|
titulní strana > co píší jiní
ENN: Stromy bojují se zločinností
12. listopadu 2010 07:42
OREGON/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Že stromy a lesy jsou plícemi naší planety, slyšel už asi každý. Ale málokdo tuší, že velikost a stáří stromů v městské zástavbě má výrazný vliv na míru kriminality. Podle závěrů studie Severozápadní lesní správy v USA, které zveřejnil server Environmental News Network, vzrostlé stromy ve městech snižují množství závažných trestných činů.
Evropská komise chce investovat bilion euro do trhu s energií
PRAHA (Ekolist) - Evropská komise včera představila novou strategii pro konkurenceschopnou, udržitelnou a bezpečnou energetiku nazvanou "Energie 2020". Tento dokument navazuje na první akční plán EU v oblasti energetiky z března 2003 a vymezuje cíle energetiky na příštích deset let. Je v ní kladen důraz na úspory energie a vytvoření celoevropského energetického trhu.
Divočina, knížky a prefabrikovaní indiáni: tři kapitoly z amerického environmentálního myšlení
BRNO /SPOJENÉ STÁTY (Ekolist) - "Divočina v USA úzce souvisí se základními kategoriemi americké identity, jako jsou svoboda a patriotismus. I největší environmentálně smýšlející rebelové a kritici své země byli a jsou ve skutečnosti tělem i duší vlastenci. Pokud se na celou věc podíváme optikou známého pravidla, že environmentalismus jde ruku v ruce s industrialismem, nemůžeme se divit, že se toto hnutí tak rozšířilo právě v zemi, která ještě donedávna byla největším znečišťovatelem na světě." Ekolist.cz přináší esej Anny Fischerové o environmentalismu ve Spojených státech.
ScienceDaily: Tabák a nikotin jsou velmi prospěšné – jako pesticid
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - To, že tabák měl dříve víc než jen konzumní kuřácké využití, bylo v průběhu století téměř zapomenuto. V minulosti ale zahradníci dobře věděli, že z listů tabáku lze získat roztok, který zároveň likviduje hmyzí škůdce na pěstovaných plodinách. Studie uveřejněná serverem ScienceDaily však tuto polozapomenutou zkušenost s novými závěry oprášila. Tabák dnes po chemické úpravě pyrolýzou může nalézt využití v přírodním zahradničení jako organický pesticid.
Horší už to být nemůže, pojďme to dělat jinak, říká k ekoznačce její kritik
PRAHA (Ekolist) - Česko má vlastní ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek již šestnáct let. O její správu a propagaci se stará ministerstvem životního prostředí zřízená informační agentura životního prostředí CENIA. V minulém roce se do způsobu, jakým stát (ne)propaguje ekoznačku, obul Jaroslav Bajer z občanské sdružení Galacie. Podle něho je naše ekoznačka nejhorší v Evropě. A přináší otázku, na kterou je dobré hledat odpověď. Nedělala by propagaci ekoznačky lépe nějaká jiná instituce než stát?
El País: Světelný smog nám vzal hvězdné představení
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Lidstvo již odedávna pozorovalo noční oblohu a možná právě na základě pozorování hvězdného nebe se zrodila věda, píše na El País astrofyzik Josep M. Trigo Rodríguez z Institutu vesmírných věd. V současné době ale obyvatelé velkoměst mnoho příležitostí zamýšlet se pod hvězdnou oblohu nemají. Důvodem je světelné znečištění.
Arnika nabízí silničářům návod, jak zajistit bezpečnost a přitom nekácet stromy
PRAHA (Ekolist) - Jeden pohled na stromy podél silnic je, že ohrožují bezpečnost řidičů na silnicích. Druhý pohled je, že utvářejí typický ráz české krajiny. Právě snaha o zachování alejí u silnic vedla sdružení Arnika k vytvoření koncepce ochrany silničních stromořadí pro správce silnic a vedení krajů. Materiál obsahuje praktické rady k řešení nejčastějších problémů spojených s ochranou alejí, bezpečností provozu a rekonstrukcemi silnic. Podle dopravního odborníka ale bude strom bezprostředně u silnice stále bezpečnostním rizikem.
Konference: Je Česká republika plynovým tygrem Evropy?
PRAHA (Ekolist) - Jaký je stav českého plynárenství a kam směřuje? Jak moc jsme závislí na nevyzpytatelném Rusku a jeho plynu? Jaká je naše připravenost na „plynové krize“? Tyto a další otázky se probíraly na konferenci koncem minulého měsíce.
Arkive.org: Nepůvodní krysy musí z pacifických ostrovů. Kvůli místním ptákům
LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor) - Chránit v Tichomoří místní druhy ptáků před invazí nepůvodních hlodavců – tak zní plán Královské společnosti pro ochranu ptáků (RSPB). Podle serveru Arkive.org hodlá společnost financovat projekt likvidace z Polynésie pocházejících krys ostrovních částkou do výše 1,7 milionů liber. Krysy na odloučených ostrovech v Pacifiku totiž ohrožují místní druhy ptáků, kteří se nikde jinde nevyskytují.
AllAfrica: Rwanda zasadí 44 milionů stromů
KIGALI/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - V rámci celostátního týdne výsadby stromů plánují Rwanďané na pokyn ministra lesního hospodářství a dolů vysadit 44 milionů stromů. Zpráva uveřejněná na serveru AllAfrica popisuje ambiciózní plán na obnovu zelených porostů v zemi poničené vleklou občanskou válkou.
