|
titulní strana > co píší jiní
Azory – samota uprostřed oceánu
4. listopadu 2010 11:46
PRAHA / AZORY (Ekolist) - "Vlny většinou zběsile narážejí na rozeklané pobřeží s lávovými balvany a možnost koupání mimo zcela chráněné zátoky či přirozené bazény se limitně blíží nule a hraničí se sebevraždou – i přistávání lodí za starších dob musela být věc víc než pohnutá." Biolog a esejista Stanislav Komárek líčí své zážitky z Azorských ostrovů, větrem bičované výspy uprostřed Atlantiku.
Evropa nevěří v úspěch dohody v Cancúnu, klima prý zachrání Čína
BRUSEL (Ekolist) - Již na konci listopadu se sejdou v mexickém Cancúnu zástupci téměř dvou stovek zemí, aby se pokusily uzavřít dohodu o ochraně klimatu po roce 2012. Evropská unie pojede na jednání se stejnými návrhy, jako před rokem do Kodaně. Představitelé evropské klimatické politiky jsou ale velmi skeptičtí k tomu, že se novu dohodu podaří uzavřít. Rozhodujícím hráčem by se měla stát Čína, zatím co od USA Evropa nic čekat nemůže.
ScienceDaily: Proč má leopard tečky?
WASHINGTON/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Proč mají leopardi tečky, když tygři mají pruhy? Rudyard Kipling v Knize džunglí to vysvětluje tím, že leopardi mají své zbarvení kvůli tomu, že se pohybují v členitém prostředí s výrazným střídáním světla a tmy. Server ScienceDaily uveřejnil studii, která našla odpověď, ale i řadu výjimek.
El País: Družice zjistily, že znečištěním Mexického zálivu je postižený i tuňák obecný
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Únik ropy v Mexickém zálivu se pro tuňáka obecného nemohl odehrát v horším okamžiku: v období katastrofy tisíce jedinců připlavaly do zálivu, aby se zde vytřely, píše server El País. Snímky z vesmíru, jako například z družice Envisat, umožnily vyhodnotit dopad katastrofy na tento chráněný druh, informuje podle serveru El País Evropská kosmická agentura (ESA).
Ozvěny Ekofilmu 2010 umožní shlédnout nejlepší filmy letošního ročníku
PRAHA (Ekolist) - Minulý měsíc skončil 36. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Snímky o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví mohou zájemci shlédnout i po jeho skončení v několika městech České republiky. Hlavním tématem letošního ročníku byl Mezinárodní rok biodiverzity.
Trvá období téměř volného kácení stromů. Chybí novela vyhlášky
PRAHA (Ekolist) - Už skoro rok platí novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Novela jeho prováděcí vyhlášky však ještě přijata nebyla a v nejbližší době nejspíš ani nebude. Navzdory slibu bývalé ministryně Rut Bízkové může vlastník stromů kácet tzv. podlimitní stromy, aniž by potřeboval povolení.
Čekám, kdy přijde první střet, řekl aktivista a poradce ministra dopravy Miroslav Patrik
PRAHA (Ecomonitor) - Dopravní aktivista a také poradce ministra dopravy Miroslav Patrik byl minulý týden hostem v pořadu České televize Před půlnocí. Hovořil o svém dvojím angažmá, o tom, jak sám jezdí do práce a že si ministrem dopravy padli do oka. „Jako aktivista jsem ale dostatečně obrněn proti úřednickému pohledu,“ řekl Miroslav Patrik.
Ředitel NP Šumava odstoupil. Nemohu pracovat bez podpory ministra, říká
PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Pavel Drobil přijal dnes rezignaci Františka Krejčího na funkci ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Ministr poděkoval Krejčímu za jeho práci v čele Národního parku a vyjádřil přesvědčení, že jeho odborné znalosti a zkušenosti bude možné v budoucnu využít při jiné činnosti i v rámci resortu životního prostředí. Krejčí svou demisi zdůvodnil tím, že postrádal podporu ze strany ministra.
„Zelený“ hotel Mosaic House samotné hosty k šetrnosti nenutí
PRAHA (Ekolist) - Hotel Mosaic House v Praze je podle autorů jeho rekonstrukce ve specifickém slova smyslu „zelený“. Nejedná se o hotel, kde by své hosty nutili jíst biopotraviny a k cestě do šestého patra používat schody. Hotel je ojedinělý nejnovějšími technologiemi, které umožňují úsporu energie a recyklaci „šedé“ vody.
Jak se chovat ekologicky i v důchodu? Tipy pro běžný život
() - Starší lidé se mnohdy k přírodě chovají macešsky – může to být kvůli tomu, že zatím nemají „zelené uvažování“ nebo jim to přijde jako ztráta času. Díky ekologii však mohou nejen senioři ušetřit planetu i peníze. Přinášíme jednoduché tipy, jak na ekologickou domácnost.
