titulní strana > co píší jiní
Jaroslav Míl mlžil o své solární elektrárně, licenci má až z „výhodného období“
15. října 2010 16:00

PRAHA (Ekolist) - Předseda Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Jaroslav Míl na jedné straně bojuje proti zdražování elektřiny kvůli solární elektrárnám, na druhé straně takovou elektrárnu sám vlastní. Na případ dnes upozornil server Aktuálně.cz. Míl přitom v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdil, že elektrárnu spustili ještě v době, kdy to nebylo tak výhodné.
(Celý text)

Letošní léto bylo bez problémů, horší bude příští, říkají energetici k vlivu zapojených fotovoltaických elektráren
15. října 2010 11:18

PRAHA (Ekolist) - Energetici v souvislosti s boomem fotovoltaických elektráren varovali před problémy, které velké množství neregulovatelných solárních megawatt mohou způsobit přenosové síti a vyhlásili stop-stav pro připojování nových instalací do distribuční sítě. Vyplnili se během letošního léta obavy energetiků ohledně přetížení sítí?
(Celý text)

BBC: Staré lodní deníky mají pomoci zmapovat změny klimatu
15. října 2010 10:17

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Staré lodní deníky britského námořnictva mohou pomoci lépe zmapovat, jak se za poslední století změnilo klima. Protože jsou ručně psané záznamy nečitelné pro počítače, žádají vědci o pomoc veřejnost. Dobrovolníci mohou věnovat svůj čas přepisování záznamů z více než 280 lodí, zejména z období první světové války, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Filmová vize Carla-A. Fechnera o energeticky soběstačné budoucnosti
15. října 2010 10:15

PRAHA (Ekolist) - Film Carla-A. Fechnera Čtvrtá generace – energetická soběstačnost ukazuje, jak by mohla vypadat výroba energie již za několik desítek let: jen obnovitelné zdroje a energetická nezávislost. Podle Fechnera bude prim hrát solární energie, vyspělý svět omezí své emise skleníkových plynů a v rozvojových zemích se díky dostupné energii zlepší životní úroveň.
(Celý text)

České Greenpeace povede Čestmír Hrdinka
13. října 2010 19:46

PRAHA (Ekolist) - Českou pobočku mezinárodní organizace Greenpeace od října vede Čestmír Hrdinka. V křesle výkonného ředitele vystřídal po více než deseti letech Jiřího Tuttera. Organizace dnes zprávu zveřejnila na svých internetových stránkách.
(Celý text)

Dostavba Temelína se odkládá, ekologičtí aktivisté jásají
13. října 2010 18:59

PRAHA (Ekolist) - Hospodářské noviny přinesly v úterý zprávu, podle které ČEZ odkládá dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Tendr se podle zdroje z představenstva společnosti může zpozdit i o několik let. Podle předsedy vlády však o dostavbě či pozastavení výstavby nových reaktorů může rozhodnout pouze a jedině vláda.
(Celý text)

Smart Grids – první česká „chytrá síť“ vzniká ve Vrchlabí
13. října 2010 15:23

VRCHLABÍ (Ekolist) - Trochu nejasný pojem Smart Grids, česky často uváděný jako „chytrá síť“, začíná v severočeském Vrchlabí poprvé v ČR dostávat jasnější obrysy. Společnost ČEZ se tady za spolupráce místní samosprávy rozhodla vybudovat tzv. Smart Region – tedy oblast, v níž by se mělo daleko účinněji než dosud nakládat s distribucí i spotřebou elektřiny. Celý projekt byl minulý čtvrtek poprvé představen vrchlabské veřejnosti.
(Celý text)

CNN: Studie varuje, že ohrožena je pětina rostlinných druhů
13. října 2010 10:20

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Po celém světě hrozí vyhynutí více než pětině rostlinných druhů, informuje studie britských vědců z Královských botanických zahrad (Royal Botanic Gardens) v londýnském Kew. Výzkum, který označil za ohrožené více než 380 000 druhů rostlin, probíhal po dobu pěti let.
(Celý text)

Vertikální zahrady: města na zeleno, záhony na svislo
12. října 2010 10:28

PRAHA (Ekolist) - V rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu moderní a současné architektury ArchitectureWeek navštívil Prahu i Patrick Blanc. Patrick Blanc je biolog. Neprojektuje budovy, nestaví domy. Navrhuje zahrady - na svislých plochách.
(Celý text)

Ve vodách španělského národního parku je kokain a extáze, píše ScienceDaily
11. října 2010 14:32

PRAHA/VALENCIE (Ecomonitor) - Pravděpodobně „nejveselejší“ vodu na světě nalezneme v zavlažovacích kanálech národního parku L´Albufera ve Valencii. S jistým druhem nadsázky tak mohou znít závěry výzkumu univerzity ve Valencii, která při kontrolních odběrech vody na území parku v roce 2010 narazila v šestnácti různých kanálech na přítomnost 14 druhů rozpuštěných drog, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Amazonie jako fenomén a Amazonie jako osud
11. října 2010 14:00

PRAHA / PUCALLPA (Peru) (Ekolist) - "Amazonská příroda je vůči člověku neobyčejně penetrantní, muší larvy pronikají do jeho kůže, tisícerými sosáky sají mračna moskytů, muchniček a dalších hmyzů krev," píše ve své rozsáhlé reportáži o Amazonii Stanislav Komárek. Věnuje se v ní nejen pralesu či požívání halucinogenní ayahuasky, ale i amazonské společnosti: "Mezi lidmi je zde obrovská touha po všem nepřírodním – girlandách žárovek, hrajících mobilech, televizích, též umělých květinách. Zdá se, že na místě animálního, dusného a hlučného pralesa bude po jeho zničení obrovité animální, dusné a hlučné město."
(Celý text)

Ochrana biodiverzity stojí dvě miliardy korun ročně, říkají ochránci přírody
8. října 2010 11:00

PRAHA (Ekolist) - Do ochrany druhové rozmanitosti v České republice se každý rok investují dvě miliardy korun. Jen na jednorázová opatření bude prý potřeba v příštích deseti letech sehnat deset miliard korun. Podle ochránců přírody se s těmito finančními prostředky zřejmě nepodaří zvrátit negativní trend ubývání druhů, ale podaří se alespoň zachovat současnou rozmanitost v chráněných oblastech, zaznělo na včerejší konferenci k mezinárodnímu roku biodiverzity.
(Celý text)

Napojte se i vy! Video láká na používání vody z kohoutku
8. října 2010 10:25

PRAHA (Ekolist) - Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa.
(Celý text)

Fórum Ekolistu: Na kolik nás přijde fotovoltaický boom?
8. října 2010 07:30

PRAHA (Ekolist) - Debata o vlivu fovotovoltaického boomu na cenu elektrické energie je hodně divoká. Čísla jsou buď chlácholivá, nebo naopak alarmující. Jak to tedy je? Ekolist.cz oslovil vybrané odborníky s otázkou, o kolik příští rok kvůli povinnému výkupu energie z fotovolatických elektráren zdraží cena elektřiny pro domácnosti. Přečtěte si odpovědi ekonoma Miroslava Zajíčka, Edvarda Sequense z Cally, Bronislava Bechníka z Czech RE Agency a Martina Schreiera z ČEZu.
(Celý text)

Smart Grids – dokážeme účinněji řídit spotřebu energie?
7. října 2010 14:00

PRAHA (Ekolist) - V celém světě se nyní hovoří o Smart Grids. Jedná se o tzv. „chytré sítě“ pro distribuci elektrické energie. Jejich zavedení se plánuje v celé Evropě a kromě kladů, jako je možnost řídit spotřebu energie a snadněji zapojit obnovitelné zdroje energie, nesou i zápory. Těmi jsou vysoké náklady potřebné pro jejich vybudování.
(Celý text)

Invazní rostliny - máme v boji proti nim řešení?
7. října 2010 10:25

PRAHA (Ekolist) - V České republice se vyskytuje na 90 invazních rostlin, tzv. neofytů. Profesionální ochránci přírody je na mnoha místech s obtížemi a nákladně likvidují. A varují, že invazní rostliny mohou být vážný problém. Někteří biologové naopak upozorňují, že bychom se s neofyty měli naučit žít. Jak se u nás proti těmto rostlinám postupuje? A má to vůbec smysl?
(Celý text)

Pavoučí samci jsou oproti samicím menší, aby mohli surfovat, píše ScienceDaily
7. října 2010 10:21

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Dosud se obecně mělo za to, že samičky pavouků jsou větší než jejich samčí protějšky kvůli tomu, že větší samice je schopna odchovat více potomků. Španělští vědci nabízejí i jiné vysvětlení. Podstatná je právě malá velikost samců, která umožňuje jakési surfování na vlákně za pomoci proudu vzduchu. Díky tomuto neobvyklému způsobu přepravy se malí pavouci lépe dostávají za fertilními samicemi, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Zástupci osmi ministerstev našli společnou řeč v přístupu ke krajině
6. října 2010 18:08

PRAHA (Ekolist) - „Česká krajina v minulosti utrpěla velké rány a šrámy. Ale stále je to hodnotná a pestrá krajina,“ řekl Tomáš Tesař, tajemník ministra životního prostředí, a dodal: „Kdo zná například Porúří, ví, že jsme na tom ještě velmi dobře.“ Řekl to v souvislosti s dnešním setkáním zástupců osmi ministerstev, na kterém se dohadovalo, jak naplňovat Evropskou úmluvu o krajině.
(Celý text)

Předvolební debata: 15% podíl cyklistů na dopravě v roce 2020 nebude ani náhodou
6. října 2010 16:49

PRAHA (Ekolist) - Jakým směrem by se mohla v Praze ubírat (nejen) cyklistická doprava? Zástupci ČSSD, SNK-ED/SZ, VV a TOP 09 naznačili své vize a plány před volbami do zastupitelstva pražského magistrátu. Předvolební debatu uspořádalo ve čtvrtek 30. září sdružení Auto*Mat.
(Celý text)

Advokát Sokol: Ostrava se letos o čistý vzduch se státem soudit nezačne
6. října 2010 13:20

PRAHA (Ekolist) - Žaloba města Ostravy na stát kvůli kvalitě ovzduší se letos zřejmě před soud nedostane. Na tiskové konferenci to včera prohlásil právník Tomáš Sokol, který Ostravu ve sporu s vládou a ministerstvy životního prostředí a dopravy zastupuje. Jeho advokátní kancelář vystřídala původní kancelář Pyšný, Weber & Partneři, ve které dříve působil současný ministr životního prostředí Pavel Drobil.
(Celý text)

Advokát Sokol: Ostrava se letos o čistý vzduch se státem soudit nezačne
6. října 2010 13:20

PRAHA (Ekolist) - Žaloba města Ostravy na stát kvůli kvalitě ovzduší se letos zřejmě před soud nedostane. Na tiskové konferenci to včera prohlásil právník Tomáš Sokol, který Ostravu ve sporu s vládou a ministerstvy životního prostředí a dopravy zastupuje. Jeho advokátní kancelář vystřídala původní kancelář Pyšný, Weber & Partneři, ve které dříve působil současný ministr životního prostředí Pavel Drobil.
(Celý text)

Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00

Online diskuse
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)

Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama