|
titulní strana > co píší jiní
Auto*Mat: Obyvatelé měst někdejšího východního bloku trpí špatnou kvalitou života
25. srpna 2010 12:20
PRAHA (Ekolist) - Nový mezinárodní projekt nevládních organizací ze zemí visegrádské čtyřky, který tento týden zahájilo setkání odborníků v Praze, se chce pokusit přiblížit kvalitu života v bývalých zemích východního bloku více k západu. Jednou z cest k „zelenějším“ metropolím bude akce Zažít město jinak, která se bude konat koncem září také v Praze.
Výstava Světlo pro Prahu již veřejnost nešokuje, chce poděkovat
PRAHA (Ekolist) - Do Národního muzea se 11. května letošního roku vrátila výstava Světlo pro Prahu. Před deseti lety měla prostřednictvím exponátů mrtvých těl ptáků upozornit na umírající opeřence na nechráněných sloupech elektrického vedení. Tenkrát měla výstava otevřít oči veřejnosti a pomoci změnit zákon, letos jde o způsob poděkování. Situace se podle autorů výstavy zlepšuje, i když na zákonnou povinnost energetiků zabezpečit sloupy se čekalo osm let.
Malaya: Kvůli změnám klimatu se šíří komáři přenášející horečku dengue na Filipínách
PRAHA/MANILA (Ecomonitor) - Kvůli klimatickým změnám se zřejmě rozšířilo území, kde se vyskytují komáři přenášející horečku dengue. Ukazuje to první studie, která se zabývala rozšířením komára tropického (Aedes aegypti) na Filipínách. Podle vědců se kvůli vyšším teplotám urychlil životní cyklus komárů, což vede k obrovskému růstu populace, píše deník Malaya.
Program Zelená úsporám vyhlásil stop pro panelové domy
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že dnes od 15.00 hodin dočasně přerušuje přijímání žádostí pro panelové domy v rámci programu Zelená úsporám. Dosud přijaté projekty budou zpracovány podle dosavadních pravidel, nově by se financování energetických úspor v panelových domech mělo rozeběhnout na jaře. Dotace pro ostatní bytové domy a rodinné domy pokračují a budou i nadále financovány beze změn, ujišťuje ministerstvo.
ČRo 2: Lesy v národních parcích nebude spravovat státní podnik Lesy ČR
PRAHA (Ecomonitor) - Český rozhlas 2 (ČRo 2) v pořadu Káva o čtvrté ve středu 18. srpna probíral variantní návrh k diskuzi ze strany státního podniku Lesy ČR, který chtěl pod sebe získat a spravovat všechny lesy na území ČR včetně lesů v národních parcích. Pořad moderoval Vladimír Kroc.
BBC: Vědci testují nový zdroj obnovitelné energie – moč
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vědecký tým univerzity Heriot–Watt zjišťuje, zda by močovina mohla být využívána jako obnovitelný zdroj energie. Vědci chtějí zjistit, zda by bylo možné využít čůránky v palivových článcích namísto hořlavého vodíku nebo jedovatého metanolu, píše server BBC.
Guardian: Lidstvo možná v budoucnu nasytí umělé maso
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Výroba náhražky masa ve velkém bude možná jedním z řešení, jak nasytit devět miliard lidí, které zřejmě budou v polovině století žít na Zemi. Tvrdí to skupina vědců, kteří se v sérii studií pro Královskou vědeckou společnost zaměřili na budoucí výživu lidstva. Podle některých z nich ale ani nanotechnologie, ani genetické modifikace nemusí být řešení, zejména kvůli nenasytnosti lidí a nedostatku vody.
NewScientist: Antibakteriální ponožky mohou zvyšovat emise skleníkových plynů
PRAHA (Ecomonitor) - Antibakteriální nanočástice, které se používají například u protizápachových ponožek, mohou mít větší vliv na životní prostředí, než se předpokládá. Například se mohou podílet na emisích skleníkových plynů, píše server NewScientist.
ČEZ svůj návrh snížení emisí kvůli EIA k Prunéřovu II podal, MŽP jej studuje
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí své nedávné kladné stanovisko v procesu posuzování vlivů uhelné elektrárny Prunéřov II na životní prostředí (EIA) podmínilo splněním 51 bodů. Nejdůležitější podmínkou je, že ČEZ musí po celou dobu životnosti elektrárny uspořit 205 tisíc tun CO2 ročně.
Guardian: Případy trávení dravců ve Skotsku jsou nejvyšší za posledních 20 let
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Celkem 46 prokazatelných útoků na dravé ptáky, zejména káňata a velmi ohrožené orly skalní, bylo zaznamenáno ke konci minulého roku v oblasti skotských slatin. Počet útoků je nejvyšší za poslední dvě dekády a zahrnuje jak střelbu na kroužící ptáky, tak nástrahy a pasti obsahující jed, likvidaci hnízd nebo návnady v podobě otrávených mršin. Časopis Guardian přináší pohled místní organizace přírody RBSP (Královská společnost pro ochranu ptactva), podle nichž současný model lokální ochrany dravých ptáků nefunguje.
Guardian: Kolonie papuchalků po záhadném poklesu opět utěšeně narůstá
PRAHA/FARNE ISLAND (Ecomonitor) - Největší anglická kolonie papuchalků ploskozobých úspěšně bojuje o přežití. A to díky moderní GPS technologii, píše deník Guardian. Po několika neradostných letech lze dnes konečně sledovat nárůst počtu hnízdících párů. Takový je aspoň hlavní závěr studie prováděné sdružením ochránců přírody National trust v oblasti Farne Island.
