|
titulní strana > co píší jiní
CNN: Internet pomáhá jako prostředek v boji proti sněhu
29. prosince 2010 10:58
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Sněhová bouře zkomplikovala cestování na severovýchodě Spojených států. Zdejším lidem prý pomáhají zvládat přívaly sněhu komunikační nástroje na internetu, informuje zpravodajský server CNN.
Klaus: Fotovoltaika? Je to prostě celé špatně
PRAHA (Ekolist) - „Když se přijímal zákon na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, leckteří z nás jsme věděli, že nepřinese nic dobrého a byli jsme proti. Čas ukázal, že jsme měli pravdu,“ píše prezident Václav Klaus ve sborníku věnovaném fotovoltaice. Ten vydalo jeho sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP).
BBC: Světla zvyšují ve městech míru znečištění ovzduší
PRAHA/SAN FRANCISCO (Ecomonitor) - Podle studie amerických vědců zhoršují rozsvícená světla v městském prostředí znečištění ovzduší. Ukázalo se totiž, že světlo vyzářené do prostoru zasahuje do probíhajících chemických reakcí. Výzkum byl proveden v Los Angeles, ale výsledky se mohou vztáhnout na jakékoli další město s rozšířeným umělým osvětlením, píše BBC.
Aleje u silnic: Musíme je kvůli bezpečnosti kácet?
PRAHA (Ekolist) - Silnice v celé ČR lemují tradiční zelené aleje. Pokud do nich však řidiči nabourají, může to mít vážné následky. Proto se na některých místech aleje kácejí, což se zase mnoha lidem nelíbí. Je kácení jedinou možností a skutečně pomůže bezpečnosti?
USA se změnou legislativy staví do čela ochrany žraloků, píše Mongabay.com
HODONÍN/WASHINGTON (Ecomonitor) - Žraločí ploutve jako obchodní artikl představují ročním úhrnem 73 milionů mrtvých žraloků. Jen v pobřežních vodách Spojených států se od roku 1970 snížil výskyt některých druhů žraloků až o osmdesát procent. Podle zprávy, uveřejněné serverem Mongabay.com, americký senát koncem roku schválil Úmluvu o ochraně žraloků, která by měla postavit sběr žraločích ploutví mimo zákon. Žraloci, kteří zdárně přežili velké vymírání, při kterém zmizeli dinosauři, dnes kvůli lidem čelí záhubě.
GreenProphet: Nejsušší země světa bude brzo bez vody
SANA´A/HODONÍN (Ecomonitor) - Podle předpovědí bude do roku 2020 Jemen první zemí světa, která vyčerpá zásoby podzemní vody. Země zařazená mezi nejchudší státy v oblasti Středního východu má už nyní se suchem značné potíže, napsal server Green Prophet.
PlanetArk: V Brazílii vykáceli nejméně lesů za posledních dvacet let
CANCÚN/HODONÍN (Ecomonitor) - Odlesňování v brazilské Amazonii dosáhlo nejnižší úrovně od roku 1988. Těžba dřeva se letos dotkla „jen“ 6 500 km čtverečních pralesa. Brazilská vláda o tomto výrazném snížení – o 14 % oproti předchozímu roku – referovala na světové klimatické konferenci v mexickém Cancúnu, píše server PlanetArk.
Rusrep: Zavede ruská vláda šrotovné na bílou techniku?
PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Rusové se musí zbavit asi 70 milionů starých ledniček a automatických praček. Říká to vládní program úspory energie, který je stanoven na deset let. Server Rusrep si položil otázku, zda lidé na nákup nové ledničky dostanou od státu šrotovné, podobně jako za sešrotování rezavých automobilů.
Genetické analýzy potvrzují, že v Africe žijí dva druhy slonů
HODONÍN/WASHINGTON (Ecomonitor) - Genetikové z Illinoiské univerzity společně s kolegy z britského Yorku analýzou DNA prokázali, že slon pralesní je samostatným druhem, a nikoliv poddruhem slona afrického. Podle zprávy, uveřejněné na serveru ScienceDaily, k tomuto závěru došli porovnáním genetické struktury „současných“ afrických a asijských slonů s vymřelými mamuty a mastodonty. Je to vůbec poprvé, kdy došlo k vygenerování sekvence jaderného genomu prehistorického mastodonta.
Arkive.org: Africké státy začínají spolupracovat v boji proti pašerákům
YAOUNDE/HODONÍN (Ecomonitor) - Vlády některých afrických zemí spolu s nevládními organizacemi začínají úspěšně bojovat s pašeráky a pytláky divokých zvířat. Díky akci nevládní organizace „Posledních lidoopů“ (Last Great Ape Organisation, LAGA) se na území Středoafrické republiky, Konga, Gabunu a Kamerunu podařilo v posledních týdnech zabavit několik tun pašovaného materiálu a zadržet řadu klíčových postav pašeráckých organizací, píše server Arkive.org.
