|
titulní strana > co píší jiní
BBC: V Arktidě taje trvalý led nebývalým tempem
19. března 2008 08:22
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - V Arktidě taje silná vrstva starého ledu rychleji než v předchozích letech a navzdory studenému počasí led ubývá i po skončení arktického léta. Tvrdí to vědci na základě studia satelitních snímků. Během horkého léta roku 2007 snímky ukázaly nejmenší plochu ledu, jaká kdy byla v této oblasti zaznamenána, píše internetové zpravodajství BBC.
Vídeňská ENERGYbase má být ekologickou budovou budoucnosti
VÍDEŇ (Ekolist) - ENERGYbase. Vídeň doufá, že pod tímto názvem se zapíší do povědomí Rakušanů a možná i celé Evropy kanceláře budoucnosti. Výstavba největší ekologického kancelářského objektu v Rakousku byla zahájena na jaře roku 2007 a má být dokončena v polovině roku letošního. Unikátní budovu navrhl vídeňský ateliér POS architekten ZT keg a o kvalitě projektu svědčí i nominace na Státní cenu za životní prostředí a energické technologie, kterou uděluje rakouské Ministerstvo životního prostředí a zemědělství.
Independent: Africké boje jsou namísto diamantů placeny krvavou slonovinou
PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor) - Súdánská milice Janjaweed pozabíjela v Čadu stovku slonů během jediného odpoledne, v Keni zabili somálští bojovníci během přestřelky čtyři strážce stovky kilometrů od hranice Somálska a v Demokratické republice Kongo se sloní kly staly dobrým zbožím, kterým svůj rozpočet vylepšují vzbouřenci. Slonovina se v Africe stává zdrojem financí pro ozbrojené jednotky a nahrazuje tak dřívější "krvavé diamanty", píše deník Independent.
Studie: Úbytek motýlů v Praze je menší než v zemědělské krajině
PRAHA (Ekolist) - Motýli v pražských rezervacích jsou ohroženi méně než motýli v rezervacích v zemědělské krajině. K tomuto závěru dospěli odborníci z pražské Přírodovědecké fakulty UK, Přírodovědecké fakulty JČU a Entomologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. "Motýlů ale výrazně ubylo i v Praze a rozhodně nemají vyhráno. Je bezpodmínečně nutné na bývalých pastvinách a skalnatých stráních vymýtit porosty nepůvodních a náletových dřevin. Vyčištěné plochy pak v žádném případě znovu nezalesňovat," řekl Ekolistu Tomáš Kadlec, hlavní autor studie, která vyjde tento pátek v časopise Landscape and Urban Planning. "Jinak budou motýli vymírat dál."
BBC: Zelené budovy prý mohou zachránit klima
PRAHA/MONTREAL (Ecomonitor) - Renovace a důsledné využívání moderních technologií při stavbě budov v Severní Americe by celému kontinentu ušetřily více emisí než jakékoli jiné opatření. Využívání ekologických principů ve stavebnictví by snížilo produkci emisí skleníkových plynů o stejné množství, jakým přispívá ke klimatickým změnám veškerá doprava v USA, píše internetové zpravodajství BBC.
Největší problém je sehnat krmivo, říkají čeští dodavatelé biovajec
PRAHA (EkoList) - Čeští zákazníci mohou stále častěji najít v regálech supermarketů vajíčka od nosnic, které svůj život nestrávily namačkány v klecích. V celé České republice nabízí na trh vajíčka v bio kvalitě pouze dvě společnosti - farma Abatis, sídlící v obci Zvole u Prahy, a farma Pavla Kýra z Heroltic.
Guardian: EU bude čelit přílivu environmentálních uprchlíků
PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Vysoký představitel pro zahraniční politiku Evropské unie Javier Solana a komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová varovali, že v budoucnu bude EU v důsledku globálních změn klimatu pravděpodobně čelit velkému přílivu environmentálních uprchlíků. Zprávu o tom přinesl deník The Guardian.
V českých supermarketech se prodávají i biovejce
PRAHA (EkoList) - V českých supermarketech lze nakoupit už nejen vajíčka z klecového chovu, ale i vajíčka z podestýlky a v některých obchodech i vajíčka z ekologického zemědělství. Vajíčka z volného chovu nejsou k dostání vůbec. Ukázal to průzkum, který provedla nezisková organizace Společnost pro zvířata.
Independent: Na změny klimatu nejvíce doplácejí menšiny
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Když v loňském roce zasáhly Indii ničivé povodně, pocházela více než polovina obětí z nejnižší kasty nedotknutelných neboli Dalitů. Obrovské sucho v Keni zasáhlo nejvíce nejchudší pastevce na severu země; Samiové - obyvatelé arktické části Norska - zase trpí tím, že stáda jejich sobů nemají co žrát, protože teplé deště ničí jejich původní pastviny. Klimatické změny na celém světě nejvíce zasahují nejchudší obyvatele a lidi na okraji společnosti, píše deník The Independent.
Guardian: Sloni v Jižní Africe jsou opět na odstřel
PRAHA/JOHANNESBURG (Ecomonitor) - Zákaz lovu slonů v Africe byl před deseti lety obrovským vítězstvím ochránců zvířat. Na konci února však vláda Jihoafrické republiky rozhodla o odvolání zákazu lovu slonů. Důvodem je jejich příliš úspěšný návrat do volné přírody. Je jich mnoho, jsou hladoví a ničí krajinu, píše deník Guardian.
Environmental News Network: Severní Africe a Střednímu východu hrozí klimatická krize v zemědělství
PRAHA/KÁHIRA (Ecomonitor) - Na konferenci Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), jež se uskutečnila minulý týden v egyptské Káhiře, byla představena nová studie zabývající se klimatickými změnami. Tato studie tvrdí, že oblastem severní Afriky a Středního východu hrozí v důsledku klimatických změn obrovské nebezpečí. Informoval o tom server Environmental News Network.
Daily Times: Přelidnění rozvojových zemí přináší životnímu prostředí mnoho problémů
PRAHA/KARÁČÍ (Ecomonitor) - Největší hrozbou pro životní prostředí v rozvojových zemích je přelidnění a špatné hospodaření s přírodními zdroji. Na mezinárodním workshopu nazvaném "Globální environmentální konflikty: Změna a adaptace" se na tom shodla řada světových odborníků. Informoval o tom deník Daily Times
Silniční mýto: nejistý lék pro nákladní dopravu?
PRAHA (Ekolist) - Před rokem začali na českých silnicích platit řidiči nákladních vozů za jízdu na dálnicích a vybraných částech silnic I. třídy. Česká vláda si od výběru mýta slibovala především zisk peněz, které se můžou znovu investovat do výstavby dalších kilometrů dálnic a silnic, ale taky snížení dopravy přes české území.
New Scientist: Globální oteplování může ohrozit život v tundře
PRAHA/ALJAŠKA (Ecomonitor) - Globální oteplování způsobuje změny vegetace v arktické tundře. To může mít ve svém důsledku vliv na zvýšení výskytu požárů v této oblasti. Třetina světových zásob uhlíku vázaného v půdě je ale uložena právě v oblastech s velkou zeměpisnou šířkou. V případě požáru se uhlík z půdy bude uvolňovat ve zvýšené míře, což bude významnou měrou přispívat k dalšímu nárůstu globálního oteplování. Informoval o tom server New Scientist Environment.
BBC: Rostliny se rychle adaptují na život ve městech
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Rostliny, které rostou ve městech, se velmi rychle přizpůsobují novému životnímu prostředí a zlepšují svoje šance, jak přežít v betonové džungli. Tento jev popisuje nová studie francouzských vědců. Plevelná rostlina Crepis sancta vytváří v urbanizovaných oblastech těžší semena, která mají větší šanci uchytit se na zemi, než lehčí semena původních rostlin, která vítr roznáší, píše internetové zpravodajství BBC.
Guardian: Odlesňování způsobuje klimatické změny a snižování biodiverzity
PRAHA/SUMATRA (Ecomonitor) - Podle Světového fondu ochrany přírody (WWF) urychluje ničení lesů na Sumatře změny globálního klimatu a vymírání ohrožených živočišných druhů. Nejvážnější situace je v oblasti Riau, kde bylo během posledních pětadvaceti let vymýceno plných 65 % tropických pralesů a mokřin. Zprávu o tom přinesl deník The Guardian.
Zvířata versus les
PRAHA (Ekolist) - Českými lesy otřásá spor. Jeho jádrem je otázka, kolik v nich může žít zvěře, aby nebyly soustavně poškozovány. Myslivci by jí chtěli mít v lesích co nejvíc. Lesníci, přírodovědci a aktivisté ale tvrdí, že přemnožená zvěř okusuje stromky a znemožňuje obnovu lesa od smrkových monokultur ke smíšeným porostům. Je zvěř opravdu přemnožená a ničí neúměrně lesy?
Boston Globe: Astma u dětí má na svědomí automobilová doprava
PRAHA/BOSTON (Ecomonitor) - U dětí, které žijí v blízkosti silnic se silným provozem, existuje výrazně vyšší pravděpodobnost, že onemocní astmatem, než u dětí žijících u málo využívaných komunikací. Tvrdí to zpráva vypracovaná státem Massachusetts, která zkoumala zdraví obyvatel v oblasti Merrimack Valley. Informoval o tom deník The Boston Globe.
Co čeká Ameriku? Prezidentští kandidáti představili svou ekologickou politiku
PRAHA (Ekolist) - V boji o post prezidenta Spojených států zůstali čtyři kandidáti. O stranickou nominaci se mezi republikány ucházejí John McCain a Mike Huckabee, mezi demokraty Hillary Clintonová a Barack Obama. Zatímco počet hlasů pro Obamu a Clintonovou je stále relativně vyrovnaný, republikán McCain si nad svým soupeřem vytvořil značný náskok. Co vlastně všichni čtyři slibují v oblasti životního prostředí?
PlanetArk: Indie buduje armádu na ochranu tygrů
PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor) - Indie plánuje investovat 12,5 milionů dolarů do zvláštní gardy, která by měla chránit poslední přeživší tygry na jejím území. Počet velkých šlem klesá v Indii kvůli rozšířenému pytláctví, ale také kvůli ničení přirozených míst výskytu. Současní špatně vybavení a špatně zaplacení strážní jsou prý zkorumpovaní a ochraně tygrů nijak nepřispívají, píše agentura Reuters.
PlanetArk: Indie buduje armádu na ochranu tygrů
PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor) - Indie plánuje investovat 12,5 milionů dolarů do zvláštní gardy, která by měla chránit poslední přeživší tygry na jejím území. Počet velkých šlem klesá v Indii kvůli rozšířenému pytláctví, ale také kvůli ničení přirozených míst výskytu. Současní špatně vybavení a špatně zaplacení strážní jsou prý zkorumpovaní a ochraně tygrů nijak nepřispívají, píše agentura Reuters.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)
Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45
LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)
Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43
ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50
OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)
Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)
V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01
(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)
V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01
(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)