Poslanci schválili omezení podpory fotovoltaiky, chystají se arbitráže
PRAHA (Ekolist) - Poslanci dnes schválili novelu, která omezuje podporu fotovoltaiky. Elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude po dobu tří let podléhat dani 26 %. Bezplatné emisní povolenky budou podléhat darovací dani 32 % a zvýší se poplatky za zábor zemědělské půdy. Vláda se novelou zákona snaží zabránit skokovému zdražení elektřiny v příštím roce. Omezení podpory by mohlo ale znamenat krach některých investorů do fotovoltaiky, informovala ČTK.
Klaus: S Pavlem Drobilem se na ministerstvo životního prostředí vrátil rozum
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus se přišel na ministerstvo životního prostředí seznámil s plněním prioritních záměrů a s konkrétními opatřeními ministra Pavla Drobila (ODS). Podle svých slov navštívil tento úřad po 14 letech. „To, že jsem zde tak dlouho nebyl a jsem zde právě dnes, něco signalizuje,“ řekl novinářům.
Nový airbag ochrání při nehodě cyklistovu hlavu
PRAHA (Ecomonitor) - Ve Švédsku vyvinuli pro cyklisty bezpečnou airbagovu helmu. Ta v případě nehody „vystřelí“ z límce, rozvine se po celé hlavě a ochrání ji. Zároveň má prý být stylovým doplňkem pro cyklisty, kteří chtějí dobře vypadat, píše server Road CC.
NYT: Jaké jsou „zelené“ trendy ve světě mobilních telefonů?
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Výrobci mobilních telefonů a provozovatelé sítí se rádi chlubí ekologickými produkty, jako je „zelený“ telefon Samsung vyrobený z 80 % z recyklovaného materiálu a z bioplastů z kukuřičného škrobu. Otázka je, zda lidé takové telefony vyhledávají, píše New York Times.
Ulovte si pro Ekolist Rybáře!
PRAHA (BEZK) - Jan Rybář je zkušený novinář a fotograf. A pokud v akci Rok jinak získá nejvíce hlasů, bude rok pracovat pro server Ekolist.cz – a plat zaplatí Nadace Vodafone. Jestli máte rádi Ekolist.cz a chtěli byste, aby se ještě zlepšil, dejte Janu Rybářovi svůj hlas.
Kommersant: Ruští aktivisté slibují kvůli obchvatu Moskvy „skutečnou válku“
PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Ruští ekologičtí aktivisté vyzvali generální ředitelství státní spolkové instituce Státní oddělení vyšetřování Ruska (FGU), aby vydalo negativní rozhodnutí o stavbě centrálního silničního okruhu (CKAD) v moskevské oblasti. Kvůli jeho stavbě by mělo padnout 140 000 hektarů lesa, píše deník Kommersant.
Oscarový film o lovu delfínu vyvolává další kontroverze, píše El Mundo
TOKIO/HODONÍN (Ecomonitor) - Film sestavený ze záběrů skrytých kamer zachycuje každoroční tradiční lov delfínů v japonské zátoce Taiji. Rybáři v mělké vodě zálivu zabijí harpunami na 2000 delfínů. Film silně oslovil veřejnost, nikoliv však samotné aktéry. Diskuse, kterou snímek vyvolal, měla otevřít problematiku pojetí „tradičního“ lovu v moderním světě, popisuje článek na serveru El Mundo.
K výraznému zlepšování nedochází, říká zpráva o stavu životního prostředí
PRAHA (Ekolist) - K výraznějšímu zlepšování kvality životního prostředí v České republice nedochází, přestože kvůli ekonomické krizi poklesly tlaky z průmyslu, energetiky i dopravy. Naopak roste zátěž z dopravy a domácností. Kvůli krizi lidé pálí levnější paliva, ke znečišťování ovzduší přispívá i osobní doprava, říká Zpráva o stavu životního prostředí v ČR 2009.
Guardian: Problémy se změnou klimatu jako inspirace pro počítačovou hru
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Ve Velké Británii byla uvedena do prodeje nová strategická hra Fate of the World (Osud světa). Podle ekologických aktivistů by mohla přilákat nové skupiny lidí k počítačovým hrám. Zatímco běžně hráči bojují s vetřelci, gangstery v New Yorku nebo se snaží vychovat šťastnou rodinu, tento týden přichází mezi počítačové hry naléhavější problematika: změna klimatu.
ScienceDaily: Krávy jsou v tom nevinně, ukazuje nová studie o skleníkových plynech
WASHINGTON/CHOMUTOV (Ecomonitor) - Krávy za skleníkové plyny nemohou. Spolu s celým mlékárenským průmyslem mají na svědomí jen 2 % z celkové produkce emisí v USA. Takový je závěr nové studie univerzity v Arkansasu, která měřila uhlíkovou stopu tekutého kravského mléka, jež vznikne od výroby mléka až po jeho spotřebu, píše server ScienceDaily.
ScienceDaily: Krávy jsou v tom nevinně, ukazuje nová studie o skleníkových plynech
WASHINGTON/CHOMUTOV (Ecomonitor) - Krávy za skleníkové plyny nemohou. Spolu s celým mlékárenským průmyslem mají na svědomí jen 2 % z celkové produkce emisí v USA. Takový je závěr nové studie univerzity v Arkansasu, která měřila uhlíkovou stopu tekutého kravského mléka, jež vznikne od výroby mléka až po jeho spotřebu, píše server ScienceDaily.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)