|
titulní strana > co píší jiní
SMH: V Austrálii rostly emise skoro dvakrát více než ve světě
24. května 2007 02:00
PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor) - V posledních pětadvaceti letech rostly emise oxidu uhličitého v Austrálii téměř dvakrát více než ve zbytku světa, ukazují data Výzkumné organizace pro průmysl a vědu Commonwealthu (CSIRO). Země také pálí velmi mnoho fosilních paliv, ale úroveň získané energie i peněz je velmi nízká, píše deník Sydney Morning Herald.
PlanetArk: Nicolas Sarkozy plánuje velkou diskuzi o ekologických tématech
PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí představil své plány na rozsáhlé rozhovory o budoucí environmentální politice Francie, napsala agentura Reuters. Francouzská vláda však prohlásila, že země nebude odstupovat od jaderné energie.
Independent: Britové začínají plánovat dovolenou ekologičtěji
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Každý rok na začátku léta zaplaví britské rodiny letiště. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že se tento trend začíná měnit. Rekreanti stále více jezdí na prázdniny autem, a to kvůli dopadu letecké dopravy na životní prostředí, napsal deník Independent.
BBC: Británie by měla zavést ekologickou daň na plazmové televizory
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vláda Velké Británie by měla zvážit zdanění plazmových televizí, protože spotřebovávají velké množství energie, prohlásil Paul Ekins z Britského centra pro výzkum energetiky (UKERC). Podle něj by takový krok odrážel příspěvek plazmových obrazovek ke klimatickým změnám, píše internetové zpravodajství BBC.
Josef Řehák - Čech, který jako jeden z prvních na světě leze do ledovců
SEMILY (EkoList) - Období od března 2007 do března 2009 vyhlásila OSN Mezinárodním rokem polárních oblastí. Jedním z cílů celé akce je popularizace polárních oblastí ve veřejnosti, tím hlavním je ale podpora intenzivnějšího vědeckého výzkumu ve vysokých zeměpisných šířkách. Česká republika se k těmto snahám připojila médii široce sledovanou výstavbou polární stanice v Antarktidě. Češi ovšem už dvacet let jezdí taky na Špicberky – podkrkonošští jeskyňáři tam jako jedni z prvních na světě lezou do ledovců. Zatím všechny výpravy českých glaciospeleologů na Špicberky vedl Josef Řehák ze Semil. „Cítím tam ohromnou pokoru,“ říká o svých cestách na sever.
Začala fotografická výstava Země a lidé 2007
PRAHA (EkoList) - Na pražské Staroměstské radnici začala výstava fotografií přírody, městské a venkovské krajiny a především hor, nazvaná Země a lidé 2007. Výstava představuje fotografie oceněné v rámci prvního ročníku soutěže Štíty Viléma Heckela.
KT: Australská armáda plánuje odstřel tisíců klokanů
PRAHA/CANBERRA (EcoMonitor) - Plánovaný odstřel tisíců klokanů v australském hlavním městě, rozlítil množství ochránců životního prostředí. Ti chtějí zvířata žijící na území vojenských základen zachránit, píše deník Khaalej Times.
Reuters: Brazílie chystá nový jaderný reaktor
PRAHA/RIO DE JANEIRO (EcoMonitor) - Brazilská vláda je připravená znova schválit již jednou zastavený projekt výstavby třetí jaderné elektrárny. Počítá se ale s tím, že nový reaktor vyvolá odpor veřejnosti, píše agentura Reuters.
Klaus: Environmentalisté ohrožují svobodu a demokracii
PRAHA (EkoList) - Český prezident Václav Klaus dnes představil svoji novou knihu, která shrnuje prezidentovy postoje k současnému boji proti změnám klimatu. V knize „Modrá, nikoli zelená planeta“ mimo jiné kritizuje dnešní environmentální hnutí a politická rozhodnutí, jež podle Klauze představují v současnosti největší nebezpečí pro svobodu a demokracii.
Guardian: Kvůli globálnímu oteplování absorbují rostliny méně oxidu uhličitého
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Změna klimatu možná dosáhla klíčového bodu zlomu, napsal deník Guardian. Nový výzkum naznačuje, že by teploty mohly stoupat rychleji, a bojovat proti globálnímu oteplování by tak mohlo být stále těžší.
Miroslav Ouzký: Ano, bojuji za chemický průmysl
PRAHA (EkoList) - "Jako mi vadí hurá evropanství, tak mi vadí i hurá antioteplovací politika, která je často spoustou výstřelů pro nic a postrádá reálný základ." Předseda Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Miroslav Ouzký (ODS) v rozhovoru pro Ekolist vysvětluje, proč odmítl podpořit REACH, proč by nebyl problém dovážet odpad do českých spaloven a jak řešit problém klimatických změn.
BBC: V Jižní Koreji hladovějí migrující ptáci kvůli vysoušení půdy
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Desítky tisíc migrujících ptáků čeká kvůli rekultivaci půdy v Jižní Koreji hladovění, tvrdí britská Královská společnost na ochranu ptactva (RSPB). Podle ní zničila rekultivace klíčové mokřady, které ptáci využívali při tahu z Asie na Aljašku, píše internetové zpravodajství BBC.
allAfrica: Informační technologie musí zezelenat, předpovídají analytici
PRAHA/JOHANNESBURG (EcoMonitor) - Informační technologie mohou za dvě procenta celosvětových emisí oxidu uhličitého, to je srovnatelné s leteckým průmyslem, vypočítala analytická společnost Gartner. Analytici tvrdí, že škodlivý vliv informačních technologií na životní prostředí je neudržitelný a že výrobci, kteří nedokážou omezit emise, mohou ztratit konkurenceschopnost a vyvolat odpor spotřebitelů, lobbistických skupin, médií a politiků, napsal server allAfrica.com.
Spor o těžbu v Tatrách přerostl v dosud nejostřejší konflikt slovenské ochrany přírody
HARRACHOV/PODBANSKÉ (Tatry) (EkoList) - Lesníci začali v první polovině dubna těžit kalamitní dřevo v tatranských rezervacích Tichá a Koprová dolina. Podle ekologických aktivistů a představitelů Evropské komise při tom pravděpodobně porušili zákon a nedostáli závazkům vyplývajícím z evropských směrnic. Aktivisté se proto rozhodli sami dopouštět přestupků a snažili se těžbu nenásilně blokovat. Dařilo se jim to jen částečně, protože lesníkům začala po několika dnech pomáhat policie. Vyostřenou atmosféru přiživovali vedoucí představitelé slovenských ministerstev životního prostředí (MŽP) a zemědělství (MZe), kteří aktivisty v médiích záměrně osočovali nepravdivými informacemi. Část zaměstnanců resortu ovšem proti svému vedení vystoupila a upozornila na to, že odborná stanoviska týkající se ochrany přírody podléhají politické manipulaci. Těžbu 26. dubna pozastavila Slovenská inspekce životního prostředí a v příštích dnech by měla vydat rozhodnutí. Evropská komise se chystá proti Slovensku zahájit proceduru pro porušení evropské směrnice o ptácích. Tak silný konflikt dosud ochrana přírody na Slovensku nezažila.
Guardian: Pěstování biopaliv může způsobit závažné problémy, upozorňuje OSN
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Svět chce rychle přejít z ropy na biopaliva, ale pokud tento proces nebude pečlivě řízen, způsobí odlesňování, vyžene malé zemědělce z půdy a povede k vážným nedostatkům potravin a nárůstu chudoby. S odkazem na rozsáhlý průzkum a zprávu OSN o tom informuje deník Guardian.
Větrníky v krajině: Hrůzostrašné vertikály
PRAHA (EkoList) - Ačkoli v České republice nejsou tak příznivé podmínky pro využití energie z větru jako v některých okolních státech, obřích větrníků v posledních několika letech v naší krajině přibývá. Jedním z nejkontroverznějších dopadů větrných elektráren je jejich vliv na krajinu. Protože jsou to stavby skutečně nepřehlédnutelné a nezvyklé, vyvolávají řadu rozporuplných reakcí, od nekritického obdivu až k úplnému zatracování. Na hodnocení krajinného rázu i posuzování záměru výstavby větrných elektráren už byly vypracovány metodiky, které by měly do rozhodování vnést víc objektivity, stejné spory ale trvají dál. Možná by mohla cesta vést jinudy.
Povinnosti kolem čerpání a vypouštění vod
PRAHA (EkoList) - Každého, kdo má vlastní domek nebo rekreační chatu a čerpá vodu ze studny, potoka či rybníka nebo vypouští odpadní vody mimo veřejnou kanalizaci či žumpu, by měla zajímat následující dvě data: 1. červenec 2007 a 1. leden 2008. Od začátku příštího roku totiž zanikne část povolení jak k čerpání vod, tak k jejich vypouštění. Vyhnout se tomu ale můžete, když požádáte o prodloužení tohoto povolení. To byste měli učinit právě do 1. července letošního roku.
SMH: Ekologické zemědělství pomůže v boji proti hladu
PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor) - Biopotraviny byly dlouho vnímány jako luxusní zboží pro bohaté lidi. Podle toho, co zaznělo na konferenci OSN, by však ekologicky pěstované potraviny mohly pomoci v boji proti hladu a zároveň by mohly ochránit životní prostředí, píše Sydney Morning Herald.
New York Times: Větrné parky nezmenší znečištění vzduchu, naznačuje studie
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - V souvislosti s výstavbou tisíců větrných elektráren pravděpodobně neubude znečišťujících látek způsobujících smog a kyselé deště, mohl by se však zpomalit nárůst objemu emisí skleníkových plynů. Informuje o tom deník New York Times s odkazem na studii, kterou minulý týden vydala americká Národní akademie věd.
BBC: Jižní Pacifik se vzdá vlečných sítí
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Čtvrtina světových oceánů bude chráněna před rybolovem prováděným pomocí vlečných sítí, odsouhlasily si to státy v jižním Tichém oceáně. Tento způsob rybolovu podle odborníků ničí korálové útesy a víří usazené sedimenty na dně moří, což likviduje lokální mořské živočichy i rostliny, píše internetové zpravodajství BBC.
BBC: Jižní Pacifik se vzdá vlečných sítí
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Čtvrtina světových oceánů bude chráněna před rybolovem prováděným pomocí vlečných sítí, odsouhlasily si to státy v jižním Tichém oceáně. Tento způsob rybolovu podle odborníků ničí korálové útesy a víří usazené sedimenty na dně moří, což likviduje lokální mořské živočichy i rostliny, píše internetové zpravodajství BBC.
|
Další články:
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
10. května 2025 06:00
9. května 2025 18:00
|
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)
Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52
OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)
Do Stříbrného rybníku v Hradci Králové vypustili další candáty. Pomůžou proti sinicím
11. května 2025 01:32
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pracovníci Městských lesů Hradec Králové po roce vysadili do Stříbrného rybníku ve stejnojmenném kempu u Hradce Králové další várku mladých candátů. Candát je dravou rybou a v rybníku by měl pomoci postupně zlepšit kvalitu vody, v níž se v létě množí sinice. Asi 500 candátů obecných, kteří byli vysazeni loni na jaře, pomohlo prodloužit koupací sezonu zhruba o dva týdny, řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Městské lesy městský kemp provozují od roku 2020.
(Celý text)
Zoo Dvůr Králové začala chovat bércouny Petersovy. Půlkilové "bratrance" slonů
11. května 2025 01:01
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z německé zoo Lipsko a rok starý samec z berlínské zoo, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)
Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku. Mají následovat další po celé ČR
11. května 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek.
(Celý text)
Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku. Mají následovat další po celé ČR
11. května 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek.
(Celý text)