|
titulní strana > co píší jiní
Jaderná elektrárna Dukovany zvažuje omezení provozu
12. srpna 2003 17:18
DUKOVANY (ČIA) - Kvůli extrémnímu suchu a nedostatku vody zvažuje vedení Jaderné elektrárny Dukovany (JEDU) na Třebíčsku omezení provozu. Voda pro elektrárnu se přečerpává z Dalešické přehrady do Mohelenské nádrže a hladiny vodních zdrojů se za uplynulé týdny výrazně snížily. "Pokud bude sucho pokračovat, nejsme schopni v žádném případě zajistit provoz v plném rozsahu," řekl pro ČIA tiskový mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.
BBC: Kjótský protokol nezastaví klimatické změny, varují odborníci
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Zpráva nevládní organizace Institut výzkumu veřejné politiky (IPPR), tvrdí ve shodě s některými experty, že vlna veder v Británii má přímou souvislost s globálním oteplováním. I když se program Kjótského protokolu začne plnit, celosvětová produkce skleníkových plynů bude nadále vzrůstat až o 70 %, tvrdí IPPR.
NKÚ kritizuje nedostatečnou funkčnost drážní dopravy
PRAHA (ČIA) - Závažné nedostatky shledal v systému čerpání a užití prostředků státního rozpočtu poskytovaných na drážní osobní dopravu Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jak uvádí kontrolor NKÚ Jiří Adámek, výsledek negativně ovlivnilo neprovedení optimalizace dopravní obslužnosti v jednotlivých regionech a také to, že ministerstvo dopravy nezabezpečilo účinný dozor nad financováním.
Komise koordinuje pomoc EU na boj s lesními požáry
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Centrum reakce (Response Centre) Evropské komise v posledních dnech vyvíjelo horečnou aktivitu, aby zkoordinovalo asistenci a podporu Portugalsku a Francii v boji s rozsáhlými lesními požáry. Požáry zatím zničily více než 30 000 hektarů ve Francii a 54 000 ha v Portugalsku, a vyžádaly si oběti na životech. V evropském systému civilní ochrany je nyní zapojeno 29 zemí (kromě členských států země Evropské environmentální asociace a 11 přistupujících zemí). Asistenci poskytla Itálie, Španělsko, Řecko a Německo, pomoc nabídlo také Norsko.
Francúzsko: Jadrové elektrárne pre horúčavy znížia výkon
PARÍŽ (SITA/Reuters) - Francúzsko na pondelok zvolalo naliehavé rokovania kvôli problémom s dodávkami elektrickej energie, ktoré zapríčinilo prehriatie chladiarenských zariadení jadrových elektrární. "Situácia je veľmi vážna," uviedla ministerka priemyslu Nicole Fontainová pred stretnutím odborníkov z vládnych ministerstiev a zo štátneho energetického podniku Electricite de France.
BBC: Povodně a eroze ničí největší říční ostrov světa
PRAHA/MAJULI (EcoMonitor) - Ekologická katastrofa se vznáší nad územím největšího říčního ostrova na světě. Ostrov Majuli v řece Brahmaputře, na území severovýchodního indického státu Assam, postupně podléhá erozi, což ohrožuje život jeho zhruba 150 000 obyvatel. Podle ochránců životního prostředí se ostrov zmenšil o 1036 kilometrů čtverečních za posledních třicet let.
EÚ: Ochrancovia prírody proti kandidátke I. Štefanca na komisára
BRATISLAVA (SITA) - Mimovládne organizácie (MVO) protestujú proti kandidatúre Ivana Štefanca na post komisára Európskej únie (EÚ). Štefanca nominovala začiatkom júla Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ). Protest iniciovala Spoločnosť priateľov zeme (SPZ) a ďalších 13 občianskych organizácií, ktoré sa venujú ochrane prírody a životného prostredia v SR a vyjadrili ho v otvorenom liste SDKÚ.
Těžké kovy v ovzduší musíme omezit, tvrdí Komise
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise přijala návrh směrnice, která má za cíl minimalizovat škodlivé dopady těžkých kovů, zejména arzénu, kadmia, rtuti, niklu a polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH). Dlouhodobé vdechování těchto zplodin může být příčinou rakoviny plic a dalších nepříznivých vlivů na lidské zdraví. Navrhovaná legislativa vyžaduje monitoring kvality ovzduší v členských státech, aby bylo možné přijmout náležitá opatření a sledovat jejich účinnost.
Na Vysočině začne průzkum lokalit pro radioaktivní odpad
VYSOČINA (ČIA) - Letecký průzkum šesti vybraných lokalit vytipovaných pro úložiště radioaktivního odpadu bude v září zahájen na Vysočině. Prvními místy, které se podrobí leteckému a družicovému průzkumu, se stane Budišov na Třebíčsku a Rohozná na Jihlavsku. ČIA to dnes potvrdil manažer projektu Jiří Slovák.
MZe podpoří využití bioetanolu v palivech
PRAHA (ČIA) - Do 29. srpna mají výrobci kvasního lihu termín na podání žádostí na dotace podporující využívání bioetanolu jako alternativního paliva. Informoval o tom dnes tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. "Na podporu je možné čerpat částku ve výši 20 milionů korun, což činí podle kvality bioetanolu čtyři až osm korun na litr," konstatoval mluvčí.
EK: Fond solidarity pre požiarmi zasiahnuté Portugalsko
BRUSEL (SITA/AFP) - Európska komisia (EK) v piatok informovala, že z fondu určeného na pomoc pri pohromách poskytne pomoc Portugalsku bojujúceho s lesnými požiarmi, pri ktorých už zahynulo 15 ľudí a boli zničené obrovské plochy lesných porastov. EK uviedla, podporí portugalskú žiadosť o príspevok z fondu solidarity zriadeného na pomoc členským štátom Európskej únie (EÚ) v prípade prírodných katastrof. Ako v tejto súvislosti vo vyhlásení uviedla komisárka pre sociálne záležitosti Anna Diamantopuluová, ktorá je na návšteve Portugalska, prípravy pre využitie fondu sú už rozbehnuté.
Guardian: Vědci se obávají zrychlení globálního oteplování
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - V úterý oznámili přední vědci Evropy, že extrémně horké počasí, které nyní panuje ve 30 zemích severní polokoule s jistou pravděpodobností signalizuje, že klimatické změny způsobené člověkem se zrychlují.
Program revitalizace říčních systémů musí čelit pokusům o zneužívání peněz
PRAHA (EkoList) - Historie státního Programu revitalizace říčních systémů je dost divoká. Na jedné straně se mu částečně daří vracet vodu krajině, na straně druhé jsou prostředky z programu zneužívány k soukromým komerčním zájmům nebo se sypou do projektů z hlediska ochrany životního prostředí poněkud pochybných.
NYT: Nová hráz by měla zachránit Aralské jezero
PRAHA/OKARAL (EcoMonitor) - Po téměř půl století studií a naříkání nad vysychajícím Aralským jezerem, jednou z největších přírodních katastrof, se mezinárodní instituce rozhodly vybudovat hráz, která by měla alespoň z části vrátit život do této oblasti Kazachstánu. Velkorysá dohoda však uznala jako nemožné vrátit hladinu jezera před rok 1960, kdy byla o 22 metrů výš než dnes. Světová banka se rozhodla vložit do projektu 85 milionů dolarů.
Plzeň usiluje o dotaci z EU na trolejbusovou dopravu
PLZEŇ (ČIA) - Až 50 milionů eur může do roku 2007 získat město Plzeň z nového programu Evropské unie Civitas II. určeného na podporu ekologické hromadné dopravy. Město hodlá dotace využít především na výstavbu nových trolejbusových tratí z centra města na průmyslovou zónu Borská pole a sídliště Lochotín. Informoval o tom náměstek plzeňského primátora Miroslav Kalous.
SR-EÚ: Poľnohospodárske samosprávy odmietajú uprednostňovanie diaľnic
BRATISLAVA (SITA) - Rada poľnohospodárskych samospráv Slovenskej republiky (RPS) nesúhlasí s odporúčaním generálneho riaditeľa Riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre regionálnu politiku Lluisa Rieru Figuerasa, aby Slovensko prehodnotilo priority čerpania podporných zdrojov Európskej únie (EÚ) a uprednostnilo rozvoj infraštruktúry pred poľnohospodárstvom. Píše sa to v liste, ktorý RPS adresovala komisárovi EK pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a rybolov Franzovi Fischlerovi.
V Bratislave sa viac boja záplav, vo Viedni atómovej energie
BRATISLAVA (SITA) - Problematiku životného prostredia vnímajú Bratislavčania a Viedenčania rozdielne. To je aktuálny výsledok prieskumu, ktorý uskutočnili v rámci dvojročného slovensko-rakúskeho projektu Direct v Bratislave a vo Viedni. Ani nie rok pred vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) majú obyvatelia susediacich miest rôzne názory na environmentalistiku.
Independent: Lososi z farem ohrožují své volně žijící příbuzné
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Za posledních šest let uniklo v Británii z chovatelských farem více než milion ryb, což působí velké problémy již tak se snižující populaci divoce žijících lososů. Číslo, které zveřejnila vládní zpráva, posílilo obavy z ničivého dopadu uměle pěstovaných lososů, kteří populaci svých volně žijících protějšků trvale poškozují křížením, ubíráním potravy a šířením infekcí.
