|
titulní strana > co píší jiní
Podnikatelé mohou pro své výrobky a služby žádat o českou i unijní ekoznačku
9. března 2005 16:36
PRAHA (EkoList) - "Naši zahraniční odběratelé po nás požadují atest či certifikát o nezávadnosti a šetrnosti našich výrobků," vysvětluje Marcela Munzarová, ředitelka marketingu firmy Hybler, proč si textilka zažádala o evropskou ekoznačku The Flower. Hybler je první českou firmou, která tuto ekoznačku získala. Ekoznačka platí po celé Evropské unii a spotřebiteli zaručuje, že daný výrobek je oproti jiným srovnatelný výrobkům ekologicky šetrnější.
Hlasování ve sněmovně: Obnovitelné teplo nebude
PRAHA (EkoList) - Poslanci se v únoru rozhodli výrazněji podpořit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Zároveň ale odmítli stejně podpořit výrobu tepla z obnovitelných zdrojů. Vůbec celá sněmovní debata o zákonu o obnovitelných zdrojích energie byla pozoruhodná. Zákonodárci ODS se například ukázali být vášnivými obhájci krajinného rázu.
Kamerun - národní park nestačí jen založit
PRAHA/YAOUNDE (EkoList) - Světový fond na ochranu přírody (WWF) usiluje o ochranu původní přírody nejen lobováním na mezinárodních konferencích, ale i konkrétními ochranářskými projekty. Jedním takovým projektem, o kterém informuje veřejnost, je projekt podpory rozvoje ekologicky udržitelné turistiky v novém Národním parku Campo-Ma'an v jihozápadním cípu afrického Kamerunu.
MSNBC: Jaderné dědictví by mělo zůstat, kde je
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Podstatná část radioaktivního odpadu pocházejícího z jaderných zbraní vyrobených během studené války, by zřejmě měla zůstat na místech bývalých výrobních prostor a i několik oblastí by mělo zůstat otevřených déle než se plánovalo, aby se zde dal uložit další jaderný odpad. Pro ministerstvo energetiky USA (DOE) vypracovali návrh vědci z Národní akademie.
SME kvůli novele energetického zákona zaplatí za přípojky o 30 milionů Kč více
OSTRAVA/PRAHA (ČIA) - Zhruba o 30 milionů na 130 milionů korun se letos zvýší náklady Severomoravské energetiky (SME) na připojení koncových zákazníků k rozvodné síti. Důvodem je novela energetického zákona, podle které musí elektrické přípojky nízkého napětí pro domácnosti v délce do 50 metrů hradit příslušná regionální energetická společnost. ČIA o tom dnes informoval tiskový mluvčí SME Pavel Nováček.
UN-IRIN: Tsunami zřejmě rozmetala uložené nebezpečné odpady
PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Vlna tsunami, která v prosinci zasáhla obrovskou část Indického oceánu, zřejmě na somálském pobřeží rozprášila dříve uložené nebezpečné odpady, což je velmi rizikové pro místní obyvatele, oznámil minulý týden UNEP.
New Scientist: Špinavé tajemství vodních elektráren
PRAHA (EkoList) - Navzdory obecnému přesvědčení, že vodní elektrárny jsou zdrojem čisté energie, se ukazuje, že mohou vážně poškozovat klima. Odborníci už dokonce připravují návrhy, jak emise skleníkových plynů z velkých vodních nádrží započítávat do celkových národních statistik emisí. Zprávu přinesl v únoru časopis New Scientist.
Vývoz elektřiny v lednu se snížil o téměř 11 procent, dovoz klesl o více než 44 procent
PRAHA (ČIA) - O 10,8 procenta na 1,123 miliardy korun klesl v lednu meziročně vývoz elektřiny z České republiky. Dovoz elektrické energie klesl v peněžním vyjádření o 44,3 procenta na 216 milionů korun. Kladné saldo pro Českou republiku tak přesáhlo 907 milionů korun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Nejasnosti kolem Zelené Číny
PRAHA (EkoList) - Slovensko se pokouší zapojit do čínského mamutího projektu „Zelená Čína“. Do roku 2020 plánuje čínská strana zalesnit přes dva miliony hektarů území, což je přibližně třicetinásobek rozlohy naší Šumavy. Slovenské ministerstvo hospodářství (MH) sice nedávno účast na projektu ukončilo, ale ministerstvo obrany (MO) a dva státní podniky se projektu nevzdávají. Vedoucí slovenské lesoochranářské organizace VLK Juraj Lukáč považuje Zelenou Čínu za neuskutečnitelný nápad. Transparency International Slovensko upozorňuje na nebezpečí konfliktu zájmů v angažovaných státních podnicích.
