|
titulní strana > co píší jiní
Praha dostane 200 milionů na čističku vod
14. května 2003 11:40
PRAHA (ČIA) - Dotaci ve výši 200 milionů korun od Státního fondu životního prostředí na odstranění škod způsobených povodněmi na čističce odpadních vod a kanalizaci v Praze obdrží hlavní město. Jak sdělil náměstek primátora Jiří Paroubek, výjimečné poskytnutí dotace bylo schváleno rozhodnutím ministerstva životního prostředí v rámci speciálního programu obnovy nebo výstavby infrastruktury obcí.
Praha zveřejnila zprávu o zaplavení metra
PRAHA (ČIA) - Zprávu o šetření příčin zaplavení pražského metra v době loňských srpnových povodní zveřejnilo na svých webových stránkách hlavní město Praha. Vyhodnotit by ji měla Rada hlavního města Prahy (RHMP) v pátek 16. května. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání RHMP o tom informoval náměstek primátora Jan Bürgermeister.
První blok JETE opět stojí
PRAHA/TEMELÍN (ČIA) - Porucha čerpadla chladící vody dnes způsobila odstavení prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE). "Začalo se přehřívat ložisko, proto se technici rozhodli tento blok odstavit," sdělil ČIA tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
BBC: Bukač velký se znovu zabydluje ve Velké Británii
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Bukač velký je jedním z nejvzácnějších ptáků ve Velké Británii. Ochránci přírody doufají, že když se jim podaří trvale ochránit rákosové porosty a populace tohoto vodního ptáka se zdvojnásobí během následujících deseti let. V roce 1997 byl jeho počet tak nízký, že se vyskytly obavy zda nevyhyne. Dnes, i díky podpoře Evropské unie, která hradí polovinu nákladů na jeho záchranu, může být jeho budoucnost zachráněna.
ČD, kraje i policisté chtějí bezpečnější přejezdy
PRAHA (ČIA) - Najít vhodné řešení při zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech v jednotlivých krajích má být základním úkolem činnosti pracovních skupin na úrovni krajů. Jejich vznik inicioval předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Petr Kousal po několika vážných nehodách na železničních přejezdech, které se staly v poslední době. Jak ČIA řekl Pavel Tesař z tiskového oddělení ČD, členy skupin mají být železniční a silniční odborníci, policisté a představitelé regionální správy.
První autobus na vodík se předvedl v Madridu
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Při příležitosti světové konference Mezinárodní unie veřejné dopravy byl v Madridu minulý týden předveden první autobus na vodík. Autobus je součástí projektu CUTE, který spolufinancuje Evropská unie, odstartoval v listopadu 2001 a jeho cílem je vyvinout veřejný autobusový systém na vodíkové palivové články.
Lidé ve Skalici se bouří proti silnici
ČESKÁ LÍPA (EkoList) - Proti nové silnici, která by měla nahradit stávající spojení mezi Novým Borem a Českou Lípou, protestují už stovky lidí. Nejvíce rozčilení jsou rekreanti ze Skalice, kteří se obávají, že jim kolem chalupy povede čtyřproudá silnice. Obecní zastupitelstva na Českolipsku se teď musí rozhodnout: postavit se za chalupáře, nebo dát souhlas se stavbou komunikace, která by mohla přinést rozvoj v obci.
Rychlodráha na Kladno je pro Středočeský kraj priorita
PRAHA (ČIA) - Realizaci rychlodráhy, která by spojovala Prahu a Kladno, stále prosazuje Středočeský kraj. Podle vyjádření tiskového mluvčí Středočeského kraje Martina Krafla, jednání o možnosti její výstavby s magistrátem hlavního města Prahy neustále probíhají.
Kdo dostane Mácháč?
PRAHA (EkoList) - Již dva roky se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) snaží získat státní Máchovo jezero do správy. Nedávno se však objevily spekulace, že Pozemkový fond (PF), dosavadní správce, má v plánu známé jezero zprivatizovat. Kolem Mácháče to začalo vřít. Proti se postavilo město Doksy a AOPK.
MSNBC: San Francisco chce využít moře k výrobě elektřiny
PRAHA/SAN FRANCISCO (EcoMonitor) - San Francisco obrací pozornost k vodě jako k možném zdroji elektrické energie pro své obyvatele. Město se tento týden rozhodlo uvolnit dva miliony dolarů na projekt využívání přílivových vln k výrobě elektrické energie. Cesta od testů k plně fungující elektrické síti, včetně systému ochrany mořských živočichů, bude trvat roky, ale již nyní budí velkou pozornost.
