|
titulní strana > co píší jiní
RIA Novosti: Bouře nedovolila ponorkám Mir prozkoumat ropné oblasti v Bajkalu
26. srpna 2008 09:36
PRAHA/NOVOSIBIRSK (Ecomonitor) - Bouře a půlmetrové vlny zabránily zatím ruským ponorkám Mir-1 a Mir-2 v expedici u bajkalského mysu Tolstyj, kde vědci v minulosti zaznamenali ropu. Agentuře RIA Novosti to řekl ředitel Limnologického institutu sibiřského oddělení Ruské akademie věd Michail Gračev.
Jerusalem Post: Izraelští a američtí vědci vytvořili analytický model vlivu sazí na klima
PRAHA/JERUZALÉM (Ecomonitor) - Saze z lesních požárů a levných průmyslových paliv, stejně jako z nedokonalého hoření uhlovodíků, nutně nezpůsobují globální ochlazování, jak si vědci dosud mysleli. Za určitých podmínek mohou naopak podporovat oteplování prostředí, napsal deník Jerusalem Post.
Která rostlina se stane Národní ohroženou rostlinou ČR?
HARRACHOV (Ekolist) - Milovníci rostlin se rozhodli upozornit na neradostnou situaci svých planě rostoucích oblíbenců. Jak říkají, politici i další veřejnost jim věnují méně pozornosti než třeba pandám, velrybám nebo ptákům. Mezinárodní organizace Planta Europa proto vyhlásila anketu o ohroženou rostlinu, která nejlépe vystihuje danou evropskou zemi nebo region. O tom, která rostlina se stane Národní ohroženou rostlinou České republiky, se rozhoduje právě teď.
Guardian: Zelená energie je módní zlatou horečkou
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Investoři v poslední době vkládají čím dál víc peněz do alternativních zdrojů - orientují se zejména na čistá paliva.
Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se stala součástí Programu Česká kvalita
PRAHA (Ekolist) - Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se právě stala součástí osmnácti členné rodiny certifikátů a značek, které sdružuje Program Česká kvalita. Přidala se tak ke svému staršímu sourozenci, Ekologicky šetrnému výrobku, který byl do programu přijat před šesti lety.
Hlasování ve sněmovně: Zákon o ekologické újmě - poslanci ODS při hlasování obrátili o 180 stupňů
PRAHA (Ekolist) - 17. srpna vstoupil v platnost zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. Jaké nové povinnosti zavádí do českého právního řádu? A jak probíhalo jeho projednávání v Parlamentu ČR?
AFP: Gigantické tasmánské klokany vyhubil člověk, ne změna klimatu
PRAHA/SYDNEY (Ecomonitor) - Člověk, nikoliv klima, způsobil vyhubení gigantických klokanů a dalších prehistorických vačnatců obývajících Tasmánii - ostrov ležící u jižního pobřeží Austrálie. Tvrdí to nová studie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, o níž informovala agentura AFP.
Tomáš Maršík: Zima ve srubu na Aljašce
PRAHA/FAIRBANKS (Aljaška) (Ekolist) - "Odmala jsem si pohrával s myšlenkou, co nám vlastně civilizační vymoženosti přinášejí. Uvědomoval jsem si, že díky nim leccos získáváme, zároveň mi ale bylo jasné, že mají i záporné důsledky. Chtěl jsem si tedy na vlastní kůži vyzkoušet, co získáváme a co ztrácíme. Nejlepším způsobem, jak to provést, bylo odříznout se na určitý čas co nejvíc od civilizačních vymožeností." O svých pobytech v civilizací prakticky nedotčené divočině vypravuje vědec, aktivista a horolezec Tomáš Maršík.
České "pralesy" - v ČR vzniká síť bezzásahových lesů
HARRACHOV (Ekolist) - Když se v současné České republice někoho zeptáte na lesy ponechané samovolnému vývoji, většinou mu na mysli vytane spor o těžbu v Šumavském národním parku. Bezzásahových lesů je na našem území ale mnohem víc - po celé republice dokonce vzniká jejich síť, která by měla nejen uchovat přírodní hodnoty, ale hlavně sloužit k výzkumu a zlepšení ochranářských i hospodářských postupů v ostatních lesích. Přes to všechno ale zůstává zastoupení "pralesů" mezi ostatními českými hvozdy zcela mizivé.
Terra Daily: Předek dnešních lidí se zřejmě s neandrtálcem nekřížil
PRAHA/LIPSKO (Ecomonitor) - Studie, o níž informuje srpnové vydání časopisu Cell, přináší kompletní popis mitochondriálního genomu získaného z kosti neandrtálce staré 38 tisíc let. Podle vědců se mitochondrie neandrtálce od mitochondrie dnešního člověka liší natolik, že úvahy o možném křížení obou druhů hominidů na konci doby ledové se zdají nepodložené, napsal server Terra Daily.
Independent: Británie chystá stavbu patnácti ekoměst
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Na konci června uzavřela britská vláda soutěž na návrh patnácti ekologických měst, která by měla vzniknout na území Velké Británie do roku 2020. Rozhodnutí vlády se neobešlo bez protestů a demonstrací před parlamentem.
