|
titulní strana > co píší jiní
John Prescott v Praze: Klimatické změny jsou v současnosti největší dlouhodobou hrozbou světu
12. dubna 2007 07:30
PRAHA (EkoList) - Britský vicepremiér John Prescott v úterý večer při debatě v rezidenci Britského velvyslanectví v Praze apeloval na české politiky a průmyslníky, aby vzali vážně nebezpečí klimatických změn a podnikli kroky k jeho odvrácení. Jako liché označil obavy ze ztráty konkurenceschopnosti při používání šetrnějších technologií. „V Británii jsme dokázali zvýšit konkurenceschopnost a zároveň snížit emise skleníkových plynů,“ zdůraznil před pozvanými hosty. Mezi nimi byli například „zelení“ ministři Martin Bursík a Karel Schwarzenberg, senátor ODS Bedřich Moldan, ale i předseda Akademie věd Vojtěch Pačes, klimatolog Jan Pretel a zástupci firem Škoda Auto, ČEZ, Czech Coal atd.
Zálohy na nevratné obaly: Po Německu už i v ČR?
PRAHA (EkoList) - Evropská komise 23. března oznámila, že po několika letech zastavila řízení kvůli zavedení záloh na nevratné obaly vůči Německu. Deník Mladá fronta Dnes posléze 6. dubna informoval, že ministr životního prostředí Martin Bursík zadal vypracování právní analýzy, která by prozkoumala možnosti zavedení obdobného systému i v České republice.
PlanetArk: V Británii letí ekosvatby
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Svatba v bílém vychází z módy. Nejaktuálnějším britským trendem je "zelená" svatba. Mnoho párů se snaží snížit dopad svých oddavků na životní prostředí, napsala agentura Reuters.
Guardian: Znečištěné ovzduší ve městech je větší zabiják než Černobyl
LONDÝN/PRAHA (EcoMonitor) - Znečištěné ovzduší ve velkých městských aglomeracích může mít na zdraví lidí horší dopad něž radiace, které byli vystaveni svědci výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl, tvrdí britský vědec. Podle něj jsou škodliviny v ovzduší měst nebezpečnější než radiace, která zasáhla záchranáře v ochranném pásmu kolem elektrárny, píše deník Guardian.
Nájemníci žalují radnici kvůli bytům zamořeným azbestem
PRAHA (EkoList) - Dva nájemníci z pražského sídliště Chmelnice podali žalobu na městskou část Praha 3, dalších dvacet žalob je připraveno. Důvodem jsou byty, které byly kvůli neodborné rekonstrukci bytových jader zamořeny azbestem. Oznámili to včera na tiskové konferenci zástupci občanského sdružení Arnika, které pomáhá nájemníkům sídliště Chmelnice.
Kvůli Blance padlo trestní oznámení
PRAHA (EkoList) - Občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí (AŽP) a obyvatelé libeňské čtvrti Rokoska podali trestní oznámení kvůli připravované realizaci další části pražského městského okruhu, v úseku mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou. Podle nich výstavba další velkokapacitní "dálnice", byť vedené v tunelu, jen zatáhne obrovský počet vozidel do navazujících ulic v obytných čtvrtích na severu Prahy, což bude mít dopad na životní prostředí a během výstavby se zhorší i průjezdnost celé oblasti.
National Geographic: Vědci očekávají aktivní hurikánovou sezónu
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Američtí vědci oznámili, že letos očekávají "velmi aktivní" hurikánovou sezónu a nejméně jedna velká bouře pravděpodobně zasáhne pobřeží Spojených států, napsal National Geographic.
Washington Post: Další hrozbou globálního oteplování jsou hantaviry
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Odborníci se dlouho obávali, že se kvůli globálnímu oteplování rozšíří do mírného pásma tropické nemoci, např. malárie. Avšak minulou zimu vypukla nemoc způsobená změnami klimatu v chladném Rusku, napsal deník Washington Post.
Má hormonální antikoncepce vliv na přírodu?
PRAHA (EkoList) - Ptala se nás čtenářka Radka Pivoňková, jestli může mít hormonální antikoncepce nepříznivý vliv na přírodu a životní prostředí. Zelená domácnost přináší odpověď biologa Výzkumného ústavu živočišné výroby Jaroslava Petra.
BBC: EPA musí snižovat emise skleníkových plynů, rozhodl soud
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že vláda nemá pravdu v tom, že není schopná regulovat emise škodlivých plynů u nových osobních automobilů a nákladních vozů. Dvanáct států americké federace a třináct nevládních organizací dosáhlo vítězství ve velmi důležité při nad vládní Agenturou ochrany životního prostředí (EPA), píše internetové zpravodajství BBC.