Reuters: Rozsáhlé lesní požáry napomáhají globálnímu oteplování
PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Efektivní zvládání lesních požárů by mohlo získat zásadní důležitost v boji proti globálnímu oteplování. Při lesních požárech se uvolňuje ohromné množství skleníkových plynů, napsala s odvoláním na organizaci Canadian Forest Service agentura Reuters.
BBC: Místní potraviny jsou často „ekologičtější“ než biopotraviny, říkají vědci
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Nakupováním potravin pocházejících z blízkého okolí lidé chrání životní prostředí, vypočítali britští vědci. Naopak dovoz jídla z velkých vzdáleností způsobuje životnímu prostředí vážné škody. Původ potravin z Británie však nestačí, jídlo musí pocházet přímo z vašeho okolí, varuje britské občany BBC News.
Toyota zapůjčí již podruhé MŽP na testy hybridní vůz Prius
PRAHA (ČIA) - Hybridní vůz Toyota Prius hodlá již podruhé zapůjčit tuzemské zastoupení automobilky na testy ministerstvu životního prostředí (MŽP). Snaží se tak dosáhnout daňového zvýhodnění hybridního vozu. Poprvé mělo MŽP vůz k dispozici pouze na 14 dní v druhé polovině loňského roku. Vůz by mělo ministerstvo dostat v horizontu jednoho měsíce asi na tři týdny. "Nyní budeme vůz zapůjčovat na další testy. Teď ho budou mít na delší dobu, abychom se posunuli k dalším jednáním," řekl dnes ČIA tiskový mluvčí společnosti Toyota Motor Czech Tomáš Vaněk.
Liberian Observer: Těžba písku rozděluje Libérii
PRAHA/MONROVIA (EcoMonitor) - Představitelé liberijského ministerstva půdy, těžby a energetiky upozorňují na obrovský objem písku vytěženého soukromými společnostmi. Jejich činnost má velmi negativní dopad nejen na obyvatele, ale především devastuje vodní režim na vybagrovaných plážích i řekách, které ústí do Atlantického oceánu.
Novela má změnit poplatky za těžební činnost
PRAHA (ČIA) - Novelu zákona o ochraně a využití nerostného bohatství dnes projednali poslanci na hospodářském výboru. Novela zavádí nový systém plateb úhrad z dobývacích prostorů tak, aby se staly nástrojem ochrany životního prostředí. Platby mají podle důvodové zprávy zákona znevýhodnit těžbu na území se zvýšenou ochranou či zvýhodňovat technologii těžby, která je šetrnější k životnímu prostředí.
BBC: Německo chce vyřadit jaderné reaktory, kritici nesouhlasí
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Ambiciózní německý plán počítá s vyřazením jaderné energetiky do roku 2020 a zároveň se snížením závislosti na fosilních palivech. To všechno kvůli naplnění Kjótské dohody. Nicméně kritici předpovídají jiný dopad - energetickou krizi.
Na Hradě k vidění jedinečné ekologické fotky Josefa Sudka
PRAHA (EkoList) - Až do 20. března se česká veřejnost může v Císařské konírně Pražského hradu podívat na vůbec první ekologicky významné dílo v historii české fotografie. Výstavu slavného fotografa Josefa Sudka Smutná krajina, která představuje autorovy snímky Mostecka z let 1957–1962, navíc doprovází druhé vydání kvalitní publikace nakladatelství Kant.
Praha počítá s investicí 40 milionů Kč ročně do energetických úspor
PRAHA (ČIA) - Celkem 40 milionů korun ročně chce vydávat město Praha na realizaci energeticky úsporných opatření stanovených energetickými audity v následujících 10 letech. Dalších 14,5 milionu korun ročně bude město vydávat na organizační, informační a vzdělávací aktivity. "Jejich cílem je motivovat i další subjekty k realizaci energeticky úsporných projektů," uvedl dnes tiskový mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.
Boston Globe: Bush seškrtává dotace zemědělcům
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Peter Meinik z Deerfieldu v Massachusetts si je velmi dobře vědom toho, co se stane s jeho farmou, jestliže prezident Bush vyškrtne z rozpočtu některé zemědělské dotace. Rodinný podnik totiž čerpá státní dávky za zachování půdy a za ochranu životního prostředí.
BBC: Egypt a Etiopie pod hrozbou války o vodu
PRAHA/ADDIS ABEBA (EcoMonitor) - Etiopie, na jejímž územní pramení Modrý Nil, chce nyní čerpat daleko víc vody, kterou potřebuje na zavlažování zemědělských oblastí. Jenže podle smluv pocházejících již z roku 1929 má právo na většinu nilské vody Egypt, který navíc argumentuje tím, že ji potřebuje pro svoje stále se rozrůstající obyvatelstvo.
Hlasování ve sněmovně: Dálnice, čelem vzad!
PRAHA (EkoList) - Zpátky do druhého čtení poslali 11. února poslanci návrh zákona o výstavbě dálnic, rychlostních silnic a železničních koridorů. Argumenty zákonodárců sice proti předchozím čtením nedoznaly výraznějších změn, přesto ve sněmovně zazněla slova, která stojí za to si připomenout.
Hlasování ve sněmovně: Dálnice, čelem vzad!
PRAHA (EkoList) - Zpátky do druhého čtení poslali 11. února poslanci návrh zákona o výstavbě dálnic, rychlostních silnic a železničních koridorů. Argumenty zákonodárců sice proti předchozím čtením nedoznaly výraznějších změn, přesto ve sněmovně zazněla slova, která stojí za to si připomenout.
|
Další články:
18. ledna 2025 06:00
17. ledna 2025 06:00
16. ledna 2025 13:00
16. ledna 2025 11:00
16. ledna 2025 06:00
|
PŘEROV (ČTK) - V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý. Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl ČTK Pavel Heřmanský, mluvčí Agrofertu, jehož součástí je Precheza. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i dnes velmi dobrá.
(Celý text)
Referendum ve Lhotě u Příbramě ke stavbě spalovny je neplatné, přišlo málo lidí
18. ledna 2025 15:33
LHOTA U PŘÍBRAMĚ (ČTK) - Dnešní referendum ve Lhotě u Příbramě k plánované stavbě spalovny komunálního odpadu v nedaleké Příbrami je neplatné, zúčastnilo se ho málo voličů. Hlasovat přišlo 20 procent lidí, pro platnost referenda je potřeba minimálně 35 procent hlasů. Výsledek plebiscitu není ani závazný, informovala obec na úřední desce obce.
(Celý text)
Zimování vodních ptáků v Evropě se intenzivně mění. O víkendu proběhne jejich tradiční sčítání
18. ledna 2025 05:24
PRAHA (Ekolist) - Stovky ornitologů v Česku a tisíce dalších ve 143 zemích světa tradičně vyrazí o víkendu 18. a 19. ledna sčítat vodní ptáky na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Zapojí se tak do nejstaršího a nejrozsáhlejšího projektu tzv. občanské vědy (citizen science) - Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které se koná již od roku 1966. Projekt přináší cenné informace o tom, kde jsou na našem území významná zimoviště vodních ptáků i informace o jednotlivých druzích, které jsou k dispozici na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.
(Celý text)
CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
18. ledna 2025 02:20
(ČTK) - Velký úbytek ledu v Grónsku odhaluje přírodní zdroje ostrova a neúmyslně zpřístupňuje některé z největších nevyužitých zásob kritických nerostných surovin na světě. Ústup ledu by tak mohl přinést začátek tzv. zlaté horečky na ostrově, napsal server zpravodajské televize CNBC.
(Celý text)
Jihočeský kraj má 343 chráněných území, naposled přibylo 11 lokalit
18. ledna 2025 00:52
(ČTK) - V Jihočeském kraji bylo na přelomu let 2023 a 2024 na ploše přes 2000 kilometrů čtverečních 343 zvláště chráněných území. Jejich celková rozloha byla 21,4 procenta z celkové výměry kraje a mezi kraji byl její podíl pátý nejvyšší. Největší plochy zaujímají chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava, Třeboňsko nebo Blanský les. V posledních letech se maloplošná chráněná území na jihu Čech rozrostla o 11 lokalit. Loni nové chráněné území v kraji nepřibylo. Letos by mělo vzniknout u Českého Krumlova v oblasti kopce Ptačí hrádek. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu a Jihočeského kraje.
(Celý text)
Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku loni přijala o čtvrtinu víc zraněných zvířat. Zatím nejvíc
18. ledna 2025 00:41
PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku přijala v minulém roce 1644 zraněných, nemocných nebo oslabených zvířat, což je zatím nejvíc. V porovnání s rokem 2023 se počet zvýšil o více než 26 procent. Do stanice se loni dostala i kriticky ohrožená zvířata jako orel mořský a některé druhy netopýrů. ČTK to sdělil ředitel Zbyšek Karafiát. Letos se stanice chystá začít budovat nové léčebné zařízení s 16 voliérami, má kvůli tomu i veřejnou sbírku.
(Celý text)
Divočák, kterého se Francouzka rozhodla chovat doma, může zatím zůstat naživu
18. ledna 2025 00:35
(ČTK) - Francouzští bojovníci za práva zvířat slaví poté, co soud umožnil zůstat naživu divočákovi, kterému hrozilo, že ho majitelka bude muset nechat utratit. Soud určil, že rozhodnutí úřadu, který domácí chov divočáka nepovolil, musí být znovu přezkoumáno. Informuje o tom server BBC.
(Celý text)
Národní zemědělské muzeum Ostrava připravilo výstavu o plastech a recyklaci
18. ledna 2025 00:25
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské pobočce Národního zemědělského muzea je k vidění výstava Plasty jako dobrý sluha, ale zlý pán. Návštěvníky má poučit o plastech a jejich efektivním využití. Cílem je zábavnou formou informovat o plastech, jejich recyklaci či možnostech jejich využití. ČTK to za pořadatele řekla Lucie Pavlásková. Výstava je určena školám jako doplněk k výuce o ekologii. Otevřená bude do poloviny dubna 2025.
(Celý text)
Liberecký kraj přispěje obcím na re-use centra, bezobalové prodejny i štěpkovače
18. ledna 2025 00:15
LIBEREC (ČTK) - Dotace na zřízení a provoz takzvaných re-use center, na bezobalové prodejny, pořízení kompostérů nebo štěpkovačů a další vybavení pro třídění odpadu nabízí obcím Liberecký kraj. V dotačním programu na podporu předcházení vzniku odpadů a využití bioodpadů má letos připraveno pět milionů korun. Tento program je cesta, jak pomoci obcím s odpadovým hospodářstvím, řekl ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).
(Celý text)
Hladík: Kamiony s odpadem nelegálně dovezeným na Bruntálsko se vrátí do Německa
17. ledna 2025 18:45
(ČTK) - Kamiony s odpadem nelegálně dovezeným z Německa do Jiříkova na Bruntálsku odjedou po dokončení administrativy zpět. Na síti X to dnes sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Část odpadů už kamiony v obci vyložily. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle ministra hledá původce odpadu, a následně by se měly odpadky vrátit tam, odkud do Česka dorazily. O situaci Hladík jednal s německými úřady.
(Celý text)
Ústavní soud odmítl stížnosti lidí, kteří se podíleli na obchodování s nosorožčími rohy
17. ledna 2025 17:20
(ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti šesti lidí, kteří se podíleli na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy z Jihoafrické republiky (JAR). Dostali podmínky a peněžité tresty od 50 000 do 450 000 korun. Odsouzených bylo původně 15, stížnosti podali jen někteří. ÚS je sloučil ke společnému řízení a důvod k zásahu nenašel. Usnesení je nově zpřístupněné v databázi soudu.
(Celý text)
Pod plánovanou arénou v Pardubicích se skrývá stará skládka odpadu
17. ledna 2025 17:19
PARDUBICE (ČTK) - Pod plánovanou multifunkční arénou v lokalitě Nová Cihelna v Pardubicích za více než deset miliard korun je skládka komunálního odpadu. Pochází z druhé poloviny minulého století. Je přikrytá zeminou a zarostlá vegetací, uvedla v písemném vyjádření pro ČTK zástupkyně ředitelky hradeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Alena Chvojková. Pokud tam bude chtít investor stavět, potřebuje skládku nejdřív sanovat.
(Celý text)
Stavba protipovodňových opatření v Krnově se má urychlit
17. ledna 2025 17:15
KRNOV (ČTK) - Stavba protipovodňových opatření v Krnově na Bruntálsku se urychlí. Novinářům to řekli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), krnovský starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) a generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč, kteří dnes podepsali memorandum, jež se budování opatření týká. Stavba bude stát několik miliard korun.