Guardian: V pralesích nalezen primát považovaný šedesát let za vyhynulého - video
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Chtěli byste vyfotografovat zvíře, které je považováno už desítky let za vyhynulé? To potom musíte mít spoustu štěstí. Přesně „štěstí“ bylo podle časopisu Guardian tím, co rozhodně nechybělo Craigu Turnerovi ze Zoologické společnosti v Londýně. Náhodou se mu podařilo v pralesích Srí Lanky nafotit druh outloně, malé noční opičky, jenž byl po šedesát let považován za vyhynulý.
Mongabay.com: Dálnice národním parkem Serengeti „zabije“ migraci
PRAHA (Ecomonitor) - Chystaná výstavba dálnice spojující města Arusha a Musoma v Tanzanii naráží na odpor jednotlivců, turistů i ochránců přírody. Rozvojový projekt za 480 milionů dolarů, který je součástí realizace předvolebních plánů prezidenta Jakaya Kikweteho, totiž zahrnuje vedení dopravní tepny severním cípem národního parku Serengeti.
Yale Environment 360: Konec ledních medvědů z Hudsonova zálivu je na dohled
PRAHA (Ecomonitor) - Lední medvědi jsou již dlouhou dobu symbolem škod způsobených globálním oteplováním. Biolog Andrew E. Derocher a jeho kolegové vypočítali, jak dlouho se jižní populace ledních medvědů může ještě udržet. Ne déle než několik desetiletí, píše server Yale Environment 360.
Nejhorší je dilema, jestli varovat, nebo ne, říká šéf hydrometeorologů Ivan Obrusník
PRAHA (Ekolist) - O nelehkém rozhodování hydrometeorologů, o tom, jak funguje informování o riziku povodní, proč letos na Liberecku selhala komunikace nebo o důležitosti obyčejné intuice jsme hovořili s ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Ivanem Obrusníkem.
Přístup k nezávadné vodě je podle Rezoluce OSN základním lidským právem. Česká republika rezoluci nepodpořila
PRAHA (Ekolist) - Podle OSN téměř 900 milionů lidí na celém světě nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Více než 2,6 miliardy lidí nemá k dispozici základní kanalizaci a zhruba 1,5 milionu dětí pouze ve věku do pěti let každoročně zemře na onemocnění způsobená špatnou kvalitou vody. Hluboké znepokojení nad tímto stavem vedlo OSN ke vzniku dokumentu, podle kterého je přístup k čisté a nezávadné vodě základním lidským právem. Česká republika dokument nepodepsala.
Mongabay.com: Indonésie má plán na záchranu svých pralesů
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Koncem loňského roku vyhlásila Indonésie za cíl snížit masivní odlesňování, které si od začátku devadesátých let vyžádalo 28 milionů hektarů lesů. Odlesňování má na svědomí 80 % celkových místních emisí skleníkových plynů v oblasti. Prezident Bambang Yudhoyono ale tvrdí, že Indonésie dokáže snížit emise o 26 %, a s mezinárodní finanční pomocí dokonce o 41 %, píše server Mongabay.com.
Meteorologové: Předpovědi počasí v ČR nikdy nebudou stoprocentní
PRAHA (Ekolist) - O uplynulém víkendu se kvůli silným dešťům ocitlo několik českých obcí pod vodou. O možnosti vydatné srážky a následné povodně včas předpovědět se dnes zajímal ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) při návštěvě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zmíněny byly i plánované úspory v resortu, které se dotknou také hydrometeorologů.
BBC: Za rozpálenou Moskvu mohou částečně i klimatické změny - video
PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Globální změna klimatu částečně může za neobvykle teplé a suché počasí v Moskvě, říkají vědci. Ruské hlavní město je v těchto dnech zahaleno v kouři z lesních požárů, které kolem něho zuří, píše BBC. Podle britské meteorologické organizace UK Met Office bude extrémně vysokých teplot do budoucna přibývat.
BBC: Madagaskarské lesy jsou ničeny kvůli těžbě „růžového dřeva“
PRAHA/MASOALA (Ecomonitor) - V březnu 2009 se vlády na Madagaskaru ujal Andry Rajoelina. Jeho režim ale nebyl uznán EU, USA a Světovou bankou, které zastavily kromě humanitární pomoci veškerou další podporu. To mělo dramatické dopady i na tamní přírodu. Víc jak polovina rozpočtu země totiž pocházela od zahraničních dárců. Místní lidé svou ekonomickou situaci řeší tak, že v národním parku nelegálně těží palisandr, nazývaný „růžové dřevo“, a tito dřevaři na svých výpravách do pralesa loví pro svou obživu divokou zvěř, mimo jiné i chráněné lemury, informuje BBC.
BBC: Madagaskarské lesy jsou ničeny kvůli těžbě „růžového dřeva“
PRAHA/MASOALA (Ecomonitor) - V březnu 2009 se vlády na Madagaskaru ujal Andry Rajoelina. Jeho režim ale nebyl uznán EU, USA a Světovou bankou, které zastavily kromě humanitární pomoci veškerou další podporu. To mělo dramatické dopady i na tamní přírodu. Víc jak polovina rozpočtu země totiž pocházela od zahraničních dárců. Místní lidé svou ekonomickou situaci řeší tak, že v národním parku nelegálně těží palisandr, nazývaný „růžové dřevo“, a tito dřevaři na svých výpravách do pralesa loví pro svou obživu divokou zvěř, mimo jiné i chráněné lemury, informuje BBC.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)