|
titulní strana > co píší jiní
Guardian: Financování výzkumu včel se musí navýšit, upozorňují britští poslanci
15. července 2009 10:28
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Zemědělství by mohlo přijít až o 200 milionů liber kvůli alarmujícímu poklesu včelí populace, říká komise Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Vláda musí financovat další výzkum kvůli značnému úbytku včel, uvedli poslanci. Informuje o tom deník Guardian.
DiscoveryNews: Plot na americko-mexické hranici zabrání migraci zvířat
PRAHA/LOS ANGELES (Ecomonitor) - Spíše než stát v cestě lidem, bude plot na americko-mexické hranici znemožňovat migraci zvířat. Nová studie, která se zaměřila hlavně na pouštní ovci tlustorohou a kulíška západního, tvrdí, že jejich již tak řídké populace se kvůli plotu pravděpodobně ocitnou v ohrožení, napsal server DiscoveryNews. Studie byla nedávno publikovaná v časopise Conservation Biology.
Na potíže s kamiony lze upozornit v soutěži
PRAHA (Ekolist) - Dopravní federace pořádá soutěž - To je on – kamion. Podle organizátorů má soutěž upozornit na neutěšený stav na českých silnicích a přispět tak k aktivitám požadujícím zásadní vylepšení mýtného systému a zlepšení kvality života v obcích. Silniční nákladní doprava zřejmě v příštích 10 letech vzroste až o 40 %, uvádí Dopravní federace.
BBC: Útoky na nosorožce jsou nejhorší za posledních patnáct let
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Nelegální lov nosorožců vzrostl nejvíce za posledních patnáct let, varuje WWF. Podle něj je důvodem vysoká poptávka po tradiční medicíně v asijských zemích. Ochránci přírody tvrdí, že v poslední době se počet zabitých nosorožců v oblasti jižní Afriky zvýšil až čtyřnásobně, píše internetové zpravodajství BBC.
Harvey Locke: Myšlenka divočiny pochází z Evropy, nikoli z Ameriky
PRAHA (Ekolist) - "Hodně rozšířeným nedorozuměním je představa, že Spojené státy jsou nekonečně rozlehlá země, a tím pádem je jednoduché mít tam divočinu. Jenomže ve Spojených státech jsou místa, kde je divočina chráněna ve velmi hustě obydlených oblastech - třeba ve státě New York. I na místech, kde byla divoká příroda kdysi poškozena a musí se teď zotavovat – jako je třeba stát Vermont, který byl kdysi celý odlesněn –, jsou dnes chráněné divoké lesy. Když se podíváte na mapu fragmentace světa, tak krajina na východě Spojených států vypadá podobně rozdrobeně jako mnoho oblastí v Evropě," říká v rozhovoru kanadský obhájce divočiny Harvey Locke a dodává: "Podle mě není žádný důvod, proč byste nemohli mít divočinu i tady v Evropě."
Times: Britští zemědělci musí pomáhat přírodě, ale bez obav z pokut
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britským zemědělcům hrozilo, že přijdou o státní dotace, když nebudou na své půdě udržovat místa vhodná pro rozmnožování drobných živočichů a ptáků. Ministr životního prostředí ale překvapivě rozhodl, že to jak velké území bude vyhrazeno zvířatům si rozhodnou sami zemědělci, píše deník The Times.
Prezident Klaus vrátil sněmovně šrotovné
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus dnes vrátil poslanecké sněmovně k novému hlasování zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Prezidentovi se nelíbí zejména návrh na zavedení šrotovného. Podle něj jde o diskriminační opatření, které nahrává automobilovému průmyslu na úkor jiných sektorů hospodářství. Navíc by čeští daňoví poplatníci mohli svými penězi pomoci zahraničním automobilkám, říká ve zdůvodnění prezident Klaus.
Belfast Telegraph: Vesmírné turné U2 způsobí nesmírné škody pro klima
PRAHA/BELFAST (Ecomonitor) - Irská rocková skupina U2 se vydala na světové turné. Podle deníku Belfast Telegraph však tato show zatíží zemi takovým množstvím skleníkových plynů, jako by se kapela rozhodla doletět na Mars a zpět. Přitom zpěvák Bono Vox mimo jiné upozorňuje také na potřebu chránit životní prostředí.
CVVM: Zájem o informace o životním prostředí má více než dvě třetiny občanů
PRAHA (Ekolist) - Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) má zájem o informace týkající se životního prostředí v České republice 68 % dotázaných. 31 % lidí uvedlo, že se o tyto informace nezajímá.
