|
titulní strana > co píší jiní
National Geographic: Kvůli ekoturistům zabíjejí tibetské opice mláďata
27. července 2007 08:30
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Turisté zbožňují tibetské opice až k smrti. Na základě dlouhodobého pozorování vědci zjistili, že v jednom z nejoblíbenějších čínských turistických center v horách Chuang-šan je kvůli návštěvníkům v rezervaci obrovská úmrtnost mláďat makaků tibetských, napsal National Geographic.
ChinaDaily: Za silné lijáky v Číně prý Tři soutěsky nemohou
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Za sucha a záplavy v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan nemůže přehrada Tři soutěsky, ale změna klimatu. S odkazem na prohlášení ředitele čínského Národního meteorologického centra, Jiao Meiyan, o tom informuje tisková agentura Xinhua.
PlanetArk: Ekvádor se snaží o neobvyklou rovnováhu mezi ropou a životním prostředím
PRAHA/EL COCA (EcoMonitor) - Prezident Ekvádoru Rafael Correa přišel s neobvyklým řešením, jak zároveň ochránit přírodu a nedopustit chudobu obyvatel. Correa chce po bohatých zemích světa, aby zaplatily Ekvádoru každý rok 350 miliónů dolarů za to, že nezničí deštný prales, který roste na zásobách miliardy barelů ropy, píše agentura Reuters.
Independent: Povodně v Anglii nejspíše souvisejí s klimatickými změnami
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci potvrdili, že silné deště, které v současné době sužují Británii, zavinila s největší pravděpodobností změna klimatu. Nová studie poprvé uznala, že k intenzivním srážkám dochází na některých částech severní polokoule kvůli globálnímu oteplování způsobenému lidskou činností, napsal deník Independent.
PlanetArk: Klima se v Tibetu ohřívá nejrychleji na světě
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Tibet se ohřívá nejrychleji ze všech oblastí světa, ohlásila to tisková agentura Xinhua. Průměrná roční teplota v Tibetu se zvyšovala o 0,3 stupňů Celsia každých deset let, píše agentura Reuters.
NYT: Paříž sází v boji proti emisím na bicykly
PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Město Paříž se rozhodlo vsadit na půjčovny kol, které by měly pomoci snížit počet automobilů v ulicích hlavního města Francie. Více než 10 000 šedivých bicyklů si od minulého týdne mohou půjčovat lidé na 750 místech po celém městě. Do konce roku by měl počet kol přesáhnout 20 000, město si slibuje až čtvrt milionu cyklistů v ulicích, píše New York Times.
BBC: Mrtvá zóna v Mexickém zálivu je největší v historii
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Mrtvá zóna moře v Mexickém zálivu se letos opět zvětšila. Podle vědců dnes plocha bez života pokrývá více než 17 tisíc čtverečních kilometrů, píše internetové zpravodajství BBC.
PlanetArk: Nejlepší ochránci amazonských pralesů jsou družstva
PRAHA/BRASÍLIA (EcoMonitor) - Malé skupiny sběračů ovoce a řady dalších plodů jsou nejlepším receptem na boj s chudobou i na ochranu přírody v amazonských pralesích. Bohužel takové projekty vláda Brazílie zcela ignoruje, píše agentura Reuters.
Cyklističtí stratégové rokovali
PRAHA (EkoList) - Na začátku července 2004 přijala česká vláda Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy ČR (cyklostrategie). Jde o první dokument, který se v naší zemi uceleně zabývá cyklistikou jako dopravní alternativou. Naplňování cyklostrategie se pak probírá na konferencích Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy. Ta letošní se konala v polovině května ve Velkých Karlovicích. Jaká byla? O cyklostrategii se moc nemluvilo a v příspěvcích převládaly obecné řeči. Jediné téma, které konferenci trochu oživilo, byly přírodní cyklostezky. O těch už ale Ekolist podrobněji psal v článku Budování cyklostezek: Asfalt teče krajinou. Na následujících řádcích proto nejdeme do hloubky a zůstáváme u obecného přehledu toho, co na cyklokonferenci zaznělo.
National Geographic: Špinavý vzduch zabije v Číně víc jak půl milionu lidí ročně
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Čína je na jedné straně nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, zároveň ale i státem s nejvyšším počtem předčasných úmrtí způsobených znečištěním ovzduší. Světová zdravotnická organizace ve své nové zprávě odhaduje, že nemoci způsobené špatným vzduchem každoročně zabijí okolo 656 000 Číňanů a znečištěná pitná voda způsobí smrt dalších 95 600 lidí, napsal National Geographic.