Swissinfo: V atmosféře se objevuje nový skleníkový plyn
PRAHA/DÜBENDORF (EcoMonitor) - Na Jungfraujoch v Bernských Alpách ve výšce asi 3500 metrů nad hladinou moře se očekává, že bude vzduch čistý, napsal server Swissinfo. Nejnovější měření tu však objevilo první stopy tzv. nadouvadel ze skupiny fluorovaných uhlovodíků (HFC). Tyto sloučeniny jsou následovníky známých CFC - chlorovaných fluorovodíků, které se používaly jako chladící médium v ledničkách, jako rozpouštědla, hnací plyny a nadouvadla. CFC byly v roce 1987 zakázány kvůli poškozování ozonové vrstvy.
The Times: Chcete ústřice? Pak chraňte žraloky, tvrdí američtí vědci
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Rozsáhlý a intenzivní lov žraloků v severním Atlantiku má zničující dopad na populaci mušlí, škeblí a ústřic. Podle vědců právě tento případ dobře ukazuje, jak může úbytek velkých predátorů zpustošit celý potravní řetězec, píše deník The Times.
Bursík jmenoval nového ředitele Národního parku Šumava a Státního fondu životního prostředí
PRAHA (EkoList, ČTK) - Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) jmenoval novým ředitelem Státního fondu životního prostředí Petra Štěpánka. Dosavadní šéf fondu František Krejčí se stal ředitelem Národního parku Šumava, kde nahradil ve funkci Aloise Pavlíčka. ČTK o tom dnes informoval ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva Jakub Kašpar.
Canberra Times: Austrálie věnuje milióny na boj proti odlesňování
PRAHA/CANBERRA (EcoMonitor) - Austrálie oznámila začátek tříměsíčního jednání s Novým Zélandem, Velkou Británií, USA a Německem. Jeho výsledkem by měl být mezinárodní plán na zastavení kácení rozsáhlých lesních porostů na celém světě, píše deník Canberra Times.
Guardian: Evropský boj proti změnám klimatu přijde na bilion euro
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Nová politika Evropské unie, která počítá se snížením emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2020, přijde podle studie konzultační firmy McKinsey v příštích čtrnácti letech až na 1,1 bilionů euro, píše deník Guradian.
PlanetArk: Do konce století vzniknou nová podnebná pásma
WASHINGTON (EcoMonitor) - Globální oteplování možná do konce století přestaví podnebná pásma. Některé polární nebo horské klimatické oblasti zmizí a naopak se objeví nové v tropech. S odkazem na novou vědeckou studii o tom informuje agentura Reuters.
Bursík a aktivisté vítají menší počet povolenek, Říman zvažuje žalobu
PRAHA (EkoList) - Ministr životního prostředí Martin Bursík uvítal snížení emisních povolenek, které bude mít český průmysl k dispozici v tzv. Národním alokačním plánu na roky 2008-2012. Evropská komise odmítla původní žádost Národního alokačního plánu, podle kterého žádala Česká republika o emisní povolenky na 102 milionu tun CO2. Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu, naopak hovoří o podvázání české ekonomiky a zvažuje žalobu na Evropskou komisi.
National Geographic: Medvědi z Yellowstonského parku už nepotřebují chránit
PRAHA/YELLOWSTONE (EcoMonitor) - Americká vláda rozhodla, že se medvědi grizzly v Yellowstonském národním parku již nemusí chránit podle zákona o ohrožených druzích, protože se jejich populace obnovila, píše National Geographic.
New York Times: Al Gore hovořil v Kongresu o změnách klimatu
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Minulou středu přesvědčoval Al Gore americký Kongres, že globální oteplování vyžaduje smělou celostátní odpověď. Dvěma sněmovním výborům a Senátu přednesl svou zprávu. Podle ní lidé uměle oteplují svět, riziko plynoucí z nečinnosti je obrovské a k významným omezením emisí skleníkových plynů dojde, až se Spojené státy chopí vedení, napsal deník New York Times.
PlanetArk: GM komáři možná pomohou v boji proti malárii
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Komáři geneticky upravení tak, aby se nemohli nakazit parazitem způsobujícím malárii, se dovedou křížit se svými "normálními" příbuznými. Mohli by proto být použiti v boji proti této nemoci, oznámili američtí vědci. Informuje o tom agentura Reuters.
PlanetArk: GM komáři možná pomohou v boji proti malárii
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Komáři geneticky upravení tak, aby se nemohli nakazit parazitem způsobujícím malárii, se dovedou křížit se svými "normálními" příbuznými. Mohli by proto být použiti v boji proti této nemoci, oznámili američtí vědci. Informuje o tom agentura Reuters.
|
Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
|
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33
(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)