Kolektivním systémům se daří vybírat více elektroodpadu
PRAHA (Ekolist) - Množství elektrických zařízení odevzdaných k recyklaci stále stoupá. Tři největší systémy zpětného odběru ohlásily, že letos se jen jim podaří vybrat přes tři kilogramy odpadů na obyvatele. Do konce roku se tak zřejmě podaří naplnit požadovanou kvótu čtyř kilogramů, ke které se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.
MIT News: Důležitý objev může nastartovat revoluci v solární energetice
PRAHA/CAMBRIDGE (MASSACHUSETTS) (Ecomonitor) - Vědcům z Massachusetts Institute of Technology (MIT) se patrně povedl objev, který by mohl změnit sluneční energii z marginálního zdroje v jeden ze zdrojů klíčově důležitých. Údajně se jim podařilo překonat bariéru bránící skladování sluneční energie pro použití v době, kdy slunce nesvítí. Informoval o tom server MIT News.
PlanetArk: Kjótský protokol stojí v Rusku již tři roky na startu
PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Rusko dosud neschválilo jediný projekt na snížení emisí skleníkových plynů v rámci Kjótského protokolu. Důvodem je prý vyjasňování kompetencí mezi jednotlivými vládními úřady pod taktovkou premiéra země Vladimira Putina. Podle agentury Reuters to tvrdí Oleg Plužnikov, vysoký ruský úředník odpovědný za kjótské schéma.
Independent: Nosorožci jsou zpět! Soukromníci je zachraňují před vyhynutím
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Deník The Independent přinesl na konci června zprávu o úspěchu plánu, který dovoluje soukromým majitelům půdy vlastnit a chovat divoké nosorožce. Průkopnický projekt pomohl navrátit jedno z nejmajestátnějších zvířat Afriky až ze samého pokraje vyhubení.
BBC: Brazílie zakládá fond na ochranu Amazonie
PRAHA/BRASÍLIA (Ecomonitor) - Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva oznámil založení mezinárodního fondu na ochranu amazonských deštných pralesů. Peníze z fondu by také měli pomoci ve snaze odvrátit klimatické změny, pomoci místním lidem najít jinou obživou něž mýcení lesů a podpořit ochranu přírody a trvale udržitelný způsob hospodaření s lesy. Brazílie bude shánět příspěvky především v zahraničí a doufá, že do roku 2021 se jí podaří shromáždit 21 miliard dolarů, píše internetové zpravodajství BBC.
PlanetArk: Americká armáda chce bojovat ekologicky
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Snížení emisí skleníkových plynů také může snížit ztráty životů, protože konvoje s pohonnými hmotami jsou dobrým cílem nepřátelské palby. Na vzdálených bojištích v Iráku nebo v Afghánistánu, ale i ve výcvikových táborech doma, se americká armáda rozhodla omezovat spotřebu fosilních paliv. Aby se její operace mohly stát ekologicky udržitelnými, píše agentura Reuters.
Jerusalem Post: Nespěte vedle dobíjených mobilních telefonů, hrozí vám rakovina
JERUZALÉM/PRAHA (Ecomonitor) - Izraelské ministerstvo životního prostředí varovalo veřejnost, aby udržovala nejméně půlmetrovou vzdálenost mezi vlastním tělem a jakýmkoliv elektrickým zařízením, které obsahuje transformátor. Jedná se například o mobilní telefony připojené k nabíječce, bezdrátové telefony, elektrická rádia kombinovaná s budíkem nebo fluorescenční zářivky, informoval deník Jerusalem Post.
Topolánek v poločase chválí Bursíka
PRAHA (Ekolist) - Ve středu navštívil premiér Mirek Topolánek ministerstvo životního prostředí. V rámci svých návštěv vládních úřadů se setkal Martinem Bursíkem, aby společně zhodnotili, jaký je stav rezortu v polovině volebního období současné koalice. „Dnešní setkání nemělo za cíl něco projednat, ale zhodnotit, co se nám dosud podařilo, udělat si určitý mezisoučet,“ shrnul důvody návštěvy Mirek Topolánek.
Reuters: Kvůli klimatickým změnám možná skončí pěstování kávy v Ugandě
PRAHA/KAMPALA (Ecomonitor) - V Ugandě možná v následujících desetiletích úplně přestanou pěstovat kávu. Nebude možné v tom pokračovat kvůli změnám počasí, tvrdí zpráva britské organizace Oxfam. Uganda je po Etiopii druhým největším africkým pěstitelem kávy a stala se i nejsilnějším producentem kávy robusta, protože první místo vyklidilo v důsledku politických nepokojů Pobřeží slonoviny, píše agentura Reuters.
Reuters: Kvůli klimatickým změnám možná skončí pěstování kávy v Ugandě
PRAHA/KAMPALA (Ecomonitor) - V Ugandě možná v následujících desetiletích úplně přestanou pěstovat kávu. Nebude možné v tom pokračovat kvůli změnám počasí, tvrdí zpráva britské organizace Oxfam. Uganda je po Etiopii druhým největším africkým pěstitelem kávy a stala se i nejsilnějším producentem kávy robusta, protože první místo vyklidilo v důsledku politických nepokojů Pobřeží slonoviny, píše agentura Reuters.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)