|
titulní strana > co píší jiní
BBC: Evropská podpora biopaliv je chybná
20. srpna 2007 08:12
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Cíl evropské politiky pokrýt do roku 2020 deset procent spotřeby benzínu a nafty z obnovitelných zdrojů energie není efektivní cestou ke snížení emisí skleníkových plynů. Tvrdí to tým britských vědců v časopise Science. Podle nich by lepší cestou bylo obnovování lesních porostů a ochrana volné přírody, píše internetové zpravodajství BBC.
Gary Snyder: Žijeme v těle divokého zvířete
PRAHA (EkoList) - "Naše ego, civilizované vědomí, divoké není. Ale skrytá část mysli, kterou sníme, divoká je," říká v rozhovoru pro Ekolist americký básník, esejista a aktivista Gary Snyder. Vypravuje o svých básních a vysvětluje, co to znamená být divoký, proč nikdy nezabil medvěda a proč by lidé měli bavit přírodu.
Ptačí chřipka: co ji šíří?
PRAHA (EkoList) - Ptačí chřipka má v České republice na svědomí desítky tisíc mrtvých ptáků chovaných ve velkochovech. Jak se ale do uzavřeného velkochovu vir chřipky dostane? Podle Státní veterinární správy (SVS) jsou zřejmě na vině divoce žijící ptáci, podle ornitologů se naopak vir přenáší z chovů do volné přírody.
PlanetArk: Svět musí platit za udržení nedotčených pralesů
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Současný model trhu s uhlíkovými povolenkami může vést k rozsáhlému kácení v dosud nedotčených lesních porostech na celém světě. Tvrdí to studie zveřejněná v časopise Public Library of Science Biology. Kvůli kácení se do atmosféry může uvolnit velké množství oxidu uhličitého, informuje agentura Reuters.
Ptačí chřipka: noční můra drůbeže
PRAHA (EkoList) - Před nedávnem zasáhla epidemie ptačí chřipky ve východních Čechách několik velkochovů drůbeže. Kvůli obavě z dalšího šíření nemoci byly vybity desítky tisíc chovaných ptáků. Zkouškou prošly i stovky hasičů a vojáků, kteří museli drůbež zabíjet. Kromě zájmu o zdraví lidí a ekonomické škody chovatelů je na místě i otázka, zda při likvidaci chovů nedochází k týrání zvířat.
China Daily: Zásobárně čínských řek ubývá vody
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že kvůli globálnímu oteplování a ubývání dešťových srážek slábnou v regionu San-ťiang-jüan zásobárny vod pro Jang-c'-ťiang, Žlutou řeku a řeku Lan-cchang, napsal server China Daily.
The Observer: Argentina žaluje ropné společnosti
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Sedmnáct mezinárodních firem čelí žalobě kvůli ničení přírody na rozsáhlém území Patagonie. Firmám, mezi kterými je i britská ropná společnost BP, hrozí pokuta ve výši 385 milionů liber, píše deník The Observer.
National Geographic: Oteplování se zastaví, a pak zase nabere rychlost
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Podle nového klimatického modelu se globální oteplování v nadcházejících letech ustálí, ale pak vystřelí ze zálohy a od roku 2010 budou teploty pokračovat v růstu, napsal National Geographic. Po roce 2009 bude zhruba polovina let teplejších než rok 1998, zatím nejteplejší zaznamenaný rok.
AllAfrica: Hotely v Keni soupeří o ekoturisty
PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Změna v preferencích turistů a jejich rostoucí zájem o ohleduplnost k životnímu prostředí se projevuje i v Keni. Tamní ubytovací zařízení musí kvůli zájmu turistů bojovat o ekologické certifikáty, napsal server AllAfrica.
PlanetArk: Čína může podle Ala Gorea omezit emise, aniž by to ohrozilo její růst
PRAHA/SINGAPUR (EcoMonitor) - Čína může omezit své emise oxidu uhličitého, aniž by ohrozila svůj ekonomický růst, řekl bývalý viceprezident Spojených států Al Gore. Podle něj by Čína měla používat nové technologie, které neprodukují emise skleníkových plynů, a jako příklad uvedl výrobu mobilních telefonů, která se bez spalování fosilních paliv obejde.
Nový Národní lesnický program: Čeká nás omezení vstupu do lesů?
PRAHA (EkoList) - Na tiskové konferenci, kterou pořádala Česká lesnická společnost, byl včera představen návrh Národního lesnického programu II. Jde o strategický dokument, podle kterého by se - pokud jej schválí vláda - mělo řídit hospodaření v českých lesích do roku 2013. Ačkoli přítomní členové pracovní skupiny vyjadřovali ohledně konečné verze návrhu dokumentu relativní spokojenost, přece jen se ke konci atmosféra v sále poněkud zahušťovala a někteří řečníci pojali svá vystoupení docela emotivně. V přístupu k lesnímu hospodářství se dá najít celá řada sporných bodů, zejména téma "přezvěření" či možné omezování vstupu do lesů.
Podle MŽP Martin Bursík v horách nezahynul
PRAHA (EkoList) - Na serveru Novinky.cz byla dnes ráno zveřejněna zpráva o spekulacích o údajné smrti Martina Bursíka. Podle spekulací kolujících na internetu měl zahynout pod lavinou při své horolezecké expedici na horu Gasherbrum II. Tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar však tyto informace popírá: „S Martinem Bursíkem jsou jeho nejbližší spolupracovníci i rodina v kontaktu, naposledy dnes ráno. Ministr Bursík je zcela v pořádku a vrací se zpět do republiky podle svého původního plánu.“
Swissinfo: Rychlostní limity nepomáhají snížit koncentraci přízemního ozónu
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Snížení rychlostních limitů na silnicích má na udržení nízkých koncentrací přízemního ozónu jen malý vliv, oznámili švýcarští vědci. Většina jedovatého plynu navíc do Švýcarska přichází ze zahraničí, napsal server Swissinfo.
National Geographic: Po masakru goril v Kongu bylo nalezeno živé mládě
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Na konci července byly v národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo nalezeny čtyři zastřelené horské gorily, tři samice a stříbrohřbetý samec. O pár dní později objevili strážci parku živé pětiměsíční mládě jedné ze zabitých goril, napsal National Geographic.
BBC: Americký plot brání emigrantům i přírodě
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Mexiko chce, aby USA opustily myšlenku rozšířit zábrany na společné
hranici. Podle mexických ochránců životního prostředí desítky
kilometrů plotů poškodí přírodu a budou nebezpečné pro volně žijící
zvířata. Mexiko se v této záležitosti chce obrátit na Mezinárodní
soudní dvůr, pokud americká strana nebude reagovat na stížnosti,
píše internetové zpravodajství BBC.
Guardian: Obnovitelné zdroje pohltí obrovské rozlohy krajiny
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Velké projekty obnovitelných zdrojů energie mohou způsobit obrovské škody na životním prostředí tím, že industrializují rozsáhlé plochy krajiny, napsal deník Guardian. Americký vědec varuje na základě analýzy, jaké rozlohy půdy jsou potřeba k výrobě významnějšího množství energie z obnovitelných zdrojů, například větrných farem, biopaliv a fotovoltaických solárních článků.
Pravda: Mumbai zakázala domácí chov slonů
PRAHA/MUMBAI (EcoMonitor) - Vláda státu Maháráštra zakázala domácí chov slonů v největším indickém městě Mumbai (Bombaj). Podle jejího rozhodnutí je pohyb slonů v přeplněných a znečištěných ulicích města týráním zvířat, píše ruský deník Pravda.
PlanetArk: Kvůli znečištění umírají miliony dětí
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Čtyři miliony dětí mladších pěti let zemřou každý rok v důsledku znečištěného životního prostředí. Hlavními viníky jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) znečištěné ovzduší a voda spolu s působením chemických látek, napsala agentura Reuters.
Guardian: Britský supermarket bude prodávat víno v plastových lahvích
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britské supermarkety Sainsbury začnou na zkoušku prodávat víno v recyklovatelných plastových lahvích namísto obvyklého skla. Obchodní řetězec zamýšlí snížením váhy lahví zmenšit emise oxidu uhličitého, napsal deník Guardian.
BBC: Přízemní ozón je zapomenutý skleníkový plyn
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Ozón je zřejmě mnohem důležitější činitel klimatických změn, než dosud vědci předpokládali. Podle studie zveřejněné v časopise Natural journal vědci až dosud vliv ozónu na změny klimatu zcela přehlíželi, píše internetové zpravodajství BBC.
BBC: Přízemní ozón je zapomenutý skleníkový plyn
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Ozón je zřejmě mnohem důležitější činitel klimatických změn, než dosud vědci předpokládali. Podle studie zveřejněné v časopise Natural journal vědci až dosud vliv ozónu na změny klimatu zcela přehlíželi, píše internetové zpravodajství BBC.
|
Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
|
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)