titulní strana > co píší jiní
Holmgren: Pohroma pro klima bude, až i Číňané začnou jíst hamburgry
3. července 2009 14:08

PRAHA (Ekolist) - To, co jíme, je důležité nejen pro naše zdraví, ale i pro zdraví planety, tvrdí švédský meteorolog Pär Holmgren. Z lahůdky na talíři se kvůli průmyslovému zemědělství a dovozu surovin přes půl zeměkoule stává zdroj emisí srovnatelný s průmyslem nebo automobilismem. „Do budoucna se více bojím toho, že si Číňané oblíbí hamburgry, než že si každý z nich koupí automobil,“ říká Holmgren, spoluautor knihy Jídlo a klima.
(Celý text)

AllAfrica.com: Druhé největší keňské město Mombasa by do dvaceti let mohlo zmizet pod hladinou moře
3. července 2009 10:05

PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor) - Mombasa je světoznámým turistickým letoviskem se slunnými plážemi a luxusními hotely, které se rozkládá převážně na ostrově. Ale za pouhých dvacet let se tento ráj turistů může stát ostrovem bídy, protože rozlehlý pruh země pohltí moře a sůl znehodnotí vodu, kterou tak nebude možné používat ke konzumaci, píše server AllAfrica.com.
(Celý text)

BBC: Dlouhodobý průzkum odhalil obrovské úbytky lesních ptáků
2. července 2009 09:26

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Třicetileté sledování britských lesních ptáků ukázalo, že počty některých druhů klesly o více než 95 procent, uvedla BBC.
(Celý text)

Švédové chtějí chránit klima i Baltské moře
1. července 2009 16:15

PRAHA (Ekolist) - Švédsko se dneškem stává předsednickou zemí Evropské unie. Jeho ekologické cíle minulý týden představil na zasedání v Lucemburku ministr pro životní prostředí Andreas Carlgren. Evropa prý potřebuje ambiciózní závazek o omezování skleníkových plynů, se kterým půjde vyjednávat do Kodaně. O desítky procent by měly snížit svůj příspěvek ke klimatickým změnám nejen bohaté země, ale i ty rozvojové, prohlásil Carlgren.
(Celý text)

Krkonošský národní park získal ekologický certifikát FSC
1. července 2009 13:45

PRAHA (Ekolist) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) získala certifikát Forest Stewardship Council (FSC) za péčí o krkonošské lesy. „FSC je velmi prestižní ocenění. Ukazuje, že Správa KRNAP o lesy pečuje opravdu příkladně," říká ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se slavnostního předání zúčastnil.
(Celý text)

The Guardian: Mapa sloní DNA odhaluje stezky pašeráků slonoviny
1. července 2009 09:24

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vědci využili revoluční genetickou techniku, aby přesně vymezili oblasti Afriky, kde pašeráci zabíjejí slony pro světový nelegální obchod se slonovinou, píše The Guardian.
(Celý text)

Města se rozrůstají - proč se tak děje a co to znamená?
30. června 2009 14:05

PRAHA (Ekolist) - Velká i menší města se znatelně rozšiřují do krajiny, na jejich okrajích vznikají sídliště rodinných a bytových domů, četné logistické, nákupní i průmyslové zóny. Čím je tento jev způsoben? Jsou změny pozitivní nebo negativní? Je to dlouhodobě udržitelné? Na tyto otázky se snažila v druhé půli května najít odpovědi konference „Rozrůstání měst – řešení nebo problém?“, kterou uspořádala společnost pro demokracii a kulturu Agora Central Europe.
(Celý text)

NYT: Dilema v Peru - zdravé životní prostředí, nebo zaměstnanost
30. června 2009 10:22

PRAHA/LA OROYA (Ecomonitor) - La Oroya je hutnické město, které leží vysoko v Andách. Podle neziskové organizace Blacksmith Institute patří mezi deset nejvíce znečištěných míst světa, píše deník New York Times.
(Celý text)

Čas drobných solarbaronů – nastal boom domovních fotovoltaických elektráren
30. června 2009 07:00

PRAHA (Ekolist) - Vlastní střecha nad hlavou je jistě užitečná věc. Ještě užitečnější je střecha, která vydělává peníze. Jak na to? Stačí na ni umístit fotovoltaickou elektrárnu. Díky štědré a dlouhodobě garantované výkupní ceně mají dnes provozovatelé fotovoltaických elektráren zajištěný dlouhodobý výnos. Jak se zdá, nastal čas drobných solarbaronů.
(Celý text)

Jak jde čas v národním parku Garamba
29. června 2009 16:54

PRAHA (Ekolist) - „Petit pays, petits gens“ neboli „malá země, malí lidé,“ řekl kdysi o Belgii budoucí král Leopold. Jeho země se mu zdála tak malá, že si usmyslil najít pro své aktivity působiště na africkém kontinentu. Začal pomalu, ale jistě. Až nakonec ovládl území větší než pětina Evropy, dnes známé jako Demokratická Republika Kongo. V jeho severovýchodní části leží jeden z nejznámějších afrických parků – Garamba. Zprávu o tom, jak to v něm dnes vypadá, ale i vyprávění o jeho pohnuté historii, přináší Markéta Antonínová, která se od loňského roku snaží přímo v parku pomáhat při jeho ochraně.
(Celý text)

České předsednictví EU v oblasti životního prostředí? Podle politiků úspěšné, podle aktivistů mizerné
29. června 2009 15:33

LUCEMBURK/PRAHA (Ekolist) - „Myslím, že snad nebude neskromné, když řekneme, že v oblasti životního prostředí bylo České předsednictví EU velice úspěšné.“ Takto sebe a své kolegy pochválil český ministr životního prostředí a zároveň předseda Rady EU Ladislav Miko na tiskové konferenci po zasedání Rady EU ve čtvrtek 25. června. Politici se obecně rádi vychloubají a naopak neradi přiznávají chyby, Mikovu hodnocení ovšem dávají za pravdu i jeho zahraniční kolegové. Naopak ekologičtí aktivisté z Greenpeace vidí české předsednictví jako mizerné.
(Celý text)

DailyMonitor: Ugandské mokřady - dříve hrozba, dnes naděje
29. června 2009 11:04

PRAHA/KAMPALA (Ecomonitor) - Dlouho byly mokřady v Ugandě považovány pouze za místa plná nebezpečných plazů a hmyzu, zejména komára rodu Anopheles přenášejícího malárii. Dnes ale mají pomoci místnímu hospodářství a zmírnit tamější chudobu, píše ugandský zpravodajský server DailyMonitor.
(Celý text)

Za tučňáky na Falklandy
28. června 2009 16:08

PRAHA (Ekolist) - Už v mládí pro mě byl tučňák tím nejatraktivnějším tvorem ptačí říše. I dřívější cesta do Norska za papuchalky byla vlastně jen takovou náhražkou – vždyť papuchalkovi se přece říká tučňák severu! Letos v lednu jsme s kolegou fotografem Bohdanem Němcem vyrazili na tři týdny na Falklandy. A zažili jsme tam mnohem víc než jen setkání s tučňáky.
(Celý text)

Rada EU: zpřísnění limitů pro průmyslové emise, ubývání biodiverzity, spory o půdu
28. června 2009 14:57

LUCEMBURK (Ekolist) - Rada ministrů životního prostředí EU ve čtvrtek 25. června naposledy zasedala pod vedením České republiky. Zatímco v případě směrnice o průmyslových emisích České předsednictví EU splnilo jedno ze svých předsevzetí a dovedlo země EU k dohodě, jednání o směrnici o půdě zůstavají otevřená. Země jako Rakousko nebo Velká Británie trvají na svem názoru, že směrnice na úrovni EU je v této oblasti zbytečná. Ministři jednali i o nesplněném závazku EU zastavit do roku 2010 ubývání evropské přírodní rozmanitosti, o adaptacích na klimatické změny nebo o invazních druzích.
(Celý text)

Independent: Mravenci pomohli obnovit výskyt motýlího druhu
26. června 2009 09:27

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vědcům se podařilo zachránit druh motýla takřka z "nenávratna". Obnovení populace modráska černoskvrnného (lat. Maculinea arion, angl. large blue), který v Británii vymřel v roce 1979, je jedním z největších úspěchů zachování živočišného druhu.
(Celý text)

