|
titulní strana > co píší jiní
Moltex Öko: Nekompostovatelné "kompostovatelné" pleny
4. června 2008 08:00
PRAHA (Ekolist) - V lednu 2004 jsme v článku Odvrácená strana plenek psali o výhodách a nevýhodách jednorázových plen a kdysi běžně užívaných látkových plen. Dnes je na trhu dostupná další alternativa. „Kompostovatelné“ jednorázové pleny.
Peru.com: V důsledku kontaminace jezera Sanango uhynulo 25 tun ryb
PRAHA/LIMA (Ecomonitor) - Jezero Sanango je kontaminováno sloučeninami fosforu. Následkem této kontaminace uhynulo 25 tun ryb. Zprávu o tom přinesl server Peru.com.
Vláda odsouhlasila radar v Brdech – jaké dopady bude mít na přírodu a životní prostředí?
PRAHA (Ekolist) - Vláda České republiky 21. května odsouhlasila pobyt armády Spojených států amerických na území ČR kvůli výstavbě a provozu radarové stanice protiraketové obrany USA. „Žádnou souvislost mezi radarem a životním prostředím nevidím,“ prohlásil k tomu v dubnu v Olomouci ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených). S odvoláním na vládou zadané studie dodal, že případná výstavba a provoz radaru nebudou mít vliv na zdraví obyvatel. Odborníci z příslušných oborů ovšem závěry dosavadních vládních studií zpochybnili a přírodovědci navíc ministra v květnu otevřeným dopisem upozornili, že umístěním americké radarové základny na v současnosti předpokládanou kótu 718,8 v Brdech by bylo zničeno jedno z přírodovědně nejhodnotnějších území celých středních Čech. Jaké dokumenty týkající se případných dopadů výstavby a provozu radarové základny na životní prostředí a přírodu mají dnes občané k dispozici?
DOKUMENT: Radarová základna v Brdech – otevřený dopis RNDr. Martinu Bursíkovi
PRAHA (Ekolist) - Jako přílohu ke zprávě Vláda odsouhlasila radar v Brdech – jaké dopady bude mít na přírodu a životní prostředí? zveřejňujeme plné znění otevřeného dopisu biologů ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi (SZ). Vlastní text dopisu je doplněn třemi přílohami, které kvůli jejich délce zveřejňujeme samostatně: příloha I, příloha II a příloha III. Odkazy na další dokumenty týkající se vlivu zamýšleného radaru na životní prostředí najdete na konci výše uvedené zprávy.
DOKUMENT: Radarová základna v Brdech – otevřený dopis RNDr. Martinu Bursíkovi - Příloha I
PRAHA (Ekolist) - Jako přílohu ke zprávě Vláda odsouhlasila radar v Brdech – jaké dopady bude mít na přírodu a životní prostředí? zveřejňujeme plné znění otevřeného dopisu biologů ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi (SZ). Vlastní text dopisu je doplněn třemi přílohami, které kvůli jejich délce zveřejňujeme samostatně: příloha I (je na této stránce), příloha II a příloha III. Odkazy na další dokumenty týkající se vlivu zamýšleného radaru na životní prostředí najdete na konci výše uvedené zprávy.
DOKUMENT: Radarová základna v Brdech – otevřený dopis RNDr. Martinu Bursíkovi - Příloha II
PRAHA (Ekolist) - Jako přílohu ke zprávě Vláda odsouhlasila radar v Brdech – jaké dopady bude mít na přírodu a životní prostředí? zveřejňujeme plné znění otevřeného dopisu biologů ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi (SZ). Vlastní text dopisu je doplněn třemi přílohami, které kvůli jejich délce zveřejňujeme samostatně: příloha I, příloha II (je na této stránce) a příloha III. Odkazy na další dokumenty týkající se vlivu zamýšleného radaru na životní prostředí najdete na konci výše uvedené zprávy.
DOKUMENT: Radarová základna v Brdech – otevřený dopis RNDr. Martinu Bursíkovi - Příloha III
PRAHA (Ekolist) - Jako přílohu ke zprávě Vláda odsouhlasila radar v Brdech – jaké dopady bude mít na přírodu a životní prostředí? zveřejňujeme plné znění otevřeného dopisu biologů ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi (SZ). Vlastní text dopisu je doplněn třemi přílohami, které kvůli jejich délce zveřejňujeme samostatně: příloha I, příloha II a příloha III (je na této stránce). Odkazy na další dokumenty týkající se vlivu zamýšleného radaru na životní prostředí najdete na konci výše uvedené zprávy.
Obchodování s emisemi byla zatím jen hra
PRAHA (Ekolist) - Současný systém obchodování s emisemi skleníkových plynů je prý něco jako dětská hra. Skutečné obchodování nastane až od roku 2013. To se budou povolenky na vypouštění emisí prodávat v aukcích a podniky je už nebudou dostávat zdarma. Přesto je ale již dnes obchod s emisemi jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů, zaznělo mimo jiné na květnové konferenci Emission (CO2) Trading 2008, kterou pořádala společnost BID services.
PlanetArk: V Brazílii objevili neznámý indiánský kmen
PRAHA/RIO DE JANEIRO (Ecomonitor) - Amazonští indiáni z jednoho z posledních kmenů, který nemá žádný kontakt s civilizací, byli vyfotografováni z letadla v brazilském deštném pralese. Fotografie z minulého týdne ukazují skupinu červeně pomalovaných bojovníků, kteří jsou připraveni vystřelit na letadlo šípy. Podle odborníků jsou původní kmeny ohroženy nelegální těžbou dřeva, píše agentura Reuters.
BBC: Ničení přírody nejvíc poškozuje chudé obyvatele
PRAHA/BONN (Ecomonitor) - Ničení lesních porostů, řek, života v mořích a další poškozování přírody může až o polovinu zhoršit životní podmínky nejchudších obyvatel planety. Současný pokles rozmanitosti druhů může snížit celosvětové HDP o zhruba sedm procent, nejchudší lidé jsou však bezprostředně závislí na přírodních zdrojích, píše internetové zpravodajství BBC.
Reuters: V Pekingu se zhoršilo znečištění ovzduší
PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - V čínském hlavním městě byl podle agentury Reuters v úterý zaznamenán obrovský nárůst znečištění ovzduší. Pouhé dva měsíce před zahájením XXIX. letních olympijských her bylo ve městě vydáno doporučení, které nabádá obyvatele s respiračními onemocněními, aby v zájmu svého zdraví neopouštěli své domovy.
Ministerstvo financí chce nabídnout 115 miliard za sanace století
PRAHA (Ekolist) - Česká republika nebyla schopná ani po téměř 20 letech od listopadu 1989 vyčistit poškozenou půdu a kontaminované areály průmyslových a zemědělských podniků, které v zemi zůstaly po desetiletích socialistického hospodaření. Ministerstvo financí (MF) proto v dubnu přišlo s radikálním návrhem – všechny závazky státu shrnout do jednoho a prodat jediné firmě. Soukromník by měl srazit i cenu zakázky, která dnes úhrnem činí 114,5 miliardy korun. Návrh se nelíbí ministerstvu životního prostředí (MŽP), které je přesvědčeno, že současný systém funguje dostatečně. Není jasné ani to, zda se najde firma, která by obří zakázku zvládla. "Situaci, že vítěz nebude schopen splnit své závazky, nepovažujeme za reálnou,“ tvrdí ale MF.
All Africa: Nigérie zažaluje nizozemskou společnost Shell
PRAHA/LAGOS (Ecomonitor) - Čtyři nigerijští vesničané a jedna environmentální organizace se snaží přimět nizozemskou ropnou společnost Shell k převzetí zodpovědnosti za poškozování životního prostředí v Nigérii. Pokud se jim to nepodaří, chtějí společnost zažalovat u nizozemského soudu. Zprávu o tom přinesl server All Africa.