Reuters: Biopaliva nové generace nejdříve v roce 2010
PRAHA/HAMBURK (Ecomonitor) - Na Evropské konferenci o biomase konané minulý týden v Hamburku to prohlásil náměstek německého ministra životního prostředí Michael Mueller. Toto datum přitom bylo posunuto již několikrát, původně se předpokládalo, že komerční výroba začne už v roce 2007, píše server Reuters.
Holmgren: Pohroma pro klima bude, až i Číňané začnou jíst hamburgry
PRAHA (Ekolist) - To, co jíme, je důležité nejen pro naše zdraví, ale i pro zdraví planety, tvrdí švédský meteorolog Pär Holmgren. Z lahůdky na talíři se kvůli průmyslovému zemědělství a dovozu surovin přes půl zeměkoule stává zdroj emisí srovnatelný s průmyslem nebo automobilismem. „Do budoucna se více bojím toho, že si Číňané oblíbí hamburgry, než že si každý z nich koupí automobil,“ říká Holmgren, spoluautor knihy Jídlo a klima.
AllAfrica.com: Druhé největší keňské město Mombasa by do dvaceti let mohlo zmizet pod hladinou moře
PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor) - Mombasa je světoznámým turistickým letoviskem se slunnými plážemi a luxusními hotely, které se rozkládá převážně na ostrově. Ale za pouhých dvacet let se tento ráj turistů může stát ostrovem bídy, protože rozlehlý pruh země pohltí moře a sůl znehodnotí vodu, kterou tak nebude možné používat ke konzumaci, píše server AllAfrica.com.
BBC: Dlouhodobý průzkum odhalil obrovské úbytky lesních ptáků
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Třicetileté sledování britských lesních ptáků ukázalo, že počty některých druhů klesly o více než 95 procent, uvedla BBC.
Švédové chtějí chránit klima i Baltské moře
PRAHA (Ekolist) - Švédsko se dneškem stává předsednickou zemí Evropské unie. Jeho ekologické cíle minulý týden představil na zasedání v Lucemburku ministr pro životní prostředí Andreas Carlgren. Evropa prý potřebuje ambiciózní závazek o omezování skleníkových plynů, se kterým půjde vyjednávat do Kodaně. O desítky procent by měly snížit svůj příspěvek ke klimatickým změnám nejen bohaté země, ale i ty rozvojové, prohlásil Carlgren.
Krkonošský národní park získal ekologický certifikát FSC
PRAHA (Ekolist) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) získala certifikát Forest Stewardship Council (FSC) za péčí o krkonošské lesy. „FSC je velmi prestižní ocenění. Ukazuje, že Správa KRNAP o lesy pečuje opravdu příkladně," říká ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se slavnostního předání zúčastnil.
The Guardian: Mapa sloní DNA odhaluje stezky pašeráků slonoviny
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Vědci využili revoluční genetickou techniku, aby přesně vymezili oblasti Afriky, kde pašeráci zabíjejí slony pro světový nelegální obchod se slonovinou, píše The Guardian.
Města se rozrůstají - proč se tak děje a co to znamená?
PRAHA (Ekolist) - Velká i menší města se znatelně rozšiřují do krajiny, na jejich okrajích vznikají sídliště rodinných a bytových domů, četné logistické, nákupní i průmyslové zóny. Čím je tento jev způsoben? Jsou změny pozitivní nebo negativní? Je to dlouhodobě udržitelné? Na tyto otázky se snažila v druhé půli května najít odpovědi konference „Rozrůstání měst – řešení nebo problém?“, kterou uspořádala společnost pro demokracii a kulturu Agora Central Europe.
NYT: Dilema v Peru - zdravé životní prostředí, nebo zaměstnanost
PRAHA/LA OROYA (Ecomonitor) - La Oroya je hutnické město, které leží vysoko v Andách. Podle neziskové organizace Blacksmith Institute patří mezi deset nejvíce znečištěných míst světa, píše deník New York Times.
Čas drobných solarbaronů – nastal boom domovních fotovoltaických elektráren
PRAHA (Ekolist) - Vlastní střecha nad hlavou je jistě užitečná věc. Ještě užitečnější je střecha, která vydělává peníze. Jak na to? Stačí na ni umístit fotovoltaickou elektrárnu. Díky štědré a dlouhodobě garantované výkupní ceně mají dnes provozovatelé fotovoltaických elektráren zajištěný dlouhodobý výnos. Jak se zdá, nastal čas drobných solarbaronů.
