|
titulní strana > co píší jiní
Senát podpořil vydání dluhopisů na stavbu dálnice D 47
25. června 2003 17:01
PRAHA (ČIA) - Vydání státních dluhopisů v objemu 47,6 miliardy korun, z jejichž výnosu má vláda částečně financovat výstavbu dálnice D 47, dnes podpořil Senát. Veškeré závazky vyplývající z dluhopisů budou splaceny nejpozději za 25 let. Poslanecká sněmovna schválila vydání dluhopisů 22. května.
Česká republika se musí v oblasti odpadů připravit na zrušení hranic
PRAHA (EkoList) - ČR se v souvislosti se vstupem do EU musí připravit také na mezistátní pohyb odpadů, ke kterému dojde díky zrušení hranic se státy Evropské unie. Právě problematice přeshraničního pohybu odpadů byla věnována třídenní mezinárodní konference, která se konala tento týden v Praze.
Ochrana přírody: Kdo potřebuje vodní díla na Labi?
PRAHA (EcoMonitor) - Požadavek Evropské unie na zlepšení situace ve vodní dopravě modernizací labské vodní cesty, je již několik let příčinou sporu mezi ochránci životního prostředí a zástupci státní správy. Ačkoli obě strany označují lodní dopravu za jednu z nejméně poškozující přírodní prostředí a zároveň ekonomicky nejpříznivější, předkládají k obhajobě svých hledisek řadu protichůdných argumentů.
Arnika: Ministerstvo zamítlo stavbu nových silnic na Pankráci
PRAHA (ČIA) - Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo povolení magistrátu ke stavbě nových silnic na Pankrácké pláni. Změna dopravní sítě, zahrnující i rozšíření severojižní magistrály, se měla provádět v souvislosti s připravovanou stavbou mrakodrapů a obchodních center v této části Prahy 4. Proti navrženému dopravnímu řešení je ministerstvo dopravy, Útvar rozvoje hlavního města i ekologická a občanská sdružení. Podle nich bylo rozhodnutí o stavbě nového dopravního systému vydáno v rozporu se zákonem. ČIA to řekl zástupce ekologického sdružení Arnika Martin Skalský.
MZe předpokládá letos oživení poptávky po dřevu
PRAHA (ČIA) - Do konce června by měly být podle náměstka ministra zemědělství pro lesní hospodářství Jaromíra Vašíčka definitivně zlikvidovány následky loňských lesních kalamit, což v praxi znamená zpracování zhruba 3,9 milionu krychlových metrů surového dřeva. Uvedl to na dnešním setkání s novináři.
FAZ: Velrybářská komise je pro větší ochranu a menší lov
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Počátkem minulého týdne se v Berlíně konala schůzka Mezinárodní velrybářské komise (IWC), která by podle řady hlasů mohla výrazným způsobem změnit ochranu velryb ve světových mořích.
V Krušných horách vznikne možná až 500 větrných elektráren
TEPLICE (ČIA) - Až 500 větrných elektráren chce postavit několik firem v Krušných horách, o výstavbu již požádaly Úřad Ústeckého kraje. Ten se stavbou stovek větrných elektráren ve vznikající energetické koncepci počítá, ale hodlá jejich výstavbu regulovat. Všech požadovaných 500 větrných elektráren však v Krušných horách zřejmě stát nebude. Někteří žadatelé totiž chtějí podle Jana Zadražila z krajského úřadu umístit své stavby do chráněných přírodních a krajinných prvků jako jsou mokřady nebo rašeliniště. A to krajská samospráva nepovolí.
Kraje odmítají platit ztráty na železnici
PRAHA (ČIA) - České dráhy přitvrdily. Razantněji než kdykoli v minulých letech vymáhají úhradu ztrát z provozu osobní přepravy. Představitelé krajů, kteří v těchto dnech jednají se zástupci drah o zajištění dopravy na příští rok, ale odmítají platit dominantnímu dopravci ze svého. A navíc kritizují skutečnost, že dráhy stále nedokáží doložit výši ztráty v konkrétním místě. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.
People Daily: Olympijské hry a životní prostředí
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - V roce 2008 začnou letní Olympijské hry v Pekingu a někteří sportovci zamíří do Qingdao, krásného pobřežního města na východě Číny v provincii Shandong, aby se utkali o medaile ve windsurfingu. Aby sláva olympijských klání dala vyniknout překrásnému pobřeží Čínského moře, bude muset město sáhnout hluboko do kapsy a tamnímu životnímu prostředí pomoci.
