|
titulní strana > co píší jiní
Je libo mýdlové ořechy přes půl světa?
6. března 2007 11:24
PRAHA (EkoList) - Mýdlové ořechy se podle informací našich i zahraničních prodejců dají skvěle použít na praní prádla. Můžete je mít i jako tělový či vlasový šampon, jako čistič rodinného stříbra nebo auta. Dokonce je lze využít jako přírodní pesticid na zahrádku. Mýdlové ořechy jsou zcela přírodní a proto stoprocentně biologicky odbouratelné. Pro člověka, který vyznává ekologicky šetrný životní styl, se to může jevit jako dokonalá volba. Je tomu skutečně tak?
Guardian: Emise z lodní dopravy jsou dvakrát větší než z letadel
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Emise oxidu uhličitého z lodní dopravy jsou dvakrát větší než z letadel a rostou obrovskou rychlostí, zjistili vědci. Různé studie ukázaly, že emise oxidu uhličitého z lodí jsou nejen větší, než se původně předpokládalo, ale že by také mohly v příštích 15 až 20 letech stoupnout až o 75 %, napsal deník Guardian.
Swissinfo: Glaciologové budou zkoumat tající ledovec v Grónsku
PRAHA/CURYCH (EcoMonitor) - V rámci Mezinárodního polárního roku, který je podporován OSN, bude asi 50 000 lidí pracovat na 228 vědeckých projektech týkajících se polárního světa. Švýcarští glaciologové budou zkoumat ledovce v Grónsku, píše Swissinfo.
Rusko se zvolna připojuje k šetrnému lesnictví – alespoň na západě
PRAHA/GLAND (EkoList) - Redakce serveru Ekolist.cz zjistila, že tato zpráva byla přeloženým textem z http://www.panda.org/news_facts/newsroom/features/index.cfm?uNewsID=94160. Takovéto přebírání textů je v rozporu s redakčními zásadami Ekolistu a proto byl text zprávy odstraněn. Čtenářům i autorce původního článku se omlouváme.
NYT: Útesy z pneumatik - nápad, který nevyšel
PRAHA/FORT LAUDERDALE (EcoMonitor) - Míli od floridského pobřeží, na kterém leží město Fort Lauderdale proslulé bohatými čtvrtěmi a módními bary, leží na dně moře dva miliony starých pneumatik. Pomník toho, že dobré nápady mohou skončit úplně špatně, píše deník New York Times.
Budování cyklostezek: Asfalt teče krajinou
PRAHA (EkoList) - Cyklistika je propagována jako doprava šetrná k životnímu prostředí. Lokální politici, silničáři i správy chráněných území hrdě představují milionové investice do nových cyklostezek. Často přitom jde o několik metrů široké a rovné "cyklodálnice". Ve jménu cyklistů i životního prostředí se asfaltují a rozšiřují cesty s původně přírodním povrchem, budují se i zcela nové, dokonale hladké, přímé koridory. U mnoha cyklistů však asfaltový koberec vzbuzuje rozpaky. Vyjeli si do přírody a chtějí vidět přírodu, ne silnici.
The Times: Kvůli slonovině zahyne každý rok 23 000 afrických slonů
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Až pět procent afrických slonů je každoročně zabito kvůli slonovině, a to navzdory celosvětovému zákazu prodeje této suroviny. Kvůli pytláctví jsou zvířata na pokraji vyhubení, píše internetové vydání deníku The Times
Reuters: Klimatické změny ničí největší tygří rezervaci
PRAHA/SUNDERBAN (EcoMonitor) - Před dvaceti lety bylo nepředstavitelné, aby rybáři v Bengálské zátoce mohli proplouvat se svými dřevěnými loďkami porosty mangrovníku. Ohrožovali je totiž tygři, kterým lesy poskytovaly úkryt i kořist. Jenže porosty pomalu mizí, lesy jsou řidší a šelmy se přestěhovaly za potravou i úkrytem, napsala agentura Reuters.
Guardian: Větrnou revoluci v Británii maří byrokracie
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Výstavbu větrných farem, které by mohly dodávat energii až šestině domácností v Británii, brzdí kontroverzní systém plánování, napsal deník Guardian. Podle údajů britského ministerstva životního prostředí čekají na schválení projekty větrníků o celkovém výkonu 11 gigawattů. Místní obyvatelé tvrdí, že větrníky jsou nevzhledné a hlučné.
Fotografická soutěž Viléma Heckela zná vítěze prvního ročníku
PRAHA (EkoList) - Pořadatelé soutěže Štíty Viléma Heckela dnes oznámili jména fotografů, kteří zvítězili v prvním ročníku soutěže věnované přírodě, horám a životnímu prostředí. Soutěž nese jméno českého fotografa a horolezce, který zahynul v roce 1970 spolu s dalšími členy výpravy na peruánský Huascarán.
