|
titulní strana > co píší jiní
BBC: Je jaderná energetika odpovědí na změny klimatu?
21. října 2005 09:35
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Jaderná energetika by podle mnohých odborníků mohla být odpovědí na potřebu budoucích zdrojů, které budou stálé a zároveň nebudou přispívat ke změnám klimatu. Jaká jsou pro a proti atomu se zamýšlí ekologický komentátor stanice BBC Alex Kirby.
Plavání se žraloky pomáhá ekonomice Filipín
PRAHA/GLAND/MANILA (EkoList) - Plavání se žraloky velrybími významně přispívá do státní kasy na Filipínách. Jak zjistila vláda ze statistik, do městečka Donsolu ležícího 500 km od hlavního města Manily, přijelo v roce 2005 už sedm tisíc turistů a utratilo zde v přepočtu 623 000 amerických dolarů.
ČEZ založil další dceřinou společnost - ČEZ Distribučníslužby
OSTRAVA/PRAHA (ČIA) - Společnost ČEZ založila novou dceřinou společnost s názvem ČEZ Distribuční služby. Nová firma bude zajišťovat provoz, poruchovou službu a údržbu distribuční sítě celé skupiny ČEZ. Do 1. července příštího roku převezme od pěti regionálních energetik více než 2200 pracovníků. ČIA to dnes oznámila mluvčí skupiny ČEZ Sylva Vidláková.
Le Monde: Metan v jezeře znamená hrozbu, ale i zdroj energie
PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Na africkém kontinentu se nachází několik jezer, která znamenají velké nebezpečí kvůli vysokým koncentracím rozpuštěného oxidu uhličitého nebo metanu ve vodě. Nechvalně známá jsou hlavně dvě jezera: Nyos a Monoun v Kamerunu. V letech 1984 a 1986 zde obrovské výrony oxidu uhličitého zabily celkem 1800 lidí a také mnoho zvířat, píše francouzský deník Le Monde.
Ambrozkův tajemník neoprávněně nařkl předsedu Mallornu z podvodu
PRAHA (EkoList) - Za neoprávněné nařčení z podvodu se omluví tajemník ministra životního prostředí Daniel Vondrouš. V létě Vondrouš označil předsedu sdružení Mallorn Jana Kutého za podvodníka, který se v korespondenci vydává za neexistujícího Davida Mareše. EkoList ale zjistil, že David Mareš je opravdový a k autorství dopisu se hlásí. Vondrouš, jeden z nejvyšších úředníků ministerstva životního prostředí (MŽP), tedy napadal své kritiky neoprávněně. „Pokud je to tak, určitě provedu omluvu,“ slíbil včera EkoListu Vondrouš. Kutý ale považuje „spor o Mareše“ za malicherný a chce po MŽP odpovědi na předložené dotazy týkající se ředitele Správy ochrany přírody Petra Dolejského.
Kyocera zahájila výrobu solárních panelů v severočeské Kadani
KADAŇ/PRAHA (ČIA) - Japonský koncern Kyocera dnes zahájil výrobu solárních panelů v novém závodě v Kadani na severozápadě Čech. Kyocera investovala do výstavby a technologií téměř 200 milionů korun a do tří let zde zaměstná až 300 lidí. "Jedná se o vůbec první výrobu tohoto druhu v České republice," řekla ČIA tisková mluvčí vládní agentury CzechInvest Jana Víšková.
Vesmír: V energetice bude udávat směr zemní plyn
PRAHA (EcoMonitor) - Zemní plyn je možno označit za palivo blízké budoucnosti, píše Vratislav Ludvík v článku nazvaném Plyn je budoucností energetiky, který vyšel v říjnu v časopise Vesmír.
WELT: Mikroelektrárny ušetří až 30 procent energie
PRAHA/SOUTHAMPTON (EcoMonitor) - V současné době, kdy je elektrická energie transportována ke koncovému spotřebiteli z velkých elektráren, dochází k nesmírným energetických ztrátám. „Pouze 30 až 40 % vyrobené energie je skutečně spotřebováno, celých 60 až 70 % se ale ztratí během transportu ve formě odpadního tepla,“ vysvětluje Tom Markvart z univerzity v Southamptonu.
MSNBC: Obrovské sucho v Amazonii ukazuje na klimatické změny
PRAHA/MANAQUIRI (EcoMonitor) - Nejhorší sucho za posledních více než 40 let ničí nejrozsáhlejší deštné pralesy na světě. V Amazonii se následkem sucha množí případy lesních požárů, lidé žijící kolem řeky trpí nemocemi kvůli znečištěné pitné vodě a ryby umírají po miliónech v důsledku odpařování vody.
První temelínský blok se vrátil k provozu na plný výkon
PRAHA (ČIA) - První blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE) se dnes v 3:00 hodin vrátil k provozu na plný výkon. Pracovníci první blok odstavili na konci července z důvodu výměny jedné čtvrtiny paliva a pravidelné údržby. Výrobu elektřiny blok obnovil v neděli 9. října. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
ERÚ od ledna obnoví cenovou regulaci na trhu s plynem
PRAHA (ČIA) - Energetický regulační úřad (ERÚ) obnoví po roce cenovou regulaci na trhu se zemním plynem pro největší odběratele. Úřad od ledna 2006 stanoví maximální hodnoty u předávacích cen mezi společností RWE Transgas a obchodníky s plynem, u cen pro oprávněné zákazníky a u tarifů za uskladnění zemního plynu v zásobnících RWE Transgasu. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt.
Heiko Liedeker: Je dost důvodů chránit lesy
PRAHA (EkoList) - „Les může vynášet i bez ničení jeho přírodních hodnot,“ říká Heiko Liedeker, ředitel organizace Forest Stewardship Council (FSC), která se snaží o propagaci udržitelného hospodaření v lesích.
FAZ: Zapomeňte na Kjóto!
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Všechny dosud nashromážděné poznatky Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) ukazují, že se Země alarmující rychlostí otepluje. Hlavní příčinou těchto změn jsou emise skleníkových plynů, především CO2, tvrdí FAZ. Podle autorů je nutné okamžitě jednat a změnit Kjótský protokol, protože i přes jeho platnost budou v roce 2012 emise CO2 obrovské. Doporučují, aby se objem emisí snížil alespoň o 60 % oproti roku 1990.
ČEZ a E.ON požadují vyšší nárůst cen elektřiny v Bulharsku
SOFIA/PRAHA (ČIA) - Energetické skupiny ČEZ a E.ON podaly u bulharského Vrchního správního soudu stížnost na rozhodnutí Státní energetické regulační komise (DKER). Komise totiž povolila energetikám zdražit od 1. října dodávky elektřiny podnikovým odběratelům ze sítě nízkého napětí pouze o 13 procent v případě skupiny ČEZ a o 16 procent v případě skupiny E.ON. Dnes o tom informovaly bulharské deníky Pari a Dnevnik.
Tržby energetických společností jsou meziročně o 16,2 procent vyšší
PRAHA (ČIA) - Tržby společností ze sektoru energetiky a vodárenství za prvních osm měsíců letošního roku dosáhly v běžných cenách 128,3 miliardy korun, což je meziročně o 16,2 procenta více. Nárůst ve stálých cenách činil 8,7 procenta. Počet zaměstnanců zde meziročně klesl o 8,3 procenta na 56 tisíc. Vyplývá to z informací, které ČIA poskytl Český statistický úřad (ČSÚ).
MSNBC: Miliony litrů ropy se kvůli hurikánům vylily do moře
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Škody způsobené hurikány Katrina a Rita, kvůli kterým bylo velké množství vody znečištěno chemickými látkami a ropou, označil ředitel Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) za „hrozivé“ a jejich řešení si vyžádá nejméně jeden rok práce.
Antonín Kratochvíl: Chci dát hlas mlčící většině
PRAHA (EkoList) - Antonín Kratochvíl patří mezi nejvýznamnější dokumentární fotografy světa. V březnu letošního roku mu vyšla kniha Vanishing, v které zachytil ničení přírody, ale i kultur. Jeho fotky jsou nelítostné a rozhodně se o nich nedá říct, že by skutečnost malovaly v růžových barvách. Servítky si jejich autor nebere ani při rozhovoru.
Komise chce snížit emise skleníkových plynů z letectví
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise představila plán na snížení čím dál většího příspěvku letecké dopravy ke klimatickým změnám. Letadla jsou obrovským zdrojem emisí, které jsou příčinou globálního oteplování. Například zpáteční let z Amsterdamu do thajského Phúketu vyprodukuje významně víc oxidu uhličitého než průměrné nové auto za celý rok.
ČEZ Distribuce převezme od energetik majetek za 63,55 miliard Kč
PRAHA (ČIA) - Společnost ČEZ Distribuce převezme do konce ledna roku 2006 od pěti regionálních distributorů elektřiny majetek v hodnotě 63,55 miliardy korun. O tuto částku se navýší základní kapitál společnosti, který nyní dosahuje 25 milionů korun. Hodnoty převáděného majetku určil znalecký ústav HZ Praha. Vyplývá to z informací v Obchodním rejstříku.
Independent: GM plodiny zamoří pole na 15 let dopředu
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že geneticky modifikované plodiny kontaminují krajinu i patnáct let poté, co byly sklizeny, napsal britský deník Independent.
Independent: GM plodiny zamoří pole na 15 let dopředu
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že geneticky modifikované plodiny kontaminují krajinu i patnáct let poté, co byly sklizeny, napsal britský deník Independent.
|
Další články:
14. května 2025 06:00
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Výrobce jeřábů Konecranes se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven
12. května 2025 19:35
SLANÝ (ČTK) - Slánský výrobce průmyslových jeřábů Konecranes and Demag se zaměřuje i na složité jeřáby do spaloven pro energetické využití odpadu (ZEVO). Společnost letos očekává obrat okolo 800 milionů korun, obdobně jako loni. Je tuzemskou jedničkou ve výrobě jeřábů, v Evropě patří mezi největší tři výrobce.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)