titulní strana > co píší jiní
ČEZ straší, elektřina kvůli fotovoltaice zdraží jen o pět procent, říkají nevládky
14. září 2010 17:22

PRAHA (Ekolist) - Podle nevládních organizací vzroste cena elektrické energie kvůli podpoře fotovoltaiky jen o zhruba pět procent. Což se dramaticky liší od propočtu, který představilo sdružení energetiků ČSRES. Rozdíly v řádu desítek procent jsou dány rozdílným odhadem, kolik solárních panelů na výrobu elektřiny bude na konci letošního roku připojeno.
(Celý text)

Nature: Byl nově nalezený druh dinosaura předchůdcem ptáků?
14. září 2010 11:05

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Paleontolog Francisco Ortega a jeho kolegové z National University of Distance Learning v Madridu našli ostatky dravého dinosaura. Stalo se tak na vyprahlé náhorní plošině zvané Las Hoyas ve středním Španělsku, která byla v období druhohor (křídy) pravděpodobně subtropickým mokřadem.
(Celý text)

Bobr evropský – jak se mu u nás žilo a žije?
13. září 2010 15:51

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Bobr evropský je dnes nedílnou součástí středoevropské fauny. Nebylo tomu tak ale vždy, a snad právě proto je nám někdy zatěžko si na jeho přítomnost opět zvyknout. Tento kdysi tolik výskytem hojný druh totiž už dvakrát z naší krajiny vymizel – a bylo by škoda o něj přijít znovu.
(Celý text)

CNN: Probíhá boj o zachování deštného pralesu v Nigérii
13. září 2010 13:13

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Afrika jako nejlidnatější kontinent zaznamenává rekordní kácení lesů, tempo likvidace je jedno z nejrychlejších na světě.
(Celý text)

Netopýra v bytě se bát nemusíte
10. září 2010 13:44

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody eviduje každý den minimálně jeden případ, kdy se člověk ve svém obydlí setká s netopýry. Někdy se v bytě ocitne jeden, někdy až několik desítek netopýrů a lidé postrádají informace, jak se zachovat, aby těmto zákonem chráněným živočichům neublížili.
(Celý text)

Naše příroda – pohodové čtení o nejen o plevelu
10. září 2010 13:02

(Naše příroda) - Spousta z nás letošní léto strávila místo u moře procházkami našimi luhy a háji. A určitě bylo co pozorovat a objevovat. A pro objevy nemusíme ani nikam daleko. Začít můžeme přímo na své zahrádce – roste nám tam toho většinou víc, než jsme sami zasadili či zaseli. Říkáme tomu sice plevel, ale spousta těchto nechtěných rostlinek je užitečných a využívaly je už naše babičky. V novém čísle Naší přírody toho však jako obvykle najdete mnohem více – například se dozvíte, jak se dýchá pod vodou, jak rozeznat bobra, ondatru a nutrii, na výlet vás pozveme k Vrbenským rybníkům, na Šumavu, ale i na Liptov a spoustu dalšího. Tak hezké počtení.
(Celý text)

Aktuálně.cz: Elektřina bude dražší, nese vinu solární energie?
10. září 2010 10:10

PRAHA (Ecomonitor) - Cena elektřiny příští rok od ledna vzroste až o desítky procent. Budou na vině pouze solární elektrárny? Podle analýzy České agentury pro obnovitelné zdroje Czech RE Agency se na zdražování proudu totiž podílejí i příjmy ČEZ a dalších výrobců elektrické energie, o kterých se příliš nemluví, uvádí Aktuálně.cz.
(Celý text)

MD: Zastavení práce na železnici není krokem proti šetrné dopravě, jde čistě o peníze
9. září 2010 14:33

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo dopravy (MD) v polovině srpna oznámilo, že zastavuje výstavbu vybraných silničních i železničních staveb. Proti tomu se ohradily nevládní organizace, podle kterých to zakonzervuje situaci, kdy se většina nákladů přepravuje po silnicích kamiony. Ministerstvo ale říká, chceme stavby zlevnit a díky tomu pak bude více peněz i na šetrnější dopravu po železnici a vodě.
(Celý text)

Češi se naučili třídit elektroodpad, nechtějí ale chodit daleko
9. září 2010 14:30

PRAHA (Ekolist) - Již pět let zajišťuje trio neziskových společností Asekol, Ekolamp a Elektrowin zpětný odběr elektrozařízení, čímž plní povinnost, kterou výrobcům a dovozcům ukládá odpadový zákon. První sběrné místo vzniklo v prosinci 2005. Dnes je v České republice 10 865 samostatných sběrných míst a do dalších 4 035 obcích jezdí dvakrát za rok pro vysloužilé spotřebiče s kontejnerem.
(Celý text)

BBC: Ztlumená světla newyorských mrakodrapů pomohou stěhovavým ptákům
9. září 2010 10:58

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Každoroční zhasínání světel newyorských mrakodrapů má pomoci snížit počet ptáků, kteří při letu narazí do výškových budov, píše server BBC. Podle odhadů je tímto způsobem ve městě každý rok zabito asi 90 000 těchto zvířat.
(Celý text)

Miroslav Patrik: Nevidím důvod, proč žaloby na ministerstvo dopravy stahovat
8. září 2010 14:00

PRAHA (Ekolist) - Dlouholetý dopravní aktivista a zakladatel organizace Děti Země Miroslav Patrik se stal minulý týden poradcem ministra dopravy Víta Bárty. O tom, proč nabídku přijal, zda bude stahovat žaloby podané na ministerstvo dopravy a zda ministerstvo svou nabídkou nechce umlčet svého nejhlasitějšího a nejzatvrzelejšího kritika mluví v rozhovoru pro Ekolist.cz Miroslav Patrik.
(Celý text)

ScienceDaily: Nejmenší žába Starého světa je na světě!
8. září 2010 10:48

HODONÍN/WASHINGTON (Ecomonitor) - Dosud nejmenší žába Starého světa byla objevena v pralesích jihovýchodní Asie. Mimořádný nález učinili biologové z univerzit v Sarawaku a Hamburku prakticky náhodou při výpravě na ostrov Borneo. Žába Microhyla nepenthicola z čeledi Microhylidae, nepřesahující velikosti 15 milimetrů, se nacházela v květech láčkovky, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

ScienceDaily: Podle vědců se lidé mají lépe, ačkoli funkčnost ekosystémů se zhoršuje
7. září 2010 17:59

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Globální degradace ekosystémů je obecně považována za hrozbu pro lidský blahobyt. Navzdory tomu se ale zdá, že v průměru se nyní kvalita lidského života zlepšuje, a to jak v chudých, tak bohatých zemích, píše server ScienceDaily. Tým vědců se nad tímto „environmentálním paradoxem“ zamýšlí v zářijovém vydání časopisu BioScience.
(Celý text)

Je potřeba ukázat, proč jsou konvenční potraviny nezdravě levné, říká biopekař Zeman
7. září 2010 14:11

PRAHA (Ekolist) - Jan Zeman s manželkou Hankou patří mezi vyznavače zdravého životního stylu a již 10 let se věnují oblasti biopotravin. V současné době vlastní Jan Zeman Biopekárnu Zemanka, která každý den produkuje desítky kilogramů sušenek. S Janem Zemanem jsme hovořili o biopotravinách, dotacích pro ekozemědělce a o spotřebitelské mentalitě.
(Celý text)

LiveScience: Chobotnice mistrem převleků
7. září 2010 06:41

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Zázrakem s osmi chapadly byla přezdívána chobotnice Paul, proslavená během světového poháru. K opravdovému zázraku přírody má ale mnohem blíž indonéská chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicus), která dokáže vědomě modifikovat tvar svého těla. Server LiveScience uveřejnil závěry práce evolučního biologa Healyho Hamiltona, který zkoumal genetický podklad schopnosti chobotnice měnit tvar svého těla podle nejrůznějších předloh.
(Celý text)

Debata: Ekologické zemědělství není návrat k motyčkám
6. září 2010 16:30

PRAHA (Ekolist) - Biozemědělství má v průměru o 30 % vyšší náklady. Otázka ale není, proč jsou biopotraviny tak drahé, ale jak to, že jsou konvenční potraviny tak levné. Dříve nebo později budou prý všichni zemědělci biozemědělci, protože nebude z čeho vyrábět umělá hnojiva a postřiky. Tyto a další myšlenky zazněly 1. září na panelové diskuzi u příležitosti Měsíce biopotravin.
(Celý text)

ScienceDaily: Volný jako pták? Nikoli, lidský rozvoj ovlivňuje ptačí let i populaci
6. září 2010 14:16

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Může se zdát, že ptáci mohou letět, kamkoli se jim líbí. Jak ale zjistili vědci z University of Missouri, na ptáky a jejich let má velký vliv to, co je na zemi, píše ScienceDaily. Objevené informace by mohly používat lesníci a urbanisté pro zlepšení funkčnosti ptačích stanovišť.
(Celý text)

SundayTimes: Podle WWF může být pro životní prostředí větší zátěž tofu než maso
6. září 2010 10:13

HODONÍN/LONDÝN (Ecomonitor) - Učinili jste rozhodnutí pomoci sobě a pomoci přírodě a stali jste se vegetariány? Možná, že vůbec nečiníte dobře. Výchozí suroviny pro výrobu tofu, jako je například sója, cizrna a čočka, mohou být pro životní prostředí závadnější než samotná produkce masa, tvrdí závěry studie Cranfieldovy univerzity, píše Sunday Times.
(Celý text)

ScienceDaily: Netopýr černý při lovu používá záludnou techniku – šeptá
3. září 2010 12:31

ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRISTOL (Ecomonitor) - Tým vědců z univerzity v Bristolu odhalil tajemství, které stojí za loveckými úspěchy netopýra černého. Výzkum pomocí nejmodernější techniky poukázal na další stupeň v závodech evolučního zbrojení mezi lovci – netopýry a jejich kořistí – můrami, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Sbírejte odpadky v přírodě, jezevec Jonáš vám pomůže
3. září 2010 09:10

PRAHA (Ekolist) - Vadí vám nepořádek, který potkáváte v přírodě na svých cestách? A nemáte nic proti tomu po ostatních uklízet? Rádi se podělíte o své zkušenosti s dobrovolným sběrem odpadků? Tak právě pro vás je určený nový web Jozevec.cz.
(Celý text)

Sbírejte odpadky v přírodě, jezevec Jonáš vám pomůže
3. září 2010 09:10

PRAHA (Ekolist) - Vadí vám nepořádek, který potkáváte v přírodě na svých cestách? A nemáte nic proti tomu po ostatních uklízet? Rádi se podělíte o své zkušenosti s dobrovolným sběrem odpadků? Tak právě pro vás je určený nový web Jozevec.cz.
(Celý text)

Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00

Online diskuse
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16

PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56

(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32

(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama