|
titulní strana > co píší jiní
The Economic Times: Dohoda navazující na Kjóto by měla omezit další druhy skleníkových plynů
28. srpna 2008 06:31
PRAHA/ACCRA (Ecomonitor) - Nové druhy skleníkových plynů by se měly dostat na seznam emisí, které se mají snižovat podle mezinárodních dohod o boji proti změnám klimatu. Látky, které vznikají jako vedlejší efekt výroby televizorů s plochou obrazovkou nebo v některých chladicích zařízeních, zatím představují jen 0,3 % průmyslových emisí vypouštěných bohatými zeměmi. Ale jejich objem stále roste, píše deník The Economic Times.
Vítejte na Zemi, láká studenty CENIA
PRAHA (Ekolist) - Chcete se dozvědět, jak se měnila krajina v průběhu věku, jak je možné ji chránit, nebo jak ji kořistnicky využívat? Chcete si vyzkoušet v roli inspektora ČIŽP ochranu vodních toků? Pak Vítejte na Zemi. Pod tímto názvem dnes představila agentura CENIA novou výukovou pomůcku pro školy, která by měla dětem zpřístupnit každoročně shromažďovaná data o stavu životního prostředí v České republice.
AFP: Nová přírodní rezervace v Pas-de-Calais je přístupná i handicapovaným
PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Nová národní přírodní rezervace u jezera Romelaëre v oblasti Pas-de-Calais je nyní uzpůsobena pro návštěvy handicapovaných osob. Tajemnice sdružení Ekologie a solidarita Nathalie Kosciusková-Morizetová a Valérie Létardová slavnostně otevřely rezervaci, která je modelem pro uplatnění "zelené solidarity", píše server Environnement Orange.
Arnika: nekupujte dětem školní pomůcky z PVC
PRAHA (Ekolist) - Občanské sdružení Arnika nechalo otestovat 8 náhodně vybraných pomůcek pro školáky – ořezávátko, gumu, obal na pastelky, obal na žákovskou knížku, desky na abecedu a tři penály. Všechny měly společné to, že byly z PVC (polyvinylchloridu). Arnika zjistila, že všechny obsahují nebezpečná změkčovadla, tzv. ftaláty.
RIA Novosti: Bouře nedovolila ponorkám Mir prozkoumat ropné oblasti v Bajkalu
PRAHA/NOVOSIBIRSK (Ecomonitor) - Bouře a půlmetrové vlny zabránily zatím ruským ponorkám Mir-1 a Mir-2 v expedici u bajkalského mysu Tolstyj, kde vědci v minulosti zaznamenali ropu. Agentuře RIA Novosti to řekl ředitel Limnologického institutu sibiřského oddělení Ruské akademie věd Michail Gračev.
Jerusalem Post: Izraelští a američtí vědci vytvořili analytický model vlivu sazí na klima
PRAHA/JERUZALÉM (Ecomonitor) - Saze z lesních požárů a levných průmyslových paliv, stejně jako z nedokonalého hoření uhlovodíků, nutně nezpůsobují globální ochlazování, jak si vědci dosud mysleli. Za určitých podmínek mohou naopak podporovat oteplování prostředí, napsal deník Jerusalem Post.
Která rostlina se stane Národní ohroženou rostlinou ČR?
HARRACHOV (Ekolist) - Milovníci rostlin se rozhodli upozornit na neradostnou situaci svých planě rostoucích oblíbenců. Jak říkají, politici i další veřejnost jim věnují méně pozornosti než třeba pandám, velrybám nebo ptákům. Mezinárodní organizace Planta Europa proto vyhlásila anketu o ohroženou rostlinu, která nejlépe vystihuje danou evropskou zemi nebo region. O tom, která rostlina se stane Národní ohroženou rostlinou České republiky, se rozhoduje právě teď.
Guardian: Zelená energie je módní zlatou horečkou
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Investoři v poslední době vkládají čím dál víc peněz do alternativních zdrojů - orientují se zejména na čistá paliva.
Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se stala součástí Programu Česká kvalita
PRAHA (Ekolist) - Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se právě stala součástí osmnácti členné rodiny certifikátů a značek, které sdružuje Program Česká kvalita. Přidala se tak ke svému staršímu sourozenci, Ekologicky šetrnému výrobku, který byl do programu přijat před šesti lety.
Hlasování ve sněmovně: Zákon o ekologické újmě - poslanci ODS při hlasování obrátili o 180 stupňů
PRAHA (Ekolist) - 17. srpna vstoupil v platnost zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. Jaké nové povinnosti zavádí do českého právního řádu? A jak probíhalo jeho projednávání v Parlamentu ČR?
AFP: Gigantické tasmánské klokany vyhubil člověk, ne změna klimatu
PRAHA/SYDNEY (Ecomonitor) - Člověk, nikoliv klima, způsobil vyhubení gigantických klokanů a dalších prehistorických vačnatců obývajících Tasmánii - ostrov ležící u jižního pobřeží Austrálie. Tvrdí to nová studie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, o níž informovala agentura AFP.
Tomáš Maršík: Zima ve srubu na Aljašce
PRAHA/FAIRBANKS (Aljaška) (Ekolist) - "Odmala jsem si pohrával s myšlenkou, co nám vlastně civilizační vymoženosti přinášejí. Uvědomoval jsem si, že díky nim leccos získáváme, zároveň mi ale bylo jasné, že mají i záporné důsledky. Chtěl jsem si tedy na vlastní kůži vyzkoušet, co získáváme a co ztrácíme. Nejlepším způsobem, jak to provést, bylo odříznout se na určitý čas co nejvíc od civilizačních vymožeností." O svých pobytech v civilizací prakticky nedotčené divočině vypravuje vědec, aktivista a horolezec Tomáš Maršík.
České "pralesy" - v ČR vzniká síť bezzásahových lesů
HARRACHOV (Ekolist) - Když se v současné České republice někoho zeptáte na lesy ponechané samovolnému vývoji, většinou mu na mysli vytane spor o těžbu v Šumavském národním parku. Bezzásahových lesů je na našem území ale mnohem víc - po celé republice dokonce vzniká jejich síť, která by měla nejen uchovat přírodní hodnoty, ale hlavně sloužit k výzkumu a zlepšení ochranářských i hospodářských postupů v ostatních lesích. Přes to všechno ale zůstává zastoupení "pralesů" mezi ostatními českými hvozdy zcela mizivé.
Terra Daily: Předek dnešních lidí se zřejmě s neandrtálcem nekřížil
PRAHA/LIPSKO (Ecomonitor) - Studie, o níž informuje srpnové vydání časopisu Cell, přináší kompletní popis mitochondriálního genomu získaného z kosti neandrtálce staré 38 tisíc let. Podle vědců se mitochondrie neandrtálce od mitochondrie dnešního člověka liší natolik, že úvahy o možném křížení obou druhů hominidů na konci doby ledové se zdají nepodložené, napsal server Terra Daily.
Independent: Británie chystá stavbu patnácti ekoměst
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Na konci června uzavřela britská vláda soutěž na návrh patnácti ekologických měst, která by měla vzniknout na území Velké Británie do roku 2020. Rozhodnutí vlády se neobešlo bez protestů a demonstrací před parlamentem.
Kolektivním systémům se daří vybírat více elektroodpadu
PRAHA (Ekolist) - Množství elektrických zařízení odevzdaných k recyklaci stále stoupá. Tři největší systémy zpětného odběru ohlásily, že letos se jen jim podaří vybrat přes tři kilogramy odpadů na obyvatele. Do konce roku se tak zřejmě podaří naplnit požadovanou kvótu čtyř kilogramů, ke které se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.
MIT News: Důležitý objev může nastartovat revoluci v solární energetice
PRAHA/CAMBRIDGE (MASSACHUSETTS) (Ecomonitor) - Vědcům z Massachusetts Institute of Technology (MIT) se patrně povedl objev, který by mohl změnit sluneční energii z marginálního zdroje v jeden ze zdrojů klíčově důležitých. Údajně se jim podařilo překonat bariéru bránící skladování sluneční energie pro použití v době, kdy slunce nesvítí. Informoval o tom server MIT News.
PlanetArk: Kjótský protokol stojí v Rusku již tři roky na startu
PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Rusko dosud neschválilo jediný projekt na snížení emisí skleníkových plynů v rámci Kjótského protokolu. Důvodem je prý vyjasňování kompetencí mezi jednotlivými vládními úřady pod taktovkou premiéra země Vladimira Putina. Podle agentury Reuters to tvrdí Oleg Plužnikov, vysoký ruský úředník odpovědný za kjótské schéma.
Independent: Nosorožci jsou zpět! Soukromníci je zachraňují před vyhynutím
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Deník The Independent přinesl na konci června zprávu o úspěchu plánu, který dovoluje soukromým majitelům půdy vlastnit a chovat divoké nosorožce. Průkopnický projekt pomohl navrátit jedno z nejmajestátnějších zvířat Afriky až ze samého pokraje vyhubení.
BBC: Brazílie zakládá fond na ochranu Amazonie
PRAHA/BRASÍLIA (Ecomonitor) - Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva oznámil založení mezinárodního fondu na ochranu amazonských deštných pralesů. Peníze z fondu by také měli pomoci ve snaze odvrátit klimatické změny, pomoci místním lidem najít jinou obživou něž mýcení lesů a podpořit ochranu přírody a trvale udržitelný způsob hospodaření s lesy. Brazílie bude shánět příspěvky především v zahraničí a doufá, že do roku 2021 se jí podaří shromáždit 21 miliard dolarů, píše internetové zpravodajství BBC.
BBC: Brazílie zakládá fond na ochranu Amazonie
PRAHA/BRASÍLIA (Ecomonitor) - Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva oznámil založení mezinárodního fondu na ochranu amazonských deštných pralesů. Peníze z fondu by také měli pomoci ve snaze odvrátit klimatické změny, pomoci místním lidem najít jinou obživou něž mýcení lesů a podpořit ochranu přírody a trvale udržitelný způsob hospodaření s lesy. Brazílie bude shánět příspěvky především v zahraničí a doufá, že do roku 2021 se jí podaří shromáždit 21 miliard dolarů, píše internetové zpravodajství BBC.
|
Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
|
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)