|
titulní strana > co píší jiní
Pandy potřebují nejen bambusové výhonky, ale i staré lesy
25. ledna 2011 07:32
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Panda velká, symbol vymírajících druhů, je potravně téměř výhradně závislá na mladých výhoncích bambusu. Z tohoto faktu dosud vycházely i plány na její záchranu. Pandy ale potřebují mnohem víc než jen bambus, píše ScienceDaily.
Chalupa oznámil jména tří kandidátů, ze kterých by měl vybrat šéfa NP Šumava
PRAHA (Ekolist) - Výběrová komise doporučila ministru životního prostředí tři kandidáty na post ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Jsou jimi Pavel Kitzberger, Jiří Mánek a Jaroslav Obermajer. Ekolistu to sdělila tisková mluvčí Michaela Jendeková.
Dopravní „superstrategie“: do roku 2025 jsou peníze sotva na polovinu potřebných staveb
PRAHA (Ekolist) - Návrh dopravní „superstrategie“ z dílny ministerstva dopravy zvažuje daňová zvýhodnění pro alternativní pohony, podporu veřejné dopravy a železniční dopravy a otevření trhu s železniční dopravou. Také je podle ní potřeba zkrátit povolovací proces pro dopravní stavby. Aktuální stav české dopravní infrastruktury, co se týče funkčnosti a kvality, je výrazně horší než v zemích EU15.
Sova pálená - užitečný lovec se srdčitým závojem
(Naše příroda) - Sovy jsou odpradávna spjaty s životem člověka. Jejich zobrazení nacházíme na rodových erbech, starých uměleckých dílech, ve znacích měst. Na přítomnost sov u nás upozorňují místní názvy jako Sovinec (Eulenburg), Výří kámen (Uhustein), Kalousov, Vejroviny, Výrava apod. Sovy se objevují často již mezi nejranějšími prehistorickými kresbami zvířat …
Korály dokazují, že se kvůli změnám klimatu proměňují oceánské proudy
HODONÍN/WASHINGTON (Ecomonitor) - Od roku 1970 došlo k drastické změně oceánských proudů v západním Severním Atlantiku. Podle vědců se za posledních 2000 let nic takového nestalo a jde zřejmě o projev klimatických změn. Ke zkoumání jevu posloužily hlubokomořské korály, píše EAWAG.
Chalupa: Zelená úsporám zřejmě trpí manažerskými problémy od počátku
PRAHA (Ekolist) - Nově jmenovaný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se jako téměř první krok v úřadě vyjádřil k programu Zelená úsporám. Podle Chalupy je situace vážná a problémy program zřejmě provází od samého počátku.
Itálie a Panama pokračují v ilegálním rybolovu, hlásí NOAA
SILVER SPRING/HODONÍN (Ecomonitor) - Zpráva shrnující dvouleté pozorování Národního oceánického a atmosférického institutu (NOAA) identifikuje šest zemí, které nadále překračují pravidla zákonného rybolovu. Na seznamu jsou opět Itálie a Panama, informuje Mongabay.com.
Když je chladno, prohodí si motýli role. Dvoří se pak samička
HODONÍN/NEW HAVEN (Ecomonitor) - Teplota ovlivňuje sexuální chování motýlů Bicyclus anynana, afrických okáčů z čeledi babočkovitých. Samice vyrůstající v chladnějších podmínkách přejímají původně mužskou roli nápadníků. Získají pak od samečka živiny, které jim umožní překonat nepříznivé období, píše server YUN.
Debata Ekolistu: Ohrozí klimatické změny naši bezpečnost?
PRAHA (Ekolist) - Znamenají globální klimatické změny přímé či nepřímé ohrožení bezpečnosti naší země? Co přinese nejbližší budoucnost a čeho bychom se měli v nejbližších dekádách obávat? Ekolist.cz položil tuto otázku několika odborníkům a zástupcům zainteresovaných stran, kteří se věnují klimatickým změnám. Zde jsou jejich odpovědi.
Nejstarší americký pes skončil před 9 400 lety neslavně: v jídle
PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - V USA se se podařilo přepsat dějiny domestikace psů v Severní Americe. Vědci nalezli dosud nejstarší kosterní pozůstatek domestikovaného psa, který zadatovali do doby před 9 400 lety.
Ohrožená velryba se zamotala do sítí. Osvobodit se ji podařilo po týdnu
TALLAHASSEE/HODONÍN (Ecomonitor) - O Vánocích se u břehů Floridy do rybářských sítí zamotala velryba černá. Po týdnu se týmu expertů podařilo odřezat sítě a lana, které měla velryba omotaná kolem hlavy a ploutví, píše server msnbc.com.