Portugalsko čaká na medzinárodnú pomoc v boji s požiarmi
LISABON (SITA/AFP) - Portugalsko, ktoré čelí najhoršej katastrofe vo svojej histórii, dnes čaká medzinárodnú pomoc v boji s požiarmi, ktoré za týždeň pripravili o život dvanásť ľudí a zničili obrovské plochy lesných porastov. Teploty dosiahli v niektorých regiónoch 42 stupňov Celzia.
Obchvat Sokolova si vyžádá téměř 130 milionů
SOKOLOV (ČIA) - Silniční obchvat severní části Sokolova a sousední obce Královské Poříčí chce v příštích dvou letech vybudovat Karlovarský kraj. Náklady na výstavbu téměř čtyř kilometry dlouhé komunikace dosáhnou 129,3 milionu korun. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí krajského úřadu Tomáš Svoboda.
Obchvat Sokolova si vyžádá téměř 130 milionů
SOKOLOV (ČIA) - Silniční obchvat severní části Sokolova a sousední obce Královské Poříčí chce v příštích dvou letech vybudovat Karlovarský kraj. Náklady na výstavbu téměř čtyř kilometry dlouhé komunikace dosáhnou 129,3 milionu korun. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí krajského úřadu Tomáš Svoboda.
|
Další články:
15. ledna 2025 06:00
14. ledna 2025 06:30
11. ledna 2025 13:00
11. ledna 2025 06:00
10. ledna 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) zakládá Forest Invasion Synthesis Centre, Prague (FISC). Nové výzkumné centrum, financované ze zdrojů Evropské unie, se zaměří na ekologii a management biologických invazí v lesích.
(Celý text)
U Mezna někdo nelegálně pokácel desítky zdravých stromů, zabývá se tím policie
15. ledna 2025 12:40
MEZNO (ČTK) - Na hrázi rybníka u Mezna na Benešovsku někdo pokácel desítky zdravých stromů, podle ochránců přírody a vedení obce k tomu neměl povolení a škoda jde do milionů korun. Rozsahem jde snad o největší nelegální kácení za posledních 30 let, uvedl jednatel Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim Karel Kříž. Starosta obce Roman Šimek (nez.) ČTK řekl, že kvůli případu podal trestní oznámení. Vyjádření majitele pozemku ČTK zjišťuje.
(Celý text)
Na Bruntálsko nelegálně přiváží odpad z demontovaných letadel a větrných elektráren
15. ledna 2025 12:37
(ČTK) - Nelegální skládka odpadu vznikla podle starostky Jiříkova na Bruntálsku Barbory Šiškové v místní části obce Těchanov. Kamiony tam od prosince vozí odpad například z demontovaných letadel a větrných elektráren. Část materiálu se řidičům podařilo v přírodním parku Sovinecko složit. Případem se zabývá policie i Česká inspekce životního prostředí. Vyjádření zainteresovaných firem ČTK zjišťuje.
(Celý text)
U prasete divokého uloveného na Frýdecko-Místecku byl zjištěn nebezpečný parazit
15. ledna 2025 12:33
BUKOVEC (ČTK) - V České republice byl po více než pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Olomouc potvrdilo přítomnost svalovců (trichinel) u prasete divokého uloveného v katastrálním území Bukovec na Frýdecko-Místecku v blízkosti polských a slovenských hranic. ČTK to sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
(Celý text)
V Jeseníkách sesbírali a vyseli semena endemického zvonku a lipnice. Přírodu chrání také ručním kosením a pastvou
15. ledna 2025 05:34
PRAHA (Ekolist) - K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počítá se záchranou vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, pastvou či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky. Projekt má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
(Celý text)
Čirok – velbloud rostlinné říše – poskytuje biomasu i zrno. Je zajímavou plodinou i pro regenerativní zemědělství
15. ledna 2025 05:10
PRAHA (Ekolist) - Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je odolný vůči suchu, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.
(Celý text)
V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
15. ledna 2025 02:16
ASTANA (ČTK) - V Kazachstánu byl spatřen vzácný levhart perský, jehož výskyt v této středoasijské zemi dříve nebyl potvrzen. Zachytila ho kamera v přírodní rezervaci Ustjurt. Podle odhadů žije na světě už jen asi tisícovka těchto kočkovitých šelem, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Vláda projedná vyhlášení CHKO Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje
15. ledna 2025 01:06
(ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje. Vyplývá to z programu vlády. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo Biosférické rezervace Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že vyhlášení CHKO zajistí vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun. Oblast by se stala 27. CHKO v Česku.