Darwin a ochrana přírody
25. června 2009 16:02

PRAHA (Ekolist) - Letos v únoru uplynulo 200 let ode dne, kdy se narodil velký přírodovědec Charles Darwin, zároveň je tomu ale i 150 let, co bylo vydáno dosud nejvlivnější dílo v biologii a možná nejvlivnější kniha v novověkých dějinách vůbec – jeho O vzniku druhů přírodním výběrem. Nechceme se však přidávat k textům připomínajícím přelomovost Darwinovy evoluční teorie, spíš se podívejme, zda a jak jsou u Darwina přítomna i environmentální témata.
(Celý text)

Řekněte si v restauraci o vodu z vodovodu
25. června 2009 14:29

PRAHA (Ekolist) - V některých západních zemích je samozřejmostí, že host restaurace dostane k objednanému jídlu i džbán obyčejné pitné vody zdarma. S tím se v Česku setkáte jen výjimečně. Vodárna Veolia se snaží přesvědčit kavárníky a restauratéry, aby vodu z vodovodu svým zákazníkům dávali.
(Celý text)

Guardian: IBM chce vytápět budovy pomocí tepla z počítačů
25. června 2009 13:38

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - První zkouška ve velkém měřítku, která chce otestovat možnosti vytápění budov pomocí tepelné energie z počítačů, začala ve Švýcarsku. Výzkumníci doufají, že se jim podaří srazit o 85 % emise skleníkových plynů, které vznikají kvůli nutnosti jednak chladit počítačové procesory, jednak vytápět budovy, píše deník The Guardian.
(Celý text)

Šetrnébudovy.cz – encyklopedie pro laiky i odborníky
24. června 2009 16:20

PRAHA (Ekolist) - „Naším cílem je, aby lidé hospodařili s přírodou a energetickými zdroji inteligentně, v rámci možností, které nám současné technologie dávají,“ říká Jakub Holovský, jeden ze zatím tříčlenného týmu projektu encyklopedie www.setrnebudovy.cz, o smyslu encyklopedie zaměřené na projektování a stavbu šetrných domů a jejich šetrného využívání. Provoz encyklopedie byla zahájen včera.
(Celý text)

Žárovky končí. Čím je nahradit?
24. června 2009 15:32

PRAHA (Ekolist) - V září zmizí z prodejen čiré i matné klasické 100 W žárovky. Každý další rok k prvnímu září pak skončí prodej čirých žárovek o výkonu 75 W, 60 W a 25 W. Evropská komise tak chce zavést úspornější zdroje světla.
(Celý text)

Žárovky končí. Čím je nahradit?
24. června 2009 15:32

PRAHA (Ekolist) - V září zmizí z prodejen čiré i matné klasické 100 W žárovky. Každý další rok k prvnímu září pak skončí prodej čirých žárovek o výkonu 75 W, 60 W a 25 W. Evropská komise tak chce zavést úspornější zdroje světla.
(Celý text)

Další články:
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
10. května 2025 06:00

Online diskuse
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)

Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05

(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)

Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)

Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52

OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)

Do Stříbrného rybníku v Hradci Králové vypustili další candáty. Pomůžou proti sinicím
11. května 2025 01:32

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pracovníci Městských lesů Hradec Králové po roce vysadili do Stříbrného rybníku ve stejnojmenném kempu u Hradce Králové další várku mladých candátů. Candát je dravou rybou a v rybníku by měl pomoci postupně zlepšit kvalitu vody, v níž se v létě množí sinice. Asi 500 candátů obecných, kteří byli vysazeni loni na jaře, pomohlo prodloužit koupací sezonu zhruba o dva týdny, řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Městské lesy městský kemp provozují od roku 2020.
(Celý text)

Zoo Dvůr Králové začala chovat bércouny Petersovy. Půlkilové "bratrance" slonů
11. května 2025 01:01

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z německé zoo Lipsko a rok starý samec z berlínské zoo, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)

Zoo Dvůr Králové začala chovat bércouny Petersovy. Půlkilové "bratrance" slonů
11. května 2025 01:01

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z německé zoo Lipsko a rok starý samec z berlínské zoo, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama