titulní strana > co píší jiní
David Storch: Odhady poklesu globální biodiverzity jsou naprostá hausnumera
17. ledna 2011 08:30

PRAHA (Ekolist) - "V současnosti určitě žádné masové vymírání druhů srovnatelné třeba s vymřením dinosaurů neprožíváme," říká v rozhovoru biolog David Storch. Specializuje se na makroekologii a jeho odborné práce jsou na světové úrovni. O současném „měření“ globální biodiverzity má zásadní pochybnosti: "Vzhledem k tomu, jak velké katastrofy biosféra zažila při ledových cyklech a vydržela to, si netroufám úbytek biodiverzity vůbec odhadovat. Je to mnohem záhadnější, než abych věřil jakýmkoli číslům."
(Celý text)

Harpyje se vrací do Střední Ameriky – po šedesáti letech
17. ledna 2011 06:22

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Ohrožené populaci středoamerických harpyjí pralesních se možná začíná blýskat na lepší časy. Harpyje, která se řadí mezi největší dravce, byla v Belize spatřena naposledy v roce 1958. Dočasné vymizení tohoto ptáka ze Střední Ameriky je připisováno hlavně ničení pralesů a lovu, píše server Mongabay.com.
(Celý text)

Rolls-Royce chystá model pro ekologicky smýšlející milionáře
16. ledna 2011 06:53

PRAHA (Ecomonitor) - Vůz Rolls-Royce Phantom není se spotřebou výrazně přesahující dvacet litrů na sto kilometrů lahůdka pro ekologicky založené motoristy. To by se ale mělo brzy změnit, informuje internetový deník Daily Mail. Automobilka totiž plánuje limuzínu s nulovými emisemi.
(Celý text)

Nejrychlejší cesta z Pardubic do Prahy je vlakem, autem trvá i dvakrát déle
15. ledna 2011 22:40

PRAHA (Ecomonitor) - Spoje českých drah InterCity (IC) a EuroCity (EC) během loňského roku zrychlily a z centra Pardubic nyní dojedou do centra Prahy za 58 minut čistého času jízdy, píše iDnes. Pendolino je ještě o minutu rychlejší, ale podstatně dražší, cestující si k jízdnému připlatí dvě stě korun za místenku.
(Celý text)

OSN chystá velký projekt: vědecký panel na ochranu přírody
14. ledna 2011 23:30

PRAHA (Ekolist) - OSN se v tomto roce chystá vytvořit novou mezinárodní organizaci, která by měla mít zásadní význam pro snížení úbytku světové biodiverzity a pro ochranu nejohroženějších světových oblastí, jako jsou korálové útesy nebo některé typy lesů. Ustanovení Mezinárodní platformy pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services – IPBES) bylo Valným shromážděním OSN oficiálně schváleno 20. prosince loňského roku.
(Celý text)

Zelená úsporám chce snížit podporu projektům, chybí peníze
14. ledna 2011 23:29

PRAHA (Ekolist) - V programu Zelená úsporám nejsou peníze. Podle předběžných výsledků chybí tři až pět miliard korun. Ministerstvo životního prostředí proto chce snížit podporu vyplácenou jednotlivým projektům. Na nová okna a zateplení by lidé měli dostat řádově o procenta méně.
(Celý text)

Klaus jmenuje v pondělí Chalupu ministrem životního prostředí
14. ledna 2011 14:33

PRAHA (Ekolist) - Prezident republiky Václav Klaus jmenuje v pondělí 17. ledna Tomáše Chalupu do funkce ministra životního prostředí. Dnes to oznámil tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky.
(Celý text)

Kalouskova superzakázka zřejmě končí, píše iDNES
14. ledna 2011 12:44

PRAHA (Ecomonitor) - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) je zřejmě ochoten zapomenout na obří zakázku za 114 miliard na likvidaci starých ekologických škod. Píše to dnešní vydání serveru iDNES, kterému informace potvrdily zdroje z ODS a Věcí veřejných.
(Celý text)

Mapování jeseterů přináší zajímavé výsledky. A komplikuje jejich ochranu
14. ledna 2011 12:30

HODONÍN/WASHINGTON (Ecomonitor) - Sledování migračních tahů jeseterů ostrorypých s využitím satelitního zařízení přináší úspěchy. Podle zprávy serveru ScienceDaily vědci zjistili, že akční rádius ryb je ohromný – od Georgie na jihu po Nové Skotsko na severu. Nová zjištění o ekologii těchto ryb však vědcům přidělala vrásky.
(Celý text)

Je dohoda o klimatu průšvih, nebo výhra? Ekolist se ptá odborníků
13. ledna 2011 09:30

PRAHA (Ekolist) - Na přelomu listopadu a prosince se v mexickém Cancúnu uskutečnila 16. konference stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu. V sobotu 11. prosince ráno došlo k dohodě o kompromisním návrhu dohody, který sice konstatuje, že je potřeba snížit emise skleníkových plynů, ale nenavrhuje žádný mechanismus, jak by k tomu mělo dojít. Co si o celé konferenci myslí její účastníci? Byla úspěšná, nebo se opakoval výsledek z Kodaně?
(Celý text)

Největší snímek vesmíru by zaplnil půl milionu televizí
13. ledna 2011 07:40

PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - Američtí vědci zveřejnili největší fotografii vesmíru, která kdy byla sestavena. Seskládali ji z milionů dílčích snímků a její celková velikost přesahuje bilion (1012) pixelů. Pro srovnání: fotografie nalevo má pixelů pouze 81 000.
(Celý text)

Vědci našli nejstarší vinný sklípek na světě. Je mu přes 6000 let
12. ledna 2011 20:00

PRAHA/LOS ANGELES (Ekolist) - Biologové to předpokládají již dávno: současná vinná réva má nejspíš svůj „šlechtitelský“ původ v oblasti Kavkazu. Nyní jim o tom dali důkaz i archologové. V Arménii objevili vůbec první „vinařství“ na světě.
(Celý text)

USA a Japonsko se tajně dohodly na velrybách, vyplývá z WikiLeaks
12. ledna 2011 13:17

HODONÍN/LONDÝN (Ecomonitor) - USA a Japonsko před loňským zasedáním Mezinárodní velrybářské komise uzavřely tajnou dohodu. Japonsko mělo přistoupit ke snížení lovu velryb výměnou za to, že si USA posvítí na aktivisty z organizace Sea Shepherd, kteří japonským velrybářům ztrpčují život. O informacích ze serveru WikiLeaks informuje Guardian.
(Celý text)

Potřebujeme nové bloky Temelína? Odborníci odpovídají Ekolistu
11. ledna 2011 21:32

PRAHA (Ekolist) - Jaderná elektrárna Temelín by se měla v následujících létech rozšířit o dva nové bloky. Bude skutečně v budoucnosti potřebná další energie z Temelína? Nebo se tímto krokem pouze obohatí ČEZ, protože elektřina bude určená pro vývoz? Ekolist.cz se zeptal odborníků na energetiku.
(Celý text)

Konference: Nejlevnějším obnovitelným zdrojem je vítr
11. ledna 2011 09:39

PRAHA (Ekolist) - Jak větrné elektrárny ovlivňují životní prostředí, jaký je jejich potenciál u nás i v zahraničí a kolik stojí elektřina z větru? Nejen o těchto otázkách se hovořilo na prosincové konferenci, kterou uspořádal B.I.D Services.
(Celý text)

Mexický záliv pomohly zachránit „zázračné bakterie“
11. ledna 2011 05:40

WASHINGTON (Ekolist) - Původně vše vypadalo na apokalypsu, z níž se bude Mexický záliv vzpamatovávat dlouhá léta. Nakonec však jsou dopady dubnové havárie ropné plošiny společnosti BP méně drastické, než se čekalo. A nyní se ukazuje, že svůj podíl na tom má nečekané, a dílem tedy bezmála zázračné, působení bakterií, které ropné produkty rozložily. Vyplývá to ze studie publikované v novém čísle časopisu Science. Podle ní bakterie ještě v hlubině oceánu poměrně rychle rozložily především unikající metan.
(Celý text)

Tomáš Chalupa byl jmenován na post ministra životního prostředí
10. ledna 2011 14:35

PRAHA (Ekolist) - Premiér Petr Nečas dnes oznámil jméno nového ministra životního prostředí. Na pozici již sedmého šéfu resortu během dvou let byl podle očekávání jmenován poslanec ODS a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Pokud návrh schválí prezident, nahradí na ministerstvu Pavla Drobila, který ke konci roku 2010 po korupční aféře odstoupil.
(Celý text)

Velká Jizerská louka: Sobcovy zápisky
10. ledna 2011 13:20

PRAHA (Ekolist) - Čas od času člověk musí porušit vyhlášky, zákazy a nařízení – a to i přesto, že s nimi vnitřně souhlasí a chápe jejich smysl. Jak jinak ale na vlastní oči spatřit Velkou Jizerskou louku? Jak jinak se podívat do nádherných míst, kam je už padesát let vstup přísně zakázán?
(Celý text)

Je libo „zelenou“ šunku z modifikovaných prasat?
10. ledna 2011 07:28

HODONÍN/OTAWA (Ecomonitor) - Výbušné diskuze okolo geneticky modifikovaných potravin sytí nová exploze – objev, který naznačuje možné přiblížení „podezřelých“ rostlinných či živočišných hybridů k hranici těch „správných“, přírodě šetrných. BBC přináší zprávu o kanadských genetických inženýrech, kteří úpravou genetického kódu yorkshirských prasat dosáhli zvýšení jejich odolnosti vůči fosfátům v potravě.
(Celý text)

Německo uzavřelo 4700 farem, bojí se jedovatých dioxinů
7. ledna 2011 11:23

BERLÍN (Ekolist) - Aféra s jedy v potravinách se rozrůstá. Německo uzavřelo téměř pět tisíc farem a snaží se zabránit, aby se jedovaté dioxiny, které se do potravin dostaly z kontaminovaného zvířecího krmiva, šířily dál.
(Celý text)

Německo uzavřelo 4700 farem, bojí se jedovatých dioxinů
7. ledna 2011 11:23

BERLÍN (Ekolist) - Aféra s jedy v potravinách se rozrůstá. Německo uzavřelo téměř pět tisíc farem a snaží se zabránit, aby se jedovaté dioxiny, které se do potravin dostaly z kontaminovaného zvířecího krmiva, šířily dál.
(Celý text)

Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00

Online diskuse
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39

JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)

Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36

(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)

Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26

PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55

PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)

Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45

(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)

Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama