláďat. Etologické pozorování tohoto typu chování je velmi cenné, protože dosud nevíme, jak a nakolik tito lidem nejbližší primáti vnímají blízkost smrti, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Experti varují: Výrazně přibývá nehod s dětskými chodci
17. února 2011 06:50

PRAHA (Ekolist) - Obětí dopravních nehod vloni ubylo - to je dobrá zpráva. Zároveň se však podle nových statistik objevil nový znepokojivý trend: zvýšil se počet zraněných dětských chodců. A jak informuje iniciativa Auto*Mat, prudký nárůst cyklistické dopravy přinesl také vyšší počet zranění cyklistů v Praze.
(Celý text)

Na stopě neviditelných šelem – za tajemstvím vlků, rysů a medvědů
16. února 2011 08:00

NOVÝ HROZENKOV (Ekolist) - Také jste o tom nejspíš slyšeli, ty zprávy byly všude: v prosinci zaútočili na Moravě vlci na stáda ovcí. Pak se v lednu podařilo vyfotit rysa v Českém Švýcarsku. A medvědi v Beskydech? O těch se přece píše také pořád dokola. Žijí tedy doopravdy v lesích kolem nás báječné šelmy, o nichž každý mluví, ale skoro nikdo je nikdy neviděl? Zkuste zběžně zapátrat a zjistíte, že rychlou a jasnou odpověď snadno nezískáte, informace si často protiřečí. A tak jsem se vydal do Beskyd a ptal se na banální otázku, jak to s těmi neviditelnými šelmami doopravdy je. A zjistil, že to je vážně tak trochu detektivka.
(Celý text)

Chalupa: Není cílem zbořit program Zelená úsporám
16. února 2011 06:55

PRAHA (Ekolist) - I pod vedením nového šéfa chce ministerstvo životního prostředí řešit kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji, připravit nový odpadový zákon a najít způsob, jak zachránit program Zelená úsporám. Žádná převratná změna se prý na ministerstvu nekoná. A právě to kritizují ochránci životního prostředí. Těm chybí v prioritách důraz na změna klimatu nebo vyhláška o kácení alejí.
(Celý text)

Katastrofický klimatický scénář: moře zaplaví desetinu New Yorku
16. února 2011 05:50

WASHINGTON (Ekolist) - Co se stane, když se naplní varovné prognózy a do konce století stoupne hladina moří o jeden metr? Nebo i o více? Američtí vědci nyní přišli s odpovědí. Sestavili vůbec první mapu kompletně mapující „katastrofické scénáře“ stoupající hladiny moře. Při jedné z variant, kdy by moře vystoupalo o tři metry, by se pod vodou mohlo ocitnou deset procent New Yorku či Bostonu.
(Celý text)

Za pár týdnů se znovu otevřou farmářské trhy
16. února 2011 05:43

PRAHA (Ecomonitor) - Loni úspěšné farmářské trhy jsou s výjimkou těch pod střechou v zimních měsících zavřené a jejich provozovatelé se připravují na novou, letošní sezónu. Kdy se opět otevřou a na co se můžeme těšit? Tyto otázky zodpověděla ve svém článku Michaela Romanová na serveru o lokálním nakupování nalok.cz.
(Celý text)

Za pár týdnů se znovu otevřou farmářské trhy
16. února 2011 05:43

PRAHA (Ecomonitor) - Loni úspěšné farmářské trhy jsou s výjimkou těch pod střechou v zimních měsících zavřené a jejich provozovatelé se připravují na novou, letošní sezónu. Kdy se opět otevřou a na co se můžeme těšit? Tyto otázky zodpověděla ve svém článku Michaela Romanová na serveru o lokálním nakupování nalok.cz.
(Celý text)

Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00

Online diskuse
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42

KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)

České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48

PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)

Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22

(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23

PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)

Policisté na Zlínsku doprovodili k lesu losa, který se pohyboval v křižovatce
11. července 2025 11:30

ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ (ČTK) - Policisté doprovodili k lesu losa, který dnes ráno procházel rušnou křižovatku v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Informace o výskytu zvířete předali starostovi a příslušným úřadům, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Los evropský je na Zlínsku k vidění na neobvyklých místech už více než týden.
(Celý text)

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
11. července 2025 11:24

BÍLINA (ČTK) - Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
(Celý text)

Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny zaplatí 53,35 milionu bez daně
11. července 2025 11:12

TURNOV (ČTK) - Turnov za zprovoznění malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, kterou koupil před rokem, zaplatí 53,35 milionu bez daně. Znovu funkční by měla být od podzimu příštího roku. Zakázku, kterou město vypsalo formou design and build (vyprojektuj a postav), získala pražská firma Stream. Byla jediná, kdo nabídku podal, řekl ČTK starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázal výzkum
11. července 2025 11:04

PRAHA (Ekolist) - Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Vědecký výzkum však zjistil, že jejich počty dokáží velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
(Celý text)

Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39

JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)

Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36

(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)

Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26

PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama