|
titulní strana > co píší jiní
Cena za ztrátu biodiverzity bude v desítkách miliard eur ročně
9. října 2008 17:17
PRAHA (Ekolist) - Kolik nám „vydělává“ příroda? Jakou hodnotu mají ekosystémové služby? Kolik nás bude stát ztráta živočišných či rostlinných druhů? Odpovědi by měla v roce 2010 přinést studie TEEB (The Economics of Ecosystems and Biodiverzity). Studie má vyčíslit ekonomické ztráty, způsobené do roku 2050 úbytkem biologické rozmanitosti a zánikem ekosystémových služeb. Dílčí výsledky jsou už k dispozici.
Volby do zastupitelstev krajů: Plzeňský kraj
PRAHA (Ekolist) - V Plzeňském kraji usiluje o hlasy voličů sedmnáct politických stran a koalic. Nejčastěji skloňovaným tématem předvolebních programů kandidujících stran je kvalitní veřejná doprava, odpady a šetrné nakládání s energiemi.
Guardian: Brazilští úředníci budou obviněni z ničení Amazonie
PRAHA/BRASÍLIA (Ecomonitor) - V Brazílii bude zřejmě trestnímu řízení čelit sto největších nelegálních těžařů dřeva. Podle satelitních snímků bylo v srpnu zničeno rekordních 292 čtverečních mil pralesa. Navíc se ukázalo, že k rozsáhlému kácení dochází i na území spravovaném státní agenturou, uvádí britský deník Guardian.
Nosorožci na hraně zániku - Zoo Dvůr Králové chce svoje nejvzácnější zvířata převézt do Afriky
HARRACHOV/DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Ekolist) - V červnu letošního roku Světový svaz ochrany přírody (IUCN) informoval, že severní forma nosorožce tuponosého se v divoké přírodě blíží vyhubení. Nepřímo tak zdůraznil, jak cenní jsou jedinci tohoto poddruhu ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem - v současné době tam totiž žije celá polovina ze všech dvanácti zvířat, která dosud (možná) chodí po světě. V zajetí se je ovšem daří jen velmi špatně rozmnožovat, a proto se vedení zoologické zahrady rozhodlo přemístit je na soukromou farmu do Jihoafrické republiky. Odpůrci přesunu však namítají, že to nosorožce, nezvyklé na tamní klima a nemoci, může stát život.
Volby do zastupitelstev krajů: Karlovarský kraj
PRAHA (Ekolist) - V Karlovarském kraji bojuje o hlasy voličů třináct politických stran a koalic. Nejčastěji skloňovaným tématem předvolebních programů všech kandidujících stran je odpadové hospodářství, omezování komunálního odpadu a větší podíl recyklace.
Volby do zastupitelstev krajů: Ústecký kraj
PRAHA (Ekolist) - V Ústeckém kraji se o přízeň voličů uchází sedmnáct politických stran a koalic. Všechny kandidující strany se přitom shodují na zachování limitů těžby hnědého uhlí a revitalizaci krajiny poničené dolováním v povrchových dolech.
Polovině druhů evropských žab hrozí vyhynutí
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Do roku 2050 by mohla vyhynout více než polovina všech obojživelníků v Evropě, píše britský Independent. Důvodem jsou změny přirozeného prostředí, infekční choroby a následky klimatických změn.
Guardian: Pro zateplení chodí Britové do supermarketu
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Majitelé domů nebo bytů ve Velké Británii, kteří chtějí ušetřit za topení, si teď můžou v rámci běžného nákupu pořídit levné zateplení. Jako běžnou nabídku ve svých obchodech začal izolační služby prodávat řetězec Tesco, píše deník The Guardian.
FNR: Podle vědců se v roce 2007 zvýšily světové emise CO2 o tři procenta
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Američtí vědci minulý týden oznámili, že podle jejich odhadů vzrostly celosvětové emise oxidu uhličitého o tři procenta za poslední rok. To znamená, že svět vypouští více emisí, než předpovídaly nejhorší scénáře Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), napsala agentura AP.
Volby do zastupitelstev krajů: Středočeský kraj
PRAHA (Ekolist) - V krajských volbách do Středočeského kraje kandiduje čtrnáct politických stran a koalic. Jedním z mála témat, na kterém se shodují všechny volební programy, je podpora veřejné dopravy, ideálně železniční a s jednotným tarifem pro celý kraj. Společným tématem je také špatný stav silnic, rychlodráha z centra Prahy do Kladna, vodovody a kanalizace nebo regulace výstavby satelitních městeček.
BBC: Vědci hledají plodiny odolné vůči změnám klimatu
LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Začal mezinárodní výzkum, jehož cílem je najít zemědělské plodiny odolné vůči klimatickým změnám. Projekt, který organizuje Global Crop Diversity Trust, má za úkol najít odolné odrůdy nejčastěji pěstovaných plodin, včetně kukuřice nebo rýže, píše internetové zpravodajství BBC.
