|
titulní strana > co píší jiní
Guardian: Některá potravinářská barviva a konzervanty zhoršují u dětí hyperaktivitu
7. září 2007 08:20
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Rodiče by měli sledovat, zda nápoje, sladkosti a koláče, které dávají dětem, neobsahují některá umělá aditiva. Byla zveřejněna první studie potvrzující, že některé přísady v jídle souvisejí s hyperaktivitou a dalšími problémy s chováním, napsal deník Guardian.
Aktuálně.cz: Bursík nechce obchvat přes Suchdol a dálnici přes Posázaví
PRAHA (EkoList) - Ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených) nesouhlasí s harmonogramem pro stavbu dálnic na příštích sedm let, který kolegům ve vládě rozeslal ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). V rozhovoru pro Aktuálně.cz Bursík řekl, že je proti tomu, aby část pražského okruhu vedla přes Suchdol. Dále se vyjádřil k plánované trase dálnice D3, silnici R35 a k dálnici, která má propojit Brno s Rakouskem.
Čekání na zákon o veřejné dopravě
PRAHA (EkoList) - Individuální automobilová doprava silně zatěžuje životní prostředí a zejména ve městech představuje velký problém. Hromadná doprava naproti tomu dokáže rychle přepravit velké množství lidí, brzdí ji ale nedostatek investic i zastaralý vozový park. Zlepšit konkurenceschopnost veřejné dopravy měl nový zákon o veřejné dopravě. Jeho příprava se ale prodlužuje, takže zákon bude na příjezdu do české legislativy opožděn zřejmě o celý rok.
PlanetArk: Holandsko staví obrovské větrníky daleko v moři
PRAHA/IJMUIDEN (EcoMonitor) - V hustě zalidněném Nizozemsku není nouze o vítr, ale o místo. A navíc oproti malým nizozemským domkům a zahradám jsou větrné farmy obrovské. Nová holandská větrná farma proto vzniká daleko v moři a na obzoru bude sotva viditelná, napsala agentura Reuters. Vizuální dopad 60 turbín se tak redukuje v podstatě na nulu, zatímco užitek z větru je naopak větší.
Co dělat, když soused brousí eternitové desky s azbestem?
PRAHA (EkoList) - Je neděle odpoledne, venku je krásně, pohodu ruší jen soused, který obrušuje eternitovou střechu svého domu. Vždyť eternit obsahuje azbest! napadne vás a začnete přemýšlet, jak souseda zastavit. Je ale neděle, obecní úřad je zavřený a soused odmítá přestat. Co teď dělat?
BBC: Ekologické daně vydělávají britské vládě miliardy liber
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vláda ve Velké Británii vydělává miliardy liber na ekologických daních, přitom ke zmenšení ekologické stopy země jich potřebuje podstatně méně, tvrdí Aliance daňových poplatníků (TA). Podle ní způsobilo v roce 2005 vypouštění škodlivých látek do prostředí škody za 11,7 miliardy liber, vláda však prý na ekodaních vybrala 21,9 miliardy, píše internetové zpravodajství BBC.
Cyklisté, z lesa ven!
PRAHA (EkoList) - Čas od času rozčeří hladinu mediálních vod dlouholetý spor o to, kde všude mají cyklisté právo jezdit. S rozšířením a rostoucí oblibou terénních kol se cyklisté dostanou téměř všude a na mnoha místech z nejrůznějších důvodů leckomu vadí. Další epizodu sporu odstartovala letos v létě novela slovenského lesního zákona, která od 1. září značně omezila pohyb cyklistů a jezdců na koních po lesních cestách. Podobné restriktivní opatření přitom není v nejbližších letech vyloučeno ani v České republice.
Swissinfo: Švýcaři staví bytový dům vytápěný pouze sluncem
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Švýcarská firma staví první bytový dům, který bude vytápěný výhradně solární energií. Osmi bytovým jednotkám budou dodávat teplo střešní solární panely o rozloze 276 metrů čtverečných napojené na obří cisternu s vodou, napsal server Swissinfo.
Začíná měsíc biopotravin
PRAHA (EkoList) - Letos již potřetí patří měsíc září propagaci biopotravin. Ty se v posledních letech na českém trhu velmi rychle rozšířily a objem prodeje narůstá o desítky procent každý rok. Zájem je navíc tak velký, že ho nestačí pokrýt čeští výrobci a tak se biopotraviny stále zhruba z padesáti procent dovážejí ze zahraničí.
Independent: Vyšší koncentrace CO2 ve vzduchu může zvýšit riziko povodní
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře bude mít za následek zvýšení hladin řek a větší riziko letních záplav, protože rostliny budou mít sníženou schopnost vstřebávat dešťovou vodu ze zamokřené půdy. Informuje o tom deník Independent na základě zjištění britského Meteorologického úřadu.