Dohoda o biodiverzitě: Do roku 2020 chraňme 17 procent souše a desetinu oceánů
PRAHA / NAGOJA (Japonsko) (Ekolist) - Po půlnoci z pátku na sobotu místního času skončila v japonské Nagoji mezinárodní konference o ochraně světové přírodní rozmanitosti a o spravedlivém využívání přírodních zdrojů. Delegáti se nakonec shodli, že by do roku 2020 mělo být chráněno 17 % souše a 10 % oceánů. Dohodli se rovněž na způsobu, jakým se budou dělit výnosy z produktů, k jejichž výrobě nebo vývoji byly použity genetické zdroje.
iDnes: Brit Richard Sowa si postavil plující ostrov ze 100 tisíc PET lahví
PRAHA (Ecomonitor) - Bývalý tesař, hudebník a výtvarník Richard Sowa si navrhl a s pomocí přátel postavil ostrov, který měří v průměru 20 metrů a nadnáší ho sto tisíc plastových lahví, informoval server iDnes. V současnosti pluje poblíž poloostrova Yucatán v Mexiku.
Guardian: Výpočty byly špatně, britské emise z lodní dopravy jsou šestkrát vyšší
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Británie má nesprávně vypočtené emise námořní dopravy. Chybná kalkulace byla postavena na informacích o pohonných hmotách prodávaných v britských přístavech, varuje zpráva, kterou zveřejnilo centrum Tyndall pro klimatické změny. Chyba se týká flotily 30 000 komerčních lodí.
Poradna před Dušičkami nabádá ke zdobení hrobů ekologickými věnci
VÍDEŇ (Ekolist/ČTK) - Před blížícími se Dušičkami začal vídeňský magistrát na svých stránkách nabádat pozůstalé k ekologickému chování. Podle vídeňské ekologické poradny Die Umwelt Beratung by totiž lidé neměli zapomínat na to, že ozdoby na hroby se po čase musejí zlikvidovat. Měli by proto na hřbitovech ke vzpomínce na své zesnulé blízké používat jen to, co se dá úplně zkompostovat.
Guardian: Obsahují ananasy z Kostariky zakázané chemikálie?
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Sladký ananas mnohým Evropanům kysne na jazyku. Důvodem jsou obvinění z ničení životního prostředí, potlačování odborů, případy chemické otravy a bídné mzdy pracovníků, která stojí za nízkou cenou sladkého ovoce, píše ve své reportáži pro deník Guardian Felicity Lawrence.
Jez u Děčína: podpora ekologické dopravy nebo likvidace biodiverzity?
PRAHA (Ekolist) - Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje postavit na Labi plavební stupeň u Děčína. Podle biologů by měla tato stavba negativní vliv na Evropsky významnou lokalitu Labské údolí a to i v nové variantě obsahující takzvaná revitalizační opatření, informovalo občanské sdružení Arnika. „Jez je možné nazvat ekologickým i ekonomickým nesmyslem,“ řekla Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody ze sdružení Arnika.
Guardian: „Muší“ auto vyhrálo pět milionů dolarů
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Společnost z Virginie vyhrála hlavní cenu za svůj vůz postavený z lehkých materiálů, který má vynikající aerodynamiku a nízkou spotřebu paliva. Polovinu z hlavní ceny v soutěži „Progressive Insurance Automotive X Prize“ získali tvůrci futuristicky vypadajícího „mušího“ vozu Edison2. Nejlépe totiž splnili úkol navrhnout auto, které na jeden galon ujede 100 mil (tj. spotřeba 2,35 litru na 100 km).
Nepoužívejte zbytečně igelitky, apeluje výrobce rozložitelných obalů
PRAHA (Ekolist) - V zahraničí je běžné, že lidé si lidé na nákup přinesou vlastní látkovou tašku, říká ředitel společnosti Oskar Plast Filip Linek. Podle něho je v ČR stále poměrně vysoká spotřeba polymerových sáčků a tašek. Protože tyto obaly končí často v přírodě, uvědomuje si Linek nutnost urychlení jejich rozpadu, aby nehyzdily naše okolí dlouhé stovky let.
Program Zelená úsporám bude do jara přerušen
PRAHA (Ekolist) - Pátek 29. října bude poslední termín, kdy bude možné podat žádost o dotace v rámci programu Zelená úsporám. O přerušení přijímání žádostí, které bude trvat do 1. února příštího roku, informovalo dnes Ministerstvo životního prostředí (MŽP).
Reuters: Vědci využívají rypouše k průzkumu tajemných hlubin oceánů
HODONÍN/HOBART (Ecomonitor) - Australští mořští biologové začali využívat jednoduchý a efektivní způsob průzkumu vodních mas v okolí Antarktidy. Sondy pro sběr dat připevňují na těla odchycených rypoušů sloních (Mirounga leonina), kteří se potápí i do značných hloubek.
Reuters: Vědci využívají rypouše k průzkumu tajemných hlubin oceánů
HODONÍN/HOBART (Ecomonitor) - Australští mořští biologové začali využívat jednoduchý a efektivní způsob průzkumu vodních mas v okolí Antarktidy. Sondy pro sběr dat připevňují na těla odchycených rypoušů sloních (Mirounga leonina), kteří se potápí i do značných hloubek.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)