(Celý text)
V Přerově se usadili bobři u panelového sídliště, likvidují tam stromy
17. ledna 2025 17:10
PŘEROV (ČTK) - Několik stromů mají již na svědomí bobři, kteří se v Přerově usadili u panelového sídliště. Dřeviny likvidují v okolí mlýnského náhonu Strhanec. Pro Přerov je to po okolí lagun a rybníků na Svrčově již třetí lokalita, kde se tato zákonem chráněná zvířata v okolí města objevila. Zástupci radnice v souvislosti s novým výskytem bobra evropského nebudou usilovat o jeho odlov, bylo by to podle nich zbytečné. Na místě nainstalují protiokusové oplocení a škody bude město poté vymáhat po ministerstvu financí, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.
(Celý text)
Lesy ČR zahájily přeměnu porostů do stáří 140 let v Krušných horách
17. ledna 2025 12:52
(ČTK) - Lesy ČR zahájily přeměnu porostů do stáří 140 let v Krušných horách včetně významné lokality Východní Krušnohoří. Zásahy chce podnik podpořit přirozenou obnovu stromů podrůstající ty mateřské, lesy prosvětlit a postupně připravit na klimatickou změnu. Zásah se týká plochy o velikosti přes 53 hektarů.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil Lesům ČR třímilionovou pokutu kvůli kůrovci na Třebíčsku
17. ledna 2025 12:36
(ČTK) - Lesy České republiky neuspěly s kasační stížností proti třímilionové pokutě za to, že dostatečně nezakročily proti šíření kůrovce u Štěměch na Třebíčsku. Státní podnik podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v letech 2020 a 2021 včas nezpracovával a neodvážel kůrovcové dříví, a umožnil tak šíření dalších generací brouků. Pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí i Městský soud v Praze, kasační stížnost nyní zamítl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK z úřední desky. Lesy ČR (LČR) verdikt soudu zatím nekomentovaly.
(Celý text)
Nový šéf evropského sdružení automobilek vyzval EU ke změnám v ekologické politice
17. ledna 2025 08:12
(ČTK) - Nový šéf Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) Ola Källenius vyzval Evropskou unii ke změnám v její ekologické politice a k jednáním s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem s cílem odvrátit obchodní válku.
(Celý text)
Za úhyn devíti koček ze začátku ledna na Prachaticku může virové onemocnění
17. ledna 2025 08:11
(ČTK) - Za úhyn devíti koček, které nalezl muž na procházce u obce Hrbov na Prachaticku na začátku ledna, mohlo virové onemocnění. Prokázala to pitva. Dnes o tom informovala policie na svém webu. Vyšetřování tak vyloučilo, že by zvířata někdo týral a usmrtil. Případ policie předala veterinářům.
(Celý text)
Prodej aut s hybridním pohonem v ČR loni stoupl o 26 procent na 51 432 vozů
17. ledna 2025 08:10
(ČTK) - Prodej aut s hybridním pohonem v loňském roce vzrostl o 26 procent na 51 432 vozů. Jejich podíl na celkových registracích nových osobních aut v ČR se tak zvýšil z 18 na více než 22 procent. Z toho prodej plug-in hybridů do zásuvky se zvýšil o 4,4 procenta na 5900 vozidel. Počet prodaných elektromobilů díky dotačnímu programu stoupl téměř o 65 procent na 10 933 aut. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
(Celý text)
Jak na úspěšnou rekultivaci v extrémních podmínkách? Dřevinám na výsypkách pomáhá růst hydrogel
17. ledna 2025 04:59
PRAHA (Ekolist) - Ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze, Odborem přípravy území a rekultivací Severočeských dolů a.s. a společností ČEZ Energetické produkty s.r.o. proběhla na lokalitě Libouš výsadba lesních dřevin s využitím nově vyvinutých hydrogelových tablet. Tato akce představuje významný krok směrem k zajištění úspěšné rekultivace v extrémních podmínkách stanoviště.
(Celý text)
Jak na úspěšnou rekultivaci v extrémních podmínkách? Dřevinám na výsypkách pomáhá růst hydrogel
17. ledna 2025 04:59
PRAHA (Ekolist) - Ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze, Odborem přípravy území a rekultivací Severočeských dolů a.s. a společností ČEZ Energetické produkty s.r.o. proběhla na lokalitě Libouš výsadba lesních dřevin s využitím nově vyvinutých hydrogelových tablet. Tato akce představuje významný krok směrem k zajištění úspěšné rekultivace v extrémních podmínkách stanoviště.
(Celý text)