BBC: EU prodlužuje celní přirážku na úsporné žárovky z Číny
PRAHA/BRUSEL (EcoMonitor) - Evropská komise rozhodla prodloužit celní přirážku na dovážené úsporné žárovky vyráběné v Číně o dalších dvanáct měsíců. Toto rozhodnutí bylo přijato navzdory tomu, že o prodlužení cla žádal pouze jediný evropský výrobce ekologických žárovek, německý koncern Osram, píše internetové zpravodajství BBC.
Po městě jinak než autem? Nechceme drahá, ale chytrá řešení, tvrdí Auto*mat
PRAHA (EkoList) - Ulice a náměstí plné aut, nedůstojně dlouhé čekací doby na přechodech pro chodce, nebezpečná místa pro cyklisty. To je smutná realita hlavního města, ačkoli se pražský magistrát neustále chlubí tím, jak cyklistickou dopravu podporuje. Proto dnes projekt Auto*mat představil iniciativu Pět bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům.
Gandalovič s Bursíkem chtějí vyvlastňovat kvůli ochraně před povodněmi
PRAHA (EkoList) - Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) se včera na jednání vlády pokusil prosadit novelu vodního zákona, která by umožnila zabírání soukromého majetku pro výstavbu veřejně prospěšných prací na ochranu před povodněmi. Stavět by se mohlo ještě dřív, než by vlastník pozemku dostal náhradu. Spolupředkladatel návrhu, ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), takový způsob vyvlastnění odmítá, protože nezaručuje dostatečnou právní ochranu vlastníka. Myšlenkám na vyvlastňování se ale nebrání ani jeho ministerstvo. Vláda včera projednávání novely na dva měsíce přerušila.
PlanetArk: Německo má plán boje proti klimatickým změnám
PRAHA/FRANKFURT (EcoMonitor) - Vládní plán, který má z Německa udělat světovou jedničku v boji s globálním oteplováním, musí ještě získat podporu od zdráhajícího se ministra financí. Třicetibodový dokument apelující na domácnosti a průmysl, aby změnily spotřební zvyklosti, může vstoupit v platnost až pod příští vládou. Ta má být zvolena na konci roku 2009, napsala agentura Reuters.
Prima: V prodejně Tesco týrali ryby
PRAHA/DĚČÍN (EcoMonitor) - V děčínském supermarketu týrali prodávané ryby. Kapři byli potlučení, někteří z nich měli zahnívající tržné rány a plíseň kolem tlamy a byli umístěni v kádích se špinavou vodou, informovala v pondělí televize Prima.
Guardian: Za padesát let už nebudou dopravní zácpy, předpovídají vědci
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Jak asi bude vypadat doprava v budoucnu? Lidé budou "očipováni", proto je bude možné nepřetržitě monitorovat, a skoro všechny způsoby dopravy budou řízeny počítačem. O pozoruhodné studii dvou novozélandských vědců informuje deník Guardian.
MSNBC: Americká vláda prohrála soud o zveřejňování zpráv týkajících se klimatických změn
PRAHA/SAN FRANCISCO (EcoMonitor) - Federální soudkyně nařizuje Bushově vládě vydat dvě vědecké studie o klimatických změnách. Vládu zažalovala skupina ochránců životního prostředí a vědců kvůli zastavení prací na výzkumu dopadů klimatických změn na USA, píše internetové zpravodajství MSNBC.
PlanetArk: Infekční choroby se šíří rychleji než kdy dřív
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Infekční choroby se objevují a následně šíří po celém světě mnohem rychleji než dříve a je stále obtížnější je léčit. S odvoláním na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom informuje agentura Reuters.
Guardian: Větrné elektrárny by se mohly přestěhovat do měst
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Větrné elektrárny by se mohly začít více objevovat v městských oblastech. Energetické firmy by tak mohly vyřešit odpor, který jejich turbíny vyvolávají, když prosazují plány na výstavbu větrných farem ve volné krajině, píše britský deník Guardian.
National Geographic: "Sopečná léčba" by klimatu mohla spíše uškodit
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Kontroverzní teorie boje s globálním oteplováním - napodobování vulkanické činnosti a vypouštění sírových částeček do atmosféry - by mohla spíše uškodit než pomoci, zjistila podle National Geographic nová studie.
National Geographic: "Sopečná léčba" by klimatu mohla spíše uškodit
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Kontroverzní teorie boje s globálním oteplováním - napodobování vulkanické činnosti a vypouštění sírových částeček do atmosféry - by mohla spíše uškodit než pomoci, zjistila podle National Geographic nová studie.
|
Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
|
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)