Hlasování ve sněmovně: Po roce znovu debata o energetické koncepci státu
PRAHA (Ekolist) - Stejně jako v loňském roce, i letos navrhla skupina poslanců ČSSD vedená Milanem Urbanem změnu v zákoně o hospodaření energií, která by převedla schvalování státní energetické koncepce z vlády na Poslaneckou sněmovnu. Z jejich vystoupení před kolegy, k němuž došlo včera, pak vyplynulo, že jim jde zejména o co nejrychlejší postavení nových jaderných zdrojů v ČR. Stejně jako v loňském roce, i letos byli poslanci ČSSD přehlasováni.
Elektro-garáž má pomoci sběru odpadu
PRAHA (Ekolist) - Kolektivní systém Asekol, který organizuje zpětný odběr vysloužilé elektroniky a elektrických spotřebičů, představil svůj E-domek. Uzamykatelný přístřešek by měl pomoci sběrným dvorům ochránit odložené spotřebiče před nepříznivým počasím i nenechavýma rukama.
PlanetArk: OSN zahájilo program na ochranu světových pralesů
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - OSN zahájila program REDD, který má ochránit světové lesní porosty. Do fondu spravovaného OSN budou přispívat bohaté státy, které poskytnou finance chudým státům na ochranu lesů před kácením a také na výsadbu nových stromů, píše agentura Reuters.
Wikia Green – ekologická mutace Wikipedie
PRAHA (Ekolist) - Hledáte informace o životním prostředí a rady, jak vést „zelený“ život? Zadejte si do prohlížeče green.wikia.com.
Ekoznačka je proti Klase jen chudý příbuzný
PRAHA (Ekolist) - Celý příběh dvou ministerstvem životního prostředí (MŽP) garantovaných ekoznaček Ekologicky šetrný výrobek (EŠV) a Ekologicky šetrná služba (EŠS) se točí v kruhu. Pořádná propagace ekoznaček se nikdy neuskutečnila, protože na ni nebyly peníze. Firmy nemají o ekoznačky zájem, protože spotřebitelé je nevyhledávají. Spotřebitelé ekoznačky nevyhledávají, protože o nich nevědí. Možná by pomohla reklama, ale na tu nejsou peníze.
Jakubková: Víkendový zákaz nestačí, chci kamiony na železnici
PRAHA (Ekolist) - Čerstvě navržený celoroční zákaz jízd kamionů o víkendech nestačí k tomu, aby na českých silnicích jezdilo méně kamionů. Nákladní dopravu ze silnic na železnici by měla přesunout veřejná logistická centra, kde by se zboží překládalo z automobilů na vagóny. Podle poslankyně Věry Jakubkové (Strana zelených) sice budování překladišť slibuje vládní prohlášení i předvolební program Zelených, ministerstvo dopravy ani koalice v této věci nic nedělá. Proto chce poslankyně do konce září předložit vlastní návrh.
Hlasování ve sněmovně: Proti REACH jen prezident
PRAHA (Ekolist) - Poslaneckou sněmovnu čeká příští týden pokus o přehlasování prezidentského veta novely zákona o chemických látkách, která do českého práva zapracovává hned pět směrnic a čtyři nařízení EU. Nejznámější z nich je nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, tedy tzv. REACH. Novela téměř bez diskuse prošla Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Až u prezidenta předloha narazila - připadá mu chybná.
PlanetArk: Francie chce zavést piknikovou daň na neekologické nádobí
PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Francie chce zavést daň na používání jednorázového nádobí, které se nedá recyklovat. Lidé by díky tomu měli začít více používat ekologicky šetrné výrobky. Ministr životního prostředí chce, aby Francouzi více mysleli na přírodu i při nákupu celé řady jiných výrobků, včetně spotřební elektroniky, píše agentura Reuters.
BBC: Žížaly dokážou vyčistit půdu od jedovatých kovů
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vědci zjistili, že žížaly požírající kovy mohou pomoci rostlinám vyčistit kontaminovanou půdu. Výzkumníci z University of Reading přišli na to, že v kovech dochází k malým změnám, když projdou zažívacím traktem žížal. Díky tomu je pak pro rostliny jednodušší vyčistit půdu od potenciálně jedovatých kovů, píše internetové zpravodajství BBC.
BBC: Žížaly dokážou vyčistit půdu od jedovatých kovů
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vědci zjistili, že žížaly požírající kovy mohou pomoci rostlinám vyčistit kontaminovanou půdu. Výzkumníci z University of Reading přišli na to, že v kovech dochází k malým změnám, když projdou zažívacím traktem žížal. Díky tomu je pak pro rostliny jednodušší vyčistit půdu od potenciálně jedovatých kovů, píše internetové zpravodajství BBC.
|
Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
|
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)