titulní strana > co píší jiní
Discovery News: Zelené střechy příznivě ovlivňují klima
12. října 2009 10:30

PRAHA/PORTLAND (Ecomonitor) - Střechy pokryté rostlinami mohou být jednoduchou metodou, jak alespoň v malé míře snížit obsah oxidu uhličitého v atmosféře. Není to však jejich jediná výhoda, uvádí server Discovery News.
(Celý text)

BBC: Srovnávací výzkum mapoval, jak ve městech hynou rostlinné druhy
9. října 2009 10:39

LONDÝN (Ecomonitor) - Poprvé bylo odhaleno, v jaké míře města způsobují odumírání místních rostlin. Mezinárodní tým botaniků porovnal rychlost vymírání druhů rostlin ve 22 městech po celém světě. Dle analýzy zveřejněné v Ecology Letters je nyní například v Singapuru a v New Yorku méně než jedna desetina původní vegetace, uvádí BBC.
(Celý text)

Více financí do zelené ekonomiky, shodli se experti
8. října 2009 15:38

PRAHA (Ekolist) - Čeští i světoví ekonomové se včera v Praze sešli na mezinárodním fóru o zelené ekonomice. „Green Economy Ambassadors’ Forum“ proběhlo na popud ministra životního prostředí Ladislava Mika a zaštítil jej exprezident České republiky Václav Havel, který konferenci uvedl. Hlavním řečníkem byl Edwardem Barbier z americké Wyoming University, jeden z autorů studie "Celosvětový zelený nový úděl" (A Global Green New Deal) Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). Studie doporučuje zemím G 20, aby alespoň jedno procento ročního HDP vložily do odtržení se od fosilního hospodaření.
(Celý text)

Postoje správ národních parků k výhradám obcí
8. října 2009 12:21

PRAHA (Ekolist) - Na konci srpna jsme zveřejnili zprávu obsahující názory zástupců obcí na soužití s národním parkem v jejich sousedství. Požádali jsme jednotlivé správy národních parků o vyjádření k vybraným kritickým postojům obcí.
(Celý text)

NYT: Krize snížila emise skleníkových plynů nejrychleji za půl století
8. října 2009 11:22

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Na současné finanční krizi se dá najít jen málo pozitivního, něco ale přece. Kvůli nižší výrobě, klesají emise skleníkových plynů. Mezinárodní energetická agentura (IEA) představila svůj výhled, podle kterého se sníží emise do roku 2020 o 5 %. Podle IEA to ale není důvod k tomu, aby v Kodani nevznikla silná mezinárodní dohoda o omezení klimatických změn, píše deník New York Times.
(Celý text)

Blokáda Trojmezí - podle aktivistů Šumavu zachránila, Kužvart si za kácením stojí
7. října 2009 11:03

PRAHA/TROJMEZENSKÝ PRALES (Ekolist) - Je tomu deset let, co ministr životního prostředí Miloš Kužvart povolil kácení kůrovcem napadených stromů i v jinak bezzásahových prvních zónách Národního parku Šumava. Nesouhlas s tímto rozhodnutím mezi ekology a aktivisty nakonec vedl k několikatýdenní blokádě, která zabránila kácení nejcennějších ploch Trojmezenského pralesa. Miloš Kužvart si za svým někdejším rozhodnutím stále stojí.
(Celý text)

Guardian: BBC otevírá vlastní světovou on-line zoologickou zahradu
7. října 2009 10:43

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Největší světová on-line zoologická zahrada otevřela své dveře, aby se pochlubila stovkami zvířat, píše The Guardian.
(Celý text)

Úsporné zářivky třídí již 40 procent domácností, uvádí studie
6. října 2009 17:31

PRAHA (Ekolist) - Za poslední tři roky v našich domácnostech výrazně vzrostla obliba úsporných zářivek. Zatímco v roce 2006 je používalo 38 % domácností, v letošním roce je to již 60 %. V současnosti stále 39 % nefunkčních zářivek z domácností skončí v komunálním v odpadu. Ukazují to výsledky studie společnosti Markent, která proběhla v dubnu ve 1 211 domácnostech. Ke zlepšení současného stavu by měl výrazně přispět i nový typ sběrné nádoby, který dnes veřejnosti představila společnost Ekolamp.
(Celý text)

Kam směřují Krkonoše?
6. října 2009 17:00

VRCHLABÍ (Ekolist) - V Krkonošském národním parku (KRNAP) dochází k významným změnám - připravuje se rozšíření jeho nejcennějších zón na skoro polovinu území parku, zároveň se připravuje i rozšíření lyžařských areálů na úkor lesů. Nejen o tom, ale i o zákazu pohybovat se volně v I. zóně parku, o výstavbě apartmánových bytů nebo o snaze být blíže návštěvníkům parku mluví v rozsáhlém rozhovoru ředitel KRNAP Jan Hřebačka.
(Celý text)

PlanetArk: Pálení uhlí hluboko v podzemí by mohlo vyrábět nejlevnější elektřinu
6. října 2009 13:15

