|
titulní strana > co píší jiní
Volby 2010: Konzervativní strana chce výzkum obnovitelných zdrojů
6. května 2010 07:25
PRAHA (Ekolist) - Konzervativní strana kandiduje do Poslanecké sněmovny pod číslem 5. V programu se životnímu prostředí nevěnují nikterak rozsáhle či specificky. Zajímavá je podpora hospodaření s půdou v rámci rodinných farem, děděných z generace na generaci. Zvýšení poplatků za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu dle jejich názoru nic neřeší.
Bízková: Program Zelená úsporám je úspěšný a prodeji emisních jednotek se daří
PRAHA (Ekolist) - „Finanční prostředky, které jdou do životního prostředí, pomáhají rozvoji malých a středních firem,“ prohlásila ministryně životního prostředí Rut Bízková na dnešní tiskové konferenci k dosavadnímu průběhu programu Zelená úsporám. Česká republika je v prodeji tzv. AAU jednotek dlouhodobě nejúspěšnější zemí. Podle Bízkové na tom mají podíl především bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík, který začal uzavírat obchody v době, kdy se ostatní státy teprve rozkoukávaly, a Jan Dusík, který pokračoval ve stejném tempu. „Jednání o prodeji dalších jednotek mají naději na úspěch i z toho důvodu, že zájemci pozitivně vnímají úspěšný rozvoj programu Zelená úsporám.
Volby 2010: Humanistická strana podporuje železnici a bydlení pro mladé
PRAHA (Ekolist) - Humanistická strana kandiduje do Poslanecké sněmovny pod číslem 22. Strana dává přednost obnovitelným zdrojům energie před jadernou energetikou. Vodu by například rádi uznali jako veřejný majetek, se kterým se nesmí obchodovat.
Volby 2010: Liberálové.cz by spojili resort zemědělství a životního prostředí
PRAHA (Ekolist) - Strana Liberálové.cz kandiduje do Poslanecké sněmovny pod číslem 2. Navrhují spojení institucí Ministerstva životního prostředí s Ministerstvem zemědělství v jednu společnou. Dále jsou kupříkladu pro privatizaci státních lesů a půdy a zrušení Pozemkového fondu.
Volby 2010: Klíčovému hnutí jde o harmonii a obnovitelné zdroje
PRAHA (Ekolist) - Klíčové hnutí kandiduje do Poslanecké sněmovny pod číslem 27. Životního prostředí se dotýkají jen v jednom bodě svého předvolebního programu - podporou obnovitelných zdrojů energie a žádostí o decentralizaci energetiky. Zavrhují energetiku jadernou.
Fórum Ekolistu: Jsou desetileté tendry vhodnou formou ochrany lesů?
PRAHA (Ekolist) - Zhruba před dvěma měsíci antimonopolní úřad pozastavil poslední velkou zakázku společnosti Lesy ČR za téměř 16 miliard korun. Kritizovali ji lesníci i politici, například pro podmínky diskriminující některé uchazeče. Tendry pro roky 2011 až 2020 mají pokrýt přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí prostřednictvím svých pěti lesních závodů. Nyní dostaly Lesy ČR povolení od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v tendru pokračovat. Redakce Ekolistu.cz si od několika odborníků vyžádala komentář k otázce, zda jsou právě dlouhodobé, až desetileté, zakázky vhodnou formou péče o naše lesy.
World Watch Magazine: Do záchodu spláchneme každý den 27 000 stromů
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Denně skončí na skládkách odpadů a smetištích materiál přibližně z 270 000 stromů. Zhruba 10 % z tohoto množství připadá na toaletní papír. Ve svém článku pro květnovo-červnové číslo časopisu World Watch Magazine to píše novinářka Noelle Robbins.
Vltava – paralelní svět
PRAHA (Ekolist) - Ekolist přináší další esej z knihy Václava Cílka Krajina z druhé strany, která vyšla vloni na podzim. Tato pojednává o Vltavě v Praze. "Vltava, a to zejména v Praze, bude vždy víc než jenom „řeka“. Měla a bude mít národní a symbolický význam. Je třeba s ní zacházet jako s korunovačními klenoty či jinými státními symboly," píše autor.
Nature News: 700 let historie monzunů je zapsáno v letokruzích stromů - video
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Detailní záznam letokruhů stromů z více než 300 lokalit v Asii umožnil vědcům poskládat dohromady historii monzunových dešťů v celém regionu za posledních 700 let. Nová databáze, nazývaná Monsoon Asia Drought Atlas, je důležitá, protože letní monzun, který ovlivňuje prakticky polovinu lidí na Zemi, nebylo dosud možné kvalitně klimaticky modelovat.
Volby 2010: Strany odmítají prolomení limitů težby, navrhují rozprodat ČEZ
PRAHA (Ekolist) - Českou republiku čeká energetická budoucnost plná obnovitelných zdrojů, zejména biomasy. Shodli se na tom zástupci Věcí veřejných, Strany zelených, KDU-ČSL, TOP 09 a ČSSD na předvolební debatě pořádané Respekt Institutem. Bez šance ale není ani rozvoj jaderné energetiky, alespoň podle Věcí veřejných a křesťanských demokratů. Prolomení limitů těžby hnědého uhlí odmítly všechny strany. Debaty se také na poslední chvíli zúčastnili i zástupci ODS a KSČM.