Plzeňský kraj připravuje stavbu cyklodálnice
PLZEŇ (ČIA) - Cyklistickou dálnici za 183 milionů korun hodlá vybudovat Plzeňský kraj. Komunikace, která povede z Folmavy přes Plzeň a Rokycany, propojí trasy jihozápadní Evropy s Prahou. Na území Plzeňského kraje bude mít cyklistická dálnice délku 160 kilometrů. V nejbližších týdnech by měli projekt dálnice schválit krajští radní. Pro ČIA to uvedl radní Plzeňského kraje Stanislav Rampas.
iDnes: Poslanci domů létají, i když mají vlak zadarmo
PRAHA (EkoList) - Někteří poslanci, zejména ti, kteří zastupují voliče z Moravskoslezského kraje, nejsou spokojení s rychlostí, kterou se dostanou domů i tím nejrychlejším vlakem SuperCity. Řeší to tím, že z Prahy do Ostravy létají letadlem. Letenky, které stojí více než 5 tisíc korun, jim hradí stát. Uvedl to ve svém dnešním vydání internetový deník iDnes.
Evropský parlament souhlasí s pravidly přesunu GMO přes hranice
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Členové Evropského parlamentu na začátku června dosáhli shody ohledně legislativy, zabývající se regulací přesunu geneticky modifikovaných organismů (GMO) přes hranice. Tento souhlas znamená krok směrem k plné implementaci Kartagenského protokolu o biologické bezpečnosti do legislativy Unie.
SFŽP ukončil příjem žádostí o pomoc z fondu ISPA
PRAHA (ČIA) - V souvislosti s blížícím se vstupem České republiky do Evropské unie (EU) ukončil Státní fond životního prostředí (SFŽP) příjem žádostí o pomoc z předvstupního fondu ISPA. Tento fond sloužil pro financování projektů v oblasti životního prostředí a dopravy a v budoucnu ho nahradí Fond soudržnosti. ČIA to dnes oznámila mluvčí SFŽP Lucie Králová.
BBC: Geneticky upravené rostliny se šíří do přírody díky lidské činnosti
LILLE (EcoMonitor) - Podle zjištění francouzských vědců z univerzity v Lille mohou být pro šíření geneticky modifikovaných plodin do volné přírody semena těchto rostlin větším nebezpečím než jejich pyl. Ta mohou totiž putovat na zemědělských strojích velmi daleko a např. geny z komerčně pěstované cukrové řepy se dají nalézt v divoce rostoucích rostlinách až ve vzdálenosti 1,5 kilometru od původního stanoviště.
Evropská komise žádá ratifikaci mezinárodních úmluv o POP
BRUSEL (EkoList) - Evropská komise navrhuje Evropské unii ratifikaci dvou mezinárodních úmluv, které se týkající perzistentních organických škodlivin (POP). Těmito úmluvami jsou Stockholmská úmluva a POP-protokol Hospodářské komise pro Evropu, které usilují o eliminaci celosvětově nejnebezpečnějších chemikálií. Toto postupné stažení by mělo proběhnout prostřednictvím kontroly jejich produkce, použití, dovozu a vývozu, emisí a v neposlední řadě také jejich likvidace.
AP: Čistý vodík ano, ale jak ho vyrobit?
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Bushova administrativa by ráda získala Evropu pro partnerství při vývoji vodíkového motoru, ale odlišný přístup k využití tepelných a jaderných elektráren komplikuje vzájemné rozhovory. V pondělí to na konferenci v Belgii prohlásil americký ministr energetiky Spencer Abraham.
Ekologičtí aktivisté opatrně přivítali návrh ústavy Evropské unie
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Skupina významných environmentálních organizací, tzv. Zelená osmička (Green 8), opatrně přivítala definitivní podobu návrhu ústavy Evropské unie, kterou minulý týden v Bruselu přijal Konvent o budoucnosti Evropské unie. Ještě vstřícněji se k návrhu ústavy staví české ministerstvo životního prostředí.
BBC: Izrael a Palestina stále ve válce - o vodu
PRAHA/IZRAEL (EcoMonitor) - Tak, jako množství jiných témat na Blízkém východě, je i voda zdrojem problémů mezi Izraelem a Palestinou. Podle mezinárodního práva je Izrael smluvně zavázán poskytovat pitnou vodu palestinským oblastem. Ale i území Izraele, je obklopené pouští a trpí nedostatkem vody. Prší zde jen několik měsíců v roce a v několika posledních letech je region sužován velkým suchem.
ČEZ obnovil první blok poškozené štěchovické elektrárny
PRAHA (ČIA) - První ze tří bloků vodní elektrárny ve Štěchovicích je po loňských srpnových povodních konečně zprovozněn. Zbývající dva bloky mají být opraveny do 15. prosince letošního roku. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Strojní část elektrárny dodala společnost ČKD Blansko, nový řídicí systém zhotovila rakouská VA Tech SAT Automation.
Pavel Nováček: Kvalita života není v konzumu
PRAHA (EkoList) - Třetina energie ČR z obnovitelných zdrojů, ekologie na středních školách jako povinný předmět, na dálnicích pruh pro veřejnou dopravu - takovou představu o budoucnosti ČR v knize Putování českou budoucností představil Pavel Nováček, ředitel Centra interdisciplinárních studií Univerzity Palackého v Olomouci.
Pavel Nováček: Kvalita života není v konzumu
PRAHA (EkoList) - Třetina energie ČR z obnovitelných zdrojů, ekologie na středních školách jako povinný předmět, na dálnicích pruh pro veřejnou dopravu - takovou představu o budoucnosti ČR v knize Putování českou budoucností představil Pavel Nováček, ředitel Centra interdisciplinárních studií Univerzity Palackého v Olomouci.
|
Další články:
15. ledna 2025 06:00
14. ledna 2025 06:30
11. ledna 2025 13:00
11. ledna 2025 06:00
10. ledna 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počítá se záchranou vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, pastvou či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky. Projekt má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
(Celý text)
Čirok – velbloud rostlinné říše – poskytuje biomasu i zrno. Je zajímavou plodinou i pro regenerativní zemědělství
15. ledna 2025 05:10
PRAHA (Ekolist) - Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je odolný vůči suchu, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.
(Celý text)
V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
15. ledna 2025 02:16
ASTANA (ČTK) - V Kazachstánu byl spatřen vzácný levhart perský, jehož výskyt v této středoasijské zemi dříve nebyl potvrzen. Zachytila ho kamera v přírodní rezervaci Ustjurt. Podle odhadů žije na světě už jen asi tisícovka těchto kočkovitých šelem, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Vláda projedná vyhlášení CHKO Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje
15. ledna 2025 01:06
(ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje. Vyplývá to z programu vlády. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo Biosférické rezervace Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že vyhlášení CHKO zajistí vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun. Oblast by se stala 27. CHKO v Česku.
(Celý text)
V Sydney uzavřeli devět pláží kvůli záhadným naplaveninám ve tvaru kuliček
14. ledna 2025 22:15
(ČTK) - Uprostřed letní prázdninové sezóny v australském Sydney zavřely dnes úřady devět pláží, včetně známé pláže Manly. Lidé se nemohou koupat kvůli malým bílým a šedým naplaveninám ve tvaru kuliček, které moře vyvrhlo na pobřeží. Informovala o tom média.
(Celý text)
Španělská policie rozbila gang pašující odpad z Itálie do Španělska
14. ledna 2025 18:55
MADRID (ČTK) - Španělská policie rozbila zločineckou organizaci, která do země pašovala komunální odpad z Itálie. S odvoláním na španělské úřady o tom informují tiskové agentury. Zločinecká organizace na španělských skládkách podle policie od roku 2021 nelegálně uložila více než 40 000 tun odpadu z Itálie, aniž byl tento odpad zpracován.
(Celý text)
Výborný navrhne sdružování vlastníků lesů a zřízení lesnicko-dřevařského fondu
14. ledna 2025 18:05
PRAHA (ČTK) - Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil.
(Celý text)
Sněmovní výbor dnes schválil omračování zvířat před halal a košer porážkami
14. ledna 2025 18:02
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
(Celý text)
Budoucnost oken v moderní architektuře
14. ledna 2025 14:20
() - Udržitelné stavitelství se v posledních letech stává nejen trendem, ale i nutností. Jednou z klíčových oblastí, kde se tento posun výrazně projevuje, je hliníkové truhlářství, zejména v segmentu oken.
(Celý text)
Objem vody v části Aralského jezera vzrostl o téměř 50 procent, uvedl Kazachstán
14. ledna 2025 10:36
ASTANA (ČTK) - Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 vzrostl o téměř 50 procent. S odvoláním na kazachstánské úřady to dnes napsala agentura AFP, která tento vývoj označila za vzácný úspěch v regionu jinak spíše sužovaném ekologickými problémy. Aralské jezero bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, než ho sovětské zavlažovací projekty připravily o vodu a způsobily, že téměř vyschlo.
(Celý text)
Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana
14. ledna 2025 10:35
LOS ANGELES (ČTK) - Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
(Celý text)
Pasivní domy: Cesta k udržitelnému a úspornému bydlení
14. ledna 2025 09:29
() - Pasivní domy jsou moderním trendem ve stavebnictví, který kombinuje nízkoenergetické technologie, ekologická řešení a vysoký komfort bydlení. Tento koncept vznikl v 90. letech v Německu a rychle se rozšířil po celém světě. Pasivní domy nabízejí úsporu nákladů na energie a příspěvek k ochraně životního prostředí. Co přesně pasivní domy jsou a proč se staly tak oblíbenými?