PlanetArk: Zázračnou zbraní v boji proti změnám klimatu má být ukládání skleníkových plynů
PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Možnost bezpečně ukládat oxid uhličitý pod zem je zřejmě jediná úspěšná cesta, jak udržet emise na bezpečné úrovni. Tvrdí to ekonomický ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA), píše agentura Reuters.
Hlasování ve sněmovně: Vyvlastňování kvůli protipovodňové ochraně podpořili všichni
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus v polovině května podepsal zákon, který umožňuje vyvlastnit pozemky nebo stavby "potřebné pro uskutečnění veřejně prospěšných staveb na ochranu před povodněmi". Návrh prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem jako po másle a jeho schválení podporovali zákonodárci všech stran.
Terra Daily: Biologové se zabývají dopadem asijských hydroelektráren na životní prostředí
PRAHA/AMHERST (Ecomonitor) - Na asijských řekách v jsou hojně budovány hydroelektrárny. Vědecký tým pod vedením Guye Lanzy z Massachusettské univerzity v Amherstu se zabýval dopadem těchto elektráren na životní prostředí. Podle serveru Terra Daily vědci zjistili, že hydroelektrárny nejsou zdaleka tak šetrné k životnímu prostředí, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Latinamerica Press: Kolumbie odmítla zákon, který by umožnil ničení původních pralesů
PRAHA/BOGOTA (Ecomonitor) - Na počátku letošího roku rozhodl Ústavní soud v Kolumbii, že zákon, který by výrazně ohrozil budoucnost původních lesů, je protiústavní. Při přípravě nového lesního zákona totiž jeho tvůrci zapomněli na vyjádření původních obyvatel, píše Latinaamerica Press. Zákon by přitom v praxi umožnil kácení a zábor půdy v původních pralesích Kolumbie.
PlanetArk: Umělé útesy z vozů newyorského metra mají přilákat ryby i rybáře
PRAHA/OCEAN CITY (Ecomonitor) - Po čtyřiceti letech služby, během které přepravily miliony cestujících, se mají vozy newyorského metra stát domovem pro miliony ryb. Vyřazené soupravy byly minulý týden uloženy na dně Atlantiku, třicet kilometrů od břehů státu Maryland. Umělý útes by se měl stát útočištěm pro ryby, které jsou zase důležité pro místní rybářský průmysl, píše agentura Reuters.
Centrum Prahy budou čistit vozy na zemní plyn
PRAHA (Ekolist) - Firma Pražské služby spolu s Magistrátem hlavního města Prahy a Pražskou plynárenskou dnes představila obyvatelům hlavního města nové čistící vozy, které ke svému pohonu používají stlačený zemní plyn (CNG). Automobily vyzdobené heslem „Děláme teď 3 x více, pro Prahu a vaše plíce“ vedle toho, že vypouštějí méně škodlivých emisí do ovzduší, také používají technologii bezprašného čištění ulic a filtrují z ovzduší částice PM 10.
The Financial Times: Biopaliva mohou být příležitostí pro geneticky modifikované plodiny
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Podle britských vědců by se výchozí surovinou pro výrobu biopaliv měly stát geneticky modifikované plodiny, protože jsou v mnohých aspektech pro jejich výrobu vhodné, napsal server The Financial Times.
V současné době je hojně rozšířen předpoklad, že pěstování surovin na biopaliva je jednou z příčin potravinové krize. Britští vědci minulý týden v časopise Nature Reviews Genetics publikovali studii, v níž tento předpoklad relativizují.
The Financial Times: Biopaliva mohou být příležitostí pro geneticky modifikované plodiny
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Podle britských vědců by se výchozí surovinou pro výrobu biopaliv měly stát geneticky modifikované plodiny, protože jsou v mnohých aspektech pro jejich výrobu vhodné, napsal server The Financial Times.
V současné době je hojně rozšířen předpoklad, že pěstování surovin na biopaliva je jednou z příčin potravinové krize. Britští vědci minulý týden v časopise Nature Reviews Genetics publikovali studii, v níž tento předpoklad relativizují.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)