titulní strana > co píší jiní
ScienceDaily: Samci jsou pozornější, než se zdá. Tedy ve světě červů
25. listopadu 2010 13:28

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - „Kopulační zátky“, tedy jakýsi umělý uzávěr samčí dělohy vytvořený samcem po páření, byly prokázány u širokého spektra živočichů, zahrnující hmyz, pavouky, plazy i hlodavce. V případě hlístů, malých červů, aplikuje samec po kopulaci do samičí dělohy želatinovou zátku, která ztuhne jako lepidlo, píše ScienceDaily. U hlístů ale nejde o konkurenční boj mezi samci a o snahu zabránit samici v oplození kýmkoliv jiným. Zazátkování má totiž významný pozitivní efekt na produkci vajíček.
(Celý text)

Science Daily: Velkoplošné rezervace uchovávají světu „divočinu“, nikoliv vzácné druhy
25. listopadu 2010 06:38

SHEFFIELD/HODONÍN (Ecomonitor) - Největší světová chráněná území zachovávají pořádný „kus“ divoké přírody, ale nepokrývají nejdůležitější místa z hlediska ochrany přírody ani místa s výrazně větším množství ptáků nebo savců. A jen opravdu skromně přispívají k záchraně nejohroženějších druhů, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Recyklované Desatero domácí ekologie
24. listopadu 2010 13:55

PRAHA (Ekolist) - Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem.
(Celý text)

New Zealand Herald: I velryby se mohou na slunci spálit
24. listopadu 2010 13:42

BAJA CALIFORNIA/HODONÍN (Ecomonitor) - Opalování největším mořským savcům nesvědčí. I je může slunce spálit. Fotografie, přímá pozorování a následný rozbor tkání potvrdily domněnku Zoologické londýnské společnosti: velryby v oblasti Kalifornského zálivu nesou na kůži stopy popálenin způsobených UV zářením. Může za to ztenčování ozónové vrstvy, píše server New Zealand Herald.
(Celý text)

ScienceDaily: Brouci umí zlikvidovat plevel, ale k obnově původní vegetace pomoci neumí
24. listopadu 2010 06:48

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Drobné býložravé „blešky“ rodu Phyllotreta, česky nazývané dřepčíci, dokážou potlačit rozšíření pryšce obecného, invazivní rostliny. Špatná zpráva je, že na takto uvolněná místa se dřív než původní vegetace usadí jiná invazní rostlina, píše ScienceDaily.
(Celý text)

ScienceDaily: Vztahy mezi predátorem a kořistí jsou na pevnině a v oceánu podobné
23. listopadu 2010 13:19

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Z porovnání vztahů mezi vlky a jeleny wapiti v Yellowstonském národním parku a mezi žraloky tygřími a morony indickými v australské Shark Bay vyplývá, že interakce mezi predátory a kořistmi jsou si jak na pevnině, tak v moři velice podobné, informuje ScienceDaily.
(Celý text)

Ochrana biodiverzity je otázka politická, říkají odborníci
23. listopadu 2010 10:43

PRAHA (Ekolist) - Jak v českých lesích udržet biodiverzitu? Podle odborníků je třeba najít optimální styl hospodaření.
(Celý text)

Němečtí celníci zabavili 40 tisíc žárovek, dovážených jako tepelné koule, píše Aktuálně.cz
22. listopadu 2010 10:47

PRAHA (Ecomonitor) - Celníci zabavili na letišti v Kolíně nad Rýnem 40 tisíc žárovek, které si v Číně objednali podnikatel Siegfried Rotthäuser a jeho bratr. Úřady nyní budou zkoumat, zda žárovky označené jako zdroj tepla neobsahují výbušniny. To je ale jen formální trik, jak zastavit zakázané zboží, píše server Aktuálně.cz. Pokus obejít zákaz prodeje klasických žárovek v Evropské unii tak narazil.
(Celý text)

Studenti budou hledat „Chytrá řešení pro životní prostředí“
19. listopadu 2010 09:55

PRAHA (Ekolist) - Nápady, jak odstranit znečištění vody, snížit emise, rozpoznat škodliviny nebo zlepšit recyklaci, by měla přinést soutěž Chytrá řešení. Ta se obrací na studenty středních a vysokých škol, kteří v případě úspěchu dostanou šanci svůj nápad realizovat v komerčních podmínkách.
(Celý text)

Během deseti let byly zabaveny kůže a kosti z tisícovky tygrů, píše ScienceDaily
19. listopadu 2010 07:30

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Od roku 2000 byly při kontrolách a raziích ve třinácti zemích Asie zabaveny pozůstatky z více jak tisíce tygrů. Jednalo se nejčastěji o kožešiny, kosti na výrobu dekoračních předmětů, zuby a penisy pro potřeby „tradiční“ lidové medicíny, ale i celé uhynulé kusy k dalšímu zpracování a několik živých, ve volné přírodě odchycených jedinců, píše ScienceDaily. Podle ochránců zvířat sankce pytláky neodrazují. Záchranu tygrů prý může přinést omezení poptávky ze strany spotřebitelů.
(Celý text)

Komerční banka je připravená na financování kogeneračních jednotek
19. listopadu 2010 04:53

() - V dnešní době hledání nových, ekologických možností výroby elektrické energie je kogenerace zajímavou podnikatelskou příležitostí se značným budoucím potenciálem.
(Celý text)

El País: Nejvyšší větrná elektrárna na světě bude v Zaragoze
18. listopadu 2010 11:13

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Německá firma plánuje v Zaragoze výstavbu největší větrné elektrárny na světě o výšce 198,5 m. Společnosti chtějí zastaralá zařízení nahradit větrnými giganty.
(Celý text)