(Celý text)
V Sydney uzavřeli devět pláží kvůli záhadným naplaveninám ve tvaru kuliček
14. ledna 2025 22:15
(ČTK) - Uprostřed letní prázdninové sezóny v australském Sydney zavřely dnes úřady devět pláží, včetně známé pláže Manly. Lidé se nemohou koupat kvůli malým bílým a šedým naplaveninám ve tvaru kuliček, které moře vyvrhlo na pobřeží. Informovala o tom média.
(Celý text)
Úroda ovoce v ČR loni kvůli mrazům klesla o 65 procent, byla nejnižší za 100 let
14. ledna 2025 20:00
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Úroda ovoce v ČR loni kvůli silným jarním mrazům klesla v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent na 48 058 tun ze 138 445 tun. Byla nejnižší za posledních 100 let. V meziročním porovnání pokles činil 61 procent ze 121 946 tun v roce 2023. Vyplývá to z bilance sklizně, kterou zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Dubnové mrazy přišly v momentě, kdy vegetace byla díky teplému počasí téměř o čtyři týdny urychlená. Mrazy tak zasáhly v květu všechny ovocné druhy.
(Celý text)
Španělská policie rozbila gang pašující odpad z Itálie do Španělska
14. ledna 2025 18:55
MADRID (ČTK) - Španělská policie rozbila zločineckou organizaci, která do země pašovala komunální odpad z Itálie. S odvoláním na španělské úřady o tom informují tiskové agentury. Zločinecká organizace na španělských skládkách podle policie od roku 2021 nelegálně uložila více než 40 000 tun odpadu z Itálie, aniž byl tento odpad zpracován.
(Celý text)
Výborný navrhne sdružování vlastníků lesů a zřízení lesnicko-dřevařského fondu
14. ledna 2025 18:05
PRAHA (ČTK) - Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil.
(Celý text)
Sněmovní výbor dnes schválil omračování zvířat před halal a košer porážkami
14. ledna 2025 18:02
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
(Celý text)
Budoucnost oken v moderní architektuře
14. ledna 2025 14:20
() - Udržitelné stavitelství se v posledních letech stává nejen trendem, ale i nutností. Jednou z klíčových oblastí, kde se tento posun výrazně projevuje, je hliníkové truhlářství, zejména v segmentu oken.
(Celý text)
Objem vody v části Aralského jezera vzrostl o téměř 50 procent, uvedl Kazachstán
14. ledna 2025 10:36
ASTANA (ČTK) - Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 vzrostl o téměř 50 procent. S odvoláním na kazachstánské úřady to dnes napsala agentura AFP, která tento vývoj označila za vzácný úspěch v regionu jinak spíše sužovaném ekologickými problémy. Aralské jezero bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, než ho sovětské zavlažovací projekty připravily o vodu a způsobily, že téměř vyschlo.
(Celý text)
Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana
14. ledna 2025 10:35
LOS ANGELES (ČTK) - Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
(Celý text)
Kraj Vysočina vrací 11 milionů, které chudší domácnosti nevyužily na kotle
14. ledna 2025 10:00
JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina vrátí 11 milionů korun z celkových téměř 125 milionů, které mohl v posledním dotačním kole rozdělit domácnostem s nižšími příjmy na výměnu kotlů za ekologičtější zdroje vytápění. Ze 788 žadatelů jich 69 buď záměr nerealizovalo, smlouvu ukončilo nebo ji ani nepodepsalo. Po jednání krajské rady to novinářům řekl hejtman Martin Kukla (ANO).
(Celý text)
Ústečané podepisují petici za vrácení svozu objemného odpadu
14. ledna 2025 09:53
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústí nad Labem zveřejnilo kalendář svozu opadů, kde opět chybí svoz objemných věcí, například nábytku. Místní prakticky okamžitě začali podepisovat petici za vrácení služby. Naposledy se v krajském městě svážel objemný odpad loni na jaře. Podzimní svoz město zrušilo s odůvodněním, že lidé umisťují k nádobám na odpad třeba i suť či sanitární předměty, což mezi objemný odpad nepatří. Objemný odpad se navíc u nádob hromadil i mimo svozové dny. Náměstek primátora Michal Mohr (SPD) minulý týden ČTK řekl, že vedení města stále hledá pro objemný odpad řešení.
(Celý text)
Pasivní domy: Cesta k udržitelnému a úspornému bydlení
14. ledna 2025 09:29
() - Pasivní domy jsou moderním trendem ve stavebnictví, který kombinuje nízkoenergetické technologie, ekologická řešení a vysoký komfort bydlení. Tento koncept vznikl v 90. letech v Německu a rychle se rozšířil po celém světě. Pasivní domy nabízejí úsporu nákladů na energie a příspěvek k ochraně životního prostředí. Co přesně pasivní domy jsou a proč se staly tak oblíbenými?
(Celý text)
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
14. ledna 2025 05:33
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
(Celý text)
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
14. ledna 2025 05:33
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
(Celý text)