Zenghelis: Včasné investice do boje proti klimatickým změnám podstatně převyšují budoucí náklady
PRAHA (EkoList) - Na podzim loňského roku vznikla ekonomická studie o ekonomických dopadech klimatických změn, tzv. Sternova zpráva. Podle některých scénářů by v důsledku změn klimatu budoucí generace na škody musely vyhradit každý rok až dvacet procent hrubého domácího produktu planety. Když ale rozsáhlá akce začne hned, bude na stabilizaci klimatu stačit jen jedno procento. Do Prahy přijel studii představit její spoluautor Dimitri Zenghelis.
PlanetArk: Irsko přitvrzuje v boji proti plastovým taškám
PRAHA/DUBLIN (EcoMonitor) - Irsko oznámilo, že zvyšuje daň na plastové nákupní tašky. Tato daň funguje již pět let a používání jednorázových tašek se za tu dobu snížilo o devadesát procent. Teď Irové ještě přitvrdí, píše agentura Reuters.
VOA News: Thajsko bojuje proti nelegálnímu obchodu se zvířaty
PRAHA/BANGKOK (EcoMonitor) - Thajsko se snaží bojovat proti nelegálnímu obchodování se zvířaty. Kampaň proti pytlákům zahájil předseda thajské vlády na ceremoniálu v Bangkoku. Setkání proběhlo poblíž obchodů, kde v minulosti našli pytláci odbyt pro své zboží. Informuje o tom server VOA News.
Rada ministrů je pro následníka Kjóta, o dovozu GM karafiátu se nedohodla
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas přivítal výsledky zasedání Rady ministrů z úterka, zvláště závěry o klimatických změnách a udržitelném užívání pesticidů. Komise také zaznamenala pohled Rady na dvě témata z oblasti GMO.
Swissinfo: Švýcarsko zůstane u jaderné energie
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Švýcarsko se rozhodlo zůstat u atomové energie, napsal server Swissinfo. Parlament odhlasoval, že jaderné elektrárny jsou potřeba, aby se předešlo nedostatku energie v roce 2020.
Scotsman: Austrálie zakázala prodej klasických žárovek
PRAHA/CANBERRA (EcoMonitor) - Austrálie se stane první zemí na světě, kde nebude možné koupit klasické žárovky se žhavicím vláknem. Oznámila to australská vláda, která chce tímto způsobem omezit emise skleníkových plynů. Běžné žárovky zcela zmizí z pultů obchodů do tří let, píše online vydání deníku Scotsman.
Azbest – chraňte dělníka, ochráníte i sebe
PRAHA (EkoList) - Azbest je materiál, který má podobný osud jako freony. Pro své skvělé vlastnosti (je nehořlavý, nejedovatý a levný) se hojně rozšířil jako izolační přísada ve stavebních materiálech. Pak se zjistilo, že jeho mikroskopická vlákna můžou způsobovat rakovinu plic. Záludnost azbestu je v tom, že nemoc můžete dostat třeba až za deset nebo třicet let od doby, kdy jste mu byli vystaveni. Riziko je neviditelné a vzdálené v čase. Snad proto je mu v ČR věnováno tak málo pozornosti.
Independent: Biozemědělství není lepší než konvenční metody
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Biozemědělství nemusí být pro životní prostředí lepší než konvenční produkce. V některých případech dokonce přispívá ke globálnímu oteplování více než intenzivní zemědělství, píše deník Independent s odkazem na novou zprávu britské vlády.
Proč je biobavlna tak drahá?
PRAHA (EkoList) - Podobnou otázku zaslechne určitě prodávající v každém obchodě s bioprodukty. V České republice se zatím prodává jen několik druhů výrobků z biobavlny (toaletní potřeby, ručníky, župany, šátky a oblečení pro kojence) a na pultu jsou vždy po jednom či dvou kusech. Ceny jsou až čtyřikrát vyšší než u klasických výrobků. Ani v internetových obchodech nižší ceny nenajdete.
National Geographic: Rostoucí kyselost oceánů ohrožuje potravní řetězec
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Oceány pohlcují oxid uhličitý z atmosféry, a proto stoupá jejich acidita. To podle vědců může mít katastrofální důsledky pro život v oceánech, napsal National Geographic.
National Geographic: Rostoucí kyselost oceánů ohrožuje potravní řetězec
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Oceány pohlcují oxid uhličitý z atmosféry, a proto stoupá jejich acidita. To podle vědců může mít katastrofální důsledky pro život v oceánech, napsal National Geographic.
|
Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
|
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33
(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)