Malajští celníci zabavili pašerákům 1800 plazů
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Ke konci roku 2010 se malajským celníkům povedl husarský kousek. Zabavili pašerákům 1800 chráněných plazů o celkové hmotnosti 4,3 tuny. Tento úspěch však podle ochránců přírody zároveň dokumentuje, že nelegální obchod s chráněnými druhy je vážný problém, píše server Mongabay.
Vláda odložila rozhodnutí o zakázkách pro Lesy ČR
PRAHA (Ekolist) - Vláda dnes měla projednat návrh na hospodaření Lesů ČR, nakonec tento bod odložila. Vrátí se k němu na jednom z dalších zasedání, možná již příští týden. Vláda si také od Českého statistického úřadu vyžádala informace o růstu cen dřevní hmoty. Proti možnosti zadávat dlouhodobé zakázky dnes před úřadem vlády demonstrovalo více než padesát aktivistů. Své požadavky předali mluvčímu vlády, žádný z ministrů s nimi promluvit nepřišel. Návrh ministra zemědělství znovu vrací do hry zakázky pro velké dřevařské firmy, které by měly dostávat licenci k hospodaření ve státních lesích až na deset let. Podle aktivistů tendry ale povedou k poškozování lesů. Lesy ČR důvod ke znepokojení nevidí, stejný model hospodaření funguje od roku 1992.
Kvůli klimatickým změnám začíná jelení říje dřív
HODONÍN/EDINBURGH (Ecomonitor) - Odborníci nejen z řad myslivců věnovali 38 let pozorování populace 3000 jelenů na skotském ostrově Rum. Závěry dlouhodobého výzkumu jsou překvapivé – ukazuje se totiž, že v důsledku změny průměrné teploty začíná doba jelení říje až o dva týdny dřív než před třiceti lety, píše server ScienceDaily.
Co platíte ve faktuře za elektřinu a jak platit méně
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Faktura za elektrickou energii chodí většině z nás. A jako i u jiných věcí – je dobré vědět, za co platíte. Provedeme vás tím, z jakých položek se výsledná cifra za elektřinu skládá a podíváme se na to, na jakých položkách můžeme ušetřit. A nakonec jedna rada za všechny peníze!
Konec mýtu: Neandrtálci neměli velké nosy. A zimu nesnášeli
LONDÝN (Ekolist) - Generace studentů to slýchávají ve školách: neandrtálci měli velké nosy, neboť byli dobře adaptovaní pro život v chladnějším klimatu. (A velké nosní dutiny při dýchání lépe udržují teplo).
Čekáte na peníze z programu Zelená úsporám? Měli byste je dostat do března
PRAHA (Ekolist) - Lidé, kteří čekají na peníze z programu Zelená úsporám, by se měli dočkat. Státní fond životního prostředí začne vyplácet dotace na projekty, které byly schválené od června do září minulého roku. K žadatelům by se měly peníze dostat do konce března. Celkem se jedná o 17 tisíc žádostí, sdělila Ekolistu mluvčí ministerstva životního prostředí.
Rtuť způsobuje ibisům homosexualitu
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Rtuť má vliv na sexuální chování ibisů bílých, dělá z nich homosexuální jedince, informuje španělský server ABC.com. Samci ibisů, kteří mají velké množství tohoto kovu v těle, mají větší sklony tvořit páry s jinými samci. Badatelé zatím neznají přesný mechanismus, který toto chování způsobuje.
Chalupa převzal úřad. Zatím se mě na nic neptejte, říká
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus dnes dopoledne jmenoval Tomáše Chalupu (ODS) ministrem životního prostředí. Bývalý starosta Prahy 6 nahradil Pavla Drobila, který na konci minulého roku rezignoval po kauze na Státním fondu životního prostředí.
Prapředek Tyrannosaura rexe vážil jen jako velká kočka
PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - Vědci udělali zásadní krok k poznání „úsvitu dinosaurů“ - v nově zveřejněné práci popsali predátora, který žil před 230 miliony let, byl prapředkem Tyrannosaura rexe.... a vážil pouhých pět až sedm kilogramů.
Prapředek Tyrannosaura rexe vážil jen jako velká kočka
PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - Vědci udělali zásadní krok k poznání „úsvitu dinosaurů“ - v nově zveřejněné práci popsali predátora, který žil před 230 miliony let, byl prapředkem Tyrannosaura rexe.... a vážil pouhých pět až sedm kilogramů.
|
Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
|
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)