ScienceDaily: Ve Švédsku sledují orly pomocí satelitů
17. listopadu 2010 07:30

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Unikátní projekt monitorování pohybu orlů skalních byl odstartován švédskou zemědělskou univerzitou. Kromě zjištění, jak tito velcí dravci využívají krajinu, se studie zabývá i tím, jaký vliv na ně mohou mít větrné farmy, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Budou české silnice zaplaveny elektromobily?
16. listopadu 2010 12:26

PRAHA (Ekolist) - Auta na elektrický pohon zřejmě čeká skvělá budoucnost. Alespoň podle většiny automobilek, které se snaží vyvinout vlastní sériově vyráběné modely. Budou příští roky ve znamení prudkého nástupu těchto vozů na české silnice, nebo se tyto modely stanou raritou pro pár vyvolených? Ekolist.cz oslovil odborníky s žádostí o odhad, kolik v ČR bude za pět let jezdit elektromobilů a kolik zde vznikne nabíjecích stanic.
(Celý text)

BBC: Dva druhy delfínů našly společnou řeč
16. listopadu 2010 05:12

PUERTO RICO/HODONÍN (Ecomonitor) - Delfín skákavý a delfín brazilský, dva rozdílné druhy delfínů, při vzájemném setkání používají k dorozumění třetí jazyk, píše server BBC Earth News. Mořská bioložka Laura May-Colladová studovala mezidruhovou akustickou komunikaci při četných setkáních těchto dvou druhů delfínů u pobřeží Kostariky v Karibiku.
(Celý text)

Jaderná renesance? Nejsou lidi!
15. listopadu 2010 15:19

BRUSEL (Ekolist) - Technické obory univerzit hlásí velmi nízké počty zájemců o studium. Situace začíná být kritická například v oblasti jaderné energetiky. Problémy se ale týkají energetiky všeobecně a prakticky po celé Evropě. Nejde přitom jen o to, zda se firmám podaří shánět pracovníky pro budoucí plánované stavby, ale také zda se najde dostatek zaměstnanců do stávajících provozů nebo do úřadů, které mají na bezpečnost energetického sektoru dohlížet.
(Celý text)

ScienceDaily: Pití zeleného čaje nemá vliv na výskyt rakoviny prsu
15. listopadu 2010 11:02

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Rozsáhlá studie zaměřená na výzkum prevence rakoviny prsu, která pracovala s úctyhodným počtem respondentek, neprokázala, že by pití zeleného čaje mělo pozitivní, nebo negativní vliv na výskyt tohoto druhu nádorového bujení. Japonská laboratoř uveřejnila své výsledky na serveru ScienceDaily.
(Celý text)

Záblesk v očích prozradí šílenou krávu, píše RedOrbit
15. listopadu 2010 10:58

DES MOINES/HODONÍN (Ecomonitor) - Že šílenství je někomu vidět na očích, může platit nejen o lidech, ale i o kravách. Výzkumníci z univerzity v Iowě vedení Jacobem Petrichem odhalili souvislost mezi projevy spongiformní encefalopatie, známější jako nemoc šílených krav (BSE), a odrazivostí světelných paprsků od sítnice očí potenciálně nakaženého skotu. V aplikované podobě by se tak nemoc u nemocných zvířat dala zjišťovat bez nákladného pitevního rozboru mozkových tkání, píše RedOrbit.
(Celý text)

Zelené nadále vede Liška, v předsednictvu bude i Stropnický
14. listopadu 2010 21:58

PRAHA (Ekolist) - V Praze se o víkendu uskutečnil sjezd Strany zelených, kde mělo být v reakci na neúspěch v květnových volbách zvoleno nové vedení. Křeslo předsedy nakonec, i přes mnoho kritických hlasů, obhájil Ondřej Liška, prvním a druhým místopředsedou se stal Přemysl Rabas a Petra Kolínská. V předsednictvu zasedne také kritik strany Martin Stropnický.
(Celý text)

Bezdězsko-Dokesko, krajina mezi odolností a stagnací
12. listopadu 2010 17:32

BEZDĚZSKO (Ekolist) - Předmětem tohoto textu jsou první výsledky výzkumného projektu, jehož objektem je asi 400 kilometrů čtverečních velké lesnaté území zhruba ohraničené městy Česká Lípa, Stráž pod Ralskem, Bakov nad Jizerou a Doksy (viz podrobněji první obrázek ve fotogalerii pod článkem). Časovým vymezením objektu zkoumání je celý holocén (holocén je současné geologické období, které začalo po konci poslední doby ledové – pozn. red. Ekolistu); ovšem s tím, že děje drobné a nedávné se chovají zásadně jinak a znamenají pro vysvětlení přítomnosti něco jiného než ony velké a vzdálené.
(Celý text)

Bezdězsko-Dokesko, krajina mezi odolností a stagnací
12. listopadu 2010 17:32

BEZDĚZSKO (Ekolist) - Předmětem tohoto textu jsou první výsledky výzkumného projektu, jehož objektem je asi 400 kilometrů čtverečních velké lesnaté území zhruba ohraničené městy Česká Lípa, Stráž pod Ralskem, Bakov nad Jizerou a Doksy (viz podrobněji první obrázek ve fotogalerii pod článkem). Časovým vymezením objektu zkoumání je celý holocén (holocén je současné geologické období, které začalo po konci poslední doby ledové – pozn. red. Ekolistu); ovšem s tím, že děje drobné a nedávné se chovají zásadně jinak a znamenají pro vysvětlení přítomnosti něco jiného než ony velké a vzdálené.
(Celý text)

Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00

Online diskuse
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama