|
titulní strana > co píší jiní
Udržitelný rozvoj v ČR: Cíl v nedohlednu
7. ledna 2007 11:02
PRAHA (EkoList) - Ptáků v krajině ubývá a zdravotní stav lesů se nijak nelepší. Roste hrubý domácí produkt a produktivita práce. To jsou závěry několika ukazatelů, o nichž každý rok v prosinci jedná česká vláda. S jejich pomocí zjišťuje, zda se společnost rozvíjí udržitelně, nebo ne. Jak jsme na tom? Údaje za rok 2005, které minulý měsíc dostal na stůl kabinet, by se daly nejspíš interpretovat jako opatrné kolébání.
BBC: Nosorožce v Nepálu ohrožují povstalci
PRAHA/KÁTHMANDŮ (EcoMonitor) - Desítky vzácných jednorohých nosorožců indických uhynuly podle ochránců přírody v minulých letech v jihozápadním Nepálu. Poslední sčítání těchto velmi vzácných zvířat ukázalo, že jich v národním parku Bardiya zbývá pouhých dvacet šest, přestože jich tu před čtyřmi lety žilo osmdesát tři, píše internetové vydání BBC.
MPO a Czechinvest se kvůli Hyundaii zavázaly víc podporovat nové využití chátrajících průmyslových zón
HARRACHOV (EkoList) - Ojedinělou dohodu podepsaly na začátku listopadu 2006 ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Moravskoslezský kraj, Czechinvest, automobilka Hyundai a nevládní ekologické organizace v čele s Ekologickým právním servisem (EPS). Automobilka, která staví závod u severomoravských Nošovic, se zavázala nad míru danou zákonem dbát na přírodu a životní prostředí v okolí své továrny. Kraj a MPO zcela zastaví přípravu průmyslových zón Dolní Lutyně a Šilheřovice a MPO začne pořádně podporovat nové využití chátrajících zón (tzv. brownfields). Nevládní organizace naproti tomu nebudou iniciovat žádné právní kroky při povolování a výstavbě závodu a respektují rozhodnutí, která už byla vydána.
WWF: Bulharská letoviska se staví jako o život, ale nezákonně
PRAHA/SOFIA/GLAND (EkoList) - Redakce serveru Ekolist.cz zjistila, že tato zpráva byla přeloženým textem z http://www.panda.org/news_facts/newsroom/features/index.cfm?uNewsID=88660. Takovéto přebírání textů je v rozporu s redakčními zásadami Ekolistu a proto byl text zprávy odstraněn. Čtenářům i autorům původního článku se omlouváme.
PlanetArk: Indie dokončila kontroverzní přehradu Sardar Sarovar
PRAHA/AHMEDABÁD (EcoMonitor) - V Indii byla v neděli po téměř dvou desetiletích dokončena stavba obrovské přehrady, píše agentura Reuters. Mnozí tuto stavbu považují za kontroverzní a ochránci přírody tvrdí, že zničí stovky tisíc životů.
Independent: Planeta Země se možná úplně promění, říká odborník na klima
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Jeden z nejvýznamnějších světových expertů na změny klimatu varuje, že se planeta Země kvůli narůstajícím antropogenním emisím oxidu uhličitého zcela promění. Jim Hansen, jeden z prvních vědců, kteří na klimatické změny upozornili, řekl v rozhovoru pro deník Independent, že máme maximálně deset let na to, abychom omezili emise oxidu uhličitého. Jinak se nám podle něj vymkne situace z rukou a dojde k nevratným změnám v krajině.
Guardian: Karibský korálový útes ničí hnojiva a bahno
PRAHA/BELIZE CITY (EcoMonitor) - Hnojiva a sedimenty, které se vyplavují z plantáží banánů, cukrové třtiny a ananasů, ničí korálové útesy na celém karibském pobřeží. Kvůli tomu klesá počet turistů, kteří jezdí do Mexika, Belize, Guatemaly a Hondurasu obdivovat krásnou přírodu, píše deník Guardian.
Reuters: Německá firma vyrábí bionaftu z oleje na smažení
PRAHA/HAMBURK (EcoMonitor) - Německý výrobce biopaliv Petrotec minulý týden oznámil, že výstavba nového zpracovatelského závodu mu umožní vyrobit v příštím roce 100 000 tun bionafty, informuje agentura Reuters.
Komise hodlá odstranit překážky na drahách Unie
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise usiluje o podporu a oživení oblasti železniční dopravy. V polovině prosince přišla s návrhem odstranit některé překážky, které brání rozvoji železnic. Jde mimo jiné o zjednodušení certifikace nových kolejových vozidel a sladění standardů v různých státech.
NYT: V roce 2006 se svět nadále oteploval
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Desetiletí trvající trend globálního oteplování, z něhož mnozí vědci viní rostoucí koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, letos nadále pokračoval rychlým tempem. Vyplývá to ze zpráv několika státních a mezinárodních agentur zabývajících se klimatem, jež byly zveřejněny minulý týden, píší New York Times.
Ministerstvo vyrábí elektřinu ze slunce
PRAHA (EkoList) - Ministerstvo životního prostředí má nové poslání, vedle sídla vládního úřadu se jeho pražská budova stala také novou elektrárnou. V úterý zde ministr Petr Jan Kalaš slavnostně zahájil provoz nového fotovoltaického systému umístěného na střeše a částečně i na průčelí budovy.
DW: Norsko chce pohřbít toxickou ponorku z 2. světové války
PRAHA/BONN (EcoMonitor) - Norsko plánuje zakrýt vrak potopené německé ponorky z 2. světové války obrovským betonovým náhrobkem, aby zabránilo unikání jedovaté rtuti. Nebezpečné látky z potopené ponorky se uvolňují do mořské vody více než šedesát let, informuje internetový server Deutsche Welle.
Swissinfo: Švýcaři mají třikrát větší ekostopu, než by měli mít
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Švýcarsko spotřebovává přírodní zdroje, jako by vůbec nemyslelo na zítřek, píše server Swissinfo. Nejnovější zpráva zaměřená na udržitelný rozvoj konstatuje, že takzvaná ekologická stopa průměrného Švýcara odpovídá 4,7 hektaru zemského povrchu.
Reuters: Africké chobotnice ukazují jak chránit rybí populaci
PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Chráněné mořské rezervace mají velmi dobrý dopad na obnovení populace ryb a dalších mořských živočichů a to již během několika měsíců. Dokazuje to studie lovu chobotnic na Madagaskaru, píše agentura Reuters.
PlanetArk: Eurokomisař chce snížit emise o třicet procent
PRAHA/BRUSEL (EcoMonitor) - Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas chce, aby emise skleníkových plynů v Evropské unii poklesly do roku 2020 o 30 %. Podle něj by tím Evropa mohla světu ukázat, že je množné účinně bojovat proti klimatickým změnám.
Reuters: Indie tvrdí, že nepoškozuje atmosféru
PRAHA/DILLÍ (EcoMonitor) - Indie považovaná za jednoho z největších světových znečišťovatelů minulý týden prohlásila, že atmosféře neškodí. Země nepodepsala Kjótský protokol a podle odborníků její emise oxidu uhličitého kvůli prudkému ekonomickému rozvoji rostou a významně přispívají ke globálnímu oteplování, napsala agentura Reuters.
The New Zealand Herald: Krávy jsou hrozbou pro životní prostředí, říká zpráva OSN
PRAHA/WELLINGTON (EcoMonitor) - Podle nové zprávy OSN představuje chov dobytka velkou hrozbu pro klima, lesy a divokou přírodu. Informuje o tom ve svém článku Jarrod Booker na serveru The New Zealand Herald.
Svoboda zvířat: Výuka nemusí jít přes mrtvoly
PRAHA (EkoList) - Studenti veterinárních i medicínských oborů jsou vychováváni k tomu, aby pomáhali zvířatům nebo lidem uchovat si zdraví a životy. Dostávají se však do paradoxní situace: aby se stali odborníky zachraňujícími život, musí kvůli svému vzdělání usmrcovat zvířata.
Scotsmann: Severní polokouli čekají vánoce beze sněhu
MOSKVA/PRAHA (EcoMonitor) - Napříč severní polokoulí, od Ruska po Kanadu, si lidé kladou pořád tu stejnou otázku: kdy už přijde zima? Podle nejhorších odhadů klimatických změn, by také zimy bez sněhu mohly trvat dalších třistapadesát let, píše deník Scotsmann.
Sunday Telegraph: Podle OSN prý člověk ovlivňuje změny klimatu méně
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Změny klimatu jsou zřejmě způsobené lidskou činností z menší části, než se původně předpokládalo. Toto tvrzení prý předloží v příštím roce zpráva OSN o klimatických změnách, píše deník Sunday Telegraph.
Sunday Telegraph: Podle OSN prý člověk ovlivňuje změny klimatu méně
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Změny klimatu jsou zřejmě způsobené lidskou činností z menší části, než se původně předpokládalo. Toto tvrzení prý předloží v příštím roce zpráva OSN o klimatických změnách, píše deník Sunday Telegraph.
|
Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
|
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33
(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)