|
titulní strana > co píší jiní
Paroubek: Zemní plyn od října podraží o 16 až 18 pct.
18. srpna 2005 17:40
PRAHA (ČIA) - Předseda vlády Jiří Paroubek dnes během poslaneckých interpelací v parlamentu uvedl, že nárůst regulovaných cen zemního plynu se bude od 1. října pohybovat v rozmezí od 16 do 18 procent. Ceny elektřiny vzrostou od počátku ledna o méně než 10 procent. ČIA to dnes sdělila premiérova mluvčí Lucie Orgoníková.
ČEZ letos prodal méně tepelné energie než v 1. pololetí 2004
PRAHA (ČIA) - Tržby společnosti ČEZ za prodej tepla dosáhly v prvním pololetí 828 milionů korun, což je meziročně o 0,7 procenta méně. Dodávky tepelné energie zákazníkům klesly o 4,3 procenta na 4,57 milionu GJ. "Nižší meziroční prodej tepla byl způsoben pokračujícím poklesem poptávky u obyvatelstva i v podnikatelské sféře, zčásti způsobené i vyšší teplotou," uvádí se v pololetní zprávě o hospodaření ČEZ.
Prováděcí vyhláška k elektroodpadu není, povinnosti ano
PRAHA (EkoList) - Prováděcí vyhláška k Evropské směrnici 2002/96/ES o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) byla Legislativní radou vlády 10. srpna vrácena ministerstvu životního prostředí k přepracování. Nestihl se tak termín 13. srpna, kdy měla být vyhláška zveřejněna. I přes neexistující prováděcí předpis jsou však povinnosti vyplývající výrobcům ze zákona od 13. srpna platné.
Vláda schválila novelu zákona o hospodaření energií
PRAHA (ČIA) - Vláda v noci na dnešek schválila s drobnými úpravami novelu zákona o hospodaření energií. ČIA to sdělila Jitka Slavíková z tiskového oddělení Úřadu vlády.
Vesmír: Antropocén aneb neveselá vize budoucnosti
PRAHA (EcoMonitor) - Kam vlastně patříme? Se kterou vývojovou érou se máme identifikovat? Jsme už na počátku ekologické krize, nebo už nastupujeme cestu udržitelného rozvoje? Rychlé změny v prostředí, společnosti, vědě a technologiích způsobují mnoha lidem frustraci, píše v článku nazvaném Vítejte v antropocénu! v časopise Vesmír Martin Braniš a jeho studenti z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK.
SVS zveřejnila statistiky veterinárních kontrol
PRAHA (EkoList) - Za letošní první pololetí zkontrolovali veterinární inspektoři celkem 11 449 163 zvířat, z toho v chovech zkontrolovali 9 289 564 zvířat (včetně drůbeže), v obchodech 435 974 zvířat, 532 461 zvířat na jatkách a při přepravě 1 803 279 zvířat. Šlo celkem o 5 861 dozorových akcí, při kterých inspektoři zjistili 149 pochybení, na jejichž základě podali obcím podnět ke správnímu řízení, uvádí Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS).
NYT: Tající majestátnost hor - oteplování v rakouských Alpách
PRAHA/KAISER-FRANZ-JOSEFS-HÖHE (Rakousko) (EcoMonitor) - Rozeklaný vrchol 3 462 metrů vysoké hory Johannisberg se rýsuje proti obloze na okraji fantaskně krásného údolí rakouských Alp a největší ledovec v zemi, osmikilometrový Pasterze, se od něho pomalu plazí dolů.
ČEZ letos vyrobil méně elektřiny z obnovitelných zdrojů
PRAHA (ČIA) - ČEZ vyrobil v letošním prvním pololetí z obnovitelných zdrojů celkem 764 milionů kWh elektřiny. V meziročním srovnání je to o 5,8 procenta méně. K propadu došlo hlavně u spoluspalování biomasy, konkrétně o 70 procent na 28,2 milionu kWh. ČEZ tak reagoval na snížení pevných výkupních cen elektřiny vyrobené spalováním směsi biomasy a uhlí. Vyplývá to z pololetní zprávy společnosti ČEZ.
Ministři zítra projednají návrh novely zákona o hospodaření energií
PRAHA (ČIA) - Novelu zákona o hospodaření energií projedná vláda na svém zasedání ve středu 17. srpna. Ladislav Pazdera, ředitel odboru ekologické energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu, dnes ČIA sdělil, že novela zavede povinné kontroly účinnosti větších kotlů a klimatizačních jednotek, zpřísní parametry energetické náročnosti budov a zavede přísnější dohled nad energetickými auditory.
BBC: Odstavení starých jaderných zařízení bude Británii stát více než čekala
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Odstavení dosluhujících jaderných zařízení z provozu ve Velké Británii bude stát o miliardy liber víc, než se původně předpokládalo. Podle prvních odhadů zveřejněných Úřadem pro odstavení jaderných zařízení (Nuclear Decommissioning Authority – NDA) bude potřeba zaplatit částku kolem 56 miliard liber za vyčištění dvaceti lokalit.
Enel bude investovat do rozvoje Slovenských elektráren 1,9mld. eur
BRATISLAVA (ČIA) - Slovenské ministerstvo hospodářství se dohodlo s italskou společností Enel na investičním plánu pro Slovenské elektrárny (SE). Enel se zavázal do modernizace stávajících a výstavby nových elektráren SE investovat téměř 1,9 miliardy eur. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko.
Guardian: Ptačí chřipka vrhá stín na krásu čínského jezera
PRAHA/JEZERO QINGHAI (Čína) (EcoMonitor) - Scenérie by nemohla být rozdílnější, přesto západní pobřeží jezera Qinghai plné skal připomíná Piccadilly Circus ptačí říše. Leží na plošině v nadmořské výšce tří tisíc metrů a je obklopeno pestře zbarvenými žlutými a zelenými svahy. Toto území je křižovatkou 189 ptačích druhů, které se zde množí, hnízdí a odpočívají.
Reuters: Stěhování zvířat ukazuje na klimatické změny
PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Lososi se prohánějí v arktických mořích, kobylky zamořují oblasti v severní Itálii a dva ptačí druhy, které milují teplé počasí a živí se včelami, se zabydlely na britských ostrovech. Jsou to znaky klimatických změn, nebo jen zvláštnosti letošního léta, ptá se ve svém textu Alister Doyle.
Ed Sanders: Nenažranost rovná se znečištění
PRAHA (EkoList) - „Životní prostředí se nikdy nepodaří ochránit, pokud zprivatizujete ekonomiku tak, že ji zcela ovládnou hrabivé mozky,“ říká americký básník, hudebník a občanský aktivista Edward Sanders, který v červnu navštívil Festival spisovatelů v Praze. Před desítkami let byl zatčen a vězněn kvůli protestům proti americkému atomovému průmyslu. Nyní žije v domku uprostřed lesů ve Woodstocku, kde vydává čtrnáctideník Woodstock Journal. Věnuje se v něm sociálním problémům, politice a ekologii.
BBC: Raketoplány jsou prý ekologičtější než letadla
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Posádka raketoplánu Discovery při průletu nad Zemí hovořila o viditelných známkách poškozeného životního prostředí. Ale jaké poškození přírody způsobí sám raketoplán, než se vesmírné plavidlo dostane na oběžnou dráhu?
Guardian: Našlo se embryo dinosaura staré 190 milionů let
PRAHA/TORONTO (EcoMonitor) - Dinosaurus by žil před více než 190 miliony lety, ale denní světlo nikdy nespatřil. Embryo druhu Massospondylus zahynulo stočené uvnitř šesticentimetrového vejce, které se peklo na sedimentech vyhřívaných jihoafrickým sluncem.
Krajský úřad bude dále posuzovat větrné elektrárny u Rousínova
ROUSÍNOV/PRAHA (ČIA) - Úředníci odboru životního prostředí Jihomoravského kraje rozhodli, že záměr výstavby dvou větrných elektráren mezi Rousínovem a Slavkovem na Vyškovsku budou dále posuzovat podle zákona o vlivu na životní prostředí (EIA). Investor, firma Eldaco, musí předložit studii vlivu větrného parku na faunu, vyhodnotit hlučnost větrníků a jejich vliv na krajinný ráz. Informovala o tom Česká informační agentura životního prostředí.
MSNBC: Velký sloní pochod na Srí Lance
PRAHA/GATADIVULA (EcoMonitor) - Ve vedru džungle na Srí Lance se pohybují muži v maskovacích uniformách a se zbraní v ruce pozorují z podrostu slony. Tiše se domlouvají na útoku. Nejsou to ale pytláci. Naopak se zbraní v ruce a pomocí třaskavin se snaží nahnat tlustokožce do chráněných oblastí, píše MSNBC.
Reuters: Prostý varovný systém před tsunami už je k dispozici
PRAHA/PERTH (EkoList) - Pokud by se dnes opět valila indickým oceánem obrovská přílivová vlna, s největší pravděpodobností by byla detekována a ohrožené oblasti by byly včas varovány. Prohlásil to ve čtvrtek představitel Mezivládní oceánografické komise UNESCO, která vede Varovný systém před tsunami pro Indický oceán, na mítinku v australském Perthu. Informuje o toma agentura Reuters.
MSNBC: Královská rodina chce bydlet ekologicky
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britská královna Alžběta II. sklidila minulý týden velkou pochvalu od ekologických aktivistů, když oznámila, že královské sídlo Windsorů bude z části zásobováno čistou energií z vodní elektrárny na Temži.
MSNBC: Královská rodina chce bydlet ekologicky
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britská královna Alžběta II. sklidila minulý týden velkou pochvalu od ekologických aktivistů, když oznámila, že královské sídlo Windsorů bude z části zásobováno čistou energií z vodní elektrárny na Temži.
|
Další články:
13. května 2025 16:10
13. května 2025 06:00
12. května 2025 06:00
11. května 2025 06:00
10. května 2025 12:30
|
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)