|
titulní strana > co píší jiní
Litoměřice: Jenom dotace nestačí, lidi si obnovitelné zdroje potřebují osahat
2. dubna 2010 14:00
PRAHA (Ekolist) - V Horním Rakousku hojně využívají solární ohřev vody. Původně ale horaly ke sluneční energii přivedla energetická krize v sedmdesátých letech. Také v Litoměřicích se na slunce začali obracet ve chvíli, kdy hrozilo, že se kvůli zdražení plynu začnou lidé vracet k pálení hnědého uhlí. Klíčový ale v obou případech byl zájem místních lidí, kteří se nejdříve museli naučit novým technologiím důvěřovat, shodli se účastníci semináře Ochrana klimatu a účast veřejnosti.
WWF: Lidské zdraví je přímo spojeno se zdravím lesů
ČESKÉ BUDĚJOVICE/GLAND (Švýcarsko) (Ekolist) - Nepřímým důsledkem degradace životního prostředí je řada vážných lidských onemocnění. Přírodní a přírodě blízké životní prostředí naopak dokáže zdravotní stav pozitivně změnit. Tvrdí to studie Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund – WWF), kterou tato organizace zveřejnila těsně před letošním mezinárodním dnem lesnictví, jenž připadá na 21. března.
Zdobit vás můžou i šperky z elektroodpadu
PRAHA (Ekolist) - Manžetové knoflíčky vyrobené z telefonních tlačítek, náušnice ze základní počítačové desky, lampa sestavená z počítačových hard disků - šperky a bytové doplňky z elektroodpadu nejsou k mání už jen v gakeriích, zdobit mohou jakéhokoli milovníka recyklace. Originální výrobky lze získat například na internetových stránkách www.trashmade.cz, www.fler.cz nebo značka Weggart.
ČEZ postavil malou vodní elektrárnu. Otázkou je, zda jde o obnovitelný zdroj energie
PRAHA (Ekolist) - Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje spustí začátkem dubna malou vodní elektrárnu. Pozoruhodné na ní je, že místo využití energie přirozeného vodního toku bude využívat technologickou vodu, která slouží v komplexu mělnických elektráren Mělník I.-III. k chlazení. Z toho však pramení i otázka, zda jde vůbec o obnovitelný zdroj a zda ČEZ dosáhne na výhodnější výkupní cenu energie.
Daily Mail: Britští řidiči si připlatí na ekologické dani
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britští majitelé vozů se silně znečisťujícími motory si ode dneška pořádně připlatí. V nejhorší emisní třídě zaplatí silniční daň ve výši 950 liber, tedy zhruba 27 000 korun. Kvůli inflaci se ale daň zvedne téměř o polovinu i šesti miliónům dalších řidičů na ostrovních silnicích, píše Daily Mail.
ŠOK: Evropská komise zakázala žárovky kvůli nedostatku vakua
PRAHA (Ekolist) - Evropská komise v loňském roce zakázala prodej některých klasických žárovek. Zdůvodnila to tím, že kompaktní zářivky a jiná svítidla spotřebovávají méně elektrické energie, zatímco žárovka je co se týče elektřiny nenasytný žrout. Redakci Ekolistu.cz se podařil vypátrat, že pravý důvod zákazu žárovek je jiný: nedostatek vakua.
Guardian: Ropuchy poznají příchod zemětřesení
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Ropuchy jsou schopny odhalit blížící se zemětřesení, tvrdí vědci. V průběhu staletí byly podobné výroky vyneseny i nad jinými zvířaty. Velmi podivně se před zemětřesením totiž chovají prý i psi, krysy, hadi i kuřata, píše server Guardian.
Jak bude vypadat CHKO Soutok?
BŘECLAVSKO (Ekolist) - Plánované vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti Soutok bylo už jednou zablokováno nesouhlasným postojem především dotčených obcí. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) však na vyhlášení dále trvá a o bohulibosti svého záměru hodlá přesvědčit i veřejnost. Proto mimo jiné zvolilo v ČR zatím nepříliš častý postup – návrh plánu péče o CHKO zveřejnilo ještě před jejím samotným vyhlášením. Co v něm navrhuje?
Zelené počítače - s ekoznačkou, nebo bez
PRAHA (Ekolist) - Na českém trhu se na začátku roku objevily další notebooky honosící se unijní ekoznačkou Květina a certifikátem Ekologicky šetrný výrobek. V oboru výpočetní techniky sice nejsou uvedené ekoznačky nijak rozšířené, ale svou ohleduplnost k životnímu prostředí inzeruje leckterý výrobce.
V Praze se od dubna do srpna v blízkosti hnízd rorýsů zastaví zateplovací práce
PRAHA (Ekolist) - Praha nově zavedla nařízení, kterým bude chráněn rorýs obecný během doby jeho hnízdění. Pro stavební firmy a majitele domů to může znamenat velkou nepříjemnost. Pokud v zateplovaném domě sídlí rorýsi, pak od 20. dubna do 10. srpna se musí zastavit všechny práce, které probíhají 6 metrů od horní části fasády. Bez výjimky.
Independent: Britové se na plážích sluní mezi odpadky
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Celkové množství odpadků na plážích Velké Británie v loňském roce kleslo o 16 % oproti roku 2008, informuje Společnost pro ochranu moří (MCS), která pořádá každoroční sběr odpadků. Přesto je ale ochranářská společnost znepokojena pokračujícími problémy s plastovým odpadem, který se týká většiny pláží britského ostrova a zasahuje do života volně žijících zvířat, uvedl server Independent.
Ze zateplování paneláků je rorýsům pěkně horko
PRAHA (Ekolist) - Stát poskytuje dotace na zateplování domů. Tato veskrze přínosná věc má ale i odvrácenou stránku. Kvůli masivnímu zateplování domů zanikají hnízdiště chráněných rorýsů a netopýrů. Přitom technická opatření pro zachování hnízdišť či jejich náhradu jsou levná a lze je hradit z některých dotací. Ornitologové odhadují, že jen každý desátý dům se podaří zateplit tak, aby hnízdiště rorýsů nezanikla.
Při zateplování domů a opravách půd myslete i na netopýry, radí ČESON
PRAHA (Ekolist) - České republice žije 26 druhů netopýrů a vrápenců, z toho 17 druhů je po určitou část svého života vázána na lidské stavby, osm druhů pak přímo na panelové domy. "Plošné zateplování panelových domů a opravy půd domů se tak týkají i netopýrů," říká Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).
Reuters: Nová studie doporučuje změny v evropské politice biopaliv
PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Zdá se, že Evropská unie přehodnotí svoji současnou politiku ohledně motorových biopaliv. Podle nové studie by totiž více než 5,6 procenta biopaliv v palivech mohlo životnímu prostředí spíše uškodit. Informaci přenesla agentura Reuters.
Studie: Samovolná obnova opuštěných vápencových lomů svědčí ohroženým druhům víc než nákladné rekultivace
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Místa po těžbě ponechaná spontánnímu vývoji se co do druhové bohatosti neliší od míst, která byla technicky zrekultivována. Na rozdíl od technických rekultivací ovšem podstatně víc přejí ohroženým druhům. Takový je závěr studie českých vědců pod vedením Roberta Tropka z Entomologického ústavu Biologického centra AVČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kterou v únoru publikoval odborný časopis Journal of Applied Ecology. Podle autorů je jejich studie silným argumentem pro to, aby při revitalizaci území postižených těžbou byla samovolná obnova využívána v daleko větší míře než dosud.
Česko hledá ekosong
PRAHA (Ekolist) - Již druhé kolo Ekohitparády Top 25 vyhlásil časopis Sedmá Generace, vydávaný Hnutím Duha. „Některé z písní možná vyznívají lehce trapně, jiné jsou navýsost dojemné,“ upozorňuje koordinátor Sedmé generace Vít Kouřil, který vytřídil 25 písní s ekologickou tematikou a na hlasujících je teď vybrat tu nejvtipnější, nejdojemnější nebo třeba nejhrůzyplnější. Každý podle svého vkusu.
Respekt: Jak to chodí na biojatkách?
PRAHA (Ecomonitor) - Ekozemědělec Josef Sklenář z biofarmy Sasov nedávno otevřel biojatka, kde jsou porážena prasata a krávy. Jak vypadají poslední chvilky zvířat, jejichž život má skončit v souladu s pravidly ekologického zemědělství? Napovědět může krátká videoreportáž časopisu Respekt.
Burza PVEX: Vydražte si svou fotovoltaickou elektrárnu
PRAHA (Ekolist) - V Česku vznikne elektronická on-line burza fotovoltaických elektráren a projektů. „První dražba by se měla uskutečnit do začátku léta,“ říká Michal Pop ze společnosti B.I.D. services, která spolu se společností Enviros projekt burzy realizuje.
Guardian: Největší světová města se sbíhají do 'megaregionů'
PRAHA (Ecomonitor) - Trend tzv. nekonečných měst by mohl významně ovlivnit obyvatelstvo a jeho bohatství v příštích 50 letech, píše server Guardian. Světově největší města svým slučováním vytvářejí tzv. megaregiony, které se mohou protáhnout až do stovky kilometrů ve všech zemích. A podle zprávy OSN mohou být domovem až pro milióny lidí.
NYT: Francie odvolala své plány na uhlíkovou daň
PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Po měsících politického vyjednávání francouzská vláda oznámila, že opouští svůj plán na zavedení uhlíkové daně. Ten přitom představoval základní kámen ekologické politiky prezidenta Nicolase Sarkozyho, píše deník The New York Times.
NYT: Francie odvolala své plány na uhlíkovou daň
PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Po měsících politického vyjednávání francouzská vláda oznámila, že opouští svůj plán na zavedení uhlíkové daně. Ten přitom představoval základní kámen ekologické politiky prezidenta Nicolase Sarkozyho, píše deník The New York Times.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)