(Celý text)
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
14. ledna 2025 05:33
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
(Celý text)
Generace Z se učí méně plýtvat potravinami. Pomocí aplikace i influencerů
14. ledna 2025 02:57
PRAHA (Ekolist) - Jak generace Z přistupuje k problematice plýtvání potravinami a jaké kroky mohou pomoci tuto situaci zlepšit? Na tyto otázky odpovídá výzkumný projekt Wasteful generation, jehož cílem je šířit povědomí o problematice plýtvání potravinami prostřednictvím inovativních metod a digitálních nástrojů. Výzkumný tým využívá kvalitativního výzkumu přístupů mladé generace, rozsáhlou kampaň i interaktivní aplikaci Nebuď Trash. Projekt, který odstartoval v září 2023 a potrvá do června 2026, zastřešuje Mendelova univerzita v Brně a zahrnuje spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, Univerzitou Karlovou, společností GREEN Solution a výzkumnou organizací INESAN. Je financovaný programem Sigma Technologické agentury ČR.
(Celý text)
Mikroorganismy ve stresu šetří síly a tlumí výrobu bílkovin, zjistili vědci
14. ledna 2025 01:56
BRNO (ČTK) - Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách starobylých mikroorganismů. Objev přispívá k pochopení toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí. Další výzkum by mohl vést k novým poznatkům o způsobech, jak se buňky vyšších organismů, včetně lidských, přizpůsobují měnícím se podmínkám, oznámila mluvčí institutu Halina Jílková.
(Celý text)
Soud se zabývá žalobou řetězce Albert na Obraz kvůli kampani o chovu kuřat
13. ledna 2025 20:11
PRAHA (ČTK) - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou obchodního řetězce Albert a společnosti Rabbit Trhový Štěpánov na spolek Obránci zvířat (Obraz). Žalobu firmy podaly kvůli kampani, ve které spolek upozorňuje na údajně špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. Podle právního zástupce řetězce spolek překročil meze přípustného jednání a jeho kritika se nezakládá na pravdě. Právník spolku to odmítá, tvrzení v kampani podle něj mají reálný základ, který plánuje u soudu doložit.
(Celý text)
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines
13. ledna 2025 16:59
(ČTK) - V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines, informovala agentura AP. Pětiměsíční sameček cestoval v dřevěné krabici z Nigérie do Thajska. Nyní se zotavuje v istanbulské zoo. Veterináři, kteří mu dali jméno Zeytin (oliva), ho chtějí vrátit do jeho přirozeného prostředí.
(Celý text)
U Františkových Lázní na Chebsku se třásla zem, otřesy přesáhly 2,2 stupně
13. ledna 2025 15:31
Hnutí Duha: Vlci v pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku
13. ledna 2025 14:45
ZLÍN (ČTK) - Vlci, kteří žijí v česko-slovenském pohraničí, mohou být ohrožení lovem na Slovensku. ČTK to dnes sdělili zástupci Hnutí Duha Šelmy. Na Slovensku je od ledna po čtyřech letech opět umožněn lov vlků. Do 15. ledna tam může být uloveno až 74 šelem. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku, uvedli v tiskové zprávě zástupci hnutí.
(Celý text)
Klimatické aktivistky posprejovaly Darwinův hrob ve Westminsteru
13. ledna 2025 14:43
(ČTK) - Dvojice klimatických aktivistek dnes na hrob autora evoluční teorie Charlese Darwina v londýnském Westminsterském opatství nasprejovala nápis, který má podle nich upozornit na riziko vymírání lidstva kvůli rostoucí teplotě planety. Opatství, které patří k nejdůležitějším historickým a církevním institucím v Británii, uvedlo, že nápis nastříkaný křídou ve spreji půjde smýt. Policie autorky nápisu ve věku 66 a 77 let zadržela, informují britská média.
(Celý text)
Klimatické aktivistky posprejovaly Darwinův hrob ve Westminsteru
13. ledna 2025 14:43
(ČTK) - Dvojice klimatických aktivistek dnes na hrob autora evoluční teorie Charlese Darwina v londýnském Westminsterském opatství nasprejovala nápis, který má podle nich upozornit na riziko vymírání lidstva kvůli rostoucí teplotě planety. Opatství, které patří k nejdůležitějším historickým a církevním institucím v Británii, uvedlo, že nápis nastříkaný křídou ve spreji půjde smýt. Policie autorky nápisu ve věku 66 a 77 let zadržela, informují britská média.
(Celý text)