|
titulní strana > co píší jiní
BBC: Vědci chtějí skoncovat s testy na zvířatech
13. prosince 2006 09:46
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britská komise složená ze zástupců vědeckých společností zřejmě doporučí, aby se ani menší opice již nadále nesměly používat k vědeckým testům léků a léčebných prostředků, píše internetové zpravodajství BBC.
Karel Bláha: Substituce ano, ale za přijatelných podmínek pro výrobce a kontrolory
PRAHA (EkoList) - V obsáhlém rozhovoru s náměstkem ministra životního prostředí Karlem Bláhou se věnujeme postoji ČR ke třem tématům, kolem nichž se točila debata o evropské chemické politice REACH – k povinné substituci, k tzv. povinnosti péče a ke zprávám o chemické bezpečnosti pro chemikálie, kterých se vyrábí 1–10 tun ročně. Karel Bláha byl vedoucím české deleagce, která v pracovní skupině Rady ministrů EU vyjednávala o nařízení REACH, a dodnes finalizuje pro české diplomaty instrukce k jednání o REACH.
Swissinfo: Alpy přijdou o ledovce
PRAHA/CURYCH (EcoMonitor) - Pokud budou ledovce tát současným tempem, na konci století budou švýcarské Alpy už úplně bez ledu, píše Swissinfo. Jen během letošního roku se ledovce zmenšily o čtyři procenta, zjistili vědci ze švýcarského Federálního technologického institutu v Curychu.
Lov tuňáka omezen, na ryby lze získat certifikát
PRAHA/BRUSEL/GLAND (EkoList) - Tuňák obecný, tuňák z Atlantiku nebo Středomoří, treska z Baltu či Severního moře – tyto všechny druhy ryb mají jedno společné. Hrozí jim vyhubení. Poptávka po nich stoupá a rybářské společnosti loví čím dál častěji a menší kusy, jen aby poptávku uspokojily. Co dělat ? Musíme si zakázat jíst mořské ryby?
Nech toho, sousede
PRAHA (EkoList) - Buď máte štěstí a vaši sousedé vám dělají ze života ráj na zemi, nebo máte smůlu a sousedy, kteří vám ze života dělají peklo. Nabízí se otázka, jestli se můžete proti sousedům bránit. Můžete, rozhodně proti těm druhým.
Independent: Ve městech se daří ptákům, kteří zpívají hlasitěji
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Ptáci žijící v přírodě zpívají pomaleji a hlubším hlasem než jejich příbuzní, kteří se adaptovali na život ve městě, píše deník Independent. Vědci v nové studii porovnali hlasové projevy sýkory koňadry v deseti evropských městech a v deseti blízkých lesích.
ABCNews: Ledovce v Antarktidě praskají, říkají australští vědci
PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor) - Australští vědci míří do Antarktidy studovat příčiny velkého pukání ledovců v oblasti Amery Ice Shelf. Informuje o tom internetový server ABCNews.
Akademici zkritizovali plány MZe na ochranu míst pro dvě stě přehrad; obce vyzvou vládu, aby seznam neschválila
HARRACHOV (EkoList) - Podle návrhu ministerstva zemědělství (MZe) mělo být po celé republice přibližně dvě stě míst chráněno pro budoucí výstavbu přehrad. Na jednání vlády se Plán hlavních povodní ČR (PHP), jehož součástí seznam těchto lokalit je, dostane pravděpodobně 22. prosince. Ještě před dokončením PHP ovšem "důrazně požádali" o výrazné snížení počtu chráněných míst akademičtí a univerzitní pracovníci. A obce vyzvou přímo vládu, aby PHP schválila bez seznamu lokalit. Ten je podle nich možné projednat později - a důkladněji.
The Times: Orangutani na Borneu se vrací do volné přírody
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Více než tisíc orangutanů se v rámci akce na záchranu tohoto druhu vrátí na ostrově Borneo zpátky do volné přírody. Již na počátku příštího roku se bude ze záchranného centra stěhovat prvních devadesát opů, píše deník The Times.
Reuters: Indonésie chce bojovat s lesními požáry
PRAHA/JAKARTA (EcoMonitor) - Indonésie zlepšuje svůj systém prevence lesních požárů, které každoročně způsobují obrovská oblaka kouře, jež zastiňují celou oblast. Podle státní správy by měl být problém s kouřovou mlhou vyřešen do pěti let, píše agentura Reuters.
Zelená domácnost připravuje test mycích prostředků na nádobí
PRAHA (EkoList) - Redakce EkoListu připravuje pro rubriku Zelená domácnost další spotřebitelský test. Po testu pracích prášků přijdou na řadu ekologicky šetrné mycí prostředky na nádobí.
Guardian: Hydroelektrárny škodí klimatu
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vodní elektrárny, mnohými považované za čistý zdroj energie, mohou významně přispívat ke změně klimatu, píše deník Guardian. Podle odborníků se totiž z nádrží uvolňuje obrovské množství metanu, jednoho z nejvýznamnějších skleníkových plynů.
National Geographic: V Indii sílí monzunové deště
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Monzunové deště v Indii se zesilují, zjistili vědci, když porovnávali záznamy o denních srážkových úhrnech od roku 1951. S tím souvisí i rostoucí nebezpečí bleskových povodní a sesuvů půdy, napsal National Geographic.
Carl Schlyter: Zákony musejí prospívat lidem
BRUSEL (EkoList) - Carl Schlyter, švédský poslanec Evropského parlamentu (EP) a vystudovaný chemický inženýr, dělá pro skupinu Zelení/EFA stínového zpravodaje při projednávání chemické politiky (REACH). Ve výboru pro životní prostředí hlasoval pro silný REACH a teď k tomu říká: "Zákony nejsou jen od toho, aby prospívaly firmám, ale od toho, aby prospívaly lidem."
NYT: Kostel na okraji Říma nabízí řešení problému se smogem
PRAHA/MILÁN (EcoMonitor) - Když americkému architektovi Richardu Meierovi nabídli stavbu římského kostela, který by měl oslavovat dva tisíce let křesťanství, navrhl velkolepou stavbu, které dominují bílé, vzdouvající se betonové plachty. Díky nové stavební hmotě obsahující oxid titaničitý dokáže povrch budovy požírat smog, píše New York Times.
Hlasování v EP: Chemická politika REACH - co prosazují zástupci ČR v EU?
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Už roky přinášíme přehledy hlasování v české Poslanecké sněmovně o zákonech, které se týkají životního prostředí. Rádi bychom občas sledovali i dění v Evropském parlamentu (EP). Přímo se nabízí projednávání evropské chemické politiky. Protože jde ale o vůbec první článek, v němž se hlasováním v EP podrobněji zabýváme, využijeme situace a na příkladu chemické politiky částečně popíšeme, jak se evropské předpisy přijímají, a taky vyjmenujeme politické frakce, které mají v EP zastoupení. Dozvíte se rovněž, jak o REACH hlasovali čeští europoslanci, co prosazuje česká vláda a kam zatím jednání o REACH dospěla.
The Dawn: Země po oteplení neuživí víc než 500 milionů lidí, tvrdí Lovelock
PRAHA/KARÁČÍ (EcoMonitor) - Planeta Země trpí horečkou a její teplota by mohla vzrůst až o osm stupňů Celsia. Některé oblasti by se tak staly zcela neobyvatelnými a miliardy lidí by byly ohroženy změnami klimatu, prohlásil v úterý kontroverzní britský vědec James Lovelock, píše pákistánský deník The Dawn.
Reuters: V Keni probíhá konference o likvidaci vysloužilých lodí i počítačů
PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Zástupci 120 států jednají od pondělí v africké Keni o narůstající celosvětové hrozbě - elektronickém odpadu, napsala agentura Reuters. Vysloužilé počítače, mobilní telefony a televize často míří do rozvojových zemí, kde jsou skládkovány a spalovány bez jakéhokoli zabezpečení. Problém se týká také starých lodí a letadel vyřazených z provozu.
MZe chce místo pro dvě stě přehrad. Obce a ochranáři zásadně proti
PRAHA/HARRACHOV (EkoList) - Přibližně 200 míst po celé republice by mělo být chráněno pro budoucí výstavbu přehrad. Přišlo s tím ministerstvo zemědělství (MZe) v návrhu Plánu hlavních povodí. To se samozřejmě nelíbí obcím, které by jednou mohly skončit pod vodou. Silně proti jsou i ochranáři, protože velké množství případných nádrží je zakresleno v přísně chráněných územích. Samotnou skutečnost, že se někde v budoucnu možná bude muset zadržovat voda, přitom nezpochybňuje nikdo. Jen není jasné, proč by to muselo být v přehradách a proč by jich mělo být tolik.
Spiegel online: Islandský vulkán pravděpodobně způsobil vysychání Nilu
PRAHA/HAMBURK (EcoMonitor) - Na konci 18. století začal islandský vulkán Laki chrlit množství lávy a oxidu siřičitého. Krátce na to klesla hladina Nilu na svoje historické minimum. Podle vědeckých výzkumů spolu tyto dvě události vzájemně souvisí, dokladem je i nový klimatický model amerických vědců, tvrdí Spiegel online.
Spiegel online: Islandský vulkán pravděpodobně způsobil vysychání Nilu
PRAHA/HAMBURK (EcoMonitor) - Na konci 18. století začal islandský vulkán Laki chrlit množství lávy a oxidu siřičitého. Krátce na to klesla hladina Nilu na svoje historické minimum. Podle vědeckých výzkumů spolu tyto dvě události vzájemně souvisí, dokladem je i nový klimatický model amerických vědců, tvrdí Spiegel online.
|
Další články:
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
|
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33
(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)