Úřadům zatím recyklovaný papír příliš nevoní
PRAHA (ČIA) - Z nejvyšších českých státních úřadů, tedy všech ministerstev, Úřadu vlády, obou komor Parlamentu a Kanceláře prezidenta republiky jediné ministerstvo životního prostředí již používá běžně recyklovaný papír. Na Úřadu vlády a ministerstvech zdravotnictví, vnitra a spravedlnosti i v Senátu se používají z recyklovaného papíru alespoň obálky a tiskopisy. Vyplývá to z průzkumu ekologického sdružení Arnika.
BBC: Británie chystá velké snížení skleníkových emisí
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vláda Velké Británie oznámila, že výrazně sníží produkci skleníkových plynů, které mají na svědomí klimatické změny. Ministryně životního prostředí Margaret Beckett předpokládá omezení až o 60 % do roku 2050.
Ochránci přírody našli nového partnera - církve
PRAHA (EkoList) - V ateistické České republice sice zatím nejde o nic vážného, příklady vzájemné spolupráce bychom ale našli i u nás.
Zájem o ochranu přírody vzrůstá ve světě napříč všemožnými církvemi. Tématu se věnují katolíci, evangelíci, židé či třeba buddhisté. Společným jmenovatelem jejich snah je ochrana všeho živého, zachování ekologicky cenných lokalit a celé planety pro další generace a odpovědnost za své činy i v oblasti životního prostředí.
V ČR se ročně ztratí 50 tisíc tun pneumatik
PRAHA (ČIA) - V České republice se nyní recykluje pouze přibližně třetina pneumatik prodaných na domácím trhu. Zbytek mizí neznámo kam, ač zákon o odpadech výrobcům, dovozcům a prodejcům pneumatik již rok nařizuje zajistit bezplatný odběr a likvidaci ojetých pneumatik. Ukazuje se proto, že tento zákon je méně účinný než se původně předpokládalo. Shodli se na tom účastníci mezinárodního kongresu "Druhý život pneu", který se tento týden uskutečnil v Praze.
Vláda schválila harmonogram stavby dálnice D 47
PRAHA (ČIA) - Harmonogram výstavby dálnice D 47 dnes na svém zasedání definitivně schválila vláda, závazným termínem pro její dokončení je tak 31. prosinec 2008. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Vladimír Špidla, podle kterého je sice doba na výstavbu dálnice krátká, ale časové rezervy přesto existují.
NZH: Výrobci lodí z Nového Zélandu budou stavět "čistá" auta
PRAHA/AUCKLAND (EcoMonitor) - Loďaři z Nového Zélandu chtějí využít svoje zkušenosti při výrobě automobilů, které neprodukují žádné
nebezpečné emise. Prezident americké společnosti Hypercar Inc. sídlící v Coloradu Dr. Jon Fox-Rubin doufá, že Nový Zéland bude postupovat stejně jako výrobci na Islandu, kteří čerpají vodík přímo z termálních pramenů.
EÚ: Komisia dnes predloží návrh na kontrolu chemikálií
BRATISLAVA (SITA) - Látky považované za rizikové pre ľudské zdravie a životné prostredie budú zakázané. Európska komisia v stredu predloží návrhy na zavedenie prísnejšej kontroly chemikálií, ktoré by mohli ovplyvniť výrobu stoviek produktov pre domácnosť, ako sú čistiace prostriedky, kozmetika, hračky a počítače.
ČD zrušily výběrové řízení na nové lokomotivy
PRAHA (ČIA) - O koupi 20 moderních interoperabilních elektrických lokomotiv, které by mohly jezdit s vlaky po celé střední Evropě, již České dráhy (ČD) ztratily zájem. Nemají na ně totiž peníze. Proto také zrušily výběrové řízení vypsané na konci loňského roku. "Hodnota celého kontraktu by byla přibližně 3,5 miliardy korun, nemáme peníze ani na důležitější investice," řekl dnes na dotaz ČIA předseda představenstva a generální ředitel ČD Petr Kousal.
BBC: Evropě se nedaří snižovat produkci skleníkových plynů
PRAHA/BRUSEL (EcoMonitor) - Emise skleníkových plynů produkované státy Evropské unie v průběhu roku 2001 vzrostly. Evropská agentura pro životního prostředí (EEA) odhaduje, že zvýšení se pohybuje kolem jednoho procenta oproti roku 2000. Přitom státy Evropy se společně dohodly, že omezí produkci emisí o 8 % podle úrovně z roku 1990. Mělo by se tak stát mezi lety 2008 až 2012. Současná situace však nenapovídá tomu, že by se dohoda dala dodržet.
Slovensko jednalo o výstavbě dálnic se čtyřmi investory
BRATISLAVA (ČIA) - Mezi letošní priority Ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací Slovenské republiky (MDPT) patří také změny financování výstavby dálnic a rychlostních komunikací na Slovensku a zpoplatnění jejich používání. Při příležitosti půlročního působení ve funkci to uvedl ministr Pavol Prokopovič.
Slovensko jednalo o výstavbě dálnic se čtyřmi investory
BRATISLAVA (ČIA) - Mezi letošní priority Ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací Slovenské republiky (MDPT) patří také změny financování výstavby dálnic a rychlostních komunikací na Slovensku a zpoplatnění jejich používání. Při příležitosti půlročního působení ve funkci to uvedl ministr Pavol Prokopovič.
|
Další články:
15. ledna 2025 06:00
14. ledna 2025 06:30
11. ledna 2025 13:00
11. ledna 2025 06:00
10. ledna 2025 06:00
|
PRAHA (Ekolist) - Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) zakládá Forest Invasion Synthesis Centre, Prague (FISC). Nové výzkumné centrum, financované ze zdrojů Evropské unie, se zaměří na ekologii a management biologických invazí v lesích.
(Celý text)
U Mezna někdo nelegálně pokácel desítky zdravých stromů, zabývá se tím policie
15. ledna 2025 12:40
MEZNO (ČTK) - Na hrázi rybníka u Mezna na Benešovsku někdo pokácel desítky zdravých stromů, podle ochránců přírody a vedení obce k tomu neměl povolení a škoda jde do milionů korun. Rozsahem jde snad o největší nelegální kácení za posledních 30 let, uvedl jednatel Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim Karel Kříž. Starosta obce Roman Šimek (nez.) ČTK řekl, že kvůli případu podal trestní oznámení. Vyjádření majitele pozemku ČTK zjišťuje.
(Celý text)
U prasete divokého uloveného na Frýdecko-Místecku byl zjištěn nebezpečný parazit
15. ledna 2025 12:33
BUKOVEC (ČTK) - V České republice byl po více než pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Olomouc potvrdilo přítomnost svalovců (trichinel) u prasete divokého uloveného v katastrálním území Bukovec na Frýdecko-Místecku v blízkosti polských a slovenských hranic. ČTK to sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
(Celý text)
V Jeseníkách sesbírali a vyseli semena endemického zvonku a lipnice. Přírodu chrání také ručním kosením a pastvou
15. ledna 2025 05:34
PRAHA (Ekolist) - K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počítá se záchranou vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, pastvou či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky. Projekt má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
(Celý text)
Čirok – velbloud rostlinné říše – poskytuje biomasu i zrno. Je zajímavou plodinou i pro regenerativní zemědělství
15. ledna 2025 05:10
PRAHA (Ekolist) - Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je odolný vůči suchu, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.
(Celý text)
V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
15. ledna 2025 02:16
ASTANA (ČTK) - V Kazachstánu byl spatřen vzácný levhart perský, jehož výskyt v této středoasijské zemi dříve nebyl potvrzen. Zachytila ho kamera v přírodní rezervaci Ustjurt. Podle odhadů žije na světě už jen asi tisícovka těchto kočkovitých šelem, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Vláda projedná vyhlášení CHKO Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje
15. ledna 2025 01:06
(ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje. Vyplývá to z programu vlády. Území patří k největším komplexům lužních lesů ve střední Evropě. Oblast o rozloze téměř 120 kilometrů čtverečních je již součástí soustavy Natura 2000 nebo Biosférické rezervace Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že vyhlášení CHKO zajistí vyšší ochranu přírodních i kulturních hodnot, přičemž by nemělo negativně ovlivnit hospodářské využívání území. Náklady na správu nové CHKO mají ročně činit 7,8 milionu korun. Oblast by se stala 27. CHKO v Česku.
(Celý text)
V Sydney uzavřeli devět pláží kvůli záhadným naplaveninám ve tvaru kuliček
14. ledna 2025 22:15
(ČTK) - Uprostřed letní prázdninové sezóny v australském Sydney zavřely dnes úřady devět pláží, včetně známé pláže Manly. Lidé se nemohou koupat kvůli malým bílým a šedým naplaveninám ve tvaru kuliček, které moře vyvrhlo na pobřeží. Informovala o tom média.
(Celý text)
Španělská policie rozbila gang pašující odpad z Itálie do Španělska
14. ledna 2025 18:55
MADRID (ČTK) - Španělská policie rozbila zločineckou organizaci, která do země pašovala komunální odpad z Itálie. S odvoláním na španělské úřady o tom informují tiskové agentury. Zločinecká organizace na španělských skládkách podle policie od roku 2021 nelegálně uložila více než 40 000 tun odpadu z Itálie, aniž byl tento odpad zpracován.
(Celý text)
Výborný navrhne sdružování vlastníků lesů a zřízení lesnicko-dřevařského fondu
14. ledna 2025 18:05
PRAHA (ČTK) - Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil.
(Celý text)
Sněmovní výbor dnes schválil omračování zvířat před halal a košer porážkami
14. ledna 2025 18:02
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
(Celý text)
Budoucnost oken v moderní architektuře
14. ledna 2025 14:20
() - Udržitelné stavitelství se v posledních letech stává nejen trendem, ale i nutností. Jednou z klíčových oblastí, kde se tento posun výrazně projevuje, je hliníkové truhlářství, zejména v segmentu oken.
(Celý text)
Objem vody v části Aralského jezera vzrostl o téměř 50 procent, uvedl Kazachstán
14. ledna 2025 10:36
ASTANA (ČTK) - Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 vzrostl o téměř 50 procent. S odvoláním na kazachstánské úřady to dnes napsala agentura AFP, která tento vývoj označila za vzácný úspěch v regionu jinak spíše sužovaném ekologickými problémy. Aralské jezero bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, než ho sovětské zavlažovací projekty připravily o vodu a způsobily, že téměř vyschlo.
(Celý text)
Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana
14. ledna 2025 10:35
LOS ANGELES (ČTK) - Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
(Celý text)
Pasivní domy: Cesta k udržitelnému a úspornému bydlení
14. ledna 2025 09:29
() - Pasivní domy jsou moderním trendem ve stavebnictví, který kombinuje nízkoenergetické technologie, ekologická řešení a vysoký komfort bydlení. Tento koncept vznikl v 90. letech v Německu a rychle se rozšířil po celém světě. Pasivní domy nabízejí úsporu nákladů na energie a příspěvek k ochraně životního prostředí. Co přesně pasivní domy jsou a proč se staly tak oblíbenými?
(Celý text)
COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?
14. ledna 2025 05:33
PRAHA (Ekolist) - Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
(Celý text)
Generace Z se učí méně plýtvat potravinami. Pomocí aplikace i influencerů
14. ledna 2025 02:57
PRAHA (Ekolist) - Jak generace Z přistupuje k problematice plýtvání potravinami a jaké kroky mohou pomoci tuto situaci zlepšit? Na tyto otázky odpovídá výzkumný projekt Wasteful generation, jehož cílem je šířit povědomí o problematice plýtvání potravinami prostřednictvím inovativních metod a digitálních nástrojů. Výzkumný tým využívá kvalitativního výzkumu přístupů mladé generace, rozsáhlou kampaň i interaktivní aplikaci Nebuď Trash. Projekt, který odstartoval v září 2023 a potrvá do června 2026, zastřešuje Mendelova univerzita v Brně a zahrnuje spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, Univerzitou Karlovou, společností GREEN Solution a výzkumnou organizací INESAN. Je financovaný programem Sigma Technologické agentury ČR.
(Celý text)
Mikroorganismy ve stresu šetří síly a tlumí výrobu bílkovin, zjistili vědci
14. ledna 2025 01:56
BRNO (ČTK) - Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách starobylých mikroorganismů. Objev přispívá k pochopení toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí. Další výzkum by mohl vést k novým poznatkům o způsobech, jak se buňky vyšších organismů, včetně lidských, přizpůsobují měnícím se podmínkám, oznámila mluvčí institutu Halina Jílková.
(Celý text)
Soud se zabývá žalobou řetězce Albert na Obraz kvůli kampani o chovu kuřat
13. ledna 2025 20:11
PRAHA (ČTK) - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou obchodního řetězce Albert a společnosti Rabbit Trhový Štěpánov na spolek Obránci zvířat (Obraz). Žalobu firmy podaly kvůli kampani, ve které spolek upozorňuje na údajně špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. Podle právního zástupce řetězce spolek překročil meze přípustného jednání a jeho kritika se nezakládá na pravdě. Právník spolku to odmítá, tvrzení v kampani podle něj mají reálný základ, který plánuje u soudu doložit.
(Celý text)
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines
13. ledna 2025 16:59
(ČTK) - V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines, informovala agentura AP. Pětiměsíční sameček cestoval v dřevěné krabici z Nigérie do Thajska. Nyní se zotavuje v istanbulské zoo. Veterináři, kteří mu dali jméno Zeytin (oliva), ho chtějí vrátit do jeho přirozeného prostředí.
(Celý text)
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines
13. ledna 2025 16:59
(ČTK) - V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines, informovala agentura AP. Pětiměsíční sameček cestoval v dřevěné krabici z Nigérie do Thajska. Nyní se zotavuje v istanbulské zoo. Veterináři, kteří mu dali jméno Zeytin (oliva), ho chtějí vrátit do jeho přirozeného prostředí.
(Celý text)