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Pálit uhlí v hlubinách země by mohla být průlomový nápad, jak rozšířit využitelné zdroje energie. Svět by tak mohl využít zásoby uhlí, které jsou uložené příliš hluboko na to, aby je bylo možné vytěžit. Podle odborníků, kteří se sešli na londýnské konferenci, by se mohlo pálit uhlí v hloubkách stovek metrů pod zemským povrchem, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Aktuálně.cz: V pražském metru se skladují tuny azbestu
6. října 2009 13:02

PRAHA (Ekolist) - V tunelech pražského metra leží ladem tuny použitého materiálu obsahujícího rakovinotvorný azbest. Podle zákona tam nemá co dělat, je to nebezpečný odpad. Informoval o tom včera server Aktuálně.cz.
(Celý text)

Miko rozdal Ceny a čestná uznání ministra životního prostředí
5. října 2009 17:33

PRAHA (Ekolist) - V sobotu 3. října 2009 se již po patnácté rozdávaly Ceny ministra životního prostředí. Tentokrát se slavnostní předávání uskutečnilo pod patronací ministra životního prostředí Ladislava Mika v žižkovském Divadle Járy Cimrmana.
(Celý text)

ScienceDaily: Koloběh uhlíku ve sladkých vodách byl dlouhou dobu podceňován
5. října 2009 10:37

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Podle vědců současné strategie na zmírnění klimatických změn ignorují významný proces koloběhu uhlíku ve vnitrozemských vodách, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

SciDev.Net: Žíznivé eukalypty v Keni musí pryč
2. října 2009 11:40

PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor) - Zemědělci v centrální Keni kácejí na vodu náročné eukalypty rostoucí v blízkosti vodních zdrojů. Chtějí tak splnit požadavky vládní směrnice o šetření s vodou, kterou vydal ministr životního prostředí John Michuki před třemi měsíci ve snaze zmírnit dopady sucha, píše server SciDev.Net.
(Celý text)

Arnika vydala žebříček největších znečišťovatelů ovzduší, výsledky se zlepšují
1. října 2009 16:10

PRAHA (Ekolist) - Žebříček největších znečišťovatelů ovzduší v České republice zveřejnila organizace Arnika na základě výsledků Integrovaného registru znečišťování (IRZ) letos již po páté. Mezi největšími znečišťovateli pro rok 2008 stále zůstávají například Deza Valašské Meziříčí, která je zpracovatelem surového benzolu a dehtu, nebo hutní a strojírenský podnik ArcelorMittal Ostrava. Obecně jde o velké železárny, hutní komplexy z Moravskoslezského kraje, dřevozpracující průmysl a firmy na výrobu izolací. Celkově se ale naměřené hodnoty zlepšují.
(Celý text)

Reuters: Čína objevila pozůstatky čtyřkřídlého ptáka
1. října 2009 09:53

PRAHA/HONG KONG (Ecomonitor) - Čínští vědci objevili v severovýchodní Číně zkamenělinu ptáka se čtyřmi křídly podobného dinosaurům. Objevitelé naznačují, že by mohlo jít o chybějící článek v evoluci dinosaurů v ptáky, píše Reuters.
(Celý text)

MSNBC: Očekává se velký teplotní skok, varuje OSN
30. září 2009 15:53

PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Teplota Země se může do konce století zvýšit o šest stupňů, i když každá země sníží emise skleníkových plynů, jak navrhlo OSN, píše server MSNBC.
(Celý text)

BBC: Čínská velryba je zřejmě na pokraji vyhynutí
30. září 2009 13:09

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tří roky trvající pátrání po vzácném veslonosu čínském v řece Jang-c' tiang skončilo neúspěchem. To znamená, že vzácného živočicha nikdo nespatřil již šest let. Podle odborníků sice existuje jakási naděje, že mohl uniknout pozornosti, ale bez rychlé akce je jeho šance na přežití mizivá, píše BBC Online News.
(Celý text)

Guardian: Ve Velké Británii roste zájem o fairtrade výrobky
29. září 2009 10:49

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Výdaje na fairtrade výrobky se ve Velké Británii zvyšují. I přes finanční recesi nakupují britští spotřebitelé fairtrade výrobky a jejich výdaje za ně dokonce rostou, píše Guardian.
(Celý text)

Independent: EU upustila od zakázu komerčního rybolovu tuňáka
23. září 2009 16:50

LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Pokus o záchranu tuňáka obecného před vyhynutím se včera setkal s neúspěchem. Evropská unie prozatím upustila od omezení komerčního rybolov druhů, které se lovit nesmějí. Píše o tom server The Independent.
(Celý text)

Independent: EU upustila od zakázu komerčního rybolovu tuňáka
23. září 2009 16:50

LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Pokus o záchranu tuňáka obecného před vyhynutím se včera setkal s neúspěchem. Evropská unie prozatím upustila od omezení komerčního rybolov druhů, které se lovit nesmějí. Píše o tom server The Independent.
(Celý text)

Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30

Online diskuse
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama