|
titulní strana > co píší jiní
MŽP chce úbytek zemědělské půdy zastavit vyššími poplatky
9. března 2010 12:43
PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Jan Dusík chce přesvědčit poslance, aby na program dnešní schůze zařadili novelu zákona o zemědělském půdním fondu. Ta chce navýšit poplatky za vynětí půdy ze zemědělského fondu. Ty se totiž od roku 1991 nezvýšily. Návrh novely zákona leží v poslanecké sněmovně od podzimu roku 2008, aniž by o něm poslanci rozhodli.
SciDev.Net: Výzkum tropických nemocí je zanedbávaný
PRAHA (Ecomonitor) - Výzkum tropických nemocí je silně zanedbaný, míní někteří vědci. Mezeru ohledně inovací v této oblasti by mohly pomoci zacelit výzkumné univerzity ve Spojených státech, tvrdí Sandeep S. Kishore s kolegy. Informuje o tom SciDev.Net.
Seriál Kapitolky o havěti nám ukáže život hmyzu
PRAHA (Ekolist) - Chcete se dozvědět, zda vosy zimu přežijí nebo zahynou? A kdo vyhraje v zápase sršně a motýla? Odpovědi se můžete dozvědět v novém dokumentárním cyklu desetidílném seriálu Kapitolky o havěti, jehož první díl odvysílá Česká televize 31. března 2010. Cyklus dokumentů o životě členovců byl natočen ve spolupráci s Akademií věd České republiky (AV ČR).
Guardian: Britské firmy zasílají domácnostem spořivé zářivky, které nikdo nechce
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Celkem již dvě stě dvacet čtyři miliony úsporných zářivek se dostalo do britských domácností. Podle deníku Guardian ale většina těchto "úsporek" leží nepoužita v šuplících. Přitom energetické firmy dostaly od vlády dotaci ve výši tři miliard liber, která měla pomoci snížit spotřebu elektřiny.
Vídeňská odpadová revoluce: Jeden kontejner pro plasty, kovy i kartony
VÍDEŇ (Ekolist) - Jednodušší, efektivnější, pohodlnější. Tak Vídeň prezentuje sloučení kontejnerů na plasty, nápojové kartony a kovy, které nyní patří do jednotných žlutozelených nádob. Ekologičtější bude i svoz. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
Jeden svět 2010 přináší Zelené výzvy
PRAHA (Ekolist) - Automobilová doprava, dopady globálních změn klimatu, problémy s odpadem, těmito a dalšími tématy se zabývají dokumentární filmy o životním prostředím, které v Praze uvede ve dnech 10. – 18. března 2010 mezinárodní festivalu Jeden svět. Letos jim patří sekce Zelené výzvy.
PlanetArk: EU zvažuje, zda neomezit podíl biopaliv kvůli škodám v Asii a Jižní Americe
PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Podíl biodieselu a dalších zelených paliv by se mohl snížit na méně než dosud požadovaných 10 % celkové spotřeby pohonných látek v roce 2020. Řada studií totiž ukazuje, že snaha nahradit z deseti procent tradiční fosilní paliva pohonnými látkami z obnovitelných zdrojů přináší negativní dopady na životní prostředí, píše agentura Reuters.
CBS: Podle kanadských vědců patří bizoni do přírody a ne jen do hamburgrů
CALGARY/PRAHA (Ecomonitor) - Návrat bizonů do volné přírody v Kanadě závisí na dostatku volného prostoru a také na zájmu veřejnosti, tvrdí studie univerzity v Calgary. Pokud se to prý nepodaří během následujících deseti až dvaceti let, budou lidé bizony americké vnímat jen jako symbol minulosti nebo náplň do hamburgerů, píše CBS News.
Václav Vašků: Černobyl, má láska
PRAHA (Ekolist) - V noci z pátku na sobotu 26. dubna 1986 vybuchla černobylská jaderná elektrárna. O řadu let později se tato událost stala jedním z hlavních témat významného českého fotografa Václava Vašků. Nebezpečnou oblast navštívil již devětkrát a v dubnu se chystá vyrazit znovu. V pondělí 1. března o tom vyprávěl v Leica Gallery Praha.
Green Prophet: Proč jsou zvířata malá či velká? I kvůli klimatu
LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Co způsobuje, že jsou zvířata malého či velkého vzrůstu? Částečně může jít o důsledek klimatických změn. Je možné, že se jedná o reakce na rychle rostoucí teploty v důsledku globálních klimatických změn. Myslí si to profesor Yoram Jom Tov z university v Tel-Avivu, který měřil měnící se velikosti těl ptáků a zvířat v oblastech, kde jsou klimatické změny nejextrémnější. Informaci přinesl server Green Prophet.
Příliš horliví zachránci divoké zvěře přírodě škodí, říkají ochránci přírody
PRAHA (Ekolist) - Zvěři škodí pytláci, traviči, ale také příliš horlivý občané „zachraňovači“. Ochránci přírody upozorňují, že není potřeba zachraňovat každé zvířecí mládě, které je samo.
Reuters: Unilever zastaví nákup palmového oleje z indonéských plantáží
KUALA LUMPUR (Ecomonitor) - Společnost Unilever nechce dále nakupovat palmový olej z indonéské plantáže Duta Palma. Důvodem jsou obavy z ničení deštných pralesů, informuje Reuters.
Ozvěny dne: Debata o (ne)smysluplnosti ekologických dotací
PRAHA (Ecomonitor) - Dotace na snižování emisí CO2 jsou podle Miroslava Zajíčka z Vysoké školy ekonomické vyhozené peníze a příliš drahá legrace. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha je správné, že chce stát snížit výkupní cenu z fotovoltaických elektráren, ale dotace z programu Zelená úsporám hájí. Investice na zateplení domu jsou prý tak veliké, že na ně běžná domácnost nemá a potřebuje pomoc státu. Miroslav Zajíček byl včera spolu s Vojtěchem Koteckým hosty pořadu Ozvěny dne rozhlasové stanice Radiožurnál.
O ekologické výchově s láskou
HORKA NAD MORAVOU (Ekolist) - Michal Medek, člověk dlouhodobě působící v environmentálním vzdělávání, se společně se svými studenty na Masarykově univerzitě zamýšlí nad kvalitou programů o přírodě pro školní děti. Nedávno jsme s ním vedli řeč o penězích jdoucích ze státních prostředků do vzdělávání o ekologické problematice. Poprvé v historii byly finance do této oblasti veřejně zpochybněny. Posteskli jsme si společně, jak jinak. Nakonec mi Michal řekl: „V něčem pravdu mají - bude potřeba jasněji dokazovat jaký mají environmentálně vzdělávací programy pro školy smysl a jak naplňují své cíle“.
BBC: Kalifornské sekvoje trpí kvůli ubývání mlhy
PRAHA/BERKLEY (Ecomonitor) - Vědci v Kalifornii tvrdí, že kvůli méně častým mlhám na pobřežní můžou trpět zdejší světoznámé sekvoje. Ve studii publikované v Proceedings of the National Academy of Sciences píší, že mlhy za posledních sto let podstatně ubylo. Zkoumané záznamy pocházejí z databáze US National Climatic Data Centre, píše online zpravodajství BBC.
Novela vyhlášky o kácení "může znemožnit správu bezlesých lokalit"
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí ohlásilo na březen přijetí novely vyhlášky, kterou se určují podmínky kácení stromů mimo les. Podle krajinného ekologa Martina Hanouska by návrh novely tak, jak byl v únoru zveřejněn, znemožnil správu lokalit v tzv. Územním systému ekologické stability nebo významných krajinných prvků. Ministerstvo na konečném znění vyhlášky ještě pracuje.
Fotovoltaika je pro přenosovu soustavu problém, říká ČEPS. Podle Dusíka je problém, že ČEPS zaspal
PRAHA (Ekolist) - Společnost ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu elektrické energie v ČR, nechce, aby se připojovaly nové fotovoltaické a větrné elektrárny. Minulý týden proto požádala distribuční firmy, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení do sítě. Podle ČEPS hrozí, že by budoucí obrovské množství zdrojů ohrozilo bezpečnost přenosové soustavy. Podle ministra životního prostředí ale distribuční firmy jen zaspaly něco, na co měly šest let. Navíc prý jde o "humbuk", který má zakrýt budoucí problémy se zálohováním nových reaktorů v Temelíně.
Zelená úsporám: Proinvestována první miliarda, žádostí jsou stovky denně
PRAHA (Ekolist) - Program Zelená úsporám podle ministerstva životního prostředí překonal počáteční pomalý rozjezd a nyní jede na plný plyn. Minulý týden byl podán projekt, díky kterému se v rámci programu proinvestovala první miliarda. V posledních dnech je podáváno 130 žádostí denně. „Zhruba 17 miliard korun, které jsou aktuálně v rámci programu k dispozici, se zřejmě podaří vyčerpat ještě před koncem programu v roce 2012,“ věří ministr životního prostředí Jan Dusík.
Hnutí Duha: Kvůli teplu nepotřebujeme prolomit limity těžby ani dovážet plyn
PRAHA (Ekolist) - Česká republika je schopná vytápět domácnosti, kanceláře i průmyslové provozy, aniž by bylo nutné prolomit limity těžby uhlí v severních Čechách, tvrdí studie Hnutí Duha. Musí se ale změnit „fatální závislost“ českého teplárenství na fosilních palivech. To se má podařit díky úsporným budovám, šetrnému způsobu vytápění a využití obnovitelných zdrojů, především biomasy nebo slunečního záření.
Reuters: Další chyba ve zprávě klimatického panelu
PRAHA/OSLO (Ecomonitor) - Panel klimatologů pod hlavičkou OSN připustil přehnaná tvrzení ohledně části území Nizozemí, která mají být pod úrovní hladiny moře, píše Reuters.
Reuters: Další chyba ve zprávě klimatického panelu
PRAHA/OSLO (Ecomonitor) - Panel klimatologů pod hlavičkou OSN připustil přehnaná tvrzení ohledně části území Nizozemí, která mají být pod úrovní hladiny moře, píše Reuters.
|
Další články:
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)