|
titulní strana > co píší jiní
Newscientist: Červená kniha ohrožených druhů zvířat je předmětem kritiky
12. března 2009 17:00
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Červená kniha ohrožených druhů zvířat je pravděpodobně nevlivnějším barometrem rizik zániku jednotlivých zvířecích druhů. Na její adresu se ale v poslední době ozývají kritické hlasy z řad vědců a odborníků. Někteří říkají, že je seznam laický a je v něm mnoho chyb. Napsal o tom server Newscientist.com.
Ekologická daňová reforma vybrala méně, změna pojištění se nekoná
PRAHA (Ekolist) - Na začátku roku 2008 zahájila svoji dlouhou pouť česká ekologická daňová reforma (EDR). Vláda Mirka Topolánka zatížila daní elektřinu, zemní plyn a pevná paliva a slíbila, že na oplátku sníží cenu práce, konkrétně platbu za sociální pojištění pro zaměstnavatele. Po roce se účty sečetly a zjistilo se, že se vybralo méně peněz, než kolik vláda očekávala. Změna zákona o sociálním pojištění se tedy nekoná.
Malajsie otevřela orangutanní "ráj"
LONDÝN (Ecomonitor) - V Malajsi otevřeli nový "ráj" pro orangutany ze severního Bornea. Snaží se tak zabránit jejich vyhynutí, píše agentura Reuters, která k tématu vydala videoreportáž.
News24.com: Amazonii trápí sucho
PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Sucho ničí lesní porosty v Amazonii, a snižuje tak schopnost celého regionu vázat uhlík. Tvrdí to studie, která shromáždila data za posledních třicet let. Podle vědců by sucho v kombinaci s ničením lesních porostů mohlo urychlit celosvětový proces klimatických změn, píše server News24.com.
Rekultivace aneb Jak vyhodit miliardy
HARRACHOV/PRAHA (Ekolist) - Na úpravu krajiny, která byla narušená těžbou, stát i soukromé firmy vydávají řádově miliardy korun. Jak ale uvádějí biologové, kteří se obnovou krajiny a přírody dlouhodobě zabývají, nemalá část těchto financí jsou vlastně vyhozené peníze. Příroda podle nich totiž poničenou krajinu obnoví líp, než to svedou technické rekultivace. A navíc skoro zadarmo.
PlanetArk: USA nemohou počítat s ukládáním uhlíku v blízké budoucnosti
PRAHA/HUSTON (Ecomonitor) - Zachycování a ukládaní uhlíku z uhelných elektráren, které jsou hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů v USA, nebude hrát zásadní roli v bezprostředních plánech prezidenta Baracka Obamy. Snaha o zmírnění klimatických změn a omezování emisí oxidu uhličitého nemůže počítat se skladováním uhlíku v blízké době a to navzdory pobídkám v řádu miliard dolarů, píše agentura Reuters.
První domácí Green Building stojí v Ostravě
OSTRAVA (Ekolist) - Společnost Skanska Property Czech Republic postavila v Ostravě novou administrativní budovu, která se pyšní titulem Green building udělovaným Evropskou komisí. Certifikát získala jako první v České republice. Budovu Nordica navrhli švédští architekti ze studia Tengbom pod vedením původem ostravského architekta Jiřího Krejčího.
Myčky nádobí - nezůstává mycí prostředek na nádobí?
PRAHA (Ekolist) - Jedna čtenářka se Zelené domácnosti svěřila se svou obavou, že u myček nádobí nemá možnost – na rozdíl od ručního mytí – ovlivnit kvalitu oplachu. A že mycí prostředky tak zůstávají na umytém nádobí a jsou pak pojídány spolu s potravinami v nich připravenými. „Zajímalo by mne, které prostředky jsou z tohoto pohledu nejméně rizikové a zda existují myčky nádobí, které disponují funkcemi nebo technologiemi, které se s tímto problémem dokážou vypořádat?“ ptá se čtenářka. Zelená domácnost přináší odpověď.
Weitzelová: V Německu se aleje už nekácejí
PRAHA (Ekolist) - „Debaty kolem kácení alejí podél silnic proběhly u nás před deseti lety,“ řekla na středeční tiskové konferenci sdružení Arnika Christiane Weitzelová z německé nevládní organizace Robin Wood. „Silničáři argumentovali, že stromy jsou příčinou tragických dopravních nehod. Policejní statistiky ale ukázaly, že ve skutečnosti jsou viníky nehod sami řidiči, kteří nepřizpůsobovali jízdu stavu komunikace, překračovali povolenou rychlost a v nebezpečných úsecích předjížděli. A někdy také usedali za volant po požití alkoholu,“ říká Christiane Weitzelová.
Independet: Paříž a Londýn chtějí půjčovat elektromobily
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Starosta Londýna se inspiruje v ekologické politice v hlavním městě Francie. Nejdříve Boris Johnson okopíroval pařížský systém pouličních půjčoven kol a nyní chce po francouzském vzoru zavádět i podobné půjčovny elektromobilů.
PlanetArk: Indonésie chce chránit své lesy a inkasovat povolenky
PRAHA/SINGAPORE (Ecomonitor) - Indonésie se chce připojit k programu Světové banky, který podporuje zachování lesních porostů na území rozvojových zemí. Program Forest Carbon Partnership Facility s rozpočtem 350 milionů dolarů má pomáhat zemím zastavit odlesňování a také se zapojit do systému OSN, který umožní získávat další peníze z prodeje uhlíkových kreditů, píše agentura Reuters.
Reuters: Papua Nová Guinea založila svou první chráněnou přírodní oblast
PRAHA/SINGAPORE (Ecomonitor) - Papua Nová Guinea založila první chráněnou přírodní oblast, píše agentura Reuters. Chce tak prý chránit původní deštný prales a vzácná zvířata, která zde žijí, mezi nimi například klokan stromový.
BBC: Vědci identifikovali nový druh „psychedelické“ ryby
PRAHA/JAKARTA (Ecomonitor) - Na dně oceánu byla objevena zářivě barevná ryba, která si pro svůj vzhled vysloužila přízvisko „psychedelická,“ napsala o tom BBC.
Rada EU potvrdila zákaz GMO v Rakousku a Maďarsku
BRUSEL (Ekolist) - Ministři životního prostředí členských států EU na dnešním zasedání Rady EU o životním prostředí potvrdili zákaz pěstování geneticky modifikované kukuřice v Maďarsku a v Rakousku. Pro zachování zákazu zřejmě hlasovalo 21 členských států z 27.
Rada EU o životním prostředí projedná klima, velryby a DPH
BRUSEL (Ekolist) - Rada EU o životním prostředí dnes dopoledne projednávala další postup zemí EU při prosazování mezinárodní dohody o zmírňování klimatických změn po konci platnosti kjótské dohody. „Evropská unie je jediným společenstvím, které má pevné a závazné cíle v omezování emisí skleníkových plynů,“ řekl dnes Martin Bursík před zahájením Rady.
Zákon o odpadech napodruhé bez poplatků za spalování
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí dnes představilo návrh zákona o odpadech. Ten chce změnit systém plateb za likvidaci odpadu, zvýšit poplatky za ukládaní odpadu na skládky, zavést platby za spalování odpadů a nabídnout občanům větší možnosti třídění komunálního odpadu. Tedy to, co navrhoval již před rokem, kdy bylo jeho schválení odloženo kvůli nově schválené směrnici Evropské unie. V novém návrhu ale úplně chybí platby za spalování odpadů, zato zakazuje rozdávat plastové tašky zdarma.
Bomby v oceánu ohrožují mořský život
PRAHA/PORTORIKO (Ecomonitor) - Za zlatými plážemi a v hlubinách modré vody v Portoriku na ostrově Vieques je místo, které se spíše podobá pohřebišti zbraní než Karibskému ráji, píše agentura CNN.
Scientific American: Firmy žádají o povolení pro GM kukuřici
PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Setkání biotechnologických odborníků z Evropské unie skončilo ve slepé uličce, když se shromáždění nebylo schopné dohodnut na tom, zda je možné povolit pěstování geneticky modifikovaných plodin ve větším měřítku. Firmy tedy požádají o povolení jen pro dva druhy geneticky upravené kukuřice na zasedání Rady EU příští týden, píše agentura Reuters.
Independent: Francie chce zkrátit dotace velkým zemědělcům
PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Po téměř půl století podpory průmyslového zemědělství oznámila Francie změny, které by měly postupně vést k zelenější i spravedlivější evropské zemědělské politice. Od příštího roku by měli dvacet procent z celkových dotací dostat zemědělci z horských oblastí a peníze by také měly směřovat na udržování pastvin, chov ovcí a biozemdědělství, píše deník Independent.
Guardian: Hořící tropy - ponurá vize vědců o globálním oteplování
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Významný vědec varoval, že v příštích několika desetiletích vyschnou tropické pralesy a vlivem zrychlování globálního oteplování ztratí odolnost proti ničivým požárům. Napsal o tom deník Guardian.
Guardian: Hořící tropy - ponurá vize vědců o globálním oteplování
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Významný vědec varoval, že v příštích několika desetiletích vyschnou tropické pralesy a vlivem zrychlování globálního oteplování ztratí odolnost proti ničivým požárům. Napsal o tom deník Guardian.
|
Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
|
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)