„Sluneční taxikář“ na cestě kolem světa
PRAHA (EkoList) - Solární automobil, který minulý týden zaparkoval před budovou pražské elektrotechnické fakulty ČVUT švýcarský dobrodruh Louis Palmer, není žádné nedochůdče určené do laboratorních podmínek. Cílem Palmerovy expedice není totiž nic menšího než cesta kolem světa a vůz musí vydržet nástrahy přibližně 50 000 km. A to vše bez použití fosilních paliv.
The Australian: Britové by neměli rodit tolik dětí, není to ekologické
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britská vláda by prý měla odrazovat rodiny od toho, aby měly více než dvě děti. Podle organizace Optimum Population Trust způsobí rekordní nárůst počtu nově narozených dětí ve Velké Británii nepříznivý dopad na životní prostředí, napsal deník The Australian.
Test mycích prostředků: Denkmit má za jedna
PRAHA (EkoList) - Zelená domácnost Ekolistu a redakce deníku MF DNES nechaly u Technického a zkušebního ústavu stavebního, konkrétně u Zkušebního ústavu lehkého průmyslu Praha (ZÚLP), vypracovat test mycích prostředků na nádobí. Jaké jsou výsledky? Co se týká biologické rozložitelnosti, ekologické mycí prostředky se nijak neliší od těch běžných – všechny jsou snadno biologicky rozložitelné.
Independent: Sluneční aktivita není příčinou globálního oteplování
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci vyvrátili tezi, že za globální oteplování může zvýšená sluneční aktivita a že současná změna klimatu může být vysvětlena přirozeným cyklem Slunce, napsal deník Independent. Padlo tedy oblíbené tvrzení těch, kteří popírají vliv skleníkových plynů na klimatické změny.
Guardian: Změna stravy dobytka by mohla snížit emise metanu
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britští vědci se zaměřili na říhající krávy a ovce, napsal deník Guardian. Experti z Institutu pro pastviny a výzkum v oblasti životního prostředí (IGER) v Aberystwythu tvrdí, že by díky změně stravy mohla zvířata produkovat méně metanu, což je skleníkový plyn mnohem škodlivější než oxid uhličitý.
Independent: Uganda chce kvůli pěstování biopaliv kácet lesy
PRAHA/KAMPALA (EcoMonitor) - Ochránci přírody v Ugandě bojují zoufalou bitvu za záchranu lesní rezervace, která stojí v cestě pěstitelům cukrové třtiny. Ti chtějí z třtiny vyrábět bionaftu a navíc jsou v přátelských vztazích s vládními úředníky, píše deník Independent.
BBC: Boeing představil dopravní letadlo z uhlíkových vláken
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Americký výrobce letadel Boeing představil nový model Dreamliner. Letadlo je prvním komerčním strojem, který je z velké části vyroben z uhlíkových vláken namísto obvyklého hliníku. Firma o něm hovoří jako o letounu s nejmenším škodlivým dopadem na životní prostředí, jaký kdy vyrobila, píše internetové zpravodajství BBC.
PlanetArk: Reforma v Zimbabwe stála život tisíců zvířat
PRAHA/JOHANNESBURG (EcoMonitor) - Zimbabwe bývalo zemí s největším počtem soukromých rezervací v Africe a také cílem mnoha safari výprav. Jenže současná ekonomická krize ohrožuje divokou přírodu i zvířata. Místní obyvatelé totiž stále více rozšiřují zemědělské plochy na úkor původních porostů, píše agentura Reuters.
Koupání v přírodě
PRAHA (EkoList) - „Ve městech rostou zbrusu nové nablýskané akvaparky a lidé se čím dál víc štítí koupat v přírodní vodě. Přitom říční koupání na plovárnách bylo u nás hodně oblíbené a mělo silnou tradici,“ zahájila Kateřina Hlavatá z Arniky seminář věnovaný koupání ve volné přírodě. Pokud jste si vzpomněli, jaké to bylo, když jste naposledy plavali ve volné řece, nebo jestli chcete vzít své děti k vodě, která není cítit chlorem a žijí v ní rostliny i živočichové, pak si přečtěte pár praktických informací ze semináře.
East Bay Business Times: Kalifornie zavádí povinnou recyklaci plastikových tašek
PRAHA/PLEASANTON (EcoMonitor) - Velké obchody, ale i větší samoobsluhy nebo drogerie musí v Kalifornii povinně recyklovat plastové tašky. Zavazuje je k tomu nový zákon, který by měl v důsledku ulevit městským skládkám i životnímu prostředí, píše East Bay Business Times.
East Bay Business Times: Kalifornie zavádí povinnou recyklaci plastikových tašek
PRAHA/PLEASANTON (EcoMonitor) - Velké obchody, ale i větší samoobsluhy nebo drogerie musí v Kalifornii povinně recyklovat plastové tašky. Zavazuje je k tomu nový zákon, který by měl v důsledku ulevit městským skládkám i životnímu prostředí, píše East Bay Business Times.
|
Další články:
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
10. května 2025 06:00
|
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)