Jak jde čas v národním parku Garamba
PRAHA (Ekolist) - „Petit pays, petits gens“ neboli „malá země, malí lidé,“ řekl kdysi o Belgii budoucí král Leopold. Jeho země se mu zdála tak malá, že si usmyslil najít pro své aktivity působiště na africkém kontinentu. Začal pomalu, ale jistě. Až nakonec ovládl území větší než pětina Evropy, dnes známé jako Demokratická Republika Kongo. V jeho severovýchodní části leží jeden z nejznámějších afrických parků – Garamba. Zprávu o tom, jak to v něm dnes vypadá, ale i vyprávění o jeho pohnuté historii, přináší Markéta Antonínová, která se od loňského roku snaží přímo v parku pomáhat při jeho ochraně.
Jak jde čas v národním parku Garamba
PRAHA (Ekolist) - „Petit pays, petits gens“ neboli „malá země, malí lidé,“ řekl kdysi o Belgii budoucí král Leopold. Jeho země se mu zdála tak malá, že si usmyslil najít pro své aktivity působiště na africkém kontinentu. Začal pomalu, ale jistě. Až nakonec ovládl území větší než pětina Evropy, dnes známé jako Demokratická Republika Kongo. V jeho severovýchodní části leží jeden z nejznámějších afrických parků – Garamba. Zprávu o tom, jak to v něm dnes vypadá, ale i vyprávění o jeho pohnuté historii, přináší Markéta Antonínová, která se od loňského roku snaží přímo v parku pomáhat při jeho ochraně.
|
Další články:
12. července 2025 05:00
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
|
PRAHA (ČTK) - Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov.
(Celý text)
Veselí nad Moravou zahájilo projekt, při němž vysadí přes 7000 dřevin
13. července 2025 01:23
VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu.
(Celý text)
Nový projekt má podpořit poutní turismus a zapojit do něj lokální farmáře
13. července 2025 00:59
PRAHA (ČTK) - Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila.
(Celý text)
Studenti zkoumali historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku nedaleko Jeseníku
13. července 2025 00:37
(ČTK) - Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek.
(Celý text)
Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky do světa zvířat
13. července 2025 00:25
KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia.
(Celý text)
Horská chata Libín u Prachatic dnes po 17 letech hostí turisty
12. července 2025 20:07
PRACHATICE (ČTK) - Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí.
(Celý text)
Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
12. července 2025 20:04
(ČTK) - Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
(Celý text)
Jeskyně Výpustek má novou bezbariérovou trasu pro kočárky i vozíčkáře
12. července 2025 20:02
(ČTK) - Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července.
(Celý text)
Letní opravy vodní elektrárny Štěchovice odkryly místa jindy skrytá pod vodou
12. července 2025 17:51
PRAHA (Ekolist) - Vodní elektrárna ve Štěchovicích, která už více než 80 let spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu, využívá slabší letní průtoky ve Vltavě k nabírání sil a opravám před další sezónou. Důležitá součást české energetiky umí během několika desítek vteřin od povelu dispečera dodat do sítě přes 22 MW špičkového výkonu a pomoci tak stabilizovat energetickou soustavu. V uplynulých dnech prošla rozsáhlými opravami na jednom ze dvou soustrojí. Projít si tajemné vodní podzemí může díky virtuální prohlídce i široká veřejnost.
(Celý text)
V Ostravě-Hrabové vzniklo nové odpočinkové místo s mokřady a tůněmi
12. července 2025 10:35
PRAHA (Ekolist) - Unikátní relaxační místo v zeleni vzniklo v Ostravě-Hrabové. Původně neprostupný a v podstatě nepřístupný veřejný prostor se zcela proměnil v odpočinkovou lokalitu s mokřady a tůněmi. Nově zde najdeme mnoho vzdělávacích a herních prvků, díky nimž na místo budou směřovat rodiny s dětmi.
(Celý text)
Projekt Vltava slavná a splavná představí současné i zaniklé památky podél řeky
12. července 2025 01:44
KVILDA (ČTK) - Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.
(Celý text)
Brno přijalo standardy sjednocující vzhled kontejnerů, mají snížit vizuální smog
12. července 2025 01:00
BRNO (ČTK) - Vizuální smog v brněnských ulicích sníží postupná obměna barevných kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Nové popelnice jsou tmavé s barevně rozlišeným víkem. Dokument Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad kromě barevnosti stanovuje výšku nebo materiál okolních zástěn i vhodné umístění kontejnerů. Dokument připravený Kanceláří architekta města je závazný pro stanoviště ve vlastnictví města. V dalších případech by měl být doporučením, uvedl náměstek pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)
V ČR roste zájem o hmyzí potraviny. Rozvoj brzdí legislativa i skepse, míní výrobci
12. července 2025 00:50
(ČTK) - Zájem o potraviny s hmyzem mezi Čechy roste, větší rozvoj a prodeje ale brzdí zejména skepse lidí a nastavení legislativy. ČTK to řekli zástupci českých firem Crunchy, Sens Food a WormUP, které vyrábějí a nabízejí hmyzí potraviny. V ČR je aktuálně šest zpracovatelů hmyzu pro potravinářské účely. Potraviny s obsahem hmyzu má ve své stálé nabídce i několik obchodních řetězců a některé z nich plánují rozšíření sortimentu hmyzích potravin.
(Celý text)
V areálu zlínské nemocnice přibývá zeleně, zahradníci však řeší i krádeže
12. července 2025 00:36
ZLÍN (ČTK) - V areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přibývá zeleně. Areál má rozlohu přibližně 60 000 metrů čtverečních a jsou v něm udržované záhony, trávníky a stromy. Pečuje o ně tým zkušených zahradníků, někdy však také řeší vandalismus nebo dokonce krádeže, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
(Celý text)
Vzkaz kanadského páru v lahvi se našel o 13 let později v irské zátoce
12. července 2025 00:23
(ČTK) - Třináct let trvalo putování lahve se vzkazem, který vhodil mladý pár do moře na Bellově ostrově v Newfoundlandu na východním cípu Kanady. Tento týden ho našli dobrovolníci při čištění pláže v irském hrabství Kerry, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)
Kopřivnice připravuje oslavu 50 let přehrady Větřkovice, prosí lidi o fotografie
11. července 2025 20:42
KOPŘIVNICE (ČTK) - Radnice Kopřivnice na Novojičínsku připravuje na září oslavu 50 let existence vodní nádrže Větřkovice. Chce mimo jiné uspořádat výstavu fotografií přehrady, a vyzývá proto lidi, aby jí zaslali snímky ze svých archivů, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
(Celý text)
České Budějovice koupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél Malše
11. července 2025 19:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice nakoupí mobilní protipovodňové zdi a umístí je především podél řeky Malše, která městem protéká. Bariéry budou v místech, kde v minulosti při záplavách tvořily zátarasu pískové pytle. ČTK to řekla českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Pražští lesníci loni více sázeli i káceli. Výskyt kůrovce byl mírně vyšší
11. července 2025 19:48
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Lesů hlavního města Prahy (LHMP) loni v metropoli vysázeli 172 072 sazenic, meziročně o 32 078 více. Více i těžili, když z pražských lesů získali 6835 metrů krychlových dřeva, o 1729 více než o rok dříve. Vyplývá to z výroční zprávy městské příspěvkové organizace za loňský rok. Vyšší těžbu způsobilo podle dokumentu zejména rozsáhlejší odstraňování jasanů napadených houbovými patogeny, vyšší výsadba pak byla dána především zalesňováním nových ploch. Oproti předloňsku se mírně zvýšil výskyt kůrovce.
(Celý text)
Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat
11. července 2025 19:22
(ČTK) - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili u chovatele v Křinci na Nymbursku týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností (ORP) mu proto odebrali 11 prasat a čtyři kusy skotu. Nedostatky prokázala na začátku července opakovaná kontrola inspektorů ve spolupráci s ORP. Zvířata byla umístěna do předběžné náhradní péče. Případem se zabývá ORP Nymburk a policie, sdělil ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)
Pomozte během svých prázdninových výletů mapovat úspěšnost hnízdění čápů
11. července 2025 15:23
PRAHA (Ekolist) - Chystáte se na dovolenou po Česku? Připojte se ke stovkám dobrovolníků a pomozte České společnosti ornitologické (ČSO) s kontrolou hnízd čápů bílých nejen během prázdninových výletů. Mapu čapích hnízd najdete na webu birdlife.cz/capi. Právě nyní nastává období, kdy můžete ornitologům pomoci získat cenná a klíčová data pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdní sezony čápů.
(Celý text)