Narodnaja gazeta: Bělorusko plánuje zvýšit recyklaci odpadů na 70 %
PRAHA/MINSK (Ecomonitor) - Bělorusové každý rok vytvoří kolem 15 milionů metrů krychlových komunálního odpadu a větší část ho stále končí na skládkách. Aby se zvýšil objem odstraněných pozůstatků z druhotných surovinových zdrojů, bude se muset postupně rozšiřovat systém třídění odpadů, informuje Narodnaja gazeta.
Narodnaja gazeta: V Bělorusku kvůli protihlukovým stěnám hynou ptáci
PRAHA/BREST (Ecomonitor) - V poslední době v Bělrusku začali s instalací panelů podél silnic, které mají snížit hluk a omezit šíření výfukových plynů. Většina z nich je vybavena skleněným panelem, a to působilo nebezpečí pro ptactvo, píše deník Narodnaja Gazeta.
V odevzdávání elektroodpadu je ČR jedničkou střední a východní Evropy
PRAHA (Ekolist) - Od roku 2005, kdy vznikl kolektivní systém Elektrowin, Češi odevzdali k recyklaci tomuto kolektivnímu systému čtyři a půl milionu vysloužilých elektrozařízení. Celková hmotnost elektroodpadu dosáhla 100 000 tun. Na setkání s novináři to v polovině prosince v Praze uvedli předseda představenstva Elektrowinu Jaroslav Holakovský a generální ředitel Roman Tvrzník.
Drápela na Impulsu: Teplárnám by pomohlo prolomení limitů těžby a povolenky zdarma
PRAHA (Ecomonitor) - Povolenky pro teplárny by měly být i nadále zdarma, teplárnám by pomohlo i prolomení limitů těžby hnědého uhlí. V pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Implus to uvedl místopředseda Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.
Guardian: Vyberete si pro pobyt na horách „zelenou“ chatu?
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv má lyžování na životní prostředí? Někteří provozovatelé horských chat ano a snaží se přispět svým malým dílem k ochraně planety, píše deník Guardian.
Mencl, Vodrážka, Hlaváč nebo Moldan - kdo se stane ministrem životního prostředí?
PRAHA (Ekolist) - Nevládní organizace by rády viděly jako šéfa rezortu Bedřicha Moldana, kterému ale překáží členství v TOP 09. Podle politologa Lukáše Jelínka ODS zřejmě zaloví ve vlastních řadách a šanci by mohl dostat i původně uvažovaný kandidát David Vodrážka nebo současný náměstek Ivo Hlaváč.
Narodnaja gazeta: V Bělorusku se rozjíždí recyklace použitých baterií
PRAHA/MINSK (Ecomonitor) - Představitelé města slíbili, že ke konci roku vyřeší problém s použitými bateriemi a výrobky ze rtuti. Téměř u všech vchodů do metropolních supermarketů a hypermarketů se už objevily kontejnery pro použité baterie.
Konference: Pomohou aukce na emisní povolenky snížit emise?
PRAHA (Ekolist) - Evropský systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) nyní prochází revizí. O tom, jaké má nedostatky, jaké jsou jeho silné stránky a také jak se pravděpodobně po roce 2012 změní diskutovali odborníci v rámci konference, kterou uspořádal na začátku prosince B.I.D Service.
Radiožurnál: Komise nevybrala nového ředitele NP Šumava
PRAHA (Ecomonitor) - Výběrová komise zatím nenašla nového ředitele Národního parku a CHKO Šumava. Radiožurnálu to potvrdil náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. Komise bude znovu zasedat v lednu, ačkoli původně měl nový ředitel již od počátku roku začít úřadovat.
EarthTalk: Co je to globální stmívání?
PRAHA/NORWALK (Ecomonitor) - Titulek by mohl evokovat folkovou píseň nebo hororový film, původní článek environmentálního časopisu E ( E/The Environmental Magazine) ale popisuje méně známý, zato skutečný jev, vyplývající ze znečišťování ovzduší.
EarthTalk: Co je to globální stmívání?
PRAHA/NORWALK (Ecomonitor) - Titulek by mohl evokovat folkovou píseň nebo hororový film, původní článek environmentálního časopisu E ( E/The Environmental Magazine) ale popisuje méně známý, zato skutečný jev, vyplývající ze znečišťování ovzduší.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)