|
titulní strana > co píší jiní
Zlínský kraj připravuje trasu rychlostní komunikace na Slovensko
20. srpna 2003 19:35
ZLÍN (ČIA) - Rada Zlínského kraje dnes rozhodla o závazné trase rychlostní komunikace R 49, která v budoucnu spojí tento kraj se sousedním Slovenskem. Komunikace má vést od dálnice D 1 z Hulína přes Fryšták a Vizovice na hraniční přechod Střelná, kde se napojí na slovenskou komunikaci R6 do Púchova a slovenský dálniční systém. ČIA to dnes potvrdil mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.
EÚ: Paríž chce zvrátiť zákaz testovania kozmetiky na zvieratách
BRATISLAVA (SITA) - Kozmetická veľmoc Francúzsko sa snaží súdnou cestou zablokovať nedávno prijatú smernicu EÚ, podľa ktorej začne v roku 2009 platiť úplný zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách. Ak však Paríž zo súdnym podaním neuspeje, v rovnakom čase vstúpi do platnosti aj zákaz predaja kozmetiky testovanej na zvieratách.
BBC: Obchod se sněžnými leopardy nabírá na obrátkách
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Změna vládního režimu v Afghánistánu zvýšila počet ulovených sněžných leopardů, jejichž populace je na pokraji vyhynutí, varují ochránci životního prostředí. Podle nich je sněžný leopard nejvíce ohroženým druhem velké kočkovité šelmy na světě. V Afghánistánu je jeho lov zakázán, přesto se obchod v poslední době rozšiřuje. Aktivisté však věří, že nová společná iniciativa dokáže zachránit budoucnost této šelmy.
Fond dopravy podpoří dva projekty v Ústeckém kraji
ÚSTÍ NAD LABEM (ČIA) - Na dvou projektech směřujících ke zlepšení regionální dopravní obslužnosti v Ústeckém kraji se bude významně podílet Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Jedná se konkrétně o studii proveditelnosti projektu regionální kolejové dopravy Eurotram a diagnostiku stavu silnic II.a III. tříd poškozených povodněmi. Podle náměstka krajského hejtmana Jaroslava Foldyny bude maximální příspěvek na Eurotram 440 tisíc korun a na projekt diagnostiky silnic 768 tisíc korun, tedy 80 procent potřebné částky.
NYT: "Velký smog" tvrdě upozornil na potřebu ochrany ovzduší
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Na začátku prosince 1952 se masa studeného vzduchu přesunula přes kanál La Manche a přikryla Londýn jako ledová peřina. Ve snaze se zahřát, napěchovali obyvatelé Londýna uhlím všechna kamna. Hustý černý kouř se sazemi se spojil s oblaky exhalací z továren a tepelných elektráren. Ale místo toho, aby se kouř rozptýlil do atmosféry a rozpustil se, zůstal nízko nad zemí držen vrstvou studenějšího vzduchu. Pět dní trvající "Velký smog" se stal bodem obratu v historii ochrany životního prostředí.
Guardian: Evropská komise důrazněji proti klimatickým změnám
PRAHA/BRUSEL (EcoMonitor) - Evropská komise tento týden oznámila pevné rozhodnutí snížit produkci plynů způsobujících skleníkový efekt o čtvrtinu do roku 2010, v rámci boje proti globálnímu oteplování. Komise chce dostát závazkům ustanoveným Kjótským protokolem, vyřazením některých fluoridových plynů z běžné výroby. Tato chemická látka se nachází ve věcech denní spotřeby včetně mrazniček, hasících přístrojů, klimatizace, dvojitě zasklených oken, sportovní obuvi, sprejů nebo pneumatik.
SR-EÚ: Zelení proti Štefancovi, podporujú Figeľa
BRATISLAVA (SITA) - Strana zelených na Slovensku (SZS) je proti kandidátovi SDKÚ na post eurokomisára Ivanovi Štefancovi. Pridala sa tak k mimovládnym organizáciám, ktoré nedávno protestovali proti kandidatúre Štefanca, lebo podľa nich podporoval aktivity lobistov poškodzujúce životné prostredie.
Lesy ČR investují do záchrany lesů v Orlických horách sedm milionů Kč
HRADEC KRÁLOVÉ (ČIA) - Letecké hnojení zhruba jednoho tisíce hektarů poškozených lesních porostů na Suchém vrchu v Orlických horách zahájil v uplynulém týdnu státní podnik Lesy České republiky (LČR). Smyslem zásahu je okamžité dodání rychle využitelných živin trpícím lesním porostům, které tak lépe překonají kritickou situaci a načerpají zásoby na přežití zimního období. "Vzhledem k nedostatku prostředků ve státním rozpočtu nesou náklady na zásah LČR v plné výši, která dosahuje přibližně sedmi milionů korun," uvedl tiskový mluvčí společnosti Jan Řezáč.
ČCCR chce vybudovat cyklostezky za 1,6 mld. Kč
PRAHA (ČIA) - Výstavbu nejméně 20 dalších cyklostezek v hodnotě 1,6 miliardy korun připravuje v následujících letech Česká centrála cestovního ruchu (ČCCR) spolu s olomouckým Centrem dopravního výzkumu. Chce při tom využít peněz z fondů Evropské unie a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Uvedl to ředitel ČCCR David Gladiš.
Dawn: Vlny veder mají negativní vliv na jaderné elektrárny
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Výheň, která panuje na většině území Evropy, způsobuje v některých oblastech výpadky proudu. Vedro dělá těžkou hlavu energetikům z jaderných elektráren a aktivizuje odpůrce atomu.
Veřejnost se může seznámit s EIA na závod Kayaba a spalovnu
PARDUBICE (ČIA) - Dvojí dokumentace EIA k významným investičním akcím je v současné době k nahlédnutí na odboru životního prostředí Magistrátu města Pardubic ve Štrossově ulici. Veřejnost se může seznámit s hodnocením vlivu budoucího výrobního závodu firmy Kayaba na životní prostředí stejně jako se závěry EIA k zamýšlené výstavbě zařízení na energetické využívání odpadu Opatovice (EVO). ČIA o tom informoval Jaroslav Jonáš z tiskového oddělení pardubického magistrátu.
Stavba tunelu na obchvatu Plzně se zpozdí a prodraží
PLZEŇ (ČIA) - Zahájení prací na nejnáročnější stavbě dálničního obchvatu Plzně - tunelu vrchem Valík se zpozdí o několik měsíců. Podle původního harmonogramu měla stavba začít začátkem září. Vydání stavebního povolení brzdí nedořešený výkup pozemků. Zvýší se i cena stavby dvou 380 metrů dlouhých tubusů. Pro ČIA to dnes uvedl koordinátor stavby dálničního obchvatu Petr Otásek z plzeňského magistrátu.
Jaderné reaktory v ČR jsou prý nejbezpečnější v Evropě
PRAHA (ČIA) - Atomové reaktory v České republice jsou prý pro své zaměstnance nejbezpečnější v Evropě. Ozáření v přepočtu na jednoho zaměstnance v obsluze a údržbě jaderné části elektrárny v ČR dosáhlo loni hodnoty 0,2 sievertu, zatímco evropský průměr činí 0,83 sievertu. Zjistila studie Evropského technického centra, kterou ČIA poskytl tiskový mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
Evropská komise zahájila internetové konzultace o kadmiu ve hnojivech
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise zvažuje postupné zavedení limitů pro maximální obsah kadmia ve fosfátových hnojivech. Cílem je zabránit kumulaci kadmia v zemědělských půdách. Veřejnost má až do 26. září možnost se k tomuto záměru vyjádřit.
BBC: Ropa zasáhla pobřeží v Pákistánu u města Karáčí
PRAHA/KARÁČÍ (EcoMonitor) - Státní správa v pákistánském Karáčí vyhlásila stav ohrožení poté, co v blízkosti jednoho z největších přístavů v jižní Asii havaroval tanker s 67 000 tunami surové ropy na palubě. Pobřežní oblasti obklopují celé město a ekologická katastrofa je na spadnutí. Krize začala 28. července, kdy řecký tanker, provozovaný pákistánskou národní lodní korporací, najel v blízkosti přístavu na mělčinu. Nyní hrozí, že se tanker rozlomí.
Spilka: Provoz Dukovan neomezíme
DUKOVANY (ČIA) - Jaderná elektrárna v Dukovanech (JEDU) nemusí kvůli extrémnímu suchu a nedostatku vody omezit výkon. Některé jaderné elektrárny v Německu a Francii přitom už provoz omezily nebo reaktory dokonce zcela odstavily. Výhodou JEDU je ale jiný systém chlazení, na kterém zahraniční elektrárny ztroskotaly. Na dotaz ČIA to dnes uvedl tiskový mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.
Kraj požádá o dotaci na kanalizaci v Českém ráji
LIBEREC (ČIA) - O podporu z evropských fondů na financování projektů spojených s rozvojem turistiky v oblasti Českého ráje bude usilovat Liberecký kraj. ČIA o tom dnes informoval statutární náměstek libereckého hejtmana Luděk Suchomel. Dodal, že jedním z prvních problémů, které musí Liberecký kraj v této souvislosti řešit, je dobudování zařízení na likvidaci a čištění odpadních vod. "Náklady odhadujeme zhruba na 1,5 miliardy korun," uvedl Suchomel.
China Daily: Poslední kmen lovců v Číně se stěhuje z lesů
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Jakute, poslední kmen lovců v Čínské lidové republice, žijící hluboko v oblasti Hinganského pohoří, v nejrozsáhlejším území lesů v severovýchodním cípu země, započal v neděli se stěhováním, aby uvolnil místo volně žijícím rostlinám a zvířatům.
Dva úseky protipovodňových zábran postaví Subterra a Průmstav
PRAHA (ČIA) - Další dva úseky zábran proti velké vodě v Praze, které si vyžádají zhruba dvousetmilionovou investici, postaví firmy Subterra a Průmstav. O výběru vítěze veřejné obchodní soutěže rozhodli v úterý 12. srpna na svém zasedání pražští radní. Jak informoval náměstek primátora Jan Bürgermeister, etapy Říční ulice - Karlův most a Holešovice - Stromovka (1. část) budou dokončeny zhruba za jeden rok.
Máchovo jezero získá Agentura ochrany přírody MŽP
DOKSY (ČIA) - Novým majitelem Máchova jezera u Doks na Českolipsku bude už brzy Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) Ministerstva životního prostředí České republiky (MŽP). Jak ČIA informoval starosta Doks Zdeněk Krenický, AOPK již uzavřela smlouvu o převodu jezera s jeho bývalým vlastníkem, Pozemkovým fondem České republiky. Zbývá pouze provést příslušný zápis na katastrálním úřadu. Krenický věří, že AOPK se bude o původně chovný rybník, který je jednou z nejznamějších rekreačních vodních ploch u nás, starat podstatně lépe než pozemkový fond.
Máchovo jezero získá Agentura ochrany přírody MŽP
DOKSY (ČIA) - Novým majitelem Máchova jezera u Doks na Českolipsku bude už brzy Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) Ministerstva životního prostředí České republiky (MŽP). Jak ČIA informoval starosta Doks Zdeněk Krenický, AOPK již uzavřela smlouvu o převodu jezera s jeho bývalým vlastníkem, Pozemkovým fondem České republiky. Zbývá pouze provést příslušný zápis na katastrálním úřadu. Krenický věří, že AOPK se bude o původně chovný rybník, který je jednou z nejznamějších rekreačních vodních ploch u nás, starat podstatně lépe než pozemkový fond.
|
Další články:
15. ledna 2025 06:00
14. ledna 2025 06:30
11. ledna 2025 13:00
11. ledna 2025 06:00
10. ledna 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) zakládá Forest Invasion Synthesis Centre, Prague (FISC). Nové výzkumné centrum, financované ze zdrojů Evropské unie, se zaměří na ekologii a management biologických invazí v lesích.
(Celý text)
U Mezna někdo nelegálně pokácel desítky zdravých stromů, zabývá se tím policie
15. ledna 2025 12:40
MEZNO (ČTK) - Na hrázi rybníka u Mezna na Benešovsku někdo pokácel desítky zdravých stromů, podle ochránců přírody a vedení obce k tomu neměl povolení a škoda jde do milionů korun. Rozsahem jde snad o největší nelegální kácení za posledních 30 let, uvedl jednatel Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim Karel Kříž. Starosta obce Roman Šimek (nez.) ČTK řekl, že kvůli případu podal trestní oznámení. Vyjádření majitele pozemku ČTK zjišťuje.
(Celý text)
Na Bruntálsko nelegálně přiváží odpad z demontovaných letadel a větrných elektráren
15. ledna 2025 12:37
(ČTK) - Nelegální skládka odpadu vznikla podle starostky Jiříkova na Bruntálsku Barbory Šiškové v místní části obce Těchanov. Kamiony tam od prosince vozí odpad například z demontovaných letadel a větrných elektráren. Část materiálu se řidičům podařilo v přírodním parku Sovinecko složit. Případem se zabývá policie i Česká inspekce životního prostředí. Vyjádření zainteresovaných firem ČTK zjišťuje.
(Celý text)
U prasete divokého uloveného na Frýdecko-Místecku byl zjištěn nebezpečný parazit
15. ledna 2025 12:33
BUKOVEC (ČTK) - V České republice byl po více než pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Olomouc potvrdilo přítomnost svalovců (trichinel) u prasete divokého uloveného v katastrálním území Bukovec na Frýdecko-Místecku v blízkosti polských a slovenských hranic. ČTK to sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
(Celý text)
V Jeseníkách sesbírali a vyseli semena endemického zvonku a lipnice. Přírodu chrání také ručním kosením a pastvou
15. ledna 2025 05:34
PRAHA (Ekolist) - K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počítá se záchranou vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, pastvou či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky. Projekt má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
(Celý text)
Čirok – velbloud rostlinné říše – poskytuje biomasu i zrno. Je zajímavou plodinou i pro regenerativní zemědělství
15. ledna 2025 05:10
PRAHA (Ekolist) - Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je odolný vůči suchu, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.
(Celý text)
V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
15. ledna 2025 02:16
ASTANA (ČTK) - V Kazachstánu byl spatřen vzácný levhart perský, jehož výskyt v této středoasijské zemi dříve nebyl potvrzen. Zachytila ho kamera v přírodní rezervaci Ustjurt. Podle odhadů žije na světě už jen asi tisícovka těchto kočkovitých šelem, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Vláda projedná vyhlášení CHKO Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje
15. ledna 2025 01:06
(ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje. Vyplývá to z programu vlády. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo Biosférické rezervace Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že vyhlášení CHKO zajistí vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun. Oblast by se stala 27. CHKO v Česku.
(Celý text)
V Sydney uzavřeli devět pláží kvůli záhadným naplaveninám ve tvaru kuliček
14. ledna 2025 22:15
(ČTK) - Uprostřed letní prázdninové sezóny v australském Sydney zavřely dnes úřady devět pláží, včetně známé pláže Manly. Lidé se nemohou koupat kvůli malým bílým a šedým naplaveninám ve tvaru kuliček, které moře vyvrhlo na pobřeží. Informovala o tom média.
(Celý text)
Úroda ovoce v ČR loni kvůli mrazům klesla o 65 procent, byla nejnižší za 100 let
14. ledna 2025 20:00
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Úroda ovoce v ČR loni kvůli silným jarním mrazům klesla v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent na 48 058 tun ze 138 445 tun. Byla nejnižší za posledních 100 let. V meziročním porovnání pokles činil 61 procent ze 121 946 tun v roce 2023. Vyplývá to z bilance sklizně, kterou zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Dubnové mrazy přišly v momentě, kdy vegetace byla díky teplému počasí téměř o čtyři týdny urychlená. Mrazy tak zasáhly v květu všechny ovocné druhy.
(Celý text)
Španělská policie rozbila gang pašující odpad z Itálie do Španělska
14. ledna 2025 18:55
MADRID (ČTK) - Španělská policie rozbila zločineckou organizaci, která do země pašovala komunální odpad z Itálie. S odvoláním na španělské úřady o tom informují tiskové agentury. Zločinecká organizace na španělských skládkách podle policie od roku 2021 nelegálně uložila více než 40 000 tun odpadu z Itálie, aniž byl tento odpad zpracován.
(Celý text)
Výborný navrhne sdružování vlastníků lesů a zřízení lesnicko-dřevařského fondu
14. ledna 2025 18:05
PRAHA (ČTK) - Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil.
(Celý text)
Sněmovní výbor dnes schválil omračování zvířat před halal a košer porážkami
14. ledna 2025 18:02
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
(Celý text)
Budoucnost oken v moderní architektuře
14. ledna 2025 14:20
() - Udržitelné stavitelství se v posledních letech stává nejen trendem, ale i nutností. Jednou z klíčových oblastí, kde se tento posun výrazně projevuje, je hliníkové truhlářství, zejména v segmentu oken.
(Celý text)
Objem vody v části Aralského jezera vzrostl o téměř 50 procent, uvedl Kazachstán
14. ledna 2025 10:36
ASTANA (ČTK) - Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 vzrostl o téměř 50 procent. S odvoláním na kazachstánské úřady to dnes napsala agentura AFP, která tento vývoj označila za vzácný úspěch v regionu jinak spíše sužovaném ekologickými problémy. Aralské jezero bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, než ho sovětské zavlažovací projekty připravily o vodu a způsobily, že téměř vyschlo.
(Celý text)
Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana
14. ledna 2025 10:35
LOS ANGELES (ČTK) - Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
(Celý text)
Kraj Vysočina vrací 11 milionů, které chudší domácnosti nevyužily na kotle
14. ledna 2025 10:00
JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina vrátí 11 milionů korun z celkových téměř 125 milionů, které mohl v posledním dotačním kole rozdělit domácnostem s nižšími příjmy na výměnu kotlů za ekologičtější zdroje vytápění. Ze 788 žadatelů jich 69 buď záměr nerealizovalo, smlouvu ukončilo nebo ji ani nepodepsalo. Po jednání krajské rady to novinářům řekl hejtman Martin Kukla (ANO).
(Celý text)
Ústečané podepisují petici za vrácení svozu objemného odpadu
14. ledna 2025 09:53
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústí nad Labem zveřejnilo kalendář svozu opadů, kde opět chybí svoz objemných věcí, například nábytku. Místní prakticky okamžitě začali podepisovat petici za vrácení služby. Naposledy se v krajském městě svážel objemný odpad loni na jaře. Podzimní svoz město zrušilo s odůvodněním, že lidé umisťují k nádobám na odpad třeba i suť či sanitární předměty, což mezi objemný odpad nepatří. Objemný odpad se navíc u nádob hromadil i mimo svozové dny. Náměstek primátora Michal Mohr (SPD) minulý týden ČTK řekl, že vedení města stále hledá pro objemný odpad řešení.
(Celý text)
Pasivní domy: Cesta k udržitelnému a úspornému bydlení
14. ledna 2025 09:29
() - Pasivní domy jsou moderním trendem ve stavebnictví, který kombinuje nízkoenergetické technologie, ekologická řešení a vysoký komfort bydlení. Tento koncept vznikl v 90. letech v Německu a rychle se rozšířil po celém světě. Pasivní domy nabízejí úsporu nákladů na energie a příspěvek k ochraně životního prostředí. Co přesně pasivní domy jsou a proč se staly tak oblíbenými?
(Celý text)
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
14. ledna 2025 05:33
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
(Celý text)
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
14. ledna 2025 05:33
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
(Celý text)