ScienceDaily: Následky ropné skvrny i po dvaceti letech?
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Vědci na Aljašce zjistili, že olej uniklý při havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989, je stále přítomen v tělech volně žijících živočichů. Výzkum publikovaný v žurnálu Environmental Toxicology and Chemistry používal biomarkery k odhalení dlouhodobé expozice ropy u druhu kachny – kačky strakaté (Histrionicus histrionicus). Výstupy studie demonstrují, že následky ropné skvrny přetrvávají celé desítky let, nikoliv jen roky.
Prunéřov dostal od ministerstva životního prostředí zelenou
PRAHA (Ekolist) - Ministryně životního prostředí Rut Bízková dnes oznámila, že přestavba elektrárny Prunéřov II. dostala kladné stanovisko v procesu posuzování dopadů modernizace provozu na životní prostředí (EIA). Firma ČEZ prý splnila všechny formální požadavky procesu a modernizace pomůže snížení negativního dopadu elektrárny na Ústecký kraj.
Stavba jezů na Labi lodní dopravě nepomůže, tvrdí studie
PRAHA (Ekolist) - Další výstavba jezů na Labi by k hospodářské prosperitě v konkrétních oblastech nepomohla. Vnitrozemská lodní doprava by ani po dokončení těchto opatření nebyla konkurenceschopná. Kvůli snížení hladiny řek by naopak došlo k poškozování evropsky chráněných lužních lesů a negativnímu dopadu na říční rekreaci. Vyplývá to ze studie „Říční plavba na Labi a Sále“, zpracované německým Institutem pro ekologický hospodářský výzkum, kterou dnes u nás představila Arnika.
Jak v Praze vzniká kompost a co se děje s bioodpadem
PRAHA (Ekolist) - Máte v Praze zahradu a nevíte co s biologickým odpadem? Existují dvě možnosti – buď máte vlastní kompost, nebo uložíte odpad do speciální nádoby, která je pravidelně vyvážena. Z obsahu se pak vyrobí kvalitní kompost, který se zase vrátí do zahrad.
Reuters: Mohutný hlubinný oceánský proud nalezen u Antarktidy
PRAHA/SINGAPORE (Ecomonitor) - Vědci objevili rychle se pohybující oceánský proud o objemu zhruba 40 Amazonek poblíž Antarktidy. Tento hlubinný proud může výzkumníkům pomoci sledovat dopady klimatických změn na světové oceány, píše agentura Reuters.
Reuters: Kterých živočichů je v oceánech nejvíce? Mikrobů - video
PRAHA/OSLO (Ecomonitor) - Oceánské hlubiny jsou domovem bezpočtu druhů mikrobů. Například bakterie tvaru špaget prý tvoří na dně Tichomoří bělavé rohože o velikosti Řecka. Desetiletý průzkum zaměřený na sčítání mořských živočichů objevil velká množství neznámých mikrobů, drobného zooplanktonu, korýšů, červů a larv, přičemž některé podle Reuters vypadají jako ze science fiction.
BBC: Když Peking trápí zápach ze skládky, navoní ji deodorantem - video
PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - Peking se s teplejším počasím musí potýkat s novým nepřítelem, zápachem, který se šíří z městské skládky. A čínské úřady přišly na originální řešení, nepříjemné aroma má zastavit parfém stříkaný z vodních děl. Voňavka tak má jednoduše přebít silnou vůni hnijících odpadků, píše internetové zpravodajství BBC.
Biopotraviny mají menší uhlíkovou stopu než konvenční potraviny, říká studie
PRAHA (Ekolist) - Potraviny z ekologického zemědělství jsou pro klima příznivější, tvrdí rakouští výzkumníci. Na rozdíl od plodin z konvenčního zemědělství je uhlíková stopa při pěstování plodin nebo chovu zvířat v ekologickém zemědělství menší. Co se týká dopravy a balení potravin - zde zůstává emisní zátěž úplně stejná jak konvenčních, tak biopotravin.
Kumerské pohoří: výzkum pískovcových převisů (Kulturně-pseudokrasová studie)
PRAHA (Ekolist) - Ekolist přináší další esej z knihy Václava Cílka Krajina z druhé strany, která vyšla vloni na podzim. Tato pojednává o Kumerském pohoří. Že nevíte, kde to je? "Toto kapesní pohoří je asi 6 km dlouhé a maximálně 4 km široké. Oproti okolní krajině vystupuje jen asi 50-70m vysoko," píše autor a přidává: "Je to možná poslední pískovcové pohoří, kde se běžně zachoval původní ´před-borový´ les."
Chrudim – první město s EMAS
PRAHA (Ekolist) - Na začátku letošního roku registrovala Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) město Chrudim do Programu EMAS. Chrudim se tak stala 26. českou organizací zapojenou do tohoto programu. A prvním českým městem.
Chrudim – první město s EMAS
PRAHA (Ekolist) - Na začátku letošního roku registrovala Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) město Chrudim do Programu EMAS. Chrudim se tak stala 26. českou organizací zapojenou do tohoto programu. A prvním českým městem.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)