|
titulní strana > co píší jiní
Nechte si poradit, jak využít dešťovou vodu na vašem pozemku
23. září 2010 15:10
PRAHA (Ekolist) - „Odvodnění krajiny není důsledek změn klimatu, ale jedna z jejich příčin,“ říká Lucie Vančurová, která v Ekocentru Koniklec vede projekt Pusťte si domů dešťovou vodu. Ten má lidem představit možnosti, jak ve svých domech a bytech využívat dešťovou vodu. Vybraným zájemcům ekocentrum navrhne řešení, jak dešťovou vodu využít.
MNN: Čína se chce dostat na vrchol díky sdílení technologií konkurence
PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - Čína se chce stát světovou jedničkou ve výrobě šetrných automobilů. Podle navrhovaného plánu toho chce dosáhnout tím, že zahraniční automobilky budou muset nabídnout čínským firmám špičkové technologie. Jinak nebudou moct na čínském trhu prodávat své vozy, píše server Mother nature network (MNN).
V Dejvicích se dnes můžete podívat na auta budoucnosti - elektromobily
PRAHA (Ekolist) - Během dnešního dne probíhá před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích výstava prototypů elektromobilů. Akce je součástí soutěže, ve které se o první cenu v hodnotě milion korun uchází deset převážně univerzitních týmů.
iDNES: Nová část Pražského okruhu propojila D1 a D5
PRAHA (Ecomonitor) - V pondělí 20. září dopoledne byl slavnostně otevřen nový úsek Pražského okruhu, který propojil dálnici D1 od Brna a plzeňskou dálnici D5. Výstavba 22 kilometrů trvala téměř čtyři roky a vyšla na 21,5 miliard korun, napsal deník iDnes.
Fórum Ekolistu: Povodně byly, jsou a budou - naučte se s nimi žít
PRAHA (Ekolist) - Během letošních letních měsíců zasáhly Českou republiku bleskové povodně. Několik stovek lidí přišlo o velkou část majetku a někdy i o střechu nad hlavou. Redakce Ekolistu.cz si od několika odborníků vyžádala komentář k otázce, zda by povodňové nebezpečí lépe snížila šetrnější péče o krajinu, technická řešení nebo je řešením vylidnění těchto oblastí.
Guardian: Láska Angličanů k chřestu vysává peruánské studně
ČESKÉ BUDĚJOVICE/LIMA (Ecomonitor) - Chřest pěstovaný v Peru a dovážený na stůl jedlíků ve Velké Británii se stal symbolem pro ekologicky nešetrné potraviny, které se převážejí na vzdálenost tisíce kilometrů. Nyní se ale následky ekonomicky krátkodobého uvažování projevují další krizí, píše deník Guardian.
Mladé štěnice se před samci chrání anti-afrodiziakem, píše ScienceDaily
ČESKÉ BUDĚJOVICE/LUND (Ecomonitor) - Když přijde na páření, nejsou samci štěnice domácí (Cimex lectularius) rozhodně vybíraví a lidově řečeno berou, co jim přijde pod ruku, bez ohledu na věk či pohlaví cíle jejich touhy. Podle švédské studie ale nedospělé samičky našly proti nechtěnému zájmu recept, píše server ScienceDaily.
ENN: Jedovaté řasy zabíjejí mořské vydry
HODONÍN/MONTEREY BAY (Ecomonitor) - Nález dvou desítek mrtvých mořských vyder inspiroval terénní výzkum kalifornské univerzity. Za mrtvými mořskými vydrami však tentokrát nestojí únik chemikálií nebo znečištění, ale drobná vodní sinice rodu Microcystis z jezera ve vnitrozemí, píše se na serveru Environmental News Network.
Pražané si vyzkoušeli město bez aut, druhá šance je v sobotu
PRAHA (Ekolist) - Jak vypadá pražské nábřeží bez aut si mohli včera vyzkoušet obyvatelé i návštěvníci hlavního města. Město se otevřelo především sportovcům a dětem, kterým přímo na ulicích města nabídlo lezecké stěny, basketbalové koše nebo skákací hrady. Kdo město bez aut v neděli nestihl má ještě šanci, ne reparát, v sobotu na pražských Vinohradech.
Kulturně historické dědictví může být východiskem pro udržitelný rozvoj komunit
PRAHA (BEZK) - Projekt Kulturně historické dědictví jako východisko pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností žáků ve vzdělávání pro udržitelný rozvoj místních komunit, který v rámci operačního programu Evropského sociálního fondu Vzdělání pro konkurenceschopnost realizuje nezisková organizace BEZK, ukončil první fázi. Její náplní bylo uspořádání vzdělávacího cyklu především pro učitele, kteří by se v následujících letech měli na realizaci projektu podílet. Mimo pedagogických pracovníků však celým jarním a letním kurzem prošla i celá řada zástupců odborných institucí, které by v budoucnu měly se školami v projektu zapojenými úzce spolupracovat.
ČT24: Archeologové nestačí pod tajícím ledem sbírat památky na Vikingy
PRAHA/OSLO (Ecomonitor) - Kvůli oteplování, jakožto součásti klimatických změn, bylo v nadmořské výšce 1800 metrů na severu Evropy objeveno nečekané a cenné dědictví, kterým bylo lovecké vybavení Vikingů. Ústup ledu je ale příliš prudký, a odborníci proto nalezené předměty mohou pouze sbírat. Vědecká práce archeologů je příliš zdlouhavá, a tedy nemožná.
Hlídací pes pražských kauz - praguewatch.cz
PRAHA (Ekolist) - Ve čtvrtek 16. září 2010 byl v kině Oko v Praze slavnostně spuštěn internetový rozcestník praguewatch.cz. Podle iniciátorů má za cíl ukázat na odvrácenou tvář hlavního města a na jednom místě krátce představit všechny jeho kauzy, sporné případy městské politiky a využívání veřejného prostoru a zdrojů.
Mongabay: Kovbojové a indiáni bojují společně proti požárům v srdci Amazonie
ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRAZÍLIE (Ecomonitor) - Počet požárů v pralesích brazilské Amazonie prudce narůstá, letos bylo zaznamenáno již 18 800 hořících oblastí. Kvůli hrozbám, jakou požáry představují, došlo ke vzniku sdružení dobrovolných hasičů Alianca da Terra. Sdružuje nejen farmáře, ale i domorodce místních kmenů. Jak píše server Mongabay, dlouhodobá spolupráce chovatelů dobytka, farmářů a místních obyvatel je možnou předzvěstí, že se snad podaří nalézt společnou řeč o intenzitě kácení lesů v oblasti a udržet mýcení lesních porostů kvůli zisku pastvin na sestupném trendu.
ScienceDaily: Rostliny obrněné proti patogenům
HODONÍN/OXFORD (Ecomonitor) - Penízek modravý, drobná rostlinka z čeledi brukvovitých, hromadí ve svých listech těžké kovy obsažené v půdě. Proč tomu tak je, se podařilo zjistit teprve nedávno vědcům z oxfordské univerzity. Jedovaté těžké kovy se v listech akumulují jako obrana před bakteriálními infekcemi, píše ScienceDaily .
Cyklisti mohou jet i v protisměru. Mají na to dopravní značku
PRAHA (Ekolist) - Cyklisté mohou ve speciálně značených jednosměrných ulicích vjet do protisměru. A nejen to. Také další nově zavedené dopravní značky mají pomoci kolařům i ostatním řidičům lépe se orientovat v dopravním provozu.
MNN: Láhve šampaňského se stávají více „zelenými“
PRAHA (Ecomonitor) - Novými lahvemi pro šampaňské se vinaři snaží stát ekologicky šetrnějšími, píše server Mother Nature Network.
ENN: Podvodní vegetace v řece Potomac se opět rozrůstá
PRAHA/RESTON (Ecomonitor) - Řeka Potomac při své cestě napříč Spojenými státy po staletí sbírá a odvádí znečištění. S rostoucí hustotou osídlení povodí se podmínky v řece nadále zhoršovaly. Podle závěrů osmnáctileté studie Geologické služby Spojených států a anglického Národního oceánografického centra však situace dospěla k pozitivnímu obratu. Díky poklesu objemu rozpuštěných živin došlo až desetinásobnému nárůstu podvodní vegetace a poklesu množství invazních druhů, píše server Environmental News Network.
Mongabay: Nejvyšší ekvádorský vodopád možná zastaví čínská vodní elektrárna
BRATISLAVA/QUITO (Ecomonitor) - San Raffael, téměř 150 metrů vysoký vodopád, je ohrožen plánovanou výstavbou vodní elektrárny. Projekt je podpořen Čínou a předpokládaným rokem spuštění je 2016. Projekt 1500 megawattové elektrárny má přetnout nejdůležitější biokoridor ekvádorské Amazonie, informuje na serveru Mongabay ekologická organizace Zachraňme americké pralesy (Save America´s Forests, SAF).
Pražské Vinohrady zažijí město bez aut
PRAHA (Ekolist) - V sobotu 25. září se uskuteční pátý ročník akce „Zažít město jinak“. Ta chce ukázat, jak se žije ve městě, když jeho rytmus není podřízený automobilové dopravě. Vyvrcholením akce v ulicích Vinohrad bude velká podzimní cyklojízda, v rámci níž by do ulic Prahy mělo vyjet pět tisíc cyklistů.
ČEZ straší, elektřina kvůli fotovoltaice zdraží jen o pět procent, říkají nevládky
PRAHA (Ekolist) - Podle nevládních organizací vzroste cena elektrické energie kvůli podpoře fotovoltaiky jen o zhruba pět procent. Což se dramaticky liší od propočtu, který představilo sdružení energetiků ČSRES. Rozdíly v řádu desítek procent jsou dány rozdílným odhadem, kolik solárních panelů na výrobu elektřiny bude na konci letošního roku připojeno.
ČEZ straší, elektřina kvůli fotovoltaice zdraží jen o pět procent, říkají nevládky
PRAHA (Ekolist) - Podle nevládních organizací vzroste cena elektrické energie kvůli podpoře fotovoltaiky jen o zhruba pět procent. Což se dramaticky liší od propočtu, který představilo sdružení energetiků ČSRES. Rozdíly v řádu desítek procent jsou dány rozdílným odhadem, kolik solárních panelů na výrobu elektřiny bude